Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:07:25 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένιο 20δρχ 1973 ebay - Ξέρει κάτι που δεν ξέρω???  (Αναγνώστηκε 12688 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 31, 2013, 01:17:26 πμ »

Χαιρετε! το νομισμα δεν το εχω εγω νικο,αλλιως θα τ ανεβαζα να το δειτε!το εχει ενας γνωστος μου.ειναι μεγαλος σε ηλικια και εχει και αλλα νομισματα..βεβαια ποτε δεν εχω δει κανενα αποα αυτα.μονο στο μαγαζι του βρισκομαστε οταν παω και τα λεμε..δεν νομιζω οτι ειναι σαν αυτο του ΕΣΚ.ισως οπως του ειπα,οτι η εχει κανει λαθος την ημερομηνια και μιλαει για καποιο αλλο εικοσαρικο η μιλαει για το χαλκονικελινο...απλα επειδη ανεβηκε αυτο το θεμα σχετικα με ενα τετοιο νομισμα,σκεφτηκα μηπως εχουν υπαρξει τετοια νομισματα..οποτε αν οντως υπαρχουν κομμενα τετοια,δεν ειναι κρατικης κοπης αλλα καποιας ιδιωτικης η καποια ''λαμογιστικη'' κοπη..οκ! και κατι ακομα..το 30δραχμο του 63-64 υπαρχει σε χρυσο??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 31, 2013, 01:50:13 πμ »

μπορει να εννοουσε τα 20ρικα του 1960 τοτε... το σχεδιο στην μια πλευρα ειναι παραπλησιο...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 31, 2013, 01:54:04 πμ »

μπορει να εννοουσε τα 20ρικα του 1960 τοτε... το σχεδιο στην μια πλευρα ειναι παραπλησιο...

ισως νικο..και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου..τι να πω? ειναι και λιγο περιεργος αυτος και οποτε του εχω πει για τα νομισματα,η να φερει κανενα να δω κτλ,ολο τα ψιλομασαει..αλλα μου κινει την περιεργεια γιατι αυτος δεν ασχολειται με νομισματα και να πεις οτι ''οκ,βαζει σαλτσες να δειχτει''..δεν ασχολειται καν και δεν εχει και ιδεα απο αυτα..οποτε,οτι εχει πει,ισως να ισχυει...τι να πω??? αν τον πεισω καμια φορα να μου φερει κανενα να δω,θα προσπαθησω να το ανεβασω εδω.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 31, 2013, 06:16:36 μμ »

παιδια... οχι... το ποιο πιθανο ειναι το παλικαρι να εχει το 20δραχμο του 1973 σε ασημι!!! δεν λεει ψεματα.. γι αυτο επιμενει... απλα δεν ξερει μια μικρη λεπτομερεια......

κατ αρχην, δεν ειναι ουτε δοκιμιο, ουτε ποικιλια, ουτε.... νομισμα!!

ειμαι 100% σιγουρος οτι το παλικαρι που το εχει... απλα δε καταλαβε κατι.... τα νομισματα που βγαζουν ιδιωτικες εταιρειες... οπως μαιλινκ και ελληνικος συλλεκτικος κυκλος... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ!!!

ο ΕΣΚ στην συλλογη του "Η Δραχμη μας", πηρε μερικα σχεδια μοντερνων ελληνικων νομισματων και τα αποτυπωσε... ειτε σχετικα καλα (καπως να βλεπονται) ειτε ασχημα.. πανω σε ασημι 925 (sterling) και μερικα τα επιχρυσωσε για να ειναι ποιο αληθοφανη....σε σχεση με τα γνησια!

δειτε εδω...

http://www.drachma.gr/index.php

το πρωτο νομισμα της προτελευταιας σειρας.. ειναι το ασημενιο 20δραχμο του 1973....

αξια;; απλα το ασημι του.. μιας και ειναι ιδιοτικης κοπης μεταλλια! (λογικα ετσι τα λες...)


*** αναφερομαι στον φιλο του Κωστα ετσι;; για τον αλλο στο εβαυ.... αστο... εχω δει κατα καιρους τετοια απλα νομισματα να τα βαφτιζουν ασημενια.. λογο χρωματος!! τωρα γιατο αν το χρωμα του ασημιου δεν ειναι το ιδιο με του νικελ... ε αυτο ειναι αλλη ιστορια.. Λύπη


Αν προσέξεις το νόμισμα στην φώτο έχει σφραγίδα και γράφει στα κύματα 925, ενώ αυτό του ebay δεν έχει τίποτα...

10€+5€ μεταφορικά... Μιά χαρούλα, το 'βγαλε το καφεδάκι και τις "βετζινές"  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences