Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:49:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Geia sas.!!  (Αναγνώστηκε 3195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos88aa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 28, 2010, 09:35:46 πμ »

Καλημέρα σας...
Είμαι καινούριος στην παρέα σας..Δεν μπορώ να πω οτι είμαι γνώστης του θέματος των νομισμάτων...
Αλλα θέλω πολύ να γίνω..Η αρχή εγινε γιατί κατα τύχη μου έπεσαν 6 χρυσες λίρες καμια 40 ασημένια νομίσματα και καμια σακούλα χαρτονομισματα...Ποιο πολυ μου άρεσαν οι λίρες μονο η λάμψη τους φτάνει..
μάλιστα οι 2 είναι πριν τ0 1900...αλλα είναι αυθεντικές??πως μπορω να τις αναγνωρίσω και ποια είναι η αξία τους...Απορία
 ΣΥΓΝΩΜΗ για το πρήξιμο απλα Δ Ε Ν ξέρω τιποτα...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 09:50:48 πμ »

Γεια σου και εσενα και καλως ηρθες!! Το μονο που εχεις να κανεις ειναι σε αυτην εδω την ενοτητα < Χρυσά νομίσματα > να διαβασεις τα αρθρα αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8.0
αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=58.0  και αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=57.0

Γενικα αν διαβασετε ολη την ενοτητα των χρυσων νομισματων θα απαντηθουν οι οποιες αποριες εχετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
panos88aa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:21:06 πμ »

Ευχαριστώ για την βοήθεια

πληροφοριάκα η μια ειναι του 1887 και του 1899 αξιζουν κατι που είναι παλιοτερες??
Καταγράφηκε
panos88aa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:35:23 πμ »

και κατι ακομα...ξερετε που θα βρω μια λιστα με γραμμαρια και βαρος για τις χρυσες κυρίες...Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:02:14 πμ »

Οι λιρες απο τοτε που πρωτοκοπηκαν ειναι 7,98 οι ολοκληρες και 3,99 γραμμαρια οι μισες 15,98 τα διλυρα και 39,94 τα πεντολιρα.Δεν υπαρχουν λιρες με αλλο βαρος.
Οι λιρες που εχει δεν ειναι καποια σπανιοτητα ειναι αρκετα κοινες και βρισκονται ευκολα.Εχουν καποι καλο premium αν ειναι ολοκαινουριες ,τσιλικες δηλαδη χωρις ιχνη φθορας απο χρηση.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:03:36 πμ »

Βαλε καμμια φωτο με καλη αναλυση και κατω απο 190kb για να παρουμε ματι και να σου πουμε αν αξιζουν κατι τα νομισματα που εχεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:04:27 πμ »

και κατι ακομα...ξερετε που θα βρω μια λιστα με γραμμαρια και βαρος για τις χρυσες κυρίες...Απορία

Oι χρυσες κυριες υποθετικα εχουν στανταρ βαρος τα μισολιρα , στανταρ βαρος οι ολοκληρες,  στανταρ βαρος τα δυλιρα και οι πεντολιρες!!
Και λεμε υποθετικα διοτι απο χρονολογια σε χρονολογια υπαρχουν αποκλισεις!! Αν βρεις λοιπον μια λιρα και εχει βαρος 8.01 γρμ μην βιαστεις να την βγαλεις ψευτικη!!
Τα παντα ειναι θεμα πειρας Παναγιωτη και  η πειρα ερχετε με τα χρονια!! Δεν ερχετε σε μια μερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
panos88aa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:44:07 πμ »

Ευχαριστώ και τους δυο σας.....Είναι σαν ολοκαινουριες..να είναι καλα ο παππους...
ΟΙ αλλες 4 ειναι του 3*1963 και 1*1974...Παντως σκεφτομαι να αυξησω τη προικα του τελικα...ελεγα να τις σπρωξω αλλα τελικα δεν έχει νοημα.....οποτε αμα υπαρχει καμια προσφορα θα ήθελα να μου πειτε...αυριο το πρωι θα έχετε και φωτο!!!απο σκανερ η απο φωτογραφικη είναι καλύτερα??
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences