Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:48:10 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γομμα γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 5767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάιος 20, 2013, 10:25:28 μμ »

Συλλεγω γραμματοσημα ασφραγιστα κυριως περιοδου 24-60. Εχω παρατηρησει οτι στη γομμα σε πολλα απο τα γραμματοσημα υπαρχουν μικρες τσακισεις...επειδη εχω φυλλα της SAFE που τα αποθηκευω και ειναι διαφανα , μπορω και παρατηρω και την πλευρα της γομμας. Η συλλογη μου ειναι αρκετα μεγαλη οποτε δε μπορω να ξερω αν χειροτερεψαν η οχι με την παροδο του χρονου, η αν τα αγορασα ετσι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο αυτες οι τσακισεις της γομμας θεωρουνται φυσιολογικες σε αυτη την περιοδο και κατα ποσο μπορουν να χειροτερεψουν στο χρονο και απο ποιους παραγοντες.
Η συλλογη μου εχει χτιστει κυριως απο δημοπρασιες (Καραμητσος πχ) και οχι εβαυ, αλλα δυστυχως ειναι ενα θεμα που καλλιστα αποκρυπτεται απο τις περιγραφες, ιδιως οταν παιρνεις μια σειρα στην οποια τα φτηνα γραμματοσημα εχουν τετοια θεματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2013, 11:02:35 μμ »

Δεν έχω άποψη επί του θέματος,αυτό που έχω να πω είναι πως το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ σε ορισμένα δικά μου..ίσως οι συστολές-διαστολές και η παλαιότητα να το δημιούργησαν αυτό..συγκεκριμένα το έχω παρατηρήσει έντονα στη σειρά των τοπίων της κατοχής και σε ορισμένα πριν το 1950.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2013, 03:46:48 μμ »

Καποιος αλλος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2013, 04:06:41 μμ »

Φίλε μου σε ορισμένες σειρές λόγω της ποιότητας τις κόλλας που χρησιμοποιήθηκε, με γνωστότερη την κρατική του 1933, δημιουργήθηκαν αυτά τα σκασίματα. Απο τις σειρές που έχω τις υπόλοιπες δεν έχω παρατηρήσει τέτοια προβλήματα. Τώρα αν έχει δημιουργηθεί σκάσιμο γόμμας σε κάποιο συγκεκριμένο γραμματόσημο αυτό οφείλεται στον τρόπο αποθήκευσης και κυρίως χειρισμού του προηγούμενου συλλέκτη. Πάντως αυτό δεν μειώνει τόσο την αξία του γραμματόσημου γιατί είναι μια φυσιολογική φθορά, σε αντίθεση με την αναγόμμωση!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2013, 06:44:04 μμ »

Oταν λες τροπος αποθηκευσης? Αν υπαρχει πχ υγρασια μπορει να σκασει? Ειδικα στις σειρες 40-44 ειναι αρκετα εντονο το φαινομενο..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2013, 06:55:54 μμ »

Υπάρχουν και χειρότερα πράγματα από το να σκάσει η κόλλα από την υγρασία, θα μπορούσε πχ να σκουριάσει (ναι και τα γραμματόσημα σκουριάζουν) και να επεκταθεί σε όλο το άλμπουμ. Όταν άρχισα να συλλέγω γραμματόσημα κάποιοι παλιοί συλλέκτες μου είχαν πει, όρθιο το άλμπουμ, σε περιοχή του σπιτιού που να είναι μακρυά από εστίες υγρασίας πχ τον απορροφητήρα και οπωσδήποτε μία φορά το μήνα να το ανοίγεις για να αερίζονται τα γραμματόσημα. Δυστυχώς τα άτιμα είναι πολύ ευαίσθητα και γι αυτό ο λόγος που δεν επεκτάθηκα σε αυτά πριν του 1906 και τον Β Ολυμπιακών Αγώνων, άσε που σκέφτομαι να δώσω και αυτά που έχω αν και η αγορά στα γραμματόσημα έχει πεθάνει Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 12:42:28 μμ »

Καποιος αλλος?

δεν ξέρω εάν το θέμα είναι επίκαιρο.
σήμερα είχα την ευκαιρία να το διαβάσω .

είχα ακούσει ότι εταιρείες όπως η safe είναι υπεύθυνες που  συλλέκτες
έχουν καταστρέψει ακριβά κομμάτια της συλλογής τους
(λεκέδες στα γραμματόσημα με την πάροδο του χρόνου και φθορά στη γόμα ).

έρευνες σε χημ .εργαστήρια μετά από εντολές
που δώσανε συλλέκτες,διαπιστώθηκε ότι 
αιτία είναι τα υλικά και ιδιαίτερα το χημικό στοιχείο "θείο ή θειάφι "
στα διάφανα φύλλα που χρησιμοποιούσαν οι εταιρείες για την παραγωγή.

μεγάλο σκάνδαλο στους γερμανούς φιλοτελιστές
και πληθώρα μηνύσεων,ιδιαίτερα ενάντια  στη SAFE ήταν το αποτέλεσμα .
το σκάνδαλο αυτό που έκανε αρκετούς γερμανούς συλλέκτες φτωχότερους,
αναφέρεται στα φιλοτελιστικά χρονικά  σαν το περίφημο "Folienschäden Skandal" .


όσοι έχετε αγοράσει διαφανές φύλλα πριν το 2008 καλό θα είναι
να τα αλλάξτε πριν καταστρέψετε την συλλογή σας.

τα λέμε
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 10:38:08 πμ »

όταν η αποθήκευση γραμματοσήμων γίνεται σε λάθος άλμπουμ .
3 παραδείγματα .
και στις 3 περιπτώσεις σε άλμπουμ με πλαστική διαφάνεια.




Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 03:39:18 μμ »

Πολυ ενδιαφερον...η αληθεια ειναι οτι τοσο εντονα σημαδια δεν εχω παρατηρησει στη συλλογη μου...χρησιμοποιω τη σειρα garant της safe, εδω και πολλα χρονια. Βεβαια ακριβως επειδη τα χρονια ειναι πολλα, και η συλλογη αρκετα μεγαλη, τυχον μικροδιαφορες ισως και να υπαρχουν αλλα αντε να το καταλαβεις, πρεπει να παιρνεις φωτογραφιες τη συλλογη κατα τακτα διαστηματα. Καποια μικροκιτρινισματα υπαρχουν στη γομμα σε αρκετα γραμματοσημα , χωρις να ξερω αν ητανε ετσι απο την αποκτηση τους. Φανταζομαι πως με την παλαιοτητα η γομμα αποκτα καποιου ειδους μικρη οξειδωση..βεβαια το θεμα ειναι σε ποιο βαθμο ειναι ανεκτη και ποιο οχι.
Μικροτσακισεις της γομμας επισης παρατηρω...στο τελος μπορει και να τρελαθει κανεις αν γινει πολυ σχολαστικος..Κσλα εκανες και ποσταρες τις φωτο αυτες παντως να εχουμε μια ιδεα πως μπορει να γινει ενα γραμματοσημο..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 07:56:31 μμ »

τα ακριβά γραμματόσημα καλύτερα σε
διαφανείς πολυεστερικές θήκες.
όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω και άλλα παραδείγματα
από "πειραγμένα" γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 11:46:27 μμ »

Τελικά τι είναι καλύτερο για την αποθήκευση των γραμματοσήμων? τα αλπουμ με τις χαρτονένιες σελίδες και το ριζόχαρτο για διαχωριστικό ή τα σκέτα διαφανή (η με μαύρη πίσω όψη). Προσωπικά χρησιμοποιώ μεγάλα ντοσιέ Α4 με κρίκους και τα πλαστικά φύλλα της SAFE με μαύρη πίσω επιφάνεια.

Αλλα με όσους έχω κουβεντιάσει κατα καιρούς στα διάφορα καταστήματα συλλεκτών ο καθένας λέει οτι ο δικός του τρόπος αποθήκευσης είναι ο καλύτερος, όποιος και αν είναι αυτός.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 01:15:11 πμ »

Ο καλύτερος τρόπος αποθήκευσης γραμματοσήμων είναι οι ποσέτες.
Ποσέτες και σε κοινά άλμπουμ γραμματοσήμων απλά.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:46:25 μμ »

Ο καλύτερος τρόπος αποθήκευσης γραμματοσήμων είναι οι ποσέτες.
Ποσέτες και σε κοινά άλμπουμ γραμματοσήμων απλά.

+1000
 Kαι να προσθέσω και κάθετη τοποθέτηση του άλμπουμ και μακριά από υγρασία, καπνό τσιγάρων, έντομα  και ηλιακή ακτινοβολία.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 01:19:49 μμ »

Θα συμφωνήσω με τις ποσέτες είναι ίσως η καλύτερη αλλά και η πιο όμορφη λύση. Όταν ξεκίνησα το φιλοτελισμός είχα τα κοινά άλμπουμ και εγώ αλλά δεν με βόλευαν στο θέμα οτι είχαν συγκεκριμένες σελίδες και μετά έπρεπε να πάρω πάλι νέα άλμπουμ. Με το φύλλα σε κλασσέρ με βόλεψε γιατι σε μεγάλα κλασσερ μπορώ να βάλω πάρα πολλά φύλλα αλλά δεν ξέρω αν κάνουν ζημιά στα γραμματόσημα στις γόμμες.

Η αλήθεια είναι οτι ως τώρα δεν εχω παρατηρήσει κάτι αλλα αυτό για να το δείς ή πρέπει να τα βγάζεις φωτογραφία ανα τακτά διαστήματα ή να περάσει καιρός για να το δείς. Αν περάσει καιρός τότε είναι αργά γιατι έχει γίνει η ζημιά. Η αλήθεια είναι οτι έχει περάσει απο το μυαλό μου να ξαναγυρίσω τη συλλογή μου σε κλασσικά άλμπουμ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα για νέα αλππουμ.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 08:31:05 πμ »

Kαι να προσθέσω και κάθετη τοποθέτηση του άλμπουμ και μακριά από υγρασία, καπνό τσιγάρων, έντομα  και ηλιακή ακτινοβολία.

Η ζημιά που κάνει ο καπνός του τσιγάρου σε διάφορα πράγματα (στα γραμματόσημα, στα έργα ζωγραφικής που είναι κρεμασμένα στον τοίχο, στον υπολογιστή κλπ.) είναι σημαντική και τις περισσότερες φορές ανεπανόρθωτη. Και καλά στο σπίτι του όταν είναι μόνος του, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και έχει την ευθύνη. Τι θα λέγατε όμως αν επισκεπτόσασταν έναν επαγγελματία πωλητή γραμματοσήμων και βρίσκατε τον χώρο... ντουμάνι; 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences