Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:58:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλιο Εξαιρέτων πράξεων 1940.  (Αναγνώστηκε 3974 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nick
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 11, 2013, 11:28:51 πμ »

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!

Κληρονομιά από τον παππού το παρακάτω μετάλλιο http://imageshack.us/photo/my-images/541/dsc02275u.jpg/ ,
το οποίο συνοδεύεται από το απονεμητήριο http://imageshack.us/photo/my-images/703/dsc02274n.jpg/ .

Μετά από έρευνα στο ιντερνετ κατέληξα ότι πρόκειται για μετάλλιο εξαιρέτων πράξεων τύπου Β. Πρώτος κατασκευαστής ήταν η Αγγλική εταιρεία SPINK&SON ltd.
Απονεμήθηκε σε Έλληνες και ξένους στρατιωτικούς καθώς και ιδιώτες, που πραγματοποίησαν διακεκριμένες πράξεις ή προσέφεραν πολύτιμες υπηρεσίες κατά την περίοδο του Ελληνοιταλικού/Γερμανικού πολέμου 1940-41, την περίοδο 1941-45(Εθνική Αντίσταση-επιχειρήσεις Μ.Ανατολής), την περίοδο του εμφυλίου 1946-49και την περίοδο του πολέμου στην Κορέα.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω και δεν του κάνει κόπο ας το γράψει καθώς επίσης θα ήθελα να μάθω αν έχει και συλλεκτική αξία.

Όπως κι αν έχει πήρε θέση στην μικρή μου συλλογή !!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2013, 10:15:27 μμ »

Φιλε nick καλως ορισες στο στεκι μας.
Το μεταλλιο ειναι εξαιρετων πραξεων.
Ρωτας αν εχει συλλεκτικη αξια,μα καθε μεταλλιο,νομισμα,γραμματοσημο,εχει συλλεκτικη αξια,ειτε εινα ι0.10λεπτα, ειτε εκατονταδες χιλιαδες ευρω,ενας που ειναι συλεκτης τα θελει ολα στην συλλογη του.
Ηαξια του μεταλλιου σου ειναι περιπου στα 25ευρω,και με την απονομη 50ευρω,ομως αν ηταν δικο μου απο τον παππου μου κειμηλιο θα ειχε τεραστια συναισθηματικη αξια, μην σου πω οτι την απονομη θα την ειχα καδροσει,
ετσι εχεις ενα συλλεκτικο κομματι, που ειναι και οικογενιακο κειμηλιο!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2013, 10:21:28 μμ »

Φιλε nick καλως ορισες στο στεκι μας.
Το μεταλλιο ειναι εξαιρετων πραξεων.
Ρωτας αν εχει συλλεκτικη αξια,μα καθε μεταλλιο,νομισμα,γραμματοσημο,εχει συλλεκτικη αξια,ειτε εινα ι0.10λεπτα, ειτε εκατονταδες χιλιαδες ευρω,ενας που ειναι συλεκτης τα θελει ολα στην συλλογη του.
Ηαξια του μεταλλιου σου ειναι περιπου στα 25ευρω,και με την απονομη 50ευρω,ομως αν ηταν δικο μου απο τον παππου μου κειμηλιο θα ειχε τεραστια συναισθηματικη αξια, μην σου πω οτι την απονομη θα την ειχα καδροσει,
ετσι εχεις ενα συλλεκτικο κομματι, που ειναι και οικογενιακο κειμηλιο!
+1000 σωστός ο Θανάσης Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
nick
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2013, 10:44:30 μμ »

Φιλε nick καλως ορισες στο στεκι μας.
Το μεταλλιο ειναι εξαιρετων πραξεων.
Ρωτας αν εχει συλλεκτικη αξια,μα καθε μεταλλιο,νομισμα,γραμματοσημο,εχει συλλεκτικη αξια,ειτε εινα ι0.10λεπτα, ειτε εκατονταδες χιλιαδες ευρω,ενας που ειναι συλεκτης τα θελει ολα στην συλλογη του.
Ηαξια του μεταλλιου σου ειναι περιπου στα 25ευρω,και με την απονομη 50ευρω,ομως αν ηταν δικο μου απο τον παππου μου κειμηλιο θα ειχε τεραστια συναισθηματικη αξια, μην σου πω οτι την απονομη θα την ειχα καδροσει,
ετσι εχεις ενα συλλεκτικο κομματι, που ειναι και οικογενιακο κειμηλιο!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το απονεμητήριο βρίσκεται ήδη κάτω από βαριά βιβλία για να επανέλθει όσο γίνεται στην αρχική του κατάσταση!! Όπως φαίνεται στην φωτό ήταν τσαλακωμένο!  Θυμός
Θα το βάλω σε καδράκι πολύ σύντομα!


Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:55:15 μμ »

Ένα δικό μου, Α' Τύπου, άγνωστου κατασκευαστή.





Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences