Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:16:47 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιημένος Πάυλος.  (Αναγνώστηκε 50186 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:43:25 μμ »

ΑΑΑ!!

Τώρα την πάς τη βαλίτσα μακριά!
( Και δέν μπορώ να καταλάβω τι σ΄έχει πειράξει)!!!
Eνταξει Χρηστο συζητηση κανουμε,ισως σε λιγο εντονο υφος αλλα συζητηση.Η αληθεια ειναι οτι μερικες φορες γινομαι λιγο το πνευμα της αντιλογιας αλλα σ αυτο το θεμα εχω δικιο γι αυτο το τραβηξα λιγο παραπανω.Το ms65 ειναι ΒU λαμπερο νομισμα και λιγα νομισματα βρισκονται σ αυτο το βαθμο ακομα και ακυκλοφορητα.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:49:42 μμ »

ΑΑΑ!!

Τώρα την πάς τη βαλίτσα μακριά!
( Και δέν μπορώ να καταλάβω τι σ΄έχει πειράξει)!!!
Eνταξει Χρηστο συζητηση κανουμε,ισως σε λιγο εντονο υφος αλλα συζητηση.Η αληθεια ειναι οτι μερικες φορες γινομαι λιγο το πνευμα της αντιλογιας αλλα σ αυτο το θεμα εχω δικιο γι αυτο το τραβηξα λιγο παραπανω.Το ms65 ειναι ΒU λαμπερο νομισμα και λιγα νομισματα βρισκονται σ αυτο το βαθμο ακομα και ακυκλοφορητα.

Αναργυρε σε εχουν σκισει στις υπηρεσιες... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...στο περιπολο εχεις μαζι σου κανενα κερμα να κοιτας ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:55:01 μμ »

παλιοτερα οι συλεκτες ηταν πιο απλοι διεθεταν πιο λιγα και το νομισμα που αγοραζαν το παιρναν να κλεισουν ημερομηνια ...δεν κοιταζαν αν ειναι καθαρισμενο η αν εχει διαβρωση...δεν καταλαβαιναν τι θα πει καθαρισμενο....ηταν μια αλλη αντιληψη για τη συλλογη, πιο απλη. Μεναν μονο στο ιστορικο μερος του νομισματος και οχι και στο νομισμα σαν μεταλο ,η σαν σπανιοτητα αναλογα με την κατασταση.
ΝΑΥΑΡΧΟΣ

Κατι σαν τον Θωμα θα λεγαμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αρα ηταν και ποιο ευτυχισμενοι!!!
Αρα και ο Θωμας που μαζευει οτι κατασταση βρει
ειναι ποιο ευτυχισμενος Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Θα τα σκισω τα διπλωματα μου Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:58:04 μμ »

Κι ομως Γιωργο ο Θωμας το πιστευω ειλικρινα ειναι ο πιο ευτυχισμενος συλλεκτης...
Θα στεναχωρεθει λιγο Στριφογύρισμα ματιών οταν μετα απο χρονια θα παει να τα πουλησει... Μεγάλο χαμόγελο...αλλα λιγα δινει, λιγα παιρνει οποτε μπορει και να κανω λαθος...Εχω δει συλλογη κομπλε με ολα τα ελληνικα κερματα απο το 1828 ...ΟΛΑ...κατασταση VG-F-VF...με 25000 ευρω....ειναι ωραιο πραγμα να εχεις ολο τον νομισματικο πλουτο της Ελλαδος εστω και σε F

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:58:43 μμ »

Πιστευω πως απο τις δημοπρασιες που εχω δει πως γενικοτερα τα τρυπια του Παυλου κατω απο ms65 δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αξια (εχω δει να κλεινουν και 2-3 δολλαρια στο ebay σε ms65 και 66). Τα 67αρια αντιθετα χτυπιουνται αρκετα. Ειναι μια μεγαλη συζητηση αν οι εταιρειες ειναι αξιοπιστες 100% παντως οντως το 67αρι διαφερει αρκετα απο ενα 65αρι κυριως σε θεμα πατινας-λουστρου (ice frosted πατινα στα τρυπια ειδικα, εχω ενα 20λεπτο 1969 με τετοια πατινα που πραγματικα ειναι πολυ ομορφο, καμια σχεση με ενα κοινο ακυκλοφορητο, εστω BU). Οντως οι εταιρειες εδω δημιουργησαν σπανιοτητες, μηπως ομως σπανιοτητες δε δημιουργηθηκαν με τους Καποδιστριες και τις ποικιλιες τους?
Για να επανελθω λοιπον, τα 67αρια στα τρυπια εχω δει να κλεινουν γυρω στα 50 η και παραπανω euro, εμενα μου λειπουν σε 67 η δεκαρα και εικοσαρα του 1954 και σιγουρα θα πληρωνα 50 ευρω εκαστο για να τα αποκτησω.
Το 10ρικο 1959 σε 65αρι το βλεπω γυρω στα 30 ευρω και σε 66 γυρω στα 45-60. Απο εκει και περα το 67αρι παλι ξεφευγει, ενω παλιοτερα ενα 68αρι ειχε κλεισει 450 δολλαρια (ηταν του Συβριδακη θυμαμαι).
Το 5δρχ 1954 hollow cheek ειναι γυρω στα 40 ευρω σε ms65, ενω για το κανονικο δεν εχω στοιχεια, δε το εχω δει σε τετοια καλη κατασταση σε δημοπρασια.
Απο εκει και περα στα ακριβα...τη δραχμη 1954 σε ms65 την εχω αποκτησει 150ε απο το ebay, πιστευω καπου εκει κλεινει γενικοτερα.
50λεπτα 1954 την εχω δει να κλεινει σε ms63 γυρω στα 50 δολλαρια, σε ms65 πιστευω η τιμη που το δινω ειναι λογικη.
2 δρχ 1954, σε ms63 εχει κλεισει 140 δολλαρια και 100 αντιστοιχα στις 2 φορες που ετυχε να το παρακολουθησω.
Για τη σειρα του 57, το πενηνταλεπτο εχει κλεισει το 2009 405 δολλαρια σε ms65. Σιγουρα εδω τα πραγματα ειναι και θεμα timing, ειναι ακριβο το κερμα, αλλα δε συμφωνω με τις υπερβολικες τιμες που το πουλανε καποιοι.
Το 2δρχ 1957 εχω δει να κλεινει σε ms63 155 δολλαρια, και 110. Σε ms65 το εχω δει 280 δολλαρια (παλιοτερα που το δολλαριο ειχε λιγοτερη αξια).
Η σειρα του 59,νομιζω οτι το πενηνταλεπτο σε ms65 ειναι γυρω στα 150 ευρω ,τη δραχμη εχω δει να την πουλανε σε ms63 γυρω στα 80-100, ενω για το 2δρχ εκει ισχιει οτι και στο 50λεπτο, εχω καταγραψει σε ms65 τιμη 620 δολλαρια το 2009.
Γενικα αυτα εχω καταγραψει ενδεικτικα για τιμες. Ισως αν μαζευτουν και αλλες τιμες να γινει ενας πινακας με ενα μεσο ορο ας πουμε, θα ταν αρκετα ενδιαφερον.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:04:38 μμ »

Δηλαδη στα 1520 ευρω που εδωσα τον παυλο στον Γιωργο εκανα βλακεια? Σαρκασμός Σαρκασμός

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:11:38 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:07:16 μμ »

Εγω με την σειρα μου θα πω  οτι δεν πολυδινω σημασια στους βαθμους οπως ο heretic77 .
Τον φιλο μας (heretic77) τον γνωρισα προσφατα και καταλαβα οτι ολη του η συλλογη εχει σαν βαση το ms65
 και δεν θελει να μαζευει κατω απο αυτο!! (τουλαχιστον ετσι μου εδωσε να καταλαβω)
Εγω απο την αλλη δεν δινω τοση σημασια στους βαθμους διοτι ξερω οτι αλλο βαθμο θα δωσει σημερα ο ενας αλλον βαθμο θα μου δωσει αυριο ο αλλος αν το σπασω και το ξαναστειλω!!
Αρα? Μηπως ολα ειναι θεμα ταμπελας τελικα?
Δυστηχως οι βαθμοι δινοντε κατα προσεγγιση των γνωσεων που εχουν οι εκτιμητες και αφου ειναι ανθρωποι σφαλουν!!
Ετσι σαν Γιωργος θα προτιμησω το ms63-4 με πενηντα ευρω στον Παυλο και οχι το ms66-7 με εκατο πενηντα!!
Ασε που και AU καποια νομισματα που ειχα και τα εχω ακομη μου αρεσουν!!Ναι εχουν μια διαφορα οπτικα σε σχεση με τα ms αλλα και αυτα εξακολουθουν να ειναι ομορφα νομισματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:09:46 μμ »

Μπραβο ρε Γιωργη Κρητικε...επιασες το νοημα.... Κλείσιμο ματιού

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:18:28 μμ »

Φιλε Μανο (δεν θυμαμε ποιο ειναι το μικρο απο τα δυο συγνωμη ε?) προσφατα παρακολουθουσα του 1959 μια δραχμη και δυο δραχμες  που ειχε βαλει ο  gmarguli  !! 66αρες ηταν αν θυμαμε καλα!! Τις θυμοσαστε?
Εκλεισε ποιο ακριβα η δραχμη απο το διδραχμο!! μιλαμε για ποσο 860 δολλαρια περιπου!!
Αυτο εσεις πως το εξηγητε?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:20:33 μμ »

Χρειαζονται αμεσα θεραπεια...χαπακια.. Σαρκασμός Σαρκασμός

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:21:31 μμ »

Φυσικα και μπορουν να υπαρξουν αποκλισεις. Παντως θα εμπιστευομουν πολυ περισσοτερο την NGC απο εναν εμπορο ή καποιον ιδιωτη που θα μου πουλουσε raw νομισμα (φυσικα δεν εννοω ολους για να μην παρεξηγηθω).
Και εγω εχω κερματα που ειναι ισως πιο ωραια σε ms62 παρα σε 65, αυτο ομως δεν αναιρει τον γενικοτερο κανονα.
Θα δωσω ενα παραδειγμα γιατι εγω προσωπικα ξεκινησα να μαζευω πιστοποιημενα.
Εκτος απο νομισματα συλλεγω κ γραμματοσημα. Απο τις δημοπρασιες εχω αρκετες εμπειριες δυσαρεστες, που ενω στη φωτο εδειχνε μια χαρα το γραμματοσημο και η περιγραφη u/m, οταν επαιρνα στα χερια μου το γραμματοσημο ειχε σαρνιερα. Η πχ ειχε καποιο ελλατωμα. Και εκει φυσικα ο δημοπρατης ειχε κανει λαθος. Ομως αυτο το λαθος το χρεωθηκα. Αν ομως υπηρχε μια εταιρεια πιστοποιησης, το γραμματοσημο πιστευω θα επαιρνε ενα βαθμο πανω κατω κοντα στην αληθεια.
Αν τωρα εγω θελω να πουλησω το γραμματοσημο (γιατι φυσικα μπορει να προκυψει κατι), τοτε θα πρεπει να το πουλησω σα γραμματοσημο με σαρνιερα, και οχι u/m που το αγορασα.
Επομενως η πιστοποιηση κατα καποιο τροπο μεταφερει την ευθυνη της περιγραφης του νομισματος απο την υποκειμενικη αποψη του πωλητη (και εδω ειναι ενα θεμα κατα ποσο καποιος ειναι αντικειμενικος) στην αποψη της NGC και της PCGS.
Το ιδιο γινονταν και στα αρχικα σταδια οπου συλλεγα νομισματα. Επαιρνα ακυκλοφορητα νομισματα που ομως με τις σημερινες μου γνωσεις ηταν νομισματα σε χαμηλες ακυκλοφορητες καταστασεις, χωρις δηλαδη εντονο λουστρο κλπ κλπ. Οταν ομως ειδα πως ειναι ενα ms65, τοτε καταλαβα οτι το ακυκλοφορητο νομισμα δεν ειναι μια γενικη εννοια, αλλα κατι με μεγαλες διαφοροποιησεις.
Μη μου πει καποιος οτι ενας συλλεκτης με εμπειρια δεν ηξερε τι πουλαει. Προφανως ηξερε.
Απο την αλλη πιστευω οτι πλεον τα περισσοτερα αξιολογα ακυκλοφορητα νομισματα εχουν πια πιστοποιηθει. Οποτε πλεον ειναι μονοδρομος η αγορα του πιστοποιημενου. Ελαχιστες πιστευω ειναι οι συλλογες που δεν ειναι πιστοποιημενες και αυτες που δεν ειναι δεν πουλιουνται.
Αυτο παντως που δε μου αρεσει ειναι καποιος αφοριστικα να κατηγορει τη μια η την αλλη πλευρα. Ο σεβασμος στο τι μαζευει καποιος για μενα πρεπει να ναι δεδομενος.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:34:03 μμ »

Φυσικα και μπορουν να υπαρξουν αποκλισεις. Παντως θα εμπιστευομουν πολυ περισσοτερο την NGC απο εναν εμπορο ή καποιον ιδιωτη που θα μου πουλουσε raw νομισμα (φυσικα δεν εννοω ολους για να μην παρεξηγηθω).
Και εγω εχω κερματα που ειναι ισως πιο ωραια σε ms62 παρα σε 65, αυτο ομως δεν αναιρει τον γενικοτερο κανονα.
Θα δωσω ενα παραδειγμα γιατι εγω προσωπικα ξεκινησα να μαζευω πιστοποιημενα.
Εκτος απο νομισματα συλλεγω κ γραμματοσημα. Απο τις δημοπρασιες εχω αρκετες εμπειριες δυσαρεστες, που ενω στη φωτο εδειχνε μια χαρα το γραμματοσημο και η περιγραφη u/m, οταν επαιρνα στα χερια μου το γραμματοσημο ειχε σαρνιερα. Η πχ ειχε καποιο ελλατωμα. Και εκει φυσικα ο δημοπρατης ειχε κανει λαθος. Ομως αυτο το λαθος το χρεωθηκα. Αν ομως υπηρχε μια εταιρεια πιστοποιησης, το γραμματοσημο πιστευω θα επαιρνε ενα βαθμο πανω κατω κοντα στην αληθεια.
Αν τωρα εγω θελω να πουλησω το γραμματοσημο (γιατι φυσικα μπορει να προκυψει κατι), τοτε θα πρεπει να το πουλησω σα γραμματοσημο με σαρνιερα, και οχι u/m που το αγορασα.
Επομενως η πιστοποιηση κατα καποιο τροπο μεταφερει την ευθυνη της περιγραφης του νομισματος απο την υποκειμενικη αποψη του πωλητη (και εδω ειναι ενα θεμα κατα ποσο καποιος ειναι αντικειμενικος) στην αποψη της NGC και της PCGS.
Το ιδιο γινονταν και στα αρχικα σταδια οπου συλλεγα νομισματα. Επαιρνα ακυκλοφορητα νομισματα που ομως με τις σημερινες μου γνωσεις ηταν νομισματα σε χαμηλες ακυκλοφορητες καταστασεις, χωρις δηλαδη εντονο λουστρο κλπ κλπ. Οταν ομως ειδα πως ειναι ενα ms65, τοτε καταλαβα οτι το ακυκλοφορητο νομισμα δεν ειναι μια γενικη εννοια, αλλα κατι με μεγαλες διαφοροποιησεις.
Μη μου πει καποιος οτι ενας συλλεκτης με εμπειρια δεν ηξερε τι πουλαει. Προφανως ηξερε.
Απο την αλλη πιστευω οτι πλεον τα περισσοτερα αξιολογα ακυκλοφορητα νομισματα εχουν πια πιστοποιηθει. Οποτε πλεον ειναι μονοδρομος η αγορα του πιστοποιημενου. Ελαχιστες πιστευω ειναι οι συλλογες που δεν ειναι πιστοποιημενες και αυτες που δεν ειναι δεν πουλιουνται.Αυτο παντως που δε μου αρεσει ειναι καποιος αφοριστικα να κατηγορει τη μια η την αλλη πλευρα. Ο σεβασμος στο τι μαζευει καποιος για μενα πρεπει να ναι δεδομενος.

Σωστος ο Μανος...απλα με τον καιρο για να μην δινεις πολλα χρηματα θα πρεπει να αρχισεις να αγοραζεις γυμνα και να τα πιστοποιεις εσυ και να σου γραφουν MS65-66...αυτο σημαινει γνωση και εμπειρια...ετσι γλυτωνεις πολλα λεφτα....ολος ο παυλος μπορει να αγοραστει γυμνος με 700 ευρω και να γραψει απο MS64 και πανω

ΝΑΥΑΡΧΟΣ

Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:10:18 μμ »

παλιοτερα οι συλεκτες ηταν πιο απλοι διεθεταν πιο λιγα και το νομισμα που αγοραζαν το παιρναν να κλεισουν ημερομηνια

Ναι όμως υπήρχε ρομαντισμός… για τον συλλεκτισμό, δεν σκεφτόντουσαν εάν στο μέλλον θα χάσουν χρήματα. Εξάλλου όλα είναι υποκειμενικά, ποίος θα περίμενε το παιδάκι που μάζεψε την ταπεινή κάρτα του 1909 με τον Honus Wagner ότι θα έπιανε σήμερα σε δημοπρασία τα $2.8 εκατομμύρια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 10:28:45 μμ »

Ναι όμως υπήρχε ρομαντισμός… για τον συλλεκτισμό, δεν σκεφτόντουσαν εάν στο μέλλον θα χάσουν χρήματα.

Κυριε Νικο οτι ειναι σημερα ηταν και τοτε!!Και μην με βαζεις να φερω παραδειγματα διοτι δεν κανει....,
Ξερεις και ξερω παλιους συλλεκτες με αξιολογα νομισματα στα χερια τους που τωρα ξεπουλανε τις συλλογες τους και τριβουν τα χερακια τους απο τα λεφτα που ζητανε!!
Ναι καποιοι μπορει να αγοραζουμε διαφορα αντικειμενα για να κανουμε το κεφι μας (οπως εγω πχ ολον τον Παυλο πριν ενα μηνα) αλλα αν στο μελλον πχ πει η κορη μου να τον πουλησει μην μου πεις οτι θα βγει χαμενη??
Εγω κανω το κεφι μου τωρα, αν αυριο ερθει ενας και μου πει σου δινω τοσα μου τον δινεις??
Μπορει να υποκυψω.... Τί σημαινει αυτο? Οτι οι σημερινοι συλλεκτες δεν εχουμε ρομαντισμο??
Προσωπικα πιστευω οτι απο τα συλλεκτικα νομισματα-χαρτονομισματα κανεις δεν βγαινει χαμενος!!
Απλα οταν αγοραζουμε δεν πρεπει να σκεφτομαστε το αυριο..
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:36:20 πμ »

Φυσικα και μπορουν να υπαρξουν αποκλισεις. Παντως θα εμπιστευομουν πολυ περισσοτερο την NGC απο εναν εμπορο ή καποιον ιδιωτη που θα μου πουλουσε raw νομισμα (φυσικα δεν εννοω ολους για να μην παρεξηγηθω).
Και εγω εχω κερματα που ειναι ισως πιο ωραια σε ms62 παρα σε 65, αυτο ομως δεν αναιρει τον γενικοτερο κανονα.
Θα δωσω ενα παραδειγμα γιατι εγω προσωπικα ξεκινησα να μαζευω πιστοποιημενα.
Εκτος απο νομισματα συλλεγω κ γραμματοσημα. Απο τις δημοπρασιες εχω αρκετες εμπειριες δυσαρεστες, που ενω στη φωτο εδειχνε μια χαρα το γραμματοσημο και η περιγραφη u/m, οταν επαιρνα στα χερια μου το γραμματοσημο ειχε σαρνιερα. Η πχ ειχε καποιο ελλατωμα. Και εκει φυσικα ο δημοπρατης ειχε κανει λαθος. Ομως αυτο το λαθος το χρεωθηκα. Αν ομως υπηρχε μια εταιρεια πιστοποιησης, το γραμματοσημο πιστευω θα επαιρνε ενα βαθμο πανω κατω κοντα στην αληθεια.
Αν τωρα εγω θελω να πουλησω το γραμματοσημο (γιατι φυσικα μπορει να προκυψει κατι), τοτε θα πρεπει να το πουλησω σα γραμματοσημο με σαρνιερα, και οχι u/m που το αγορασα.
Επομενως η πιστοποιηση κατα καποιο τροπο μεταφερει την ευθυνη της περιγραφης του νομισματος απο την υποκειμενικη αποψη του πωλητη (και εδω ειναι ενα θεμα κατα ποσο καποιος ειναι αντικειμενικος) στην αποψη της NGC και της PCGS.
Το ιδιο γινονταν και στα αρχικα σταδια οπου συλλεγα νομισματα. Επαιρνα ακυκλοφορητα νομισματα που ομως με τις σημερινες μου γνωσεις ηταν νομισματα σε χαμηλες ακυκλοφορητες καταστασεις, χωρις δηλαδη εντονο λουστρο κλπ κλπ. Οταν ομως ειδα πως ειναι ενα ms65, τοτε καταλαβα οτι το ακυκλοφορητο νομισμα δεν ειναι μια γενικη εννοια, αλλα κατι με μεγαλες διαφοροποιησεις.
Μη μου πει καποιος οτι ενας συλλεκτης με εμπειρια δεν ηξερε τι πουλαει. Προφανως ηξερε.
Απο την αλλη πιστευω οτι πλεον τα περισσοτερα αξιολογα ακυκλοφορητα νομισματα εχουν πια πιστοποιηθει. Οποτε πλεον ειναι μονοδρομος η αγορα του πιστοποιημενου. Ελαχιστες πιστευω ειναι οι συλλογες που δεν ειναι πιστοποιημενες και αυτες που δεν ειναι δεν πουλιουνται.
Αυτο παντως που δε μου αρεσει ειναι καποιος αφοριστικα να κατηγορει τη μια η την αλλη πλευρα. Ο σεβασμος στο τι μαζευει καποιος για μενα πρεπει να ναι δεδομενος.
Στις δημοπρασιες των νομισματων να δεις τι γινεται.Εγω προσωπικα το εχω κοψει το σπορ με τα raw νομισματα.Δεν συμφερει.Φουλ καθαρισμενα και οι φωτογραφιες καλλιτεχνικες.Το νομισμα βεβαι πληρωμενο  σαν να μην εχει κανενα προβλημα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences