Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 02:37:48 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ !!!  (Αναγνώστηκε 9235 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:17:24 μμ »

Καλησπέρα και καλό ΣΚ σε όλους !!!

1) Στην πρώτη φωτο βλέπουμε το ένα δολάριο του 1978. Η απορία μου είναι γιατί κάτω απο τον λαιμό δεν έχει το γράμμα B που έ΄χουν όλα όσα έχω δει μέχρι σήμερα;;;
2) Στη δεύτερη φωτο έχω ένα νόμισμα??  100 GOLD του Νοεμβρίου 1969. Όσο και να έψαξα στο ιντερνετ  δεν βρήκα ακριβώς ίδιο.έχει κανείς??
3) στην τρίτη φωτο βλέπουμε ένα σαν κατοστάρικο αλλά δεν γράφει επάνω αξία. Είναι του 1998 . τι ακριβώς είναι???

Και τέλος ξέρει κανείς την αξία τους??


4)επειδή μαζεύω νομίσματα παρά πολλά χρόνια αλλά τώρα θέλω να ασχοληθώ πραγματικά, ξέρει κάνεις αν υπάρχει κάποια εταιρεία η κάποιος που μπορεί να καθαρίσει και να φτιάξει τα νομίσματα σε ειδικές θήκες???  Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα καθαρίσω εγώ αν υπάρχει τρόπος αλλά φοβάμαι μην τυχόν και τα χαλάσω...

Θα βάλω κι άλλες φωτο ...
Καταγράφηκε
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:23:23 μμ »

1 φωτο

όπως θα δείτε το δικό μου νόμισμα έχει το σήμα του σχεδιαστή στην κόψη του λαιμού αλλά δεν έχει το σηματάκι του νομισματοκοπείου κάτω από τον λαιμό...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 03:38:24 μμ από piperasgr » Καταγράφηκε
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:26:20 μμ »

ΦΩΤΟ 2
Καταγράφηκε
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:27:58 μμ »

ΦΩΤΟ 3)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:54:53 μμ »

Το τελευταιο χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι μεταλλιο για τον Διονυσιο Σολωμο!! Το σχεδιο αυτο δεν θυμαμαι να υπαρχει σε κανενα νομισμα!!
Σαν μεταλλιο φυσικα δεν εχει ονομαστικη αξια......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:00:11 μμ »

Το τελευταιο χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι μεταλλιο για τον Διονυσιο Σολωμο!! Το σχεδιο αυτο δεν θυμαμαι να υπαρχει σε κανενα νομισμα!!
Σαν μεταλλιο φυσικα δεν εχει ονομαστικη αξια......

ναι φίλε heraklioti αλλα είναι ίδιο ακριβώς με το καταστάρικο του 1998. Σχήμα , μέγεθος, ολα. το μονο πού αλλάζει είναι οτι δεν το γράφει..
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:06:55 μμ »

Καλησπερα σας. Το συγκεκριμενο νομισμα ειναι παρα πολυ ομορφο, επιβλητικου μεγεθους, αλλα δυστυχως δεν εχει καποια ιδιαιτερη αξια (5 ευρω). Εταιρια τετοια βεβαιως και υπαρχει και ειναι κορυφη στο ειδος της ειναι η NGC (Numismatic Garanty Corporation) η οποια εχει μια υπηρεσια η οποια καθαριζει νομισματα και τα βαζει σε σλαμ, τα πιστοποιει. Δεν γνωριζω πολυ καλα για την αποστολη νομισματων (επειδη εγω τα παιρνω ετοιμα σλαμπαρισμενα), αυτο που ξερω ειναι οτι η εταιρια ειναι Αμερικη και η μεταφορα γινεται με συστημενο και ασφαλισμενο δεμα. Βεβαια εαν ειστε απο Αθηνα υπαρχει και αντιπροσωπος στο κεντρο (το καταστημα ειναι μεγαλο και ο ιδιοκτητης ειναι πολυ αξιοπιστος). Εγω θα προτεινα αντιπροσωπο. Πληρωνετε κατι παραπανω, αλλα εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Τωρα αμα τα βγαλετε περα με τα ταχυδρομεια, τα paypal και τα λοιπα, ακομα καλυτερα! Ελπιζω να σας βοηθησα.  Χαμόγελο

http://www.ngccoin.com/

Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:09:41 μμ »

Το συγκεκριμενο νομισμα ειναι παρα πολυ ομορφο, επιβλητικου μεγεθους, αλλα δυστυχως δεν εχει καποια ιδιαιτερη αξια (5 ευρω).


Εννοω για την πρωτη φωτογραφια με το δολλαριο, για το αλλο δεν γνωριζω.
Καταγράφηκε
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:21:10 μμ »

Φιλε silektra καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.. στείλε μου αν θέλεις τον αντιπρόσωπο στην αθήνα  και αν ξέρεις καθόλου απο τιμές του.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:36:14 μμ »

Το τελευταιο χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι μεταλλιο για τον Διονυσιο Σολωμο!! Το σχεδιο αυτο δεν θυμαμαι να υπαρχει σε κανενα νομισμα!!
Σαν μεταλλιο φυσικα δεν εχει ονομαστικη αξια......

ναι φίλε heraklioti αλλα είναι ίδιο ακριβώς με το καταστάρικο του 1998. Σχήμα , μέγεθος, ολα. το μονο πού αλλάζει είναι οτι δεν το γράφει..
Αγαπητε φιλε ο Διονυσιος Σολωμος κυκλοφορησε αν δεν με απατα η μνημη μου σε 20 δρχ απο το 1990 εως το 2000 και σε 50 δρχ το 1998 οπου εκλειναν διακοσια χρονια και ονομαστικε Ετος Διονυσιου Σολωμου!!
Ο Οπισθοτυπος που μας δειχνεις ειναι η Βουλη των Ελληνων !! Το σχεδιο αυτο κοσμουσε τα πενηνταρικα του 1994 με τον Καλεργη και τον Μακρυγιαννη!! Αρα αφου η διαμετρος του ειναι ιδια με του 100δρχ και οχι με τις 50 (εχουμε μια διαφορα 2 χιλιοστων) σημαινει οτι αυτο πρεπει να κυκλοφορησε το 1998 σαν μεταλλιο!!
Εκτος αν ειναι κανενα δοκιμιο αγνωστο σε μενα!!
Ασε να μπουνε και αλλα μελη να πουν και αυτοι την αποψη τους!!
Εγω οτι ηξερα τα ειπα.....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:39:56 μμ »

A. KARAMITSOS

Medal (1998) with "D.Solomos" in brass. Issued by the Greek Parliament for the 200th year from the birth of D.Solomos. Uncirculated.

Price realized: 44,00 EUR
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:50:58 μμ »

Η απαντηση οπως ειδες φιλε δεν αργησε να ερθει!!
Χρηστο σε ευχαριστουμε για την επιβεβαιωση οτι ειναι Μεταλλιο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 05:00:08 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. αν μπορέσουμε να βρούμε και για το νομισμα  apollo 12 πληροφορίες ... Χαμόγελο Χαμόγελο α και αν ξέρει κάποιος γιατί στο δολλάριο δεν έχει το σήμα του νομησματοκοπείου... Χαμόγελο Χαμόγελο Σας ευχαριστώ και πάλι...
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:15:22 μμ »

ΦΩΤΟ 3)

Το έχω αυτό με το ''50 δραχμές'' επάνω, κανονικά είναι αναμνηστικό 50άρικο του 1998 όπως προείπε κάποιος, οποτε αυτό είναι μάλλον μετάλλιο.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Λάθος μου, τα πενηντάρικα που έχουν το σολωμό από πίσω δεν έχουν την βουλή, άλλα αναμνηστικά είναι εκείνα που έχουν τη βουλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 10:53:52 μμ από spyrosbhta » Καταγράφηκε
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:06:50 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. προσπαθώ όλη την μέρα να βρώ κατι για την φωτο 2 το apollo αλλα και για το δολλάριο οσο αφορά το σημαδι του νομησματοκοπείου...αλλα τίποτα. Αν καποιος βρει κάτι ας μο0υ πεί. Σας ευχαριστώ και πάλι.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences