Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:32:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ  (Αναγνώστηκε 5392 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 16, 2010, 01:32:13 μμ »

Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει περιπωση ενας σλαμπαρισμενος φοινικας να ειναι καλπικος. Ρωταω, επειδη εχω ακουσει αποψεις για τις εταιριες πιστοποιησης οπως π.χ. οτι στην NGC για παραδειγμα, δουλευουν πιτσιρικια που βγαζουν ψευτοσχολες και δεν εχουν ιδεα απο νομισματα εκτος της χωρας τους, π.χ. Ελληνικα. Ευχομαι να μην ισχυει το παραπανω. Παρακατω εχω δυο φωτογραφιες απο εναν φοινικα που μου εχει κινησει επικυνδυνα το ενδιαφερον  Σαρκασμός Θελω να μου πειτε την γνωμη σας τι βαθμο θα του βαζατε (δυστυχως η μια φωτογραφια εχει προβλημα λογω του φλας) και ποσο θα τον κοστολογουσατε. Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 03:20:52 μμ »

Το  πρωτο που κοιτας στον φοινικα ειναι το βαρος ,αν ειναι σωστο...ο Κωστας Κολοκυθας θα σου πει περισσοτερα για φοινικες...στειλε μηνυμα...
Οι πιστοποιησεις γενικα της NGC ειναι καλες (αναλογα με την περιοδο, αλλες φορες τα ανεβαζει και αλλες τα χαντακωνει), για μενα η πιο αξιοπιστη ειναι η ΑΝACS και μετα η PCGS.
Στην κλιμακα του 10...ANACS 9
                               PCGS  8
                               NGC    6-7
πριν κανενα χρονο καποιοι στειλαν στην ngc κινεζικα για να δουν αν θα μπουν στα κουτια...ευτυχως δεν μπηκαν.
   
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 03:24:50 μμ »

Το βαρος κοιτας για να δεις αν ειναι καλπικος και για βαθμο ξεκινας απο κοιλια(που στην φωτο δε φαινεται)..πεδιο..φυλλα...δεσιμο...και συνεχιζεις.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ο συγκεκριμενος ειναι ομορφος...μου αρεσει!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 03:30:59 μμ »

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 03:43:34 μμ »

Οι γνήσιοι Φοίνικες δεν έχουν σταθερό βάρος.  Το βάρος δεν είναι κριτήριο.  Ο Φοίνικας έχει μια ιδιαίτερη οδόντωση που δεν αντιγράφεται.  Το πρώτο που κοιτάω είναι η οδόντωση.  Από εκεί και πέρα είναι θέμα εμπειρίας.
Καταγράφηκε

Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 04:51:28 μμ »

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία από αυτή την οδόντωση να τη δούμε ?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 05:16:07 μμ »

Το βαρος ενος γνησιου φοινικα ξερει κανεις που κυμαινεται?  μεχρι ποσα γραμμαρια ζυγιζει?  Έκπληξη
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 05:21:20 μμ »

Διάβασε αυτό : http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=99.0
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 05:31:16 μμ »

Σωστη ενημερωση...ευχαριστω!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 08:21:42 πμ »

Καταρχάς,είμαι πεπεισμένος ότι οι εταιρειες πιστοποίησης δε μπορούν σε καμία περίπτωση να ξεχωρίσουν έναν πλαστό από ενα γνήσιο φοίνικα,εκτός βέβαια από χονδροειδέστατες περιπτώσεις που και ένας σχετικά έμπειρος συλλέκτης μπορεί να καταλάβει και μόνος του.
Έπειτα:
α)Το βαρος δεν είναι κριτήριο.Έχω ζυγίσει φοίνικες από 3,8 μέχρι και 4,5(δηλαδή υπέρβαρους),χονδρικά.Αυτό γιατί οι τεχνίτες δεν έχαν τη σχετική εμπειρία για να αναμείξουν τον άργυρο με το χαλκό.Χρησιμοποιούσαν για την καθαρότητα του αργύρου έναν πίνακα.
β)Ούτε η διάμετρος και το πάχος είναι ασφαλές κριτήριο,καθώς οι δίσκοι διαφέραν,έστω και οριακά,μερικά δέκατα του χιλιοστού.
γ)Και ο τίτλος του αργύρου θα πρέπει να παίζει,αν και δεν έχω υπόψη μου σχετική ανάλυση,αν αναλογιστούμε τις συνθήκες που επικρατουσαν στο νομισματοκοπείο και την ασχετοσύνη των τεχνιτών.
δ)Όπως ανεφερε ο Δημήτρης,ένα κριτήριο είναι η σύγκριση της οδόντωσης γιατί,πράγματι,είναι ιδιαίτερη.Έχω γράψει ξανά την άποψή μου στο φόρουμ,ότι,δηλαδή,δεν χρησιμοποίησαν κολλάρο,αλλά τις μηχανές για τη χάραξη της ράχης των δοκιμίων των δέκα και του ενός λεπτού του 1828.Δε μπορώ να το αποδείξω γιατί δεν έχω δει σχετικό έγγραφο.Όμως στον κατάλογο των μηχανημάτων και των υπόλοιπων εξαρτημάτων του νομισματοκοπείου με ημερομηνία 19 Μαϊου 1830,δεν αναφέρεται κολλάρο.

Έχω,πάντως,τους ενδοιασμούς μου για το άν η οδόντωση του φοίνικα ή οποιαδήποτε οδόντωση δεν είναι δυνατό ν'αντιγραφεί.Εξηγείστε μου,γιατί κάποιος που κοπιάρει τόσο τέλεια νομίσματα,τα οποία προορίζονται να εξαπατήσουν τους συλλέκτες και όχι τους συναλλασσόμενους της εποχής και που για να τα ξεχωρίσουμε καταφεύγουμε ως τελευταία λύση στην σύγκριση της οδόντωσης,δε μπορεί να φτιάξει και ένα κολλάρο που να προσομοιάζει τα "δοντάκια" του φοίνικα;Αφού έφτιαξε τέλειες μήτρες για τον εμπροσθότυπο κα τον οπισθότυπο,στην τρίτη μήτρα,δηλαδή το κολλάρο,που είναι και η απλούστερη,θα σταματήσει;

Εν τέλει,έχω δει συλλέκτες,στα πρώτα τους βήματα,να εξαπατουνται και ν'αγοράζουν χυτούς φοίνικες με έκδηλα πορώδεις επιφάνειες.Όσο πιο έμπειρος είναι κάποιος,τόσο πιο δύσκολα θα "φορτωθεί" πλαστό νόμισμα.Για μένα,ο βαθμός εμπειρίας και η ανάλογη επαφή με μεγάλο αριθμό νομισμάτων,είναι το ασφαλέστερο κριτήριο για να ξεχωρίσουμε τα πλαστά σε νομίσματα που δεν είχαν αυστηρότατες προδιαγραφές,δηλαδή αυτά που κόπηκαν στην Αίγινα και την Αθήνα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences