Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:51:23 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΒΔΟΣ ΧΡΥΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 63159 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:26:25 μμ »

Εγω ειχα παει στην ΤτΕ την προηγουμενη εβδομαδα, δεν ισχυει κατι τετοιο. Νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος)οτι αυτο συνεβαινε πολυ παλια. Εγω θα εβαζα ευχαριστως στοιχημα, αλλα το εχω σαν αρχη να μην στοιχηματιζω.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:42:52 μμ »

Αν πας με το εκαθαριστικο σου, σου δινουν αναλογα με τη δηλωση σου για ποσα πανω απο 15,000


τωρα αν εισαι κανενας μπαμιας  και δηλωνεις 25-30 χιλιαδες και πας και ζητησεις κανενα 5αρι χιλιαδες λιρες καλα θα κανουν να σε ψαξουν και να σε ................

οσο αφορα το λαθραιο ναι αν σε πιασουν σε γλεντανε γιατι δεν εχεις  πληρωσει  φορους

γιαννιστ παμε παρεα στην ττε αλλα ο χαμενος πληρωνει τους καφεδες απο φιλους δεν τα παιρνω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 07, 2011, 02:17:47 μμ »

φιλε λεωνιδα για καφε οποτε θελεις κανονισε να παμε να πιουμε,οσο για το αλλο, αυτο λεω και εγω,το να αγορασεις χρυσο δεν σου λεει κανεις τιποτα,μετα στην δηλωση που θα κανεις του χρονου,αν ατιπαραβαλουν ,την αγορα,και την δηλωση σου που δεν θα το αναφερει,τοτε τα πραγματα ειναι σκουρα.αυτο πρεπει να λεγεται παρανομη συσωρευση,κρατικου κεφαλαιου.καλυτερα να σε πιασουν για οποιαδηποτε λαθρεμποριο,παρα για χρυσο.τελος απο οτι ξερω η τραπεζα ελλαδος και μονο στα κεντρικα δινει περιπου 50 λιρες αγγλιας(μονο αγγλιας)και εχει και διατυπωσεις(για πιο λογο αραγε?).μπορει να κανω και λαθος θα απαντησω πιο υπευθυνα σημερα,αυριο.)σε χαιρετω, και ολην την παρεα, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:28:23 μμ »

Να σας φερω ενα παραδειγμα φορου στον χρυσο.
Τα ενεχυροδανειστηρια οταν τους πας κατι και στο αγορασουν ειναι υποχρεωμενα απο τον νομο να κοψουν μια αποδειξη αγορας χρυσου!!
Οταν αυτο το πραγμα πας εσυ να το αγορασεις απο ενα ενεχυροδανειστηριο ειναι υποχρεωμενος (βαση νομου) να σου κοψει μια αποδειξη πωλησης χρυσου!!
ΦΠΑ Υπαρχει μεσα και αν συνεχισετε να μην το πιστευετε να σας φωτοτυπισω μερικες τετοιες (νομιμες) αποδειξεις να τις δειτε!!
Αν ο ενεχυδοδανειστης δεν βρει καπου να το πουληση αυτο που αγορασε και το παει για λιωσιμο σε μια εταιρια , η εταιρια του κοβει αποδειξη παραλαβης χρυσου ή αποδειξη λιωσηματος (Παροχης υπηρεσιων) και του τ δινει πισω ξανα αν δεν θελει να το αφησει εκει!!
Και στις δυο περιπτωσεις ΦΠΑ ειναι υποχρεωμενο να απεδωθει!!
Αν φερεις κατι απο χωρα εκτος ΕΟΚ ΠΧ μια κασετινα χρυσα αξιας 2500 ευρω θα πληρωσεις εκτελωνισμο και φορο ΦΠΑ (αναγραφετε ετσι ακριβως στην αποδειξη) περιπου 450-500 ευρω!!
Ολα τα παραπανω ειναι ενεργειες που πρεπει να γινοντε για να εχουμε ΝΟΜΙΜΑ  στην κατοχη μας καποια μεταλλα!!
Το θεμα ειναι ομως γινοντε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 07, 2011, 04:35:23 μμ »

εγω πιστευω οτι δεν γινονται και αν καποιος εχει παραγγειλει απο σαιτ εξωτερικου να μας το επιβαιβαιωσει...
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 07, 2011, 05:07:26 μμ »

ΦΠΑ δεν υπάρχει σίγουρα στην συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών και τραπεζών με αντικείμενο τον χρυσό σε φυσική μορφή. Τα ενεχυροδανειστήρια, όπως και τα κοσμηματοπωλεία είναι εντελώς άλλο καθεστώς. Ο χρυσός εκεί έχει τη θέση εμπορικού προϊόντος γι'αυτό και φορολογείται, όπως και όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα των ενεχυροδανειστηρίων τηλεοράσεις, laptop ακόμα και αντίκες. Δεν θεωρείται σε αυτή την περίπτωση επενδυτικός χρυσός σε φυσική μορφή.

Στην Τράπεζα της Ελλάδος θα συμφωνήσω με αυτούς που είπαν ότι υπάρχει χρηματικό όριο των 15.000 ευρώ. Μέχρι τις 15.000 δεν χρειάζεται φορολογική δήλωση.

Αυτό που λέτε για τον αριθμό λιρών ήταν ένα προσωρινό μέτρο κατά την έξαρση αγοράς χρυσών λιρών το καλοκαίρι του 2010. Τότε σε αρκετές περιπτώσεις η ΤΤΕ έβαζε όριο τα 10 τεμάχια λιρών ανά συναλλαγή.

Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:55:18 πμ »

Έχει δίκιο σε όλα ο conqueror06 . Τα ενεχυροδανειστήρια έχουν 23% ΦΠΑ είτε αγοράζουν είτε πωλούν είτε παρεχουν υπηρεσία (ενέχυρο ).
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 11, 2011, 07:02:21 μμ »

Κατ'αρχήν να χαιρετήσω όλους τους "συναθλητές" στο στέκι. Καταθέτοντας τη δική μου μικρή εμπειρία αγοράζοντας από γνωστή ελληνική τράπεζα, δε μου ζητήθηκε κάτι ιδιαίτερο, προφανώς βέβαια θα ήξεραν τα πάντα για μένα, καθόσον είμαι εταιρικός και ιδιωτικός πελάτης πολλά χρόνια. Ουτε πλαφόν μου ζήτησαν ούτε τίποτε, βέβαια και προφανώς θα ενημέρωσαν την ΤτΕ για τη συναλλαγή (μιλάμε προφανώς για μεγάλες ράβδους 100+). Μετά δοκίμασα με αγορά από ψαγμένο site του εξωτερικού όπου μετά από πολλές διασταυρώσεις (και live τηλεφωνική επικοινωνία) διαπίστωσα τα πιο κάτω:
1. Παρέλαβα ράβδους ασημιού με χρέωση ΦΠΑ (όχι όμως 23% αλλά το ΦΠΑ της χώρας του αποστολέα).
2. Παρέλαβα ράβδους χρυσού χωρίς ΦΠΑ με διαφορά σημαντικότατη (3330 η 100αρα ράβδος umicore).
3. Οι ράβδοι είχαν σειριακό αριθμό, που μετά από επικοινωνία με τον κατασκευαστή (umicore επιβεβαιώθηκε).
4. Τα έξοδα αποστολής για courier Με ασφάλεια αποστολής κόστιζε περίπου 50€.
5. Για να ανοίξω λογαριασμό έστειλα ΑΔΤ, λογαριασμό ΔΕΗ και τίποτε άλλο. Οπως με διαβεβαίωσαν δε στέλνουν στοιχεία στην Ελλάδα για τις συναλλαγές, τα συμπεράσματα δικά σας....

Εκτός από το πιστοποιητικό και το Mail του κατασκευαστή πως μπορώ να διαπιστώσω την αυθεντικότητα του μετάλλου (εννοείται χωρίς να καταστρέψω τη συσκευασία).
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 11, 2011, 08:13:08 μμ »

Καλησπερα σας και καλως ηρθατε στο στεκι μας. Χαιρομαι που ακουω οτι αλλο ενα μελος ασχολειτε με πλακες και ραβδους μεταλλων (χρυσος & ασημι). Η εταιρια umicore ειναι πολυ γνωστη (η πρωτη στην Γερμανια, "απογονος" της θρυλικης εταιριας degussa) και εχει πολυ ομορφα σχεδια πλακων. Ακομα και στα 250 γραμμαρια, εχει το σχημα τουβλου (οπως ειναι ολες οι μεγαλες, των 3 & των 12,5 κιλων). Καλοριζικες.
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 19, 2011, 08:38:11 μμ »

εγινε ελενχος σε καταστημα που πουλα χρυσο σε πλακες και απαγορευτηκε η πωληση απο το καταστημα.μπορει μονο ενεχυρα.δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα αυτο ειπε ο καταστηματαρχης οταν τον ρωτησα που ειναι τα πλακακια γιατι τα ειχε βιτρινα
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:22:48 μμ »

 << Στην Τράπεζα της Ελλάδος θα συμφωνήσω με αυτούς που είπαν ότι υπάρχει χρηματικό όριο των 15.000 ευρώ. Μέχρι τις 15.000 δεν χρειάζεται φορολογική δήλωση. >>

Πάει και αυτό ... έγινε 10.000 Ευρώ...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 21, 2011, 02:51:55 μμ »

Αναμενόμενο... Έχει αρχίσει ξανά πανικός με μαζική αγορά χρυσού λόγω των φημών που υπάρχουν τελευταία.
Καταγράφηκε
Dante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:00:37 μμ »

γεια σας παιδιά.Ειμαι νέος στο φορουμ και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.
Εχω μια ράβδο 100γρ χρυσού UBS τραπεζας την οποια ειχα αγορασει απο την Πειραιως.Μπορείτε να μου πειτε μια ενδεικτική τιμή πώλησης.Εγώ θα έλεγα γύρω στα 4500.Ειναι καλή τιμή η χαμηλή;
ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:20:12 μμ »

Kαλως ηρθες,πως την υπολογισες αυτην την τιμη?
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:24:24 μμ »

Φίλε μου ψηλά πας, θα υπολογίσεις μια μέση τιμή από την τιμή που πουλά και αγοράζει η Τράπεζα της Ελλάδος. Πιστεύω ότι γύρω στα 4000 θα ήταν μια καλή τιμή δεν σου λέω και παρακάτω μια μέση τιμή. Δεν έχει σημασία πόσο το αγόρασες εσύ μιας και η τιμή του χρυσού αλλάζει σχεδόν ανά λεπτό.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences