Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:33:29 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΕΥΡΩ ΣΛΟΒΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 4280 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:11:30 μμ »

Καλησπέρα, έπεσαν στα χέρια μου τα εξής δύο χαρτονομίσματα:
1.) 20 ευρώ Σλοβενίας, υπογραφή Τρισέ, σειριακό H270208... και κωδικό μηχανής(δεν γνωρίζω πώς αυτός ο κωδικός ακριβώς λέγεται) Ε004Ε3, και κατάσταση όχι και στα καλύτερά του.
2.) 20 ευρώ Φινλανδίας, υπογραφή Τρισέ, σειριακό L260638 και κωδικό μηχανής H006B1.

Θα ήταν χρήσιμη η βοήθεια κάποιου. Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:20:01 μμ »

επίσης, έχω και ένα 100 ευρώ φινλανδίας με σειριακό L125051... και κωδικό μηχανής D001A1, σε σχετικά καλή κατάσταση. αυτό λέει τίποτα;
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:21:56 μμ »

Μπες αν θες στο eurotracer.net να δεις τι παιζει. ΘΑ παρεις γευση
Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:33:30 μμ »

για το σλοβένικο μου έβγαλε ότι υπάρχει καμιά εκατοστή φορά, για το φινλανδικό 20 ευρώ 17 και για το φινλανδικό 100 ευρώ περί τις 50 φορές νομίζω. Εσείς τι πιστεύετε;
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:41:53 μμ »

Σχετικα με ποιο "τι πιστευουμε"?
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:48:00 μμ »

τα 20 ευρά δεν ειναι τιποτα το ιδαίτερο , το ειδα τωρα το σεριαλ
το 100 ευρώ αν ήταν ακυκλοφορήτο πιάνει κάποια λεφτα
Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:55:33 μμ »

τα serial τα εχω τερμα επανω στο θεμα. μονο ακυκλοφορητο πιανει κατι παραπανω το κατοσταρικο; αυριο θα βαλω φωτο να τα δειτε καλυτερα.


εννοουσα σχετικα με τα χαρτονομισματα και το αποτελεσμα του tracking.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2013, 11:58:12 μμ »

βαλε φωτο κοντινή προς πίσω να σου πω για το 100 ευρώ
για το eurotracer αφου βρηκες τα αποτελέσματα τι παραπανω θες να μαθεις
Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2013, 12:09:59 πμ »

θα προσθεσω αυριο φωτο τις εχω ηδη τραβηξει. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου και καλημερα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2013, 02:03:54 πμ »

μια μικρη... πληροφορια... το 20 ευρω ου λες.. το φιλανδικο.. με το L260 και μικρο κωδικο Η006 ειναι μεν κομμενο στην φιλανδια... αλλα δεν ειναι για την φιλανδια! κοπηκε κατοπην παραγγελιας, απο το Λουξεμβουργο! το Μεγαλο Δουκατο του Λουξεμβουργου, εχει μεν δικο του γραμμα αλλα δεν εχει κοψει χαρτονομισμα ευρω λογο ενος νομου που εχει! συμφωνα με τον νομο αυτο... απαγορευτετε η κοπη ή η τυπωση.. νομισματων και χαρτονομισματων χωρις να εχουν την κεφαλη του Δουκα του Λουξεμβουργου! με τα νομισματα ηταν οκ... ακομα και αυτα που ειναι ιδιο το σχεδιο για ολα τα κρατη... στο λουξεμβουργο αλλαζει λιγο... ομως δεν μπορουσαν να κανουν το ιδιο με τα ευρω! ετσι... κανουν παραγγελιες σε αλλα κρατη.. και τα χαρτονομισματα φερουν το κωδικο γραμμα του κρατους εκεινου κι οχι του Λουξεμβουργου!

θα μου πειτε.. γιατι δεν αλλαζουν τον νομο... ε... κολληματα ειναι αυτα... νομιζω κι αλλο κρατος μελος ειχε τετοιο προβλημα.. αλλα το ελυσε απο πριν...

Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2013, 05:54:08 μμ »

μια μικρη... πληροφορια... το 20 ευρω ου λες.. το φιλανδικο.. με το L260 και μικρο κωδικο Η006 ειναι μεν κομμενο στην φιλανδια... αλλα δεν ειναι για την φιλανδια! κοπηκε κατοπην παραγγελιας, απο το Λουξεμβουργο! το Μεγαλο Δουκατο του Λουξεμβουργου, εχει μεν δικο του γραμμα αλλα δεν εχει κοψει χαρτονομισμα ευρω λογο ενος νομου που εχει! συμφωνα με τον νομο αυτο... απαγορευτετε η κοπη ή η τυπωση.. νομισματων και χαρτονομισματων χωρις να εχουν την κεφαλη του Δουκα του Λουξεμβουργου! με τα νομισματα ηταν οκ... ακομα και αυτα που ειναι ιδιο το σχεδιο για ολα τα κρατη... στο λουξεμβουργο αλλαζει λιγο... ομως δεν μπορουσαν να κανουν το ιδιο με τα ευρω! ετσι... κανουν παραγγελιες σε αλλα κρατη.. και τα χαρτονομισματα φερουν το κωδικο γραμμα του κρατους εκεινου κι οχι του Λουξεμβουργου!

θα μου πειτε.. γιατι δεν αλλαζουν τον νομο... ε... κολληματα ειναι αυτα... νομιζω κι αλλο κρατος μελος ειχε τετοιο προβλημα.. αλλα το ελυσε απο πριν...




Αυτό δεν το γνώριζα και σε ευχαριστώ για τη πληροφορία. Πάντως πώς το γνωρίζεις αυτό; Εν τω μεταξύ χθες που το περνούσα το ebt έδειχνε ότι είναι Φινλανδικό, τυπώθηκα στη De La Rue και τώρα μου λες ότι είναι για το Λουξεμβούργο. Αυτό με τον νόμο το γνώριζα κι εγώ και οι Κάτω Χώρες είχαν τέτοιο νόμο, μόνο για τα νομίσματα νομίζω και τον κατήργησαν. Αυτοί όμως επιμένουν και ας έχουν και δεσμευμένο το R.

Όσον αφορά το 100 ευρώ ορίστε οι φωτογραφίες:

Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2013, 10:14:24 πμ »

η κατασταση του ειναι μεταξυ vfine-xfine , υπολογισε λιγο παραπανω από την ονομαστική τιμή
λόγω το ότι κάποιοι συλλέγουν Α1 μπορεί να δώσουν περισσότερα λεφτά για αυτό.
Αν θέλεις να το πουλήσεις βάλτο σε δημοπρασία και βλέπεις.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2013, 12:42:26 μμ »

καλημερα φιλε μου! Χαμόγελο πως το γνωριζω; Χαμόγελο υπαρχουν site ξενα αλλα και φορουμ που μεγαλλoι ευρωπαιοι συλλεκτες ευρω μιλανε κτλ... σκεψου οτι στο εξωτερικο τα ευρωχαρτονομισματα τα συλλεγουν ακομα και με τους μικρους κωδικους! και αναφερομαι... στο να ειναι ο μικρος κωδικος πχ... Η006... και να συλλεγουν και το Η001, Η002, Η003, Η004, Η005, Η007.... σκεψου ποσα ιδια... και σε ποσα κρατη!!! χαμος!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2013, 03:01:15 μμ από NMS » Καταγράφηκε
dimiou13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2013, 02:45:07 μμ »

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences