Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:04:16 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20ΔΡΧ του 1884 εναντίον 20ΔΡΧ του 1876!!  (Αναγνώστηκε 10772 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 28, 2010, 06:24:18 μμ »

Σε ολους μας ειναι γνωστα τα δυο νομισματα!! 20αρικο του 84 ειχα στα χερια μου απο το 2005 και το ειχα παρει θυμαμαι 120 ευρω!! Το 2008 που το γυρισα προς το Ελληνικο νομισμα το ενδιαφερον μου ειχα βρει και ειχα αγορασει αρκετα Γιωργακια τοτ 84 προς 165 ευρω το ενα απο εναν συλλεκτη που ειχα γνωρισει σε μια κωμοπολη εδω κοντα στο Ηρακλειο!! Τοτε ο χρυσος Γιωργης 20δρχ του 1876 εκανε 550 ευρω......
Το τιραζ των δυο νομισματων ειναι εντελως διαφορετικο!!
Του 1876 ειναι 37,362 τεμαχια ενω του 1884 ειναι 550,000 τεμαχια!!
Σαφως του 76 ειναι πολυ δυσκολοτερο!!
Το ερωτημα μου προς την τρελη αγορα Στριφογύρισμα ματιών
Αν το 2008 ο Γιωργης του 76 εκανε 550 ευρω και και το Γιωργακη του 84 εκανε 165 ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ εν ετη 2010  το Γιωργακη επιασε τα 300 ευρω και ο Γιωργης του 76 μετα βιας τα 600??
Δεν υπαρχει ιση αυξηση....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 07:36:23 μμ »

  Καλησπερα σε ολους   20 δραχμες 1876 σαν αυτον στην φωτο  με 600 ευρω  δεν νομιζω 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 07:47:52 μμ »

Καλησπερα Τασο  (collector) . Σαφως και δεν αναφερομε σε σλαμπαρισμενα!! Η τιμη στα σλαμπαρισμενα σαφως εχει την δεουσα αποκλιση που πρεπει να εχει!! Ενα σλαμπαρισμενο του 84 με τον ιδιο βαθμο θα το βρεις γυρω στα 450-500 ευρω ανετα!! Το συγκεκριμενο που μας δειχνεις πιστευω οτι η αξια του υπερβενη του χιλιαρικου!!
Σωστος και το αναφερες η ποιο πανω διατυπωση μου αφορα νομισματα ασλαμπαριστα σε κατασταση xf περιπου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 05:52:49 μμ »

Τί γινετε εδω βρε παιδια ?? http://cgi.ebay.com/Greece-20-Drachmai-1884-Gold-/300510923947?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f7d8ccab

Ενταξει δεν λεω εντυπωσιακο νομισμα αλλα και σλαμπαρισμενο δεν νομιζω να πιανει τετοια τιμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 07:31:23 μμ »

Αυτος ειναι μ..........ς Γιωργο μην ασχολεισαι.Ειναι σαν κατι δικους μας που περιμενουν να βρεξει κοροιδα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 07:49:13 μμ »

Εγω την τιμη που εβαλε την βλεπω λογικη!!!
Αμα ακουει στις ειδησεις τον Γιωργακη να λεει <λεφτα υπαρχουν>  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 12:37:25 μμ »

γειας σας και παλι ειμαι ογιαννητ,κα θα ηθελα να γραψω οτι εχω ακουσει στα χρονια της συλλεκτικης μου πορειας.τα πιο πολλα 20ρικα του 84,γιναν χρυσα δοντια,γιατι ηταν πιο φθηνα απο τις λιρες αγγλιας,ενω του 76μεινανε γιατι ηταν δυσευρετα,λογω τιραζ.γιαμενα, ενα εξαιρετικο του 84,ειναι πιο δυσευρετο,απο του 76,η σχεδον το ιδιο.μιλαμε για θυρεους,πρωσωπα και αλλες λεπτομερειες,ειναι περιπου σαν τα μονολεπτα του70και 79.οσο ευκολο εναι ναβρεις καλο του 79τοσο δυσκολο ειναι του 70.οπως ακομα η δραχμη του 1911,που για μενα σε κατασταση εξαιρετικη και πανω ειναι δυσυρετη,και απο το διφραγκο ακομα.και τελος τωρα τελευταια,ακουγοντε πολλα για μερικα σλαμπαρισμενα,ωσ προς την φερεγγυοτητα τους,προς θεου δεν μιλαω για τις εταιρειες αλλα για ωρισμενους αετονυχυδες που βαλλαν και εδω το χερακι τους,μπορει καινα ειναι ραδιο αρβυλα,αλλα οποις φυλαει τα ρουχα του που λεμε.με θερμους χαιρετισμους σας ξαναγραφω γιατι μα αρεσει η ιστοσελιδα σας ,εχει κατι το γνησιο,και ντομπρο.γιαννηςτ,
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 01:26:04 μμ »

H απαντηση στην ερωτηση σου Γιωργο ειναι απλη, σαφως και ειναι αδικιμενο στην τιμη του 1876 γιαυτο και σαν επενδυση ειναι προτιμοτερο να αγοραζεις αυτο τωρα που η τιμη του ειναι χαμηλη , να ξερετε οτι παντα η αγορα ισοροπει αυτες τις διαφορες , απλα ειναι θεμα χρονου.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 11:23:39 μμ »

 Το εικοσάρικο του 1876 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση είναι το δυσκολότερο και  ΣΠΑΝΙΌΤΕΡΟ των χρυσών του 1876 όχι όμως και το ακριβότερο.
Ευκολότερα μπορείς να βρείς 100αρίκο 76 ακυκλοφόρητο παρα 20αρίκο 1876.
Αυτά με τα 550 ευρώ που έχουν κόλληση είναι VF.
τα 20αρίκα 1884 έχουν ανεβεί γιατί τότε που έκαναν 150 ευρώ έκαστο η χρυσή lira έκανε 100 euro.
Σήμερα η χρυσή lira κάνει 265 ευρώ και αυτά 350 euro όπως σωστά είπε ο Γιώργος.

Το 20αρίκο 1876 σε MS62 ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΏ ΑΚΥΚΛΟΦΌΡΗΤΟ ΠΑΡΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ.TETOIO ΈΧΩ ΚΑΙ ΕΓΏ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΉ MS62 ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΣΤΟ ΚΌΚΚΙΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΛΙΑ ΉΤΑΝ ΔΙΚΌ ΜΟΥ ΈΤΣΙ ΓΙΑΝΝΑΚΗ?.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2011, 04:31:48 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 12:49:08 μμ »

χαιρετω την παρεα ,και ευχες σε ολους,σιγουρα το 20ρικο του 76 ειναι πιο ακριβο,λογω μικροτερης κοπης νομισματων,οσο για τα 50,100 δραχμων,μονο τα εχω δει,αλλα ουτως η αλλως, αυτα στην ουσια ειναι σαν δοκιμια ποσοι να προλαβουμε (λεμε τωρα)να τα αποκτησουμε οταν ειναι 80 και 160.συγνωμη φιλοι μου η εγω ειμαι τρελλος η το πραγμα εχει παραγινει.μπηκα για πλακα στο abay,και τρελλαθηκα,για πεστε μου αυτο το μισοδραχμο του1833το κινεζικο τουοθωνα,κινεζικο ονομα και πραγμα, αυτη η εταιρεια το εχει πραγματι πιστοποιησε ,η ειναι και η πιστοποιση μαιμου.μου αρεσει που καποτε ενας φιλος μου ελεγε οτι αγοραζει σλαμπαρισμενα για να ειναι σιγουρος.το νομισμα εχει αρχισει να γινεται επικινδυνο για την πνευματικη μας υγεια,με φιλικους χαιρετισμους γιαννηστ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 01:01:03 μμ »

συγνωμη ξεχασα να πω οτι τα 20ρικα,τα λιωναν στην εποχη τους,πριν100τοσα χρονια,γιατι η λιρα ειναι 920 τοις χιλιοις περιπου καθαρη,ενω το εικοσαρικο 900αρα και πιο σκληρο,τωρα αυτα που σου λεω τα εχω ακουσει,και εγω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, και ισως να ειναι και η αληθεια.γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 04:27:04 μμ »

συγνωμη ξεχασα να πω οτι τα 20ρικα,τα λιωναν στην εποχη τους,πριν100τοσα χρονια,γιατι η λιρα ειναι 920 τοις χιλιοις περιπου καθαρη,ενω το εικοσαρικο 900αρα και πιο σκληρο,τωρα αυτα που σου λεω τα εχω ακουσει,και εγω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, και ισως να ειναι και η αληθεια.γιαννηςτ

Η ιστορια σου Γιαννη ειναι περα ως περα αληθινη διοτι εγω ξερω οδοντοτεχνιτη παλιο εδω στο Ηρακλειο που μου την διηγηθηκε!! Απο ενα νομισμα εφτιαχναν τεσσερις κουπες δοντιων!!
Απο μια λιρα εφτιαχναν πεντε κουπες!!
Καποτε οταν με ρωτησαν εδω μεσα πως να τεσταρουν αν μια λιρα ειναι γνησια ή οχι ειπα αστειευομενος <δαγκωστε την γερα και αν δεν μουδιασουν τα δοντια σας ειναι χρυσος! Μεγάλο χαμόγελο) Αυτο ομως ειναι αληθεια αν δαγκωσεις αλλο μεταλλο μαλακο πχ μολυβι θα μουδιασεις, με το χρυσο δεν μουδιαζεις και ειναι και απο τα λιγα μεταλλα που τα δεχετε ο ανθρωπινος οργανισμος και δεν τα αποβαλλει ή δεν του δημιουργουν φλεγμονες!!
Γιαυτο λοιπον εφτιαχναν παλια χρυσα δοντια σε αντικατασταση των σπασμενων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 05:42:43 μμ »

Tα ίδια εχω ακουσει κι εγω απο τους οδοντοτεχνίτες...Φίλε Θωμά ρίξε μια ματιά σε αυτα...


Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 06:20:35 μμ »

θοδωρή να περάσω το βράδι από το μαγαζί να μου δώσεις το 50φραγκο; θέλω να φτιάξω μια μασέλα και θα χρειαστώ μπόλικη ποσότητα... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 06:37:27 μμ »

θοδωρή να περάσω το βράδι από το μαγαζί να μου δώσεις το 50φραγκο; θέλω να φτιάξω μια μασέλα και θα χρειαστώ μπόλικη ποσότητα... Μεγάλο χαμόγελο

Γιαννη? Δωστε μου εμενα το 50αρη και σας δινω 6 λιρες!! Να δωσετε τις 5 για την μασελα και να σας μεινει και μια εφεδρικη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences