Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:14:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΟΥ ΑΝΔΡΕΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 3068 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Μάρτιος 24, 2013, 02:37:51 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Ο ταξιαρχης του αριστειου Ανδρειας ειναι το σπανιοτερο Ελληνικο παρασημο. Απονεμηθηκαν μολις 59 τετοια, 49 σε σημαιες και 10 σε στρατηγους και βασιλεις. Ειναι κατασκευασμενοι απο επιχρυσωμενο ασημι. Ενας μονο ειναι ολοχρυσος (ο οποιος εκτιμαται σε 30-40 χιλ., προ 10ετιας περιπου ηταν στα χερια γνωστου εμπορου μεταλλιων της Αθηνας, επειτα τον εδωσε εξω, καπου εχει βγει σε δημοπρασια με αρχη 8000 αλλα αποσυρθηκε νομιζω). Εχω βρει ταξιαρχη χωρις σμαλτα ομως, δεν τον ειχε τελειωσει ο χαρακτης (βρεθηκαν στο εργαστηριο του γυρω στα 5 κομματια ατελειωτα, που δεν χρησιμοποιηθηκαν. Ο εμπορος που τον εχει ειναι γνωστος, αν και επειδη πρεπει να βασιζομαστε στα ματια μας και να συμβουλευομαστε εκανα ερευνα και οντως ειναι γνησιος. Ο εμπορος μου ειπε οτι τα ειχε αγορασει πριν χρονια απο τον γιο του Κελαιδη. Οντως ισχυει το επιβεβαιωσα, με πολυ ψαξιμο ομως. Το κοματι ειναι το παρακατω μου το δινει 600 ευρω. Εμενα σαν κομματι μου αρεσει παρα πολυ, πιο πολυ απο αυτον με τα σμαλτα (ο ιδιος εχει και 2 επανασμαλτωμενους, αλλα τον προτιμω σκετο οπως το μικρο αργυρο αριστειο). Ο ετοιμος βεβαια, με τα τελικα του σμαλτα εχει ανετα 2-2500. Και υπαρχουν αμεσα ενδιαφερομενοι, αλλα δεν τον βρισκουν. Θελω την αποψη σας. Το μεταλλιο εχω αποφασισει κατα 95% να το παρω και κατα 5 % να το ξανασκεφτω. Ευχαριστω!!!  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2013, 05:24:46 μμ »

Κανεις?  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2013, 09:24:23 μμ »

ο ταξιαρχης που θελεις να αγορασεις, θα τον χαρακτιριζα σαν δοκιμιο ή ημιτελη, γιατι μονο στην ταξη τον σταυρων ανδρειας, απονεμονταν σε αξιωματικους  με σμαλτα και σε υπαξιωματικους χωρις σμαλτα.
οπως και να΄χει ειναι σπανιος, και η τιμη του ειναι περιπου λογικη για ενα συλλεκτη, που θελει να τον εχει εστω και δειγματολογικα.
ομως απο τοτε που εγινε η δημοπρασια, μεχρι σημερα και με την πτωση της τιμης, δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχουν αφομοιωθει απο συλεκτες, που πραγματι λειπει απο την συλλογη τους Απορία 
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2013, 09:59:05 μμ »

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση Χαμόγελο Μαλλον πεφτει το ενδιαφερον επειδη ειναι ημιτελες κομματι. Παντως ειναι πανεμορφος! Μηπως θυμαστε ποσο ειχε παλαιοτερα (γιατι μου ειχε πει ο εμπορος οτι η τιμη ηταν υψηλοτερη, αλλα δεν εδωσα σημασια να ρωτησω)?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences