Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:26:44 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: oπλοκατοχη  (Αναγνώστηκε 51264 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 07, 2013, 01:54:02 μμ »

Φιλε μου σε ολα χρειαζετε συνεση.
Να σε ρωτησω κατι? Ποσες φορες ειδες (ακομη και εδω μεσα) να σφαζωνται και να μαλλωνουν για τα νομισματα?
Εχουν χαλασει φιλιες για τα νομισματα ναι ή οχι?
Ποσο μαλλον στα βουνα οταν παιζετε η επιβιωση σου απο καποιες ποσοτητες κρεατος ή καποια βοσκοτοπια!! Κλείσιμο ματιού
Χτες ειδα ενα παιδακι 12 χρονων να οδηγαει το 4χ4 μεσα στο χωριο του και να μην παραξενευετε κανεις.
Καπου τον εμποδιζε ενα αλλο αυτοκινητο , τραβαει χειροφρενο κατεβαινει και παρκαρει στην ακρη ενα ξενο επιβατικο ενος αλλου γειτονα σαν παρκαδορος επαγγελματιας!!
12 χρονων!!
Η κορη μου ειναι 13 , εαν τις πεις να κανει κατι μεσα στο σπιτι θα σε ρωτηση 100 φορες πως γινετε , οχι να οδηγηση αυτοκινητο!!
Πολλα παιδια στα βουνα ωριμαζουν απο πολυ μικρα και αναλαμβανουν ευθηνες που μεσα στην πολη εικοσαχρονος αντρας ακομη δεν τις εχει αναλαβει!!
Τελως παντων ,εγω εκανα μια σκεψη με αφορμη μια χτεσινη παρεα.
Ειμαι σιγουρος οτι εγκληματολογοι εαν μελετησουν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ τα εγκληματα το που γινωνται , το πως γινωνται τα βουνα και οι ανθρωποι που ζουν μακρυα απο τις πολεις αλλα οπλοφορουν θα εχουν τα λιγοτερα περιστατικα φονων , ληστειων , βιασμων κτλ κτλ.
Συμφωνω πληρως με τον Μιλου οτι στην Αθηνα πχ κυκλωματα εδιναν δωρο μαζι με ποσοτητες ναρκωτικων στους αγοραστες και Καλαζσνικοφ!!
Ειναι γραμμενα απο ρεπορταζ ολα αυτα!!
Αρα?
Ολοι οι παρανομοι , ολοι οι αρρωστοι , ολοι οι κλεφτες οπλισμενοι και ολοι οι νομοταγεις πωλητες στο ερμαιο τους επειδη δεν υπαρχει αστυνομευση να καταπολεμηση το εγκλημα!!
Μηπως στα βουνα ειναι ποιο ηρεμα τελικα?
Αναρωτιεμε . . . .
Μιλας για φιλιες πραγματικες και δυνατες ή για λυκοφιλιες.Η πραγματικη φιλια δεν χαλαει ουτε για ολα τα σπανιοτερα νομισματα του κοσμου σε BU καταστασεις.Αντιθετα σε ολες τις περιπτωσεις η λυκοφιλια εχει διαλυθει.....κατσε και σκεψου απο την προσωπικη σου πειρα για καποιες φιλιες που ειχες και στο πισω μερος του μυαλου σου επαιζε η ιδεα οτι δεν ειναι πραγματικοι φιλοι μα οτι κανουν το κανουν περιμενοντας κατι απο σενα, ποσες απο αυτες τις φιλιες εχεις διατηρησει γιατι εγω δεν εχω καμμια.Αν ισχυουν αυτα που σου ειπα τοτε εχουν διαλυθει λυκοφιλιες οχι φιλιες και τετοιες σαν τις πρωτες εγω προσωπικα εχω αντιληφθει πως υπαρχουν αρκετες και εδω και αλλου.Γιωργο στα βουνα ειναι πιο ηρεμα σιγουρα γιατι οι πολεις μας σημερα ειναι ζουγκλα.........Συγγνωμη αν κουρασα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 07, 2013, 02:14:12 μμ »

Γιωργη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο καλυτερα να αλλαξεις φιλους γιατι αν η φιλια(εκτιμηση-σεβασμος-αδολη αγαπη-βοηθεια στα δυσκολα-συμπαρασταση-ειλικρινης κουβεντα κλπ)σου προσφερετε αναλογα με το ποσο φουσκωνει η κωλοτσεπη στο παντελονι και οι σκεψεις τους ειναι πως ο ενας θα φαει τον αλλο με μονο φραγμο σε αυτο την κουμπουρα τοτε............Φιλε solferino συμφωνω μαζι σου αλλα σε αυτο που ειπες οτι οποιος παιζει με τα οπλα σκοτωνεται εχω να σου πω οτι οποιος με καθαρο μυαλο και σεβασμο σε αυτο που κρατα στα χερια του βρεθει σε δυσκολη θεση τοτε εχει ενα πολυτιμο συμμαχο στο πλευρο του.Γιαννη ποιος σου απαγορευει να εχεις καραμπινα-μονοκανο-δικανο νομιμα στην κατοχη σου και ποιος ο λογος να εχουμε ο καθενας απο μας πολεμικα οπλα στα σπιτια μας.Τετοια εχουν οι εθνοφυλακες γιατι πρεπει να τα εχουν οι αλλοι να τα κανουμε τι?

Μιχαλη μου ως πρωην συναδελφος θα ξερεις πολυ καλα οτι οταν ο αλλος βαλλει εναντιον σου με καλασνικοφ και γενικοτερα με ραβδωτο πολεμικο τυφεκιο τοτε θα αναθεματιζεις την ωρα που εσυ βρεθηκες να κρατας μονοκαννο λειοκαννο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Παντως εγω ειμαι υπερ της ελευθερης οπλοκατοχης και ΟΧΙ οπλοφοριας και οπλοχρησιας!!
Γιαννη οταν υπαρχουν βολες απο καλασνικοφ εναντιον σου(μην σου τυχει και σου μιλαω εκ πειρας)τοτε βρισκεσαι ειτε σε συντεταγμενο πολεμο ειτε σε πολεμο εναντιον του εγκληματος οποτε αυτοι που εχουν αναλαβει την αποστολη αυτη εχουν τα απαραιτητα εφοδια μαζι τους.Μην ξεχναμε οτι ακομα και στις ΗΠΑ οι αστυνομικες δυναμεις μεχρι και πριν απο λιγα χρονια δεν ειχαν τυφεκια στον εξοπλισμο τους παρα μονο οι μοναδες SWAT μεχρι που επεσαν πανω στους ληστες της τραπεζας που ειχαν τυφεκια και τους μακελεψαν και απο τοτε μπηκαν στα πορτμπαγκαζ των περιπολικων αυτοματα τυφεκια.Επισης να ξεκαθαρισουμε οτι αδειες διδονται για οπλοκατοχη και οπλοφορια δηλαδη να μπορει καποιος να κατεχει και να φερει και ποτε μα ποτε για οπλοχρησια.Τετοιες αδειες που διδονται ειναι ελαχιστες και σιγουρα τα ατομα που τις εχουν δεν θα τα μαθουμε ποτε μα ποτε.Γιατι?Μα γιατι δεν πρεπει να τα ξερουμε ειναι τοσο απλο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 07, 2013, 03:58:25 μμ »

.Επισης να ξεκαθαρισουμε οτι αδειες διδονται για οπλοκατοχη και οπλοφορια δηλαδη να μπορει καποιος να κατεχει και να φερει και ποτε μα ποτε για οπλοχρησια.Τετοιες αδειες που διδονται ειναι ελαχιστες και σιγουρα τα ατομα που τις εχουν δεν θα τα μαθουμε ποτε μα ποτε.Γιατι?Μα γιατι δεν πρεπει να τα ξερουμε ειναι τοσο απλο

Ειναι απλο φιλε μου, εαν ειχε ο καθενας αδεια οπλοχρησιας θα ειχε και το δικαιωμα να σκοτωνει με αποτελεσμα να μην λογαριαζει τιποτα και να την γλυτωνει ελαφρα σε ενα δικαστηριο!!

Ερχεσε σε αυτα που λεω με το παραπανω:
Και η αλλοι πανω στα βουνα εχουν παρει την αδεια απο την τσεπη τους για οπλοκατοχη , δεν πιανουν ομως να πυροβολουν για ψυλλου πηδημα.
Σκεφτωνται και λενε : βαζω το σιδερικο στην ζωνη μου και αχρειαστο να ειναι.
Μεσον προφυλαξης ειναι για αυτους.
Και ειναι αχρειαστο σε αυτους σχεδον παντα.Διοτι κανενας δεν θελει να εμπλακη σε εναν πολεμο για πεντε κατσικια που πιθανον να χασει την ζωη του!!
Αρα ο φοβος του πολεμου , φερνει την ηρεμια Κλείσιμο ματιού


Οσων αφορα το θεμα των φιλιων 'η των λυκοφιλιων εσυ τι πιστευεις οτι γινετε γυρω μας?
Φιλιες εχουμε περισσοτερες ή λυκοφιλιες?
Κατι παρομοιο γινετε και εκει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
qaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:06:53 μμ »

καλησπερα
εχω μπερδευτει... ενω εδω γραφει θεμα οπλοκατοχη, οι απαντησεις στις 2 πρωτες σελιδες λενε "ασημι : δυνατη επενδυση ή οχι?" εχει σχεση η τελευταια αναβαθμιση του στεκιου? οπως και το οτι δεν ανοιγουν οι φωτογραφιες στα διαφορα θεματα του παρελθοντος? ή ανοιγουν και ειναι μισοχαλασμενες?

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:17:57 μμ »

qaz ειναι απο θεμα που μεταφερθηκε εδω και εμεινε με τον παλιο του τιτλο!! Εκει δεν φταιει η αναβαθμιση του φορουμ,
τωρα ττο θεμα των φωτογραφιων το εχω ηδη θεση στον τεχνικο.
Εαν δεν καταφερει να κανει τιποτα σκεφτωμε να δωσω 50 ευρω στον Αντωνη να αρχισει να κοιταει τα θεματα ενα ενα απο αρχης γενησσεων του σαιτ και να ξαναπερασει χειροκινητα ολες τις φωτογραφιες εκ νεου!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:24:41 μμ »

Μια και ανοιξες παλιο θεμα ας δουμε και μια φωτο που τραβηχτηκε σε καποιο ορεινο χωριο!!
Τελικα απο οτι καταλαβα η οπλοφορια στα χωρια δεν υσχιει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Για να δουμε εαν δουλευουν οι φωτο απο εδω και περα σωστα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
qaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:24:55 μμ »

Παρεπιπτοντως!η οπλοφορια ειναι παρανομη στην ελλαδα..αν σε πιασουν,την εκατσες ασχημα,εκτος και αν εισαι κανα ''μεγαλο κεφαλι''..για αδεια οπλοφοριας θελεις τρελα αποδεικτικα και φραγκα για να βγαλεις και παλι παιζεται..αδεις οπλοκατοχης βγαζεις ευκολοτερα..αδεια οπλοχρησιας παλι δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει κανεις που να χτυπιεται κατω!ουτε οι αστυνομικοι δεν εχουν αδεια οπλοχρησιας παρα μονο αν παρουν αδεια εφοσον απειλειται η ζωη τους,το ιδιο και οι στρατιωτικοι..δηλαδη ερχεται ο αλλος,σου κολλαει το οπλο στο κεφαλι και του λες,εεε περιμενε να ρωτησω αν μπορω να παρω αδεια να σου ριξω!! τρεχα γυρευε δηλαδη..αν εισαι απο τους ''τυχερους'' και εχεις αδεια οπλοφοριας γιατι εισαι φραγκατος η γιατι σε απειλουν επανειλλημενως και η ΕΛ.ΑΣ δεν μπορει να βοηθησει,τοτε για να ριξεις,μονο αν απειλειται η ζωη σου απο οπλο και οχι απο κανα μαχαιρι η απο 10 μπρατσαραδες με ξυλα,γκομπ,τσεκουρια κτλ...αλλα και παλι εχει τραβηγμα μεγαλο...ενω αμερικη,σου λεει το κρατος,φιλε ειστε πολλοι για να σας προστατεψω ολους,οποτε πηγαινε παρε και ενα οπλο αν θες να προστατευεσαι μονος σου..
υπαρχει νομιμη οπλοκατοχη κυνηγετικου οπλου και ειναι παρα πολυ ευκολο να την αποκτησεις στην Ελλαδα. Υπαρχει νομιμη οπλοκατοχη-οπλοφορια πιστολιου ή περιστροφου για προσωπικη ασφαλεια στην Ελλαδα. Ειναι δυσκολο να την αποκτησεις αλλα οχι ακατορθωτο. Δεν θες τρελλα αποδεικτικα ουτε φραγκα για να την βγαλεις απλα πρεπει να πεισεις την αστυνομια με τα επιχειρηματα σου οτι πραγματικα κινδυνευει η ζωη σου. Αδεια οπλοχρησιας εχει ο Τζεημς Μποντ αλλα και διαφοροι αλλοι μυστικοι πρακτορες. Αν κανεις χρηση του οπλου θα δικαστεις οποιος και να'σαι κι αν αποδειξεις οτι ηταν απαραιτητη για να γλυτωσεις τη ζωη σου απο την απειλη οπλου καποιου, θα αθωωθεις αλλιως θα καταδικαστεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2013, 08:27:05 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
qaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:26:16 μμ »

αυτα ειναι τα λουγκερ Γιωργο?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:29:02 μμ »

αυτα ειναι τα λουγκερ Γιωργο?

Ναι!! Το ονειρο του καθε συλλεκτη!! Ψαχνω χρονια τωρα να βρω ενα και ο αλλος μου τα μοστραρε φωτο δυο δυο στα χερια του!! Καταλαβες?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
qaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:31:04 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:33:36 μμ »

Και σου λεω εγω τωρα ενα σεναριο.
Εγω ψοφαω να βρω ενα τετοιο!!
Ο νομος εαν βγαλεις σκοπευτικη αδεια σου επιτρεπει να δηλωσεις και ενα οπλο 100 χρονων σαν σκοπευτικο!!
Βρισκω λοιπον ενα στην μαυρη αγορα το αγοραζω και θελω να το νομιμοποιησω.
Στο ζητανε για βαλιστικες εξετασεις!!
Εαν αυτο το οπλο εχει χρησημοποιηθει σε ληστεια , φονο κτλ κτλ παω εγω μεσα χειροποδαρα δεμενος??
Αντε να αποδειξεις μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας!!
Η νομοθεσια μας θελει ενα πολυ καλο ρετουσαρισμα ωστε να γινει ποιο ανετη η ζωη του καθε χομπιστα!!
Δυστηχως ειμαστε πολλα χρονια πισω σε σχεση με αλλες χωρες!! Δυστηχως!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:38:04 μμ »

Αχ και να ζούσαμε στο Αμερικα Γιώργο μου. Η έστω στα Σφακιά  Σαρκασμός;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:45:31 μμ »

Και ο Μυλοποταμος Γιαννη μια χαρα ειναι!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ασε που εαν εβγαινες βραδυ 15 χιλιομετρα εξω απο το Ηρακλειο σε κανενα κοντινο χωριο και γινωταν καμια παρεα πουθενα κακαριζαν σαν τις κοτες τα σιδερικα!!
Τωρα τα ακους με ποιο μικρη ενταση μαλλον λογω κρισης και οχι φοβου-νομου!!  Μεγάλο χαμόγελο
Η  κριση φαντασου μεχρι και στις σφαιρες εβαλε φρενο  Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
qaz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 10, 2013, 08:47:28 μμ »

Μεχρι να αλλαξει λοιπον η νομοθεσια, αν βρεις αυτο το πιστολι πολυ απλα δεν θα το νομιμοποιησεις!!! Δεν ξερω αν ζητησε ο Αντωνης μας απο τον Μπαρακ τιποτα σχετικο ή αν ο Μπαρακ του ζητησε να επιτραπει η οπλοκατοχη απο ολους στην Ελλαδα για να ερθει η αναπτυξη στο εμποριο οπλων!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 10, 2013, 09:00:09 μμ »

Βρισκω λοιπον ενα στην μαυρη αγορα το αγοραζω και θελω να το νομιμοποιησω.
Στο ζητανε για βαλιστικες εξετασεις!!

ισχυει κατι τετοιο Γιωργο??μπορει κανεις να ''νομιμοποιησει'' οπλο που αγορασε μαυρα??
δεν νομιζω..με ποιο σκεπτικο να το κανουν αυτο???μονο και μονο που το αγορασες μαυρα,φτανει,χωρις καν να κοιταξουμε το ενδεχομενο χρησης του..ποσο μαλλον για το παρελθον του..νομιζω οτι αυτο δεν γινεται..χωρις να ειμαι σιγουρος ομως..εχεις ρωτησει καποιον ''ειδικο''?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences