Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:59:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστό Χρυσό Τριαντάρι του 1964 !!!!!  (Αναγνώστηκε 6368 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 11:01:50 πμ »

Σήμερα θα σας αφηγηθώ μια περίπτωση που μου έτυχε πριν από μερικά χρόνια, κάποιος λυπών μου έφερε ένα χρυσό τριαντάρι του 1964 !!!!!!! τιράζ 15 !!!!! Αξία εάν βρεθεί 50.000 ΕΥΡΟ !!!!! αυτά τα είχε παραγγείλει ο Κωνσταντίνος για να τα μοιράσει στον γάμο του, το νόμισμα αναφέρετε στον κατάλογο του Στρατουδακη είναι δε κατά δυο χιλιοστά πιο μικρό από το γνήσιο, αυτά τα ήξερα όταν λιπών μου το έφερε ήταν πράγματι δυο χιλιοστά πιο μικρό από το ασημένιο και μεταχειρισμένο VF, το πήγα σε φίλο μου χρυσοχόο και με βεβαίωσε ότι το νόμισμα είναι από 18Κ και Πάνο μόνο στο βάρος είχε μια μικρή διαφορά (στην Ελλάδα υπάρχει ένα μόνο πιστοποιημένο εργαστήριο που μπορεί να μετρήσει 24Κ και βρίσκετε κάπου στην Αθήνα) τότε περιχαρής πλήρωσα τον πωλητή (1000 ΕΥΡΟ) και έφυγε. Την άλλη μέρα το πήγα κατευθείαν στον Στρατουδακη του το δείχνω και μου λέει ότι είναι σχεδόν βέβαιος πως είναι γνήσιο, έλα όμως που ο καλός Θεός με φώτισε γιατί πάω απέναντι στον Συβριδάκη να αγοράσω κάτι και με την ευκαιρία του δείχνω το νόμισμα, αφού το εξέτασε καλά μου λέει πώς την περασμένη εβδομάδα του έφερε ένας συλλέκτης το ίδιο νόμισμα και πώς είναι πλαστό. Τελικά για να μην σας κουράζω κατάφερα με απειλές ότι θα τον καταγγείλω στην υπηρεσία παραχάραξης Εθνικού νομίσματος να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Ηθικό δίδαγμα προσέχετε τη αγοράζεται ειδικά εάν είναι σπάνιο και μεγάλης αξίας (Ο άνθρωπος πήρε από μένα 1.000 και το μέταλλο τότε στοίχιζε 300 EURO.
 
Υ.Σ. Πάντως παραδέχτηκα τον πλαστογράφο διότι το νόμισμα ήταν τέλειο, ο τύπος ήταν χρυσοχόος στον Ν. Κόσμο.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 11:30:19 πμ »

Σας ευχαριστουμε παρα πολυ κυριε Νικο που μοιραστηκατε μαζι μας αυτην την ιστορια!! Αυτο πρεπει να μας κανει ολους προσεκτικους οταν ερχοντε καποιοι και μας προσφερουν μοναδικα νομισματα σε τρελες τιμες!! Ποτε δεν πρεπει να κανουμε βιαστικες αγορες μην τυχον και χασουμε την ευκαιρια!!Παντως απο την φωτογραφια που μας δειχνετε ομολογω οτι και εγω θα εμπαινα στον πειρασμο να το αγορασω!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:58:03 μμ »

Νικο, την ιστορια με τον απατεωνα χρυσοχοο  απο το Νεο Κοσμο την εχω ακουσει και απο τον Βασιλακη...του ειχε κανει το ιδιο....ο οποιος τελικα καταφερε και πηρε τα χρηματα πισω, μετα απο τσακωμο... Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences