Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:35:18 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση ψεύτικου χρυσού κατοστάρικου χούντας.  (Αναγνώστηκε 8859 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2013, 05:33:21 μμ »

Λίγες μέρες πριν ένας φίλος μου έδειξε ένα πιστοποιημένο χρυσό κατοστάρικο χούντας.
Νομίζοντας ότι ξέρω να τα ξεχωρίζω λόγω του ότι μου είχε κάνει μάθημα άλλος φίλος του έδειξα που να κοιτάει και τι, ώστε να τα ξεχωρίζει.
Του είπα ότι κατά τη γνώμη μου είναι ψεύτικο.
Τελικώς απεδείχθη ότι το μάθημα που μου είχαν κάνει καλύτερα να μην μου το είχαν κάνει διότι νομίζοντας ότι πλέον γνωρίζω πήρα και το φίλο στο λαιμό μου που μέχρι να μάθει την πραγματικότητα έχασε τον ύπνο του και την ηρεμία του.
Λόγω του ότι πρώτον ένοιωσα πολύ άσχημα και δέυτερον σίγουρα είναι πολλοί που έχουν μάθει να κοιτούν σε λάθος σημείο όπως και εγώ (γιατί ο φίλος που με "έμαθε" από κάπου το άκουσε και αυτός), αναρτώ πιο κάτω τι τελικά πρέπει να κοιτάμε ώστε να ξεχωρίζουμε τις τζούφιες χούντες.
Το θέμα το διαλεύκανε πολύ δυνατός συλλέκτης στο χώρο και με τεράστιες γνώσεις νομισματικής, που ευτυχώς του είπα το περιστατικό με αποτέλεσμα να μου πει ότι λέω μακακίες και να προλάβουμε το φίλο που είχε πέσει σε νομισματική κατάθλιψη και ήταν έτοιμος να σκοτώσει το νόμισμα.

'Οπως κοιτάμε το νόμισμα στο χέρι στην πλευρά του πουλιού με το φαντάρο, προσέχουμε στην δεξιά μεριά το δεύτερο φτερό στο λαιμό του πουλιού κοντά στη λόγχη του φαντάρου. Εάν το φτερό αυτό κοιτάει προς τα κάτω τότε το νόμισμα είναι γνήσιο, εάν το φτερό γυρνάει προς τα πάνω τότε το νόμισμα είναι ψεύτικο.

Ζητώ και δημοσίως συγνώμη από το φίλο και μέλος του στεκιού για την αναστάτωση που του προκάλεσα και προτρέπω τον καλό φίλο που μου "έμαθε", με καλή πρόθεση οφείλω να ομολογήσω γιατί είναι πολύ καλός άνθρωπος, αν έχει δείξει και σε άλλους να τους ενημερώσει για το λάθος.

Ηλίας

ΥΓ. Το περιστατικό εκτός της ξεφτίλας που έφαγα, σε καλό μου βγήκε τελικά γιατί επί ένα χρόνο και κάτι είχα μαύρα μεσάνυχτα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2013, 05:47:45 μμ »

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό...
Το αντίθετο 2ο πούπουλο κοιτάμε. Από την πλευρά του κράνους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2013, 05:50:02 μμ »

Ηλια γιατι με μπερδευεις;!Εγω νομιζα οτι επιμαχα σημεια ειναι οι φλογες να μην ακουμπανε την πλατη του στρατιωτη καθως και το 21 απριλιου 1967 να μην ακουμπαει την γραμμη απο πανω!Για το φτερο ηξερα την διαφορα αλλα πιστευα οτι αναφερεται σε ποικιλια δηλ διαφορετικη μητρα!Αν και διαφορετικη μητρα σε νομισματα αναμνηστικα λιγο δυσκολο εως απιθανο!!

Παλι μπερδευτηκα τωρα και αντε παλι απο την αρχη!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2013, 06:07:01 μμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2013, 05:54:02 μμ »

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό...
Το αντίθετο 2ο πούπουλο κοιτάμε. Από την πλευρά του κράνους.
'
Και μένα αυτό μου έδειξαν ρε Κώστα, το δεύτερο από την αριστερή μεριά, αλλά ο φίλος που με ξεστράβωσε έχει δει τζούφιες χούντες και εκτός των άλλων είναι τέρας νομισματικής παιδείας.
Γι' αυτό ανέβασα το θέμα γιατί ήμουν σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά σενάρια.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2013, 05:59:01 μμ »

Ηλια γιατι με μπερδευεις;!Εγω νομιζα οτι επιμαχα σημεια ειναι τα φτερα να μην ακουμπανε την πλατη του στρατιωτη καθως και το 21 απριλιου 1967 να μην ακουμπαει την γραμμη απο πανω!Για το φτερο ηξερα την διαφορα αλλα πιστευα οτι αναφερεται σε ποικιλια δηλ διαφορετικη μητρα!Αν και διαφορετικη μητρα σε νομισματα αναμνηστικα λιγο δυσκολο εως απιθανο!!

Παλι μπερδευτηκα τωρα και αντε παλι απο την αρχη!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Τελικώς δεν είμαι ο μόνος..... κάτι είναι κι' αυτό.
Όποιος είναι σίγουρος για το θέμα ας πει την άποψή του.
Ξέρω σίγουρα ότι οι γνήσιες είναι κοκκινωπές αλλά εκεί την πατάς γιατί το νόμισμα μπορεί να είναι πλυμένο.
Τώρα με τα φτερά εγώ άκουσα μπινελίκια που είπα για τη διαφορά στην αριστερή μεριά και πιστεύω ότι αυτός που μου τα έριξε έχει δίκιο.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2013, 06:03:06 μμ »

Οι κλασικές κόπιες έχουν 5-6 σημεία... τα 3 φαίνονται και με γυμνό μάτι.
Αν υπάρχουν κι άλλες κόπιες δεν το ξέρω, δεν αμφισβητώ τον φίλο σου, ίσως γνωρίζει καλύτερα.
Πάντως αν υπάρχουν αυτά τα τρία σημεία, ρίξτε και μια ματιά στην οδόντωση για σιγουριά, τότε μιλάμε για τις κλασικές παλιές κόπιες.
1. Ανασηκωμένο και πιο παχύ πούπουλο
2. Μικρό, σημαδάκι στο 7ο φτερό.
3. Λίγο γεμάτο το 'Ε' του χαράκτη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2013, 06:05:02 μμ »

Δηλ το κυρτο  φτερο απο ΑΡΙΣΤΕΡΑ δεν ειναι κοπια;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2013, 06:11:13 μμ »

Δεν υπάρχουν ποικιλίες σε αυτά τα νομίσματα.
Ότι δεν είναι κανονικό.... είναι πλαστό. Τελεία και παύλα.
Και φτερά και πούπουλα και κράνη και ξίφη και γραμμές και οτιδήποτε, είναι ένδειξη πλαστού.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2013, 06:14:04 μμ »

Δεν υπάρχουν ποικιλίες σε αυτά τα νομίσματα.
Ότι δεν είναι κανονικό.... είναι πλαστό. Τελεία και παύλα.
Και φτερά και πούπουλα και κράνη και ξίφη και γραμμές και οτιδήποτε, είναι ένδειξη πλαστού.
Δηλαδή Κώστα σηκωμένο πούπουλο από την αριστερή μεριά σημαίνει αυτομάτως κόπια χωρίς να κοιτάξουμε κάτι άλλο?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2013, 06:17:27 μμ »

Στα αναμνηστικά της Ελλάδας... ποτέ μα ποτέ, το τονίζω... ποτέ δεν υπήρξαν διαφορετικές μήτρες.
Δεν υπάρχουν ποικιλίες. Είναι τόσο απλό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2013, 06:28:56 μμ »

Το συμπέρασμα είναι ότι ο φίλος σου, έχει δίκιο, αν βρήκε κάτι διαφορετικό επάνω στο νόμισμα. Οτιδήποτε διαφορετικό απ' το κανονικό είναι πλαστό.
Για να δεις αν ένα τέτοιο νόμισμα είναι κανονικό, πρέπει να ξέρεις ακριβώς πως είναι το κανονικό.
Γενικώς να προσέχετε πολύ καλά την οδόντωση. Όλα τα πλαστά πάσχουν σ' αυτό το σημείο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2013, 06:32:53 μμ »

Το συμπέρασμα είναι ότι ο φίλος σου, έχει δίκιο, αν βρήκε κάτι διαφορετικό επάνω στο νόμισμα. Οτιδήποτε διαφορετικό απ' το κανονικό είναι πλαστό.
Για να δεις αν ένα τέτοιο νόμισμα είναι κανονικό, πρέπει να ξέρεις ακριβώς πως είναι το κανονικό.
Γενικώς να προσέχετε πολύ καλά την οδόντωση. Όλα τα πλαστά πάσχουν σ' αυτό το σημείο.
Οδόντωση μέσα από το κουτί δύσκολο να δεις.
Εν ολίγοις αν κατάλαβα καλά ρε Κώστα και πρώτος φίλος που μου έδειξε αλλά και ο δεύτερος έχουν δίκιο?
Δηλαδή είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν άλλες μήτρες?
Γιατί αν είναι έτσι ζήτω που καήκαμε.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2013, 06:49:29 μμ »

Στο συγκεκριμενο νομισμα εχω κανει διατριβη ιδιαιτερα στο φτερο  Κλείσιμο ματιού.....τα αποτελεσματα της μπορειτε να τα δειτε εδω   Χαμόγελο

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2299.msg18786#msg18786

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2013, 06:51:21 μμ »

Υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία, σελίδες επί σελίδων, απόψεις που συγκλίνουν, που αποκλίνουν κλπ κλπ.
Δεν υπάρχει αναφορά ύπαρξης άλλης μήτρας. Το νομισματοκοπείο της Πράγας δεν αναφέρει πουθενά, ύπαρξη 2ης μήτρας. Μιλάμε για ένα νόμισμα Επιμελημένης κοπής, με τιράζ 10.000 κομμάτια. Είναι απίθανο, κατά την άποψή μου, να έσπασε η μήτρα ή να έπαθε οτιδήποτε και να υπήρξε 2η. Και 2η να υπήρξε, ο χαράκτης έχει πάντα την 'αρχική μήτρα' (master die) με το ίδιο σχέδιο.
Στα επιμελημένης κοπής, και γενικώς στα αναμνηστικά δεν έχει καταγραφεί, ούτε έχει αναφερθεί ποτέ ποικιλία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2013, 06:56:51 μμ »

Στο συγκεκριμενο νομισμα εχω κανει διατριβη ιδιαιτερα στο φτερο  Κλείσιμο ματιού.....τα αποτελεσματα της μπορειτε να τα δειτε εδω   Χαμόγελο
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2299.msg18786#msg18786


Σωστός ο Αντώνης... Διαβάστε... Μπορεί να διαφωνώ με τον τρόπο έκφρασης του rakosyllekths, αλλά συμφωνώ με την ουσία των λεγομένων του.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences