Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:54:13 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιημένος Πάυλος.  (Αναγνώστηκε 50252 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 03:10:29 μμ »

Σειρα του 1954, ιδανικη για νεους συλλεκτες, συνολικο κοστος 110 ευρω περιπου.  Αν θελετε τωρα να δινετε 100αρια για ενα νομισμα μονο, και αυτο κακης ποιοτητας τοτε δικο σας θεμα. Ψαξτε και λιγο παραπερα.
Πολλες φορες γινομαστε κακοι, αλλα τελικα το να θελεις να προστατεψεις καποιους ανθρωπους στο τελος μπορει να βρεις και το μπελα σου. Ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει, οπως λενε και καποιοι εδω, ενηλικες ειναι ολοι.

https://karamitsos.com/auctionLot.php?auction=445&lot=376284&view=all
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:38:02 μμ »

συνφωνω απολυτα!ηδη οι πιστοποιημενοι παυλοι,κατω απο μς62αρια,εχουν παρει την κατηφορα!καλυτερα να τους εχεις ολους,σε μια σχετικα ομορφη κατασταση,παρα μια περιουσια για σλαμπς,και μετα να μην αξιζουν ουτε τις πιστοποιησεις!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:52:08 μμ »

Η συλλογή μου ξεκίνησε πολλά χρόνια πρίν και δεν είχα ποτέ μου σλάμπ. Τα νομίσματα τα φυλάω σε Quadrum. Τα σπάω, επειδή σχεδόν όσα σλάμπ αγόρασα, δήθεν για να αναβαθμίσω δικά μου, διαπίστωσα ότι ήταν κατώτερα από αυτά που ήδη είχα ή μπορούσα να βρώ σε καλύτερη τιμή. Επίσης συνεργάζομαι με πολύ καλό συλλέκτη, παλαιότερα συνεργαζόμουν με τον πατέρα του (60 χρόνια και βάλε παράδοση στις συλλογές) και έχω πρόσβαση σε πολύ καλά νομίσματα, επειδή αυτός δεν ασχολείται με Ελληνικά νομίσματα πλέον.
Φιλε GKCollect αν θες πες μου τι ειναι το quadrum?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:03:33 μμ »

Ετσι ακριβως..., εγω χτυπησα το αλλο με τα τριανταρια και το κερδισα (δεν ειχα του ΒΕRN, ελπιζω ο φιλος που καποτε το εψαχνε μανιωδως να το εχει ηδη αποκτησει), αλλα δε πηρα και την κασετινα αυτη και το μετανιωσα (συν οτι τα χρηματα μου δεν ειναι απειρα) γιατι ειχε και το 5δρχ 1954 το κανονικο, σε 63 κατασταση (Γιωργο ελπιζω να το χτυπησες εσυ), συν το 5 δρχ ΗΟLLOW CHEEK σε 66 ενω το εχω 65 (αν και οπως λες και εσυ, οταν μιλαμε για συν πλην ενα βαθμο αυτα λιγη σημασια εχουν) και συν το 2δρχ 1954 που δε το εχω σε 62 εστω κατασταση.
Και ολα αυτα με 115 ευρω.
Αυτο που θελω να πω...σε αξιοπρεπεστατες καταστασεις και καλες τιμες μπορει ενας νεος συλλεκτης να ξεκινησει μια ομορφη συλλογη χωρις να μαζευει Παυλους σε VG-VF καταστασεις που αυριο μεθαυριο θα αναγκαστει να τους πεταξει. Οι Παυλοι σε κατω απο XF κατασταση για μενα κανουν 1 ευρω χαριστικα το κομματι. Προσωπικη μου γνωμη και δε θελω να θιξω κανεναν, αλλωστε προσωπικα απο το στεκι γνωριζω 1-2 ατομα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:17:46 μμ »

Σειρα του 1954, ιδανικη για νεους συλλεκτες, συνολικο κοστος 110 ευρω περιπου.  Αν θελετε τωρα να δινετε 100αρια για ενα νομισμα μονο, και αυτο κακης ποιοτητας τοτε δικο σας θεμα. Ψαξτε και λιγο παραπερα.
Πολλες φορες γινομαστε κακοι, αλλα τελικα το να θελεις να προστατεψεις καποιους ανθρωπους στο τελος μπορει να βρεις και το μπελα σου. Ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει, οπως λενε και καποιοι εδω, ενηλικες ειναι ολοι.

https://karamitsos.com/auctionLot.php?auction=445&lot=376284&view=all
Σωστος.Σου γεμιζει και το ματι αυτη η σειρα.Αν εχει κανεις και την πουλαει ας στειλει ενα π.μ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:27:11 μμ »

Quadrum : Τετράγωνες κάψουλες για νομίσματα από 14mm - 40mm.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:43:38 μμ »

Τhanks
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:59:56 μμ »

Οντως αλλα αυτη η σειρα εχει πια πουληθει ,το ανεβασα ενδεικτικα χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση, αλλωστε ο συγκεκριμενος οικος σε αλλα αντικειμενα ειναι ακριβος, αλλα για να δειξω στους νεους συλλεκτες οτι υπαρχουν παντου ευκαιριες. Οι εποχες ειναι δυσκολες για να δινουμε αδικα χρηματα χωρις αντικρυσμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 03, 2013, 09:11:26 μμ »

Kαποιος φιλος εδω ειπε οτι οι κασετινες της NGC που εχουν σειρες του Παυλου ειναι υπερτιμημενες κατα 2-3 βαθμους.
Για το νομισμα στο ebay της PCGS τοτε, που ειναι συγχρονη πιστοποιηση, 65αρι, τι εχει να πει?
Και μια τιμη ε?
Για Παυλο μιλαμε παντα...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 04, 2013, 07:35:01 μμ »

Φιλε μου υπαρχει ενα θεμα στον Παυλο απλο αλλα πρεπει να γινει κατανοητο!!
Ο Παυλος σε πολλα νομισματα του εχει προβλημα απο μητρα!!
Ειδικα στα νομισματα 54-57-59.
Ενω τα νομισματα ειναι ακυκλοφορητα εχει τοσα (χτυπηματακια) πανω στο μαγουλο και στο αυτι που το νομισμα φαινετε κυκλοφορημενο ενω δεν ειναι!!
Ειδικα το αυτι νομιζεις οτι ειναι τριμενο με γυαλοχαρτο πολλες φορες απο το κατεβασμα που εχει!!
Κυριολεκτικα λιωμα!!
Και ομως παιρνουν 65 - 66 κτλ κτλ.
Εκει ειναι τωρα που ο καθε συνετος συλλεκτης θα πρεπει να επιλεξει πολλες φορες σε ενα νομισμα χαμηλοτερο σε βαθμο αλλα eye appeal (ωραιο στο ματι, ωραιο στην οψη) ή σε ενα 66αρη με λιωσμενο αυτι!!
Τοσο απλο ειναι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 04, 2013, 08:45:25 μμ »

Kαποιος φιλος εδω ειπε οτι οι κασετινες της NGC που εχουν σειρες του Παυλου ειναι υπερτιμημενες κατα 2-3 βαθμους.
Για το νομισμα στο ebay της PCGS τοτε, που ειναι συγχρονη πιστοποιηση, 65αρι, τι εχει να πει?
Και μια τιμη ε?
Για Παυλο μιλαμε παντα...
Πάντως δεν έμεινε και πολλή ώρα απούλητο ....  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:51:26 μμ »

Φιλε μου υπαρχει ενα θεμα στον Παυλο απλο αλλα πρεπει να γινει κατανοητο!!
Ο Παυλος σε πολλα νομισματα του εχει προβλημα απο μητρα!!
Ειδικα στα νομισματα 54-57-59.
Ενω τα νομισματα ειναι ακυκλοφορητα εχει τοσα (χτυπηματακια) πανω στο μαγουλο και στο αυτι που το νομισμα φαινετε κυκλοφορημενο ενω δεν ειναι!!
Ειδικα το αυτι νομιζεις οτι ειναι τριμενο με γυαλοχαρτο πολλες φορες απο το κατεβασμα που εχει!!
Κυριολεκτικα λιωμα!!
Και ομως παιρνουν 65 - 66 κτλ κτλ.
Εκει ειναι τωρα που ο καθε συνετος συλλεκτης θα πρεπει να επιλεξει πολλες φορες σε ενα νομισμα χαμηλοτερο σε βαθμο αλλα eye appeal (ωραιο στο ματι, ωραιο στην οψη) ή σε ενα 66αρη με λιωσμενο αυτι!!
Τοσο απλο ειναι  Χαμόγελο
Ένας φίλος τους λέει και βλογικομμένους.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 05, 2013, 05:11:40 πμ »

Απλα επειδη τεθηκε θεμα περι NGC και παλιων πιστοποιησεων, το συγκεκριμενο 2δρχ ηταν pcgs secure plus...αρα και οι 2 εταιρειες εχουν την ιδια φιλοσοφια
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 05, 2013, 04:18:29 μμ »

Απλα επειδη τεθηκε θεμα περι NGC και παλιων πιστοποιησεων, το συγκεκριμενο 2δρχ ηταν pcgs secure plus...αρα και οι 2 εταιρειες εχουν την ιδια φιλοσοφια

Kαταρχην δεν ξερω για ποιο νομισμα μιλατε .
Αλλα υποπτευομε οτι ειχε μεγαλο βαθμο και εσυ Δημητρη το εβλεπες χαλια και κυκλοφορημενο.
Σωστα?
Αμα Δημητρη το νομισμα ειναι ακυκλοφορητο και αυτο η εταιρια το καταλαβει απο τα αλλα σημεια του νομισματος (οδοντωση πεδιο οπισθοτυπος κτλ κτλ) τι περιμενεις να του δωσουν?
Φυσικα και θα του δωσουν υψηλο βαθμο!!
Αυτο ειναι το σωστο για αυτους και αυτο επιβαλετε να κανουν!!
Και τωρα που η γνωση ειναι περισσοτερη παλι  καλα , στα πολυ παλια σλαμπ μπορει να βρεις Παυλο ακυκλοφορητο να γραφει 58 και 58αρη να εχει παρει MS λογω του οτι αυτος που τα εξεταζε εβρισκε ενα με λιωμενο αυτι και το νομιζε κυκλοφορημενο και του ερχωταν και ενα πεντακαθαρο στην οψη με λιγη κυκλοφορια και το εβγαζε MS !!
Ο Παυλος θελει προσοχη στο μαζεμα του και πιστοποιημενος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 05, 2013, 04:34:31 μμ »

Δεν κράτησα το σύνδεσμο στο ebay. Αν τον έχει ο φίλος (heretic77) ας τον ανεβάσει. Το νόμισμα είχε τιμή (fixed price) στα $700 αν θυμάμαι, αλλά το απέσυρε ο πωλητής οπότε εικάζω συμφωνία εκτός ebay. Για τη τιμή τι λέτε;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences