Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:19:05 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Λίρα !! Εχει συλλεκτίκη αξία στην Ελλάδα?  (Αναγνώστηκε 29976 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 06:13:48 μμ »

Ενα μελος της σελιδας μου εστειλε πριβε το παρακατω μηνυμα :

Έχω τις παρακάτω 7 χρυσές λίρες Λονδίνου:
1886 VICTORIA young head
1899 VICTORIA
1915 GEORGIVS V
1958 ELIZABETH II young head
1958 ELIZABETH II young head
1965 ELIZABETH II young head
1978 ELIZABETH II
τις οποίες μπορείτε να δείτε στο παρακάτω link
http://yfrog.com/mrliresadbj
θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν πρόκειται για συλλεκτικά κομμάτια και αν έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 07:14:24 μμ »

Επειδη την απαντηση που θα του δωσω ισως δεν του αρεσει και επειδη ισως ληφθει σαν πονηρη το εβαλα εδω
και το εκανα θεμα ωστε να μπορουν και αλλοι να απαντησουν την αποψη τους στον φιλο μας!!

Η δικη μου αποψη ειναι οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει συλλεκτικη αξια!! Το 95% των συλλεκτων αγοραζουν την λιρα σαν επενδυση και οχι απο αγαπη και μερακι για αυτο το υπεροχο νομισμα!!
Διχως λοιπον να εχω δει καθολου τις Χρυσες Λιρες του φιλου του λεω οτι η αξια τους για την Ελληνικη αγορα ειναι στα 260-280 ευρω!!
Η μονη λιρα που εχει καποια υπεραξια παραπανω ειναι η Χρυση Λιρα που εχει το νεαρο κεφαλι (κοτσιδατη) και απο τον οπισθοτυπο εχει τον Θυρεο-Στεμα !!
Αυτες οι λιρες εχουν μια επιπλεον αξια γυρω στα 20-30 ευρω!!
Ολοι εχουν την ταση να αγοραζουν τις χρυσες λιρες με το κιλο φοβουμενοι μην τυχον και χασουν τα λεφτα τους σε μια ενδεχομενη πτωχευση!!
Εγω αναρωτιεμαι οταν τελικα περασει αυτη η κριση ολες αυτες οι λιρες τί θα γινουν??
Θα κοιτανε ολοι αυτοι οι <ευκαιριακοι αγοραστες> σπανιοτητες ή θα πουλανε αρον αρον να αποκτησουν ξανα τα χρηματα τους?  Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 07:45:47 μμ από epop » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 07:50:28 μμ »

Λιρες που εχουν μεγαλυτερη αξια απ' αυτην που του μεταλλου τους ειναι οι ημερομηνιες προ του 1860 που αν και κοπηκαν σε μεγαλες ποσοτητες λιγες εχουν σωθει απο τον αγγλικο νομο περι ανταλλαγης φθαρμενων sovereign με νεες την δεκαετια του 1880.Οτι αναφερει ο Γιωργος για τους θυρεους ισχυει.Premium επισης υπαρχει οταν μιλαμε για κομματια 19ου αιωνα οταν αυτα ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα.ΠρΑΓΜΑ πολυ σπανιο σε λιρες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 07:56:17 μμ »

.Premium επισης υπαρχει οταν μιλαμε για κομματια 19ου αιωνα οταν αυτα ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα.ΠΡΑΓΜΑ πολυ σπανιο σε λιρες.

Ετσι λες?? Βγαλε εικοσι λιρες μετα του 1900 ακυκλοφορητες και ζητα 370- 400 ευρω την καθεμια να δω ποσες θα πουλησεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
alex2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:13:39 μμ »

Αγαπητέ φίλε herakliotis σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου (μιας και εγώ σου έστειλα όπως είπες το πριβε μήνυμα).

Η αλήθεια είναι ότι πριν σου στείλω το πριβε μήνυμα επιχείρησα να ζητήσω βοήθεια δημιουργώντας σχετικό θέμα στην κατάλληλη ενότητα του forum (μπορείς να δεις εδώ http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=661.0), αλλά μάλλον δεν το πρόσεξε κάποιος για να μου απαντήσει, οπότε και το έστειλα πριβε (και έπιασε!)

Σε κάθε περίπτωση και επειδή προτίθεμαι να τις πουλήσω (δεν θα ήθελα στην ΤτΕ λόγω του ότι δίνει λιγότερα χρήματα αλλά και λόγω του ότι από ότι έμαθα η ΤτΕ λιώνει όλες τις λίρες που αγοράζει και είναι κρίμα γιατί αυτές είναι σε άριστη κατάσταση για όποιον θέλει να τις αποκτήσει) όποιος ενδιαφέρεται ας με ενημερώσει άμεσα.

Αλέξης
           
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:24:38 μμ »

..από ότι έμαθα η ΤτΕ λιώνει όλες τις λίρες που αγοράζει..

Δεν ισχύει αυτό.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:41:38 πμ »

.Premium επισης υπαρχει οταν μιλαμε για κομματια 19ου αιωνα οταν αυτα ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα.ΠΡΑΓΜΑ πολυ σπανιο σε λιρες.

Ετσι λες?? Βγαλε εικοσι λιρες μετα του 1900 ακυκλοφορητες και ζητα 370- 400 ευρω την καθεμια να δω ποσες θα πουλησεις!!
Premium επισης υπαρχει οταν μιλαμε για κομματια 19ου αιωνα οταν αυτα ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα.ΠρΑΓΜΑ πολυ σπανιο σε λιρες
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 12:03:02 μμ »

Φιλε ριξε μια ματια στο Eβay ισως σε συμφερει να τις πουλησεις εκει...
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 03:02:42 μμ »

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το ότι η Τράπεζα της Ελλάδος λιώνει τις λίρες που αγοράζει από τους ιδιώτες. Άλλωστε αν συνέβαινε αυτό, δεν θα είναι νόημα η αγοραπωλησία λιρών με την τράπεζα. Η τράπεζα απλά αγοράζει και πουλάει, όπως κάνει τόσο με το συνάλλαγμα, όσο και με τις πλάκες χρυσού. Αυτά που έχω ακούσει ότι λιώνει είναι τα πλαστά χρυσά νομίσματα, αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά για να το επιβεβαιώσω.

Δυστυχώς, πράγματι οι χρυσές λίρες έχουν σε ελάχιστες περιπτώσεις συλλεκτική έννοια στην Ελλάδα και όσοι τις αποκτούν ως συλλεκτικά κομμάτια και όχι ως μορφή επένδυσης, είναι κάποιοι (πολύ λίγοι) φανατικοί συλλέκτες.  
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences