Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:55:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπογεγραμμενη(?) σε 10λεπτο 1830  (Αναγνώστηκε 4432 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LP coin$
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 92


Προφίλ
« στις: Μάιος 18, 2013, 03:17:03 μμ »

Καλησπερα σε ολο το στεκι,

Επεσε το ματι μου σε αυτο το νομισμα:http://www.ebay.com/itm/GREECE-10-LEPTA-1830-PCGS-AU58-RARE-SO-NICE-/151046887504?pt=US_World_Coins&hash=item232b189850

και παρατηρησα 3 διαφορετικα πραγματακια που μου κινησαν το ενδιαφερον..
Αρχικα (1) κατω απο το α (αωκα) διακρινω κατι σαν υπογεγραμμενη..θεωρειται error?

Στη συνεχεια, μου φανηκε οτι τα 2 πρωτα γραμματα της χρονολογιας απεχουν καμποσο απο τα αλλα δυο..18-30

Τελος,στην  αριστερη  φτερουγα του Φοινικα υπαρχει error?

Ισως να ειναι χαζες οι αποριες-παρατηρησεις μου αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα για αυτην την ποικιλια..οποτε δειξτε κατανοηση Σαρκασμός

Ευχαριστω,
Λεωνιδας Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2013, 03:21:21 μμ »

Πραγματι λεωνιδα,ετσι φαινεται..στην φτερουγα το βλεπω για εξτρα μεταλλο.για την ''υπογεγραμμενη'' που λες,ισως ειναι και αυτο εξτρα μεταλλο αλλα τοσο πετυχημενο μου κανει εντυπωση..σωστη η παρατηρηση σου σχετικα με το κενο της ημερομηνιας..Απο καποδιστριακο δεν εχω ιδεα ομως..ομορφο το βλεπω,με τις ιδιαιτεροτητες του,αλλα ας μας πουν και οι γνωστες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LP coin$
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 92


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2013, 03:24:20 μμ »

Αν ειναι οντως ετσι..εχει γινει πολυ καλη δουλεια! Αν και θυμαμαι οτι εχω ξαναπετυχει μια παρομοια φτερουγα.. Άνεση
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2013, 03:24:50 μμ »

Επισης διακρινω και πολλα σπασιματα μητρας,ειδικα στον οπισθοτυπο..και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να διακρινω αν υπηρχε η οχι η τελεια μετα το Ι στο ''Ι Α. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ''..υπηρχε κατω απο εκεινο το ''σκουρο'' σημειο η δεν υπηρχε καν?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LP coin$
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 92


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2013, 03:42:41 μμ »

Τώρα που το λέτε ..σαν να παρατηρώ κάτι..αν και δεν είμαι βέβαιος
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2013, 03:48:58 μμ »

Τώρα που το λέτε ..σαν να παρατηρώ κάτι..αν και δεν είμαι βέβαιος

σαν τι παρατηρεις?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LP coin$
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 92


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2013, 04:02:43 μμ »

Στα σπασιματα της μήτρας αναφέρομαι
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2013, 04:03:44 μμ »

Στα σπασιματα της μήτρας αναφέρομαι

Ααα,ναι,αλλα υπαρχουν αρκετα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2013, 04:14:57 μμ »

Δεν ξέρω αν όταν λες υπογεγραμμένη εννοείς το σημάδι κάτω από το 'α' του αώκα. Αν εννοείς αυτό, δεν είναι κάτι παράξενο. Το 'αωκα' σημαίνει 1821. Το σημάδι κάτω από το 'α' σημαίνει ότι το 'α' με την τελεία από κάτω  είναι το 1000. Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2013, 04:17:07 μμ »

Δεν ξέρω αν όταν λες υπογεγραμμένη εννοείς το σημάδι κάτω από το 'α' του αώκα. Αν εννοείς αυτό, δεν είναι κάτι παράξενο. Το 'αωκα' σημαίνει 1821. Το σημάδι κάτω από το 'α' σημαίνει ότι το 'α' με την τελεία από κάτω  είναι το 1000. Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα...

Αυτο εννοει..αρα λες οτι ειναι φυσιολογικο και οτι συμβολιζει τον αριθμο 1000 στα ελληνικα..υπαρχει σε ολα τα νομισματα του καποδιστρια αυτο δηλαδη?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LP coin$
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 92


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2013, 04:24:38 μμ »

Δεν ξέρω αν όταν λες υπογεγραμμένη εννοείς το σημάδι κάτω από το 'α' του αώκα. Αν εννοείς αυτό, δεν είναι κάτι παράξενο. Το 'αωκα' σημαίνει 1821. Το σημάδι κάτω από το 'α' σημαίνει ότι το 'α' με την τελεία από κάτω  είναι το 1000. Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα...

Αυτο εννοει..αρα λες οτι ειναι φυσιολογικο και οτι συμβολιζει τον αριθμο 1000 στα ελληνικα..υπαρχει σε ολα τα νομισματα του καποδιστρια αυτο δηλαδη?

+1
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2013, 04:25:54 μμ »

Όχι σε όλα, υπάρχει όμως σε αρκετές ποικιλίες. Στα 10 λεπτα του 1830 υπάρχει, απλά σε μερικά λόγω φθοράς δεν φαίνεται.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2013, 04:43:20 μμ »

Όχι σε όλα, υπάρχει όμως σε αρκετές ποικιλίες. Στα 10 λεπτα του 1830 υπάρχει, απλά σε μερικά λόγω φθοράς δεν φαίνεται.

Μαλιστα..ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2013, 06:29:37 μμ »

Να 'σαι καλά. Όσο για το κενό μεταξύ του 18 και του 30 είναι χαρακτηριστικό της ποικιλίας 295, νομίζω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 21, 2013, 11:57:44 πμ »

πιστευω οτι το βιβλιο του γνωστου κυριου ελληνοαμερικανου,βοηθα παρα πολυ με τις πληροφοριες του,για τα καποδιστριακα νομισματα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences