Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:56:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιδιορθωμένο χαρτονόμισμα Ρόδου 1944  (Αναγνώστηκε 5664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 14, 2011, 12:06:43 πμ »

Πριν από κάποιο καιρό είχα την ευκαιρία να πιάσω στα χέρια μου ένα χαρτονόμισμα του 1944 των 50 λιρετών που κυκλοφόρησε στη Ρόδο εκείνη την εποχή. Το εν λόγω χαρτονόμισμα έδειχνε αρκετά όμορφο και σε καλή κατάσταση. Όμως υπήρχε μια ιστορία πίσω από την κατάστασή του.

Το ίδιο χαρτονόμισμα δημοσιεύτηκε –για καλή μας τύχη- στο βιβλίο του Γεράσιμου Ζησιμάτου «Τα χαρτονομίσματα της πολιορκημένης Ρόδου» το 2006. Η κατάσταση του όμως εμφανίζεται εκεί εντελώς κακή, με τρύπες και λερωμένο.

Ελέγχοντας για δεύτερη φορά το χαρτονόμισμα πιο εξονυχιστικά, διαπίστωσα ότι αυτό επισκευάστηκε σε τέτοιο βαθμό που το έκανε σχεδόν αγνώριστο! Οι τρύπες βούλωσαν, το χαρτί λεύκανε και τυχόν λεκέδες εξαφανίσθηκαν. Η δουλειά που έγινε πάνω του έγινε σαφώς από επαγγελματία συντηρητή έργων τέχνης.

Αν κάποιος το δει πρώτη φορά δε μπορεί να καταλάβει που έχει γίνει η όποια επέμβαση. Μόνο αν ξέρει που υπήρχαν τα ελαττώματα και επικεντρωθεί σε εκείνα τα σημεία, τότε μπορεί να διαπιστωθεί ότι υπήρξε διόρθωση.

Το γεγονός αυτό όπως ήταν φυσικό με άφησε έκπληκτο. Ψάχνοντας έμαθα ότι και άλλα σπάνια ελληνικά χαρτονομίσματα του 19ου αιώνα υπέστησαν ανάλογη αναβάθμιση. Ακόμα και διχοτομημένο χαρτονόμισμα επανακολλήθηκε και βαθμολογήθηκε από εταιρία πιστοποίησης!!!!!!!

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να είμαστε αρκετά υποψιασμένοι σε ακριβές ή και δήθεν ευκαιρίες αγορές μας γιατί ποτέ δε ξέρεις τι επεμβάσεις έχουν γίνει σε κάποιο χαρτονόμισμα ή και νόμισμα.



Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 01:57:25 πμ »

παντως εκανε καλη δουλεια αυτος που το επιδιορθωσε.Του βγαζω το καπελο.Ειναι χρυσοχερης.Μπρραβο του.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 04:43:32 μμ »

Βαγγελη εισαι σιγουρος οτι ειναι το ιδιο χαρτονομισμα??
Εγω δεν μπορω να το πιστεψω οτι το νομισμα απο αριστερα ειναι το ιδιο με το δεξι!! Έκπληξη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 05:43:54 μμ »

Το ιδιο ειναι. Εξετασα τα επιδιορθωμενα σημεια και φαινόταν οτι εκει υπηρξε επεμβαση. Απο Αμερικη ηρθε το χαρτονομισμα και επεστραφη οπως ηταν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 05:57:13 μμ »

Τωρα που το καλοκοιταω ειδικα μπροστα απο το στομα του λυκου η γραμωτη γραμη δεν ταιριαζει με το πισω τελειωμα!! Και στα επιμαχα σημεια το μπαλωμενο μερος εχει ποιο σκουρο χρωμα!!
Αλλα τον παραδεχομε!! Τεχνιτης στην επισκευη ο ανθρωπος!!

Ετσι για να μου φυγει η περιεργια για τι ποσον μιλαμε Βαγγελη??
Ποσο κοστολογητε σαν χαρτονομισμα??
Αν ντρεπεσε να το πεις δημοσια δεχομε και πριβε μηνυμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 06:14:36 μμ »

Αυτα της Ροδου πανω απο 1500-2000 φευγουν. Τα ζητανε και οι Ιταλοι πολυ. Ειναι αρκετα δυσκολα κομματια, γιατι τα απεσυραν και τα κατεστρεψαν οι Αγγλοι (Συμμαχοι) οταν πηραν τα Δωδεκανησα το 1945. Εως τη δεκαετια του 1960 3-4 ηταν γνωστα. Σε καποια φαση βρεθηκε ενα πακετακι απο δαυτα (50-70 κομματια) και πηγαν σε συλλεκτες. Εγω εχω εντοπισει και καταγραψει 8 των 100 και 12 των 50 λιρετων.

Το χαρτι που εκτυπώθηκαν εχει υδατογραφημα ιδιο με αυτα της Ιθακης-Κεφαλλονιας του 1944  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 06:23:05 μμ »

Κοιτα κοντινη φωτογραφια του επιδιορθωμενο σημειου
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2016, 10:55:36 μμ »

Ανασυρω το παλιο αυτο θεμα βαζοντας τη φωτογραφια, μιας και εχει χαθει αυτη στην αρχικη αναρτηση

Καταγράφηκε

SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2016, 08:11:58 πμ »

Απορια, αν σταλουν για πιστοποιηση θα γινει αντιληπτη η επιδιωρθωση απο τους ειδικους? Παντως εγινε τρομερη δουλεια!  Έκπληξη
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2016, 08:36:45 πμ »

Σιγά μην δεν πιστοποιηθούν . Εδώ έχουν πιστοποιηθεί μισαδακια μετά από επανακοληση (διχοτομημένα). Είναι γνωστές ιστορίες με συλλέκτες που τα πλήρωσαν αδρά και δεν γνωρίζουν τι εχουν στα χέρια τους. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2016, 12:09:37 μμ »

Αν ήταν εν γνώση μου η συντήρηση-αναπαλαίωση σε αυτά τα κομμάτια εγώ θα τα κρατούσα.Φυσικά σε τιμές που δεν θα είχαν καμμιά σχέση με όσες έχουν αναφερθεί...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences