Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:13:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια εκτίμηση και τι είναι  (Αναγνώστηκε 3250 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nippon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


πάντα καλύτερα


Προφίλ
« στις: Μάιος 08, 2013, 06:23:21 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα, Μάνος το όνομα, ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα σας.
Έχω κάποια κομάτια, μάλλον από άλλα που έχω βρει τα λένε μαχμουτιέδες. το μεγάλο είναι κοντά στα 4 γραμμάρια και τα άλλα δύο ανάμεσα 1 με 2, η ζυγαριά είναι για κεικ.
Εάν μπορείτε να μου πείτε εάν αξίζουν κάτι παραπάνω από το βάρος τους.
Καταγράφηκε
nippon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


πάντα καλύτερα


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2013, 06:25:07 μμ »

και το τελευταίο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2013, 09:32:08 μμ »

ομορφα νομισματα αν και ενα... προσωπικα το φοβαμαι.....

ας τα παρουμε απο την αρχη....

1) το μεγαλο που εχεις.. ειναι αυτο που φοβαμαι......

κανονικα ειναι cifte cedid rumi. δηλαδη διπλο cedid rumi... και κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη... το 1223/10 ΑΗ (ετος εγιρας...). αυτο σε χριστιανικα ειναι.... 1808/10.  το 1808 ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου και το 10 ειναι το ετος βασιλειας του οταν κοπηκε το κερμα... και με δοδομενο οτι το 1808 ειναι ο πρωτος χρονος... το νομισμα κοπηκε το 1817 περιπου... (το περιπου ειναι γιατι ειχαν πρωτοχρονια τον Σεπτεμβρη..).
ο σουλτανος που το εκοψε ειναι ο Μαχμουτ Β΄ και το νομισμα ειναι 80% χρυσος, 27-30 χιλιοστα διαμετρο και ζυγισει απο 4.35 εως 4.80 γραμμαρια! παιζουν αυτα!

το θεμα ειναι οτι κατι δεν παει καλα με τις επιγραφες πανω του.. που ειναι πολυ στρογγυλεμενες... πραγμα οχι φυσιολογικο..... ισως ειναι κοπια σε χρυσο!! γενικα εχει πολλες ετσι.. ειτε παλιες ειτε μοντερνες....

ο κραους δινει τιμες... αλλα ο καταλογος μου ειναι παλιος.. του 2009... οποτε...

η τρυπα του αφαιρει αρκετη απο την αξια του.. αλλα ειναι κατι αρκετα συνηθισμενο σε οθωμανικα νομισματα!

αν σε ενδιαφερει να δεις τις τιμες.. αν και δεν ισχυουν πια... ειναι: VG=125$, F=140$, VF=165$, XF=200$ (ειναι σε δολλαρια ΗΠΑ.)

2) Το δευτερο ειναι Hayriye altin... το γνωστο Χαϊρι.... Χαμόγελο  ειναι 87.3% χρυσος και  1.73 με 1.84 γραμαρια. κοπηκε παλι επι Μαχμουτ Β΄στην Κωνσταντινουπολη... με ημερομηνια 1223/22 οποτε παμε στο χριστιανικο 1829 περιπου...

ο κραους αναφερει τιμες VG=45$, F=55$, VF=75$, XF=110$

φυσικα οπως ειπα δεν ισχυουν... ο χρυσος ανεβηκε... εχουν περασει χρονια... λογικα ειναι κοντα στο χρυσο τους... αυτα.. ισως λιγο παραπανω... αλλα μιας κια ειναι τρυπια...!

3) το τριτο ειναι το λεγομενο Memduhiye altin... ειναι του σουλτανου Abdul Mecid με ημερομηνια 1255/2 (ή 3? μαλλον 2 ειναι...). οποτε μιλαμε για 1840. ειναι κομμενο στην Κωνσταντινουπολη και ειναι 20 χιλιοστα.. με βαρος που παιζει απο τα 1.58 εως τα 1.60 γραμμαρια!

ηταν σε μεγεθος και αξια ιδιο με του μαχμουτιεδες..οποτε ειχε ονομαστικη αξια 20 κουρους... αλλα.. αυτα συνηθως πηγαιναν με το βαρος... να δεν κανω λαθος...

ο κραους το εχει VG=45$, F=55$, VF=95$, XF=180$ αλαλ στην τουρκια θεωρητε σπανιο με υψηλοτερες τιμες (ειδικα αν ειναι ατρυπητο), αλλα αυτο εχει να κανει με το οτι ειναι το πρωτο χρυσο που μπορουν να συλλεξουν εκει... μιας κια τα παλαιωτερα (προ 1839) θεωρουνται αρχαια και απαγορευονται! αυτα... εκει.. εδω οχι! Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
nippon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


πάντα καλύτερα


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2013, 09:58:00 μμ »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Είναι γύρω στα 150+ χρόνια στην οικογένεια, τώρα αν έβγαζαν από τότε πλαστά θα σε γελάσω, είναι από ένα κολιέ της προγιαγιάς μου που μάλλον το είχε από την μάνα της εάν θυμάται καλά ο παππούς μου (94 ετών σήμερα).
Το κολιέ έχει 3 μεγάλα και 14 μικρά. Οπότε όλα τρύπια όπως καταλαβαίνεις.... Λύπη

Οι μαυραγορίτες πάντος έπαιρναν 95 ευρώ το μεγάλο και 35 το κάθε μικρό, όχι ότι θα τα δούνε ποτέ τους.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2013, 10:34:26 μμ »

εμ... τι εννοεις 35 το μικρο;;; 35 ευρω το memduhiye;;;;;; !!!!!!!!!!! ΟΚ!!!!!!!!!

ναι εβγαζαν απο τα παλια χρονια! τον καιρο της επαναστασης... πολλοι ελληνες παραχαρακτες αρχισαν να κοβουν πλαστα οθωμανικα... ειτε ασημενια ειτε χρυσα... χρησιμοποιωντας τα λαφυρα! βλεπεις.. υπηρχαν πολλα ασημια και χρυσα... απο λαφυρα.. συννηθως απο τα ντυσιματα τουρκικων οπλων... αλα κερματα δεν υπηρχαν! ετσι οι παραχαρακτες πιστευαν οτι βοηθουσαν την επανασταση! το κακο ειναι οτι συνεχισαν και μετα... οποτε.... καταλαβαινεις... οταν τους επιαναν... περνουσαν δικη και... καταδικαζονταν! καποιοι εκαναν πολυ καλη δουλεια.. και τα πλαστα τους ηταν σωστα και στα καρατια και στο μεγεθος, βαρος κτλ... αλλοι οχι... καποιοι αναλογα με το τι ας πουμε... εντολη επαιρναν.. εκοβαν καλα ή οχι....

εικαζετε οτι ο πρωτος χαρακτης των καποδιστριακων νομισματων... ο  Γρηγορης Χατζη... ο πυροβολιστης... ηταν παραχαρακτης απο τους καλους... που τελικα εγινε νομιμος φτιαχνοντας τα σχεδια για τα επισημα νομισματα για το νεοσυστατο κρατος! μαλιστα νομιζω ηταν αρμενικης καταγωγης!

επισεις υπηρχαν και τοκεν για στολες φτωχων... τα λεγομενα penez... που ηταν απο τενεκε... ή μπρουτζο... αλλα αυτα ειναι αλλη ιστορια... Κλείσιμο ματιού

τωρα... καποιοι που δεν ηταν καλοι γνωστες στην αραβικη γραφη... οποτε σε καποια μερη... τα γραμαμτα δεν ηταν ακριβως σωστα.... στο δικο σου θα δεις καποιες γωνιες σε γραμματα που ενω επρεπε να ειναι κοφτες... ειναι στρογγυλεμενες... ειναι σημαδι.... σε αλλα θα δεις καποια γραμαμτα ειτε με λαθος τονισμο.. ειτε να ειναι καπως διαφορετικα.... και φυσικα δεν αναφερομαι στις παμπολλες ποικιλιες που υπαρχουν....

τα καλα πλαστα.. δεν ξερω πως ξεχωριζονται.... εκει γινεται χαμος!!

τελος.. υπηρχαν και μοντερνες κοπιες! τα hayriye altin που εχω εγω... ειναι κοπιες απο θεσσαλονικη... και ειναι πολυ ελαφρυτερο.. μολις 1.2 γραμαμρια.. το χοντρο... το λεπτο... αστο.. χαχαχαχαχα αλλα η χαραξη τους ειναι αρκετα καλη... η διαφορες ειναι στα λουλουδακια... που δεν εχουν λεπτομερειες...

καποια στιγμη... θα βρω και γνησιο... Χαμόγελο

οι μοντερνες κοπιες... ειναι για στολες.. κτλ... οχι για συγκροτηματα χορου... εκει εχουν ψευτικα... αλλα για παραδοσιακες στολες που ακομα υπαρχουν... ή για δωρα κτλ... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nippon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


πάντα καλύτερα


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2013, 12:10:17 πμ »

Ναι, 35 ευρώ για το κάθε μικρό. Τα έβγαλαν 18κ όλα τους. Γύρω στα 750 μαζί με την αλυσίδα. Είχαν πάρει χαρά, νόμιζαν ότι θα τους τα αφήναμε  Σαρκασμός

Αυτό που με 'εκανε εντύπωση είναι ότι την λίρα την έπαιρναν 245, όσο δηλαδή και η τράπεζα, τους είχα για πιο κλέφτες.

Ευχαριστώ και πάλι, είσαι μία εγκυκλοπέδια.
Καταγράφηκε
thanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2013, 09:35:29 πμ »

εσυ θα τα επαιρνες οσο οι μαυραγοριτες?γιατι νομισμα με τρυπα δεν ειναι νομισμα αλλα κομματι χρυσου .
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2013, 10:24:28 πμ »

για μενα εκτιμησεις σε αυτα γινονται μονο απο κοντα,και απο ατομα που ξερουν!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2013, 12:11:23 μμ »

σε αυτο σιγουρα!!! κακα τα ψεματα... αλλιως ειναι απο κοντα κι αλλιως απο φωτογραφιες...

παντως σαν το μεγαλο.. εχω δει κοπιες μοντερνες καλες.... πριν μερικα χρονια... αν γινει και βρεθει φωτο γνησιου και ερθει σε συγκριση με αυτο.. θα δειτε τα σημεια που λεω οτι τα γραμματα αλλαζουν.... και δεν ακολουθουν την αραβικη... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2013, 12:16:47 μμ »

στην ελλαδα πολλοι χρυσοχοοι τα πωλουν σε βιτρινες.επειδη ομως ειναι πολυ λεπτα νομισματα,και ο χρυσος οπως ξερουμε ελασιμος,στραβωνουν ευκολα και μετα χρειαζετε ειδικος να τα ισιωσει κανονικα!εχω δει τεχνικη με σεντονι σιδερωμα,κλπ που απαιτει πειρα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2013, 01:01:57 μμ »

παντως κι εκει θελουν προσοχη.. γιατι εχω δει χρυσοχοους να πουλανε και μοντερνες κοπιες! εχει εδω... εχω δει...ακομα και τωρα.. μεχρι και fantacy κομματια... για να εχεις διαφορα μεγεθη! χαχαχαχα

δεν εχω ρωτησει ποσο τα πουλαει ομως...

και στην καρπαθο ειχα δει να πουλανε χρυσα βενετικα τσεκινια... μοντερνες κοπιες... αλλα το ειχα δει πριν απο 19 χρονια... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences