Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:21:36 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τό καλύτερο νόμισμα!!  (Αναγνώστηκε 2414 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 25, 2010, 08:45:02 μμ »

Ολων μας οι συλλογες απαρτιζοντε απο εκατονταδες νομισματα. Καποιο ομως το εχουμε σε μεγαλυτερη εκτιμηση , ειτε επειδη ειναι το πρωτο που αγορασαμε , ειτε επειδη μας το χαρισε καποιος που αγαπουσαμε πολυ , ειτε επειδη ειναι πολυ ποιο ομορφο ή επειδη ειναι πολυ σπανιο και παχισαμε αρκετα μεχρι να το παρουμε!!
Ποιο ειναι λοιπον το καλυτερο νομισμα απο την συλλογη σας??
Θα ηταν πολυ ωραιο οσοι απαντησετε να εχετε και μια ωραια φωτογραφια του να μας δειξετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:16:12 μμ »

για μένα Γιώργο το καλύτερο είναι το άγνωστο νόμισμα, αυτός ο ακυκλοφόρητος Καποδίστριας που βρήκε ο παππούς μου ( ''σαν να έχει βγεί μόλις από το εργοστάσιο, όπως χαρακτηριστικά μου είχε πει   Χαμόγελο) κάνοντας οικοδομικές εργασίες σε ένα παμπάλαιο σπίτι στο χωριό απ'όπου κατάγομαι και αυτό το νόμισμα αποτέλεσε το έναυσμα να ασχοληθώ με τη συλλογή νομισμάτων και το συλλεκτισμό γενικότερα!
Υ.Γ: πολύ πιθανόν να το βρώ και ποιό είναι ακριβώς καθώς το είχε δώσει σε ένα πρόσωπο στο οποίο έχω κάποια πρόσβαση και σκοπέυω να προσεγγίσω για το θέμα αυτό  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:22:39 μμ »

Για μενα ειναι ενα 2λ 1869 που το αγορασα 20δρχ το 1984 Fine ,απο ενα παλαιοπωλειο στην κερκυρα οταν εψαχνα να βρω θησαυρους και χρυσα νομισματα οπως στην ταινια GOONIES...οποιος την θυμαται...ημουν 7 χρονων...

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:05:00 μμ »

εμενα ειναι ο φοινικας μου! γιατι το ηθελα πολυ αυτο το νομισμα, ηταν παιδικο ονειρο απο τοτε που αγοραζα με το χατζιλικι μου φτηνα νομισματα! βεβαια μολις το απεκτησα παμε γι'αλλα αλλα παραμενει το αγαπημενο μου!  Κλείσιμο ματιού τωρα φωτο δεν εχω θα βγαλω καποια στιγμη και θα το ανεβασω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences