Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:17:06 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιημένος Πάυλος.  (Αναγνώστηκε 49994 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 06, 2013, 04:40:38 πμ »

Να και ένα NGS MS 64 ......


http://www.ebay.com/itm/Greece-King-Paul-1959-2-Drachma-Copper-Nickel-The-key-date-NGC-MS64-Rare-/221208806005?pt=UK_Coins_European_RL&hash=item3381128275
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 06, 2013, 07:02:05 πμ »

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1959-2-Drachmai-King-Paul-PCGS-MS65-/171018452360?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEWAX%3AIT&nma=true&si=3pUfWNeNQkCwH9btqHYGf3htF28%253D&orig_cvip=true&rt=nc

To 64αρι μου φαινεται καλυτερο, γνωμη μου
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 06, 2013, 07:10:44 πμ »

Για τη τιμή του 64αρι  ποιά είναι η γνώμη σου;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 06, 2013, 07:39:06 πμ »

Να γραψω Με την σειρα μου κ γω οτι Αυτές οι τιμές δεν ισχύουν για κανένα λόγο. Απορία
Δεν νομίζω να εχει αγοράσει ποτε κάποιος εκει.
Απλα δεν παίζει
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 06, 2013, 07:48:26 πμ »

Δεν γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να εκφέρουν γνώμη... Μου φαίνονται αρκετά τραβηγμένες και εμένα ιδιαίτερα το 64αρι. Τις μόνες αγορές που έχω καταγράψει είναι το (μοναδικό;) 66αρι της NGC στα $1253 το Φεβρουάριο του 2011.., και ένα 64 της ίδιας εταιρίας στα €190 στη Δημοπρασία του Καραμήτσου 443....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 06, 2013, 04:23:19 μμ »


Κι ενα ακομη  NGC 64αρι  στη 116 δημοπρ. της ΠΝΕ που εκλεισε  275 ευρω
με μακρυνή ομως φωτο δυστυχως:

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=116&CategoryId=117&TypeId=2&pageno=2


Θεμα γουστου ,κατα μεγαλο ποσοστο , ο Παυλος τελικα...
Προσωπικα  εχω δει  63αρια  που φυσανε  και 64αρια αμφιλεγομενα και στις 2 εταιριες ,με εμφανεις χαρακιες στο προσωπο,στο αυτι κτλ..
Παντως σιγουρα δεν θα ηθελα ν'αγορασω  65αρι  και μαλιστα τοσο ακριβοπληρωμενο με τετοιες χαρακιες στο
προσωπο ( 2-3 βαθιες χαρακιες που ειναι σιγουρα πανω στο νομισμα...οι αλλες μπροστα κ κατω απ΄το πηγουνι ειναι στο σλαμπ ..)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 06, 2013, 06:35:00 μμ »

Σαφως το 64αρι δειχνει ποιο ομορφο απο το 65αρη (προβαδισμα λογω ωραιοτητος) αλλα και το αλλο ειναι ακυκλοφορητο  (το 65αρη) το μαρτυραει ο περυγυρος οπου βρεισκετε η οδοντωση και που την βλεπω απειραχτη!
Ξυριζει θα λεγαμε.
Και τα δυο νομισματα απο την στιγμη που δεν τα εχεις στο χερι δεν μπορεις να εκφερεις απολυτη γνωμη.
Στην μια εχουμε προχειρες φωτο και στην αλλη πολυ προσεγμενες φωτο.
Τωρα επειδη προερχωνται απο τον ιδιο πωλητη και τα δυο θα πω οτι καλυτερο ειναι το 64αρη.

Γιατι?
Πρωτα βγαζεις για πωληση το ποιο χαλια και αφου φυγει βγαζεις και το καλυτερο Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Ας τα κρατηση καποιος φωτο βρε παιδια να τα σηκωσει μεσα στο στεκι!!
Ειναι καλο να τα εχουμε τετοια δειγματα για να μαθαινουν οι επομενοι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 06, 2013, 08:23:36 μμ »

Eγω εχω να κανω 2 παρατηρησεις
1) Και η NGC και η PCGS εχουν μεγαλη ανοχη στις 'χαρακιες', και στα χτυπηματα στο αυτι-μαγουλο. Επειδη ειμαι κατοχος κασετινας και ακουστηκε οτι στις παλιες πιστοποιησεις η NGC ειχε υπερτιμησει τα νομισματα αυτα 2-3 βαθμους, δινω ενα παραδειγμα της ανταγωνιστριας εταιρειας με ακριβως τα ιδια προβληματα , και σε συγχρονη πιστοποιηση. Αρα η φιλοσοφια ειναι κοινη και στις 2. Και το δικο μου 65αρι εχει αναλογα θεματα (προφανως και γι αυτο ο πωλητης μου το αφησε σε σχετικα χαμηλη τιμη, χαζος δεν ειμαι).
2) Στην ΠΝΕ το 64αρι εκλεισε 275, δειγμα οτι οι τιμες εχουν πεσει αρκετα. Πιστευω οτι το 64αρι στο ebay ευνοειται απο τις επαγγελματικες φωτογραφιες.
Και μια απορια που θα θελα καποιος εμπειρος να μου την εξηγησει. Υπαρχει κατι που να μετραει ποσο λουστρο εχει ενα νομισμα σε σχεση με ενα αλλο? Πχ , αν το 65αρι πηρε τετοιο βαθμο επειδη ειχε πιο πολυ λουστρο απο το 64, αυτο πως ακριβως βγαινει? Κανω αυτη την περιεργη ερωτηση, αλλα απο τη στιγμη που το 1ο κριτηριο βαθμολογησης ειναι το λουστρο, εδω υπαρχει νεα ασαφεια ως προς τη μετρηση του.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:04:12 μμ »

Σαφως το 64αρι δειχνει ποιο ομορφο απο το 65αρη (προβαδισμα λογω ωραιοτητος) αλλα και το αλλο ειναι ακυκλοφορητο  (το 65αρη) το μαρτυραει ο περυγυρος οπου βρεισκετε η οδοντωση και που την βλεπω απειραχτη!
Ξυριζει θα λεγαμε.
Και τα δυο νομισματα απο την στιγμη που δεν τα εχεις στο χερι δεν μπορεις να εκφερεις απολυτη γνωμη.
Στην μια εχουμε προχειρες φωτο και στην αλλη πολυ προσεγμενες φωτο.
Τωρα επειδη προερχωνται απο τον ιδιο πωλητη και τα δυο θα πω οτι καλυτερο ειναι το 64αρη.

Γιατι?
Πρωτα βγαζεις για πωληση το ποιο χαλια και αφου φυγει βγαζεις και το καλυτερο Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Ας τα κρατηση καποιος φωτο βρε παιδια να τα σηκωσει μεσα στο στεκι!!
Ειναι καλο να τα εχουμε τετοια δειγματα για να μαθαινουν οι επομενοι!!
Γιώργο, γιατί λες ότι είναι απο τον ίδιο πωλητή;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:24:25 μμ »

wavelet εχεις δικιο!!
Διαφορετικοι πωλητες ειναι!!
Αυτα κανει η πολυ κουραση και η βιασυνη  Λύπη Λύπη

Λαθος εκανα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:30:05 μμ »

Φιλε Δημητρη δεν δειχνουν ανοχη οπως λες :
< < Και η NGC και η PCGS εχουν μεγαλη ανοχη στις 'χαρακιες', και στα χτυπηματα στο αυτι-μαγουλο.>>

Ειναι προβλημα απο μητρα αυτα τα δυο χαρακτηριστικα!!
Τι θες δλδ?
Αφου βλεπουν οτι το νομισμα ειναι ακυκλοφορητο, να μην του δωσουν βαθμο που βλεπουν οτι πρεπει??
Φυσικα και θα του δωσουν!!

Απλα εσυ σαν συλλεκτης θα πρεπει να επιλεξεις νομισμα , χτυπημενο-λιωσμενο με υψηλο βαθμο ή κατι με ομορφο πεδιο?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 06, 2013, 11:43:29 μμ »

Μα δεν ειπα οτι δεν ειναι προβλημα μητρας. Και δε θεωρω οτι κανουν λαθος οι εταιρειες. Ομως απο τη στιγμη που υπαρχουν και νομισματα χωρις τα προβληματα αυτα, και απο τη στιγμη που καποιοι συλλεκτες εχουν τοσα χρονια που μαζευουν Παυλο, προφανως ο καθενας θα κοιταξει το καλυτερο. Παντως, οι χαρακιες δεν ειναι προβλημα μητρας. Υποψιν αυτο.
Το οτι υπαρχει ομως συγχυση στη βαθμολογια των Παυλων ειναι ολοφανερο, οι συλλεκτες γιατι αναφερουν συνεχεια για λιωμενα αυτια κλπ κλπ? Ισως καποια παρτιδα να βγηκε χωρις τα προβληματα αυτα. Αλλιως θα ηταν ολα τα νομισματα ετσι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences