Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:22:23 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρτες απο την συλλογη μου!!!  (Αναγνώστηκε 11663 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:12:48 μμ »

μιας και μονο ο μανωλης ανεβαζει συνεχως καρτες του και μας δειχνει την ομορφη συλλογη του,ειπα να του κανω και γω παρεα και να ανεβασω μερικες απο τις δικες μου καρτες ωστε να τις βλεπετε και να σχολιαζουμε παρεα!!!ξεκιναω με τις συλεκτικες μου που εχουν και την πιο μεγαλη αξια για μενα στην συλλογη μου μιας και αυτες τις εχω κλειστες.λοιπων ξεκιναμε για σημερα με τα 5 πρωτα ζευγαρια συλλεκτικα του οτε
1)λυτρας και ριζος αυτες οι καρτες εκδοθηκαν στις 11/94 με τιραζ 4.000 και ηταν οι πρωτες συλλεκτικες του οτε
οποιος δεν ηταν γραμμενος στον οτε(οπως και γω) Κλείσιμο ματιού για να τις αποκτησει σημερα θελει γυρω στα 150 ευρω
2)μαλαμος  αυτο ηταν το δευτερο ζευγαρι του οτε που κυκλοφορησε στις 06/95 με τιραζ 5.000 και οπως ειπα και στην αρχη αν δεν ησουν γραμμενος στον οτε σημερα πρεπει να δωσεις γυρω στα 100 ευρω για το ζευγαρι
3)ολυμπιακοι αγωνες το τριτο κατα σειρα ζευγαρι του οτε που εκδοθηκε στις 04/96 με τιραζ 7.500 και σημερινο κοστος αγορας γυρω στα 40-50 ευρω
4) περναμε στο 4 κατα σειρα ζευγαρι του οτε που εκδωθηκε στις 08/96 με τιραζ 8.500 και ηταν τα ελληνικα υπερωκεανια(αθηναι-1910 και μεγαλη ελλας 1914-1937)κοστος αγορας σημερα 30-35 ευρω το ζευγαρι
5)και τελος για σημερα περναμε στο πεμπτο κατα σειρα ζευγαρι παλι θεμα τα ελληνικα υπερωκεανια που εκδοθηκε στις 12/96 με τιραζ 10.000 και αφορουσε τα 2 υπερωκεανια (κυρηνεια και μωραιττης)κοστος αγορας σημερα γυρω στα 20-25 ευρω το ζευγαρι!!!!
ελπιζω να σας αρεσαν οι καρτες και η ιστορια τους!!!!!!
Υ.Γ τις τιμες που εβαλα για το καθε ζευγαρι ειναι δικια μου αποψη οτι κοστολογουνται τοσο. τις εβαλα για να το διαβαζουν αυτοι που δεν ξερουν ποσο κυμαινονται αυτες οι καρτες και να μαθαινουν!!!(μην ρωτανε συνεχεια) Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:15:57 μμ »

οσο περναει ο καιρος γινομαι αστερι στο ανεβασμα φωτογραφιων!!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2013, 10:17:15 μμ »

Πολύ καλή σκέψη Δώρα.
Μπράβο!
Να μην νοιώθω και εγω μοναξιά...   Σαρκασμός

Περιμένω με αγωνία τις 'Πάτμο-Μετέωρα'.


Πολύ ωραία περιγραφή και καλά κάνεις και βάζεις -ενδεικτικά- τιμές.
Φυσικά να υπενθυμίσουμε στους φίλους, οτι η τιμή των συλλεκτικών αντικειμένων καθορίζεται καί απο την ζήτηση.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2013, 10:55:06 μμ »

σωστα μανωλη!!!παιζει και αυτο μεγαλο ρολο στις τιμες των τηλεκαρτων!!πιστευω οτι μεχρι 99-2000 οι τιμες αυτες που εγραψα για τα συλλεκτικα ζευγαρια ηταν πολυ περισοτερα λεφτα!απλα μετα το 2000 αρχισε σιγα σιγα να πεφτει το αγοραστικο ενδιαφερον για τις τηλεκαρτες με αποτελεσμα να πεσουν και οι τιμες!!
δυστηχως αυτα τα κοματια(πατμος-μετεωρα)μου λειπουν απο την συλλογη μου και ετσι λιγο δυσκολο να τις δεις απο μενα!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
εσυ αληθεια τις εχεις???
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:07:38 μμ »

Μετά το 2001 θα έλεγα εγω οτι άρχισε η πτώση.

Κρίμα που δεν τις έχεις.
Εγω ναι, τις έχω, κλειστές.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:14:52 μμ »

και αν δεν γινομαι αδιακριτη ποτε τις πηρες τι χρονολογια εννοω και αν θελεις να πεις και ποσο???ρωταω για να συγκρινω τιμες του τοτε με σημερα!σημερα παντως πανω απο 500 ζητανε.για αυτο δεν τις εχω αποκτησει ακομα και δεν ξερω και αν καταφερω να τις αποκτησω!
ειναι βλεπεις για μενα οτι συλεκτικοτερο εχει βγαλει ο οτε σε τηλεκαρτα!!!γιατι βγηκανε στην κυκλοφορια και οχι οπως τις συλεκτικες και αφου βγηκαν στην κυκλοφορια ποιος ξερει ποσα απο τα 2000 κοματια σωζονται σημερα!
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:15:49 μμ »

λύτρα και ρίζο είχα πουλήσει περίπου 80000 δρχ μαλάμο κάνα 50ari και υπερωκεάνια κάνα 40ari.πάτμος μετέωρα πήγαν 150 και είναι οι μονες που λυπάμαι που δε κράτησα αλλα έδωσα όλη τη συλλογή και κράτησα τις διπλες.
το 98-99 τις έδωσα γιατί 2000 περίπου σταμάτησα λόγω άλλων ενδιαφερόντων   Στριφογύρισμα ματιών  και είχε αρχίσει και ο οτε να το ξεφτιλίζει....πάρε συνδρομή και πάρε υπεραξίες και πάρε 200 εκδόσεις και καλά συλλεκτικές. βεβαια οι τιμές είναι λίγο σχετικές γιατί αυτός που τις πήρε νόμιζε ότι θα πλουτίσει με κάρτες πχ μετά έγινε "μετοχακιας" τρελός,μετά πάμε στοίχημα κτλ..κάναμε ένα σχετικό σκόντο αλλα πιο πολύ κυνήγαγε σπασίματα σε κωδικούς με τις τότε υπεραξίες
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:23:46 μμ »

αν καταλαβα καλα μιλας για δρχ οταν τις πουλησες!με λιγα λογια αν συγκρινεις το τοτε με το σημερα ολες εχουν παρει την κατιουσα μονο το ζευγαρι πατμος-μετεωρα κρατανε και δεν πεφτουν σε τιμη!μερικοι δε εχω δει και τις δινουν κοντα στο 1000αρικο για ευρω μιλαω παντα!βεβαια αυτο ειναι υπερβολη!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:36:37 μμ »

Πάτμο-Μετέωρα, τις είχα πάρει πριν 4-5 χρόνια, γύρω στα 450€ (+-50€). Τα είχα βρεί την ίδια εποχή σε 2 διαφορετικούς εμπόρους και ο ένας τα είχε 50€ φτηνότερα απο τον άλλον.

Εχω δεί στο internet οτι ζητάνε 900€ για το ζευγάρι, αλλα θεωρώ οτι είναι υπερβολική αυτή η τιμή.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:48:18 μμ »

Δώρα? ναι δραχμές..το τι ζητάει ο καθένας είναι πάντα σχετικό...όπως και το τι δίνει ο άλλος.όπως είναι και ανάλογα το endiaferon.px τότε που μάζευα ήμασταν 6 πιτσιρίκια πηγαίναμε γυμνάσιο-λύκειο σε 100 μετρα απόσταση τα σπίτια.....τώρα δε νομίζω να μαζεύει κανεις τίποτα.γενικά όλα είναι προσφορα και ζήτηση......πχ τα γραμματόσημα που είναι πιο παλιά και κλασσική συλλογή έχουν πάει οι τιμές στο πάτο όχι οι τηλεκάρτες που ήταν μόδα.μπορεί και τα νομίσματα κάποτε να έχουν την ίδια μοίρα αν πχ όλες οι συναλλαγές γίνονται με πλαστικό.πάντως το 1000ρίκο που λες για πάτμο μετέωρα είναι τρελό ποσο.πάντα έτσι ήταν αυτές οι κάρτες μαζεμένες από κάποιους.τα μισά και πάλι πολλά είναι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
kattas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:13:19 μμ »

Στο ίντερνετ πάντως τις βρίσκεις με 500€. Με εμπορους που μιλάω μου λένε ότι δεν τα πουλάει κανείς αυτά τα κομμάτια γιατί ξέρουν ότι είναι καλά και περιμένουν ανάκαμψη της αγοράς. Κάποιοι είναι αισιόδοξοι για την τηλεκάρτα αλλά εγώ πιστεύω ότι δύσκολα να φτάσει τα επίπεδα του 2000 απο τη στιγμή που δεν μπαίνει καινούριο αίμα συλλεκτών στην αγορά.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:26:26 μμ »

Ετσι και σταματήσουν να βγαίνουν οι τηλεκάρτες, θα δείς πού θα πάνε οι τιμές...
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2013, 06:18:20 μμ »

δεν ξερω αν θα ανακαμψει η τηλεκαρτα.λιγο δυσκολο μου φαινετε και μενα.απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενδιαφερον απο καινουργιους συλλεκτες και οι παλιοι που υπαρχουν εχουν χασει το ενδιαφερον τους και στρεφονται αλλου τοτε πολυ δυσκολα θα ανακαμψει!!
βλεπω και μενα που ειχα χασει το ενδιαφερον μου για τις τηλεκαρτες και της ειχα ξεχασμενες για πολλα χρονια στο ντουλαπι!!!τωρα τον τελευταιο χρονο ξαναζεσταθηκα για τις τηλεκαρτες αλλα ετσι οπως ειναι οι εποχες ειναι λιγο δυσκολο να διαθεσεις πολλα λεφτα για αυτες!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:28:38 μμ »

Δώρα, πλέον είναι ευκαιρία να βρείς φθηνές τηλεκάρτες.
Γιατί; Γιατί υπάρχει πληθώρα εμπορεύματος, το οποίο ψάχνει αγοραστή.


Υ.Γ. Δεν μου απάντησες.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2013, 08:03:19 μμ »

με ρωτησες κατι μανωλη?δεν εχω δει κατι!αν δεν σου κανει κοπο ξαναγραψε τι με ρωταγες!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences