Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:15:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1838 ένα λεπτό!  (Αναγνώστηκε 5493 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 01:59:55 μμ »

και μια και είπαμε πρόσφατα για το 1839 ας πάμε κι ένα χρόνο πιο μπροστά!
τις γνώμες σας..http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140483524031
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:03:04 μμ »

πάντως αν κρίνω απ'το οτι αυτό έκλεισε στα 357$ του Θωμά το 1λεπτο 1839 που έκλεισε στα 305 σε πάρα πολύ ανώτερη κατάσταση είναι δυό φορές επιτυχία! μπράβο ο μολοσσόςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς   Έκπληξη Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 05:04:51 μμ »

To μονολεπτο του 39 το θεωρω στατιστηκα δυσκολοτερο του 38 διοτι εειχε μικροτερο τιραζ.
Αλλα γενικα τα μονολεπτα και τα δυλεπτα του Οθωνα επειδη ηταν τα μικροτερα κερματα της εποχης τριβοταν ποιο πολυ στα χερια των ανθρωπων και καταστρεφοταν και ποιο ευκολα!!
Οταν λοιπον δουμε μονολεπτο-δυλεπτο Οθωνιο σε κατασταση πανω απο xf να ξερουμε οτι τα ευρο που θα σταξουμε δεν θα ειναι λιγα Χαμόγελο

Βρε σαν γνωστη μου φαινετε η καρτουλα που το τσιμπησε το νομισμα Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Μηπως να μας το δειξει με δικιες του φωτο πριν το στειλει για σλαμπ??  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 06:29:17 μμ »

παιδια εγω δεν εβγαλα συμπερασμα αν τελικα ειναι του 1838 αν και για να ειμαι ειλικρινης αφου κατι τετοιο δεν προεκειπτε με το ματι δεν το εψαξα παραπερα συγκριση με φωτο κτλ. οποιος το εψαξε περισσοτερο ας μας πει.

Γιωργο το μονολεπτο του 1838 ειναι πιο δυσκολο απο το 39
Καταγράφηκε
cobra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:18:15 μμ »

Φίλε μου σε χαιρετώ. Είμαι νέος στην παρέα σας. Ομως σαν μεσήλικας και επί πολλών ετών συλλέκτης, κάτι θα έχω διαβάσει για το ελληνικό νόμισμα. Λοιπόν κατά κατά κατάλογο Πυλαρινού, που έχει ασχοληθεί με το Ελληνικό νόμισμα, αλλά πλέον δεν εκδίδεται, το 1λεπτο του 1838 κόπηκε σε 269.085 κομάτια, ενώ το αντίστοιχο του 1839 σε 149.406 κομάτια. Και για την ιστορία το 1λεπτο του 1848 κόπηκε σε 84.600 κομάτια και είναι το χαμηλότερο τιράζ σε 1λεπτο του Όθωνα. Επίσης για τα έτη 1832, 1833 και 1834 κόπηκαν 2.200.000 1λεπτά χωρίς να διευκρινίζεται πόσα για κάθε χρόνο γι' αυτό και ο κατάλογος του Πυλαρινού στην ποσότητα έχει παύλα, γιατί δεν έχει γίνει γνωστό πόσα κόπηκαν για κάθε έτος. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:39:27 μμ »

Γιαννη καλως ηρθες στο φορουμ και φυσικα στην αγαπημενη για σενα ενοτητα των Ελληνικων Νομισματων.
Καταρχην χαιρομε παρα πολυ που σε εχουμε στην παρεα μας και πιστευω οτι οι γνωσεις σου τοσα χρονια σαν αγοραστης θα βοηθησουν πολλους!!
Σε αυτο που λες εμενα προσωπικα με βρισκει απολυτος σύμφωνο!! Στατιστικα πιστευω οτι οι ημερομηνιες με το μικροτερο τιραζ (πιθανον) να εχουν και την μικροτερη πιθανοτητα να βρεθουν σε καλη κατασταση σωα!!
Και η ημερομηνια 1848 ΑΛΛΑ και του 1849 ισως να ειναι οι δυσκολοτερες!!
Αυτο το λεω διχως να εχω μπει στα αρχεια των εταιριων να δω τί και τί εχουν σλαμπαρη!!
Εσεις που ασχολησθε πολυ με τα σλαμπ μπορειτε να μας δωσετε μια γευση των πιστοποιημενων μονολεπτων σχετικα με ποιες ημερομηνιες εχουν πληθος κομματιων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:16:44 μμ »

Του 1838 είναι απειρος πιο δύσκολο από του 1839.  Τα tirage δεν λένε πάντα τη αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:13:46 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:18:48 μμ »

Φιλοι μου εδω και πολλα χρονια εχω παρατηρησει οτι τα τιραζ κοπης δεν συμφωνουν με τη συχνοτητα εμφανισης του καθε νομισματος! καποια με μικρο τιραζ ειναι κοινα ενω καποια αλλα με μεγαλυτερο ειναι πιο σπανια! παντως το σπανιοτερο μονολεπτο του οθωνα πιστευω πως ειναι του 1834, μετα 1848 το εχω  Άνεση , και μετα δεν μπορω να πω με σιγουρια αλλα 1847, 1849, 1845, 1844, 1837, 1838, 1841 να ειναι πολυ δυσκολα και καπως πιο ευκολα 1832, 1839, 1840, 1842, 1843, 1846, και αρκετα πιο κοινα 1851 και 1857

τα παραπανω ειναι εντελως αυθερετα και εκ μνημης και σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ειναι απαραιτητα ορθα! ειναι απλα προσωπικες εκτημησεις που χρησιμοποιω στο ψαξιμο μου για νομισματα που θα συμπληρωσουν τη συλλογη μου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:40:34 μμ »

Φιλοι μου εδω και πολλα χρονια εχω παρατηρησει οτι τα τιραζ κοπης δεν συμφωνουν με τη συχνοτητα εμφανισης του καθε νομισματος!

Θωμα για αυτο το λογω το πιθανον το εβαλα μεσα σε ( ) . Αλλα εξακολουθω να παραμενω σε αυτο τον τροπο σκεψης ασχετος αν πχ τωρα μου αναφερατε δυο οτι του 38 ειναι δυσκολοτερο και ισως να ειναι, να εχετε δικιο!!
Αλλα σε καμια περιπτωση δεν δεχομε οτι τα τιραζ δεν παιζουν ρολο!! Αν τα τιραζ δεν παιζουν ρολο βρες μου μια δωδεκαδα πενταρες του 36 που τις θελω για να τις κανω δωρο στην κορη μου που γινετε δωδεκα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:58:40 μμ »

Του 1838 είναι απειρος πιο δύσκολο από του 1839.  Τα triage δεν λένε πάντα τη αλήθεια.

Συμφωνω απολυτα!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:07:44 μμ »

γιωργο μην πιανεις ακραιες καταστασεις απο αυτο το νομισμα κοπηκαν μονο 1000 κοματια! πιστεψε με μονολεπτα 1839 εχω δει και εχω πιασει στα χερια μου αρκετα του 38 ομως αν θυμαμαι καλα κανενα!

να σου πω και ενα αλλο φοινικες κοπηκαν καπου 13000 ενω δυλεπτα 1836 40000! φοινικες υπαρχουν διαθεσιμοι συνεχεια προ πωληση και ειναι ενα πολυ κοινο νομισμα τελικα! δυλεπτα 1836 ειδες πολλα να πουλιονται? αρα τι μας λεει εδω το τιραζ? και εχω πολλα παραδειγματα να σου πω! καλο εινα περα απο την ισχυρογνωμια μας να δεχομαστε και τα επιχειρηματα του αλλου! και αν δεν εμπιστευεσαι εμενα θα πρεπει να εμπιοστευτεις την αποψη του δημητρη που ειναι αποδεδειγμενα γνωστης του ελληνικου νομισματος!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:15:23 μμ »

Φιλε μου Θωμα παραπανω λεω οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση  το λετε δυο (τωρα γινατε τρεις) και ειπα πως ισως εχετε δικιο!! ΑΛΛΑ γενικα ειπα οτι δεν αλλαζω τον τροπο σκεψης μου και οταν δεν ξερω κατι βαζω και σαν κρητηριο το ποσα κομματια κοπηκε!!
Στατιστικα πιστευω οτι μου προσφερει την καλυτερη ασφαλεια αυτος ο τροπος σκεψης!!
Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες με τον φοινικα και το δυλεπτο ηταν ατυχες λογω του ποσο δυσκολο ηταν να πιασεις εναν φοινικα στα χερια σου σαν πληρωμη και ποσο ευκολο να σε πληρωσουν με ενα δυλεπτο!!
Σαφως παντα τα νομισματα μικροτερης αξιας ειχαν και θα εχουν και τις μεγαλυτερες απωλειες πληθυσμου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences