Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:13:53 μμ
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 427550 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #915 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:15:23 μμ »

Να σέ βοηθήσω;
Το έβαλε σήμερα ένα άλλο μέλος σε ένα άλλο ποστ.
https://www.xrusos.net
Πόσο λέει ότι πουλάει;
284 νομίζω;;
Γιατί νά αγοράσω από την τράπεζα;;
Τον σύνδεσμο που έβαλα το ν έβαλα τυχαία μία καί αναφέρεται σήμερα σέ  άλλο θέμα.
Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι προωθούμε το συγκεκριμένο σάιτ , ούτε καν τους γνωρίζω , ούτε καν τους εμπιστευόμαστε. Το μέ ποιους συνεργάζεται και συναλλασωμε είναι προσωπικό μου θέμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #916 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:20:32 μμ »

Όταν αγοράζω μία λίρα κ θέλω την επόμενη να ξέρω πόσα χρήματα έχω αμεσα την στιγμή εκείνη βλέπω την τιμή αγοράς της λίρας στην τράπεζα της ελλαδος.. Όχι ποσό κάνει στα σαραφικα στην αμερικη στην ινδια η όπου στο διελο βγάζουν τιμή χρυσού.. Σαρκασμός Σαρκασμός

Σωστός
Πολύ σωστός.Και η τιμή αυτή βάζει το κατώτατο όριο διαπραγμάτευσης στην πιάτσα,όσο κι άν επιδεινωθούν οι συνθήκες προσφοράς -ζήτησης.Π.χ. για σήμερα άν κάποιος σου μίλαγε για κάτω από 276,19 Ευρώ του απαντούσες "χαίρετε και αγαλλιάσθε".Ευτυχώς...
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=1215


   Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς έχει πωλήσει λίρες στη ΤτΕ, αλλά εγώ το έκανα τη περασμένη εβδομάδα για λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου επειδή μένει επαρχία. Μου έδωσε προς πώληση 2 με κάποια μικρά στίγματα και 3 Εδουάρδους πεντακάθαρους. Εγώ λοιπόν περίμενα ότι τις 2 πρώτες θα τις αγόραζε ως ελαττωματικές στην όψη και τις υπόλοιπες τρεις ως κανονικές. Άλλά φευ, τις αγόρασε (η ΤτΕ) όλες ως ελαττωματικές και όταν ρώτησα το γιατί, η απάντηση ήταν ότι είχαν φθορά μεγαλύτερη του μετρίου.Τι θέλω να πω; Από τη μικρή και ελπίζω μοναδική εμπειρία μου με την ΤτΕ καταλήγω ότι η τιμή λίρας που αναρτά, αναφέρεται σε bu καταστάσεις ή τουλάχιστον σε σχετικά καινούριες λίρες. Για όλες τις υπόλοιπες καλό είναι να υπολογίζεις την τιμή "Ελαττωματικές στην όψη"
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #917 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:35:34 μμ »

Ρε φίλε έχεις κολλήσει στο 9 !!!
Αρων αρων ότι κάνω λάθος.
Ενώ τό θέμα μας ήταν και είναι ή εξασφάλιση κάποια ς μικρής περιουσίας και δίνω τα ελάχιστα φώτα μου και την εμπειρία μου από τον χρόνο των 25ετων και βάλε εσύ αντί να κάτσει ς να αναλογιστεί ς εάν αξίζει ο χρυσός σαν επένδυση καθεσε και κοιτάς το 9!!
Σηκώνω τά χέρια λοιπόν και σταματάω.
Όποιος κατάλαβε τι μήνυμα ήθελα να περάσω το κατάλαβε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #918 στις: Αύγουστος 06, 2016, 08:03:06 μμ »

Κάπου διάβασα  συζήτηση για το κράμα που χρησιμοποιείται στις λίρες. Το βρήκα και το παραθέτω:
Καταγράφηκε
leker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #919 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 06:51:16 μμ »

Μια ερώτηση να κάνω.απο ποσά μέχρι ποσά γραμμάρια θεωρείται μια Λίρα μη ελλειποβαρης?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #920 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 08:01:23 μμ »

7,95-8,01γρ ειναι οκ.Ισως και 7,94 απο εκει και κατω ειναι ελλειποβαρης. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #921 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 08:09:25 μμ »

Αν και εχει ήδη απαντηθεί και σε άλλο θεμα , 7,939 ειναι το όριο που θέτει η ΤτΕ.
Απο εκεί και κάτω ειναι λιποβαρης
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #922 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 09:14:44 μμ »

κασσιτερος κ σιδηρος σε λιρα? πρωτη φορα το βλεπω...Μαλλον λογω προσμιξεων θα ηταν κ οχι λογω κραματος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #923 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 09:22:56 μμ »

Κάπου διάβασα  συζήτηση για το κράμα που χρησιμοποιείται στις λίρες. Το βρήκα και το παραθέτω:

Πολύ ωραίο αυτό Κοσμά .
Η συζήτηση πού  διάβασες την είχα ανοίξει εγώ έιχά πει αναφορά ότι κάποτε γινόταν και πρόσμειξή ασημιου το οποίο δεν το γνώριζα, απλά εμπειρικά βλέποντας τα χρώματα καταλάβαινα από τη χημεία του ότι έιχανε μέσα και άλλα μέταλλα .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #924 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 09:25:34 μμ »

Βλέπω και τις ημερομηνίες Γιώργο, 2009 ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #925 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 09:36:48 μμ »

Διαβασε εδω το θέμα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30777.msg384083#msg384083

Αναφερω και εξηγω γιατί τωρα οι λιρες ειναι κατακοκκινες. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #926 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 05:59:46 μμ »

Καλησπέρα σας κύριοι.
Ζητώ συγγνώμη αν σας αλλάζω το θέμα αλλά είμαι καινούριος και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Πρόσφατα λόγω.....θανάτου περιήλθαν στα χέρια μου μερικές λίρες Εδουάρδου, Γεωργίου 5ου και 6ου.
Το πρόβλημα είναι το εξής :
Επειδή τις λίρες τις......είχε φάει το χώμα για ένα διάστημα, ίσως και επειδή είναι και παλιές έτσι και αλλιώς είναι αρκετά ταλαιπωρημένες.
Και επιπλέον μερικές έχουν και σημάδια απο κάτι σαν μαρκαδόρο επάνω τους.

Τις πήγα σε μερικές "αγορές χρυσού", χρυσοχοεία, ενεχυροδανειστήρια κλπ αλλά οι απαντήσεις ήταν σχεδόν οι ίδιες.200 άντε 210 ευρώ το πολύ "λόγω φθοράς και "εξόδων αποκατάστασης".

Η στεναχώρια μου είναι μεγάλη γιατί έχω δύο πιστωτικες φουλαρισμένες και νόμισα οτι θα μπορούσα να τις πετάξω από πάνω μου.

Επειδή υποψιάζομαι οτι πάνε να τις πάρουν φθηνά και τα "έξοδα αποκατάστασης" δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν, παρακαλώ για τα φώτα σας, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι εγώ μόνος μου με τα κατάλληλα υλικά. Προς το παρόν δεν τόλμησα ούτε να τις πλύνω με νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια όσων απαντήσουν.

Υ.Γ. Όσον αφορά τις Γεωργίου 5ου είδα στο site coininvest οτι υπάρχουν αυτές του αγγλικού και αυτές του καναδικού νομισματοκοπείου που είναι 100 ευρώ ακριβότερες, αλλά απο τις φωτογραφίες δεν είδα καμμία διαφορά.
Αν κάποιος ξέρει να τις ξεχωρίζει ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #927 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 06:20:14 μμ »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες από τα νομίσματα αυτά να δούμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται και αν θες να τα δώσεις μπορείς να απεuθυνθείς με αγγελία πώλησης στα εδώ μέλη.
Δες εδώ πως μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #928 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 06:32:43 μμ »

Του Γεωργίου VI τί ημερομηνία έχει;
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #929 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 06:52:45 μμ »

τιμη μεταλλου να τις δωσεις θα πιασουν 270+++ η καθεμια  (δεν θυμαμαι καλα τιμη ημερας αλλα θα σου πουν τα παιδια)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences