Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:54:28 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΒΔΟΣ ΧΡΥΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 63347 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 30, 2011, 01:29:07 μμ »

Πολυ σωστα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2011, 09:52:49 μμ »

ωραια παιδια δλδ μου ειπατε καλυτερα να μην αγορασω χρυσο σε χαρτια κ να παρω καποια νομισματα η καποια πλακα.Κ ερωτω αμα τα παρω χειροπιαστα οπως λετε κ θελω να τα πουλησω πχ τα που λαω γρηγορα?κ μην μου πειτε να βαζω αγγελιες γιατι δεν ειναι απαντηση.Εμενα αυτο με ενδιαφερει οταν θελω να πουλησω κατι να το πουλαω αμμεσα.Ας μου απαντησει καποιος.....
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:23:36 μμ »

το τι θα αγορασεις, απο που θα το παρεις, και αν θα παρεις κερμα η πλακα ειναι  δικο σου θεμα
  οπως σου ειπε και ο αναργυρος εμεις μαζευουμε χειροποιαστα πραγματα.
δηλ καποιοι  απο εμας που βαζουμε αγγελια οτι αγοραζουμε αυτο η πουλαμε το αλλο εχουμε χαμηλοτερο δικτη νοημοσηνης απο καποιον που παει στην πανεπιστημιου στην τραπεζα της ελλαδος στο δευτερο υπογειο για να αγορασει λιρες η μπαριτσες
επιπλεων και η τραπεζα πειραιως ασχολειτε με το χρυσο αλλα οχι σε ολα τα καταστηματα
απο εκει και περα αν θελεις χρυσοχαρτα τοτε πηγαινε στη citibank και καλη σου τυχη .
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 31, 2011, 03:34:05 μμ »

Παιδια την δεδομενη στιγμη ο φιλος μας donjimbeam εχει δικιο με τον τροπο που σκεφτετε!!
Φιλε η αγορα χειροπιαστου Ασημιου ή χρυσου δεν εχει να κανει με το απευθεια πωληση!!
Ετσι που το σκεφτεσε για αμεση ρευστοποιηση την επομενη στιγμη αγορασε χαρτια!!
Τον χρυσο ή το ασημι το παιρνεις το ριχνεις σε μια θυριδα και ξεχνας οτι υπαρχει!!
Οσοι αγοραζουν μεταλλα το κανουν για να σωσουν τα λεφτα τους και οχι για εφημερο κερδος!!
Αλλιως σκεφτωμαστε εμεις αλλιως εσυ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 31, 2011, 03:42:49 μμ »

Aυτο του εξηγουμε και εμεις του ανθρωπου Γιωργο οτι ψαχνει στο λαθος μερος.Ας ρωτησει καλυτερα σε κανενα χρηματιστηριακο φορουμ για να παρει τις απαντησεις που θελει.Εδω εμεις ασχολουμαστε με συλλεκτικα νομισματα αλλο που αν ορισμενες φορες οπως την παρουσα στιγμη τα πολυτιμα μεταλλα ειναι μια πολυ καλη επενδυση.Τον χρυσο και το ασημι δεν μπορει να τον χαλασεις οπου θελεις.Εκτος ισως απο τις λιρες που της χαλας στη ΤτΕ και αυτο μονο στην Αθηνα.
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:23:26 πμ »

Aυτο του εξηγουμε και εμεις του ανθρωπου Γιωργο οτι ψαχνει στο λαθος μερος.Ας ρωτησει καλυτερα σε κανενα χρηματιστηριακο φορουμ για να παρει τις απαντησεις που θελει.Εδω εμεις ασχολουμαστε με συλλεκτικα νομισματα αλλο που αν ορισμενες φορες οπως την παρουσα στιγμη τα πολυτιμα μεταλλα ειναι μια πολυ καλη επενδυση.Τον χρυσο και το ασημι δεν μπορει να τον χαλασεις οπου θελεις.Εκτος ισως απο τις λιρες που της χαλας στη ΤτΕ και αυτο μονο στην Αθηνα.

Απειρο χρυσο , ασημι και λιρες πουλαγα πριν πεντε χρονια σε κοσμηματοπωλειο στο Λονδινο.(Εβραιος ιδιοκτητης).Τα αφηνα πανω στον παγκο και παντα μου εβγαζε μετρητα.Οποτε να ξερεις φιλε μου εποπ οτι αμα ψαξεις θα βρεις την καλη πηγη.Αλλα στην Αθηνουλα φιλε μου δεν το εχω βρει αυτο.Εδω γυρναω απο το εξωτερικο μετα απο 7 χρονια και ακομα καπνιζουνε στους δημοσιους χωρους.....Τι ψαχνεις να βρεις..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 06, 2011, 09:27:01 πμ »

καλημερα σε ολους, να πω και εγω την αποψη μου, το ξερετε οτι ο χρυσος, που κατεχετε ειτε σε πλακες γραμμαριων,η χελωνες κιλου,και λιρες ακομα,πρεπει να τις δηλωνετε καθε χρονο στην εφορια,γιατι θεωρειται περουσιακο στοιχειο.η τραπεζα γιατι δινει καθε μερα, μονο δυο χρυσες λιρες ανα πελατη,και κραταει στοιχεια αγοραστου κλπ.και τα εργα τεχνης οταν ειναι δηλωμενα και αυτα υπαγονται στο υπουργειο οικονομικων.διαβαζω τοσες μερες για πλακες,πλακιτσες,χελωνεςκαι αναρωτιεμαι,εχετε διαβασει εσεις την νομοθεσια και τις επιπτωσεις?στις μερες που ζουμε,δεν ειναι απιθανο,να τραβατε τα μαλλιας σας,απο τα προστιμα για λαθραιο συνναλαγμα(ο χρυσος,ειναι μονο για πρωτη υλη,και για επενδυτες,οι οποιοι το δηλωνουν στην εφορια.για να μην γινομαι δυσαρεστος ρωτηστε εναν χρηματιστη,η εναν φοτοτεχνικο,για τις συνεπειες,που εχει η κατοχη αδηλωτου χρυσου.δεν ειναι χαζοι τοσοι κεφαλαιουχοι,θα τα εκανα χρυσο,που δεν πεφτει σχεδον ποτε (χρονικα)και θα ηταν ησυχοι,αλλα ελα που η εφορεια,καραδοκει,και ενταξει μια πλακα 100 γρ. αλλα το κιλο που παει γυρω στις 35.000 ευρω? ποθεν εσχες?κλπ.σιγουρα ο καθενας εχει και τους δικους του τροπους,για τις κακοτοπιες,αλλα ο διαολος εχει πολλα ποδαρια,που λεει η παροιμια.χαιρετω, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:58:47 μμ »

Καλησπερα. Πρωτον. Η ΤτΕ πουλαει ΟΣΕΣ λιρες θελει ο αγοραστης, απλα πανω απο τα 15000 ευρω, ζηταει εκθαριστικο εφοριας. Δευτερον, ο χρυσος ΔΕΝ φορολογειτε, εχω φιλο που κανει αυτη την δουλεια λιγο μετα απο τον Α παγκοσμιο πολεμο και ακομα συνεχιζει, εχει γερασει στο εμποριο χρυσου και μου εχει πει: η κατοχη χρυσου ειναι πληρως απελευθερωμενη και δεν υφισταται φορολογια ειτε εχεις 1 κιλο χρυσου ειτε 50 ειτε 200 ειτε 1 τονο. Τριτον, οι πολυ πλουσιοι δεν ασχολουνται ολοι με τον χρυσο διοτι επενδυουν τα χρηματα τους στο αμεσο εμποριο. Αγοραζουν π.χ προιοντα αξιας 10 ευρω το ενα και το πωλουν αμεσα 30-40.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 06, 2011, 03:05:06 μμ »

για να μην γινομαι δυσαρεστος ρωτηστε εναν χρηματιστη,η εναν φοτοτεχνικο,

Εχω γνωστο οπου ο αδερφος του ειναι εχει μια πολυ μεγαλη χρηματιστηριακη στο Κεντρο απο τις αρχες του 1900. Και η απαντηση: Ο χρυσος δεν φορολογειται! Επισης, εχω γνωστο που εχει την μεγαλυτερη Ελληνικη gallery κοσμηματων με 10 καταστηματα και μου εχει πει το ιδιο. Απο το 2001 το εμποριο και η κατοχη χρυσου ειναι πληρως απελευθερωμενη.
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 06, 2011, 03:16:39 μμ »

για να μην γινομαι δυσαρεστος ρωτηστε εναν χρηματιστη,η εναν φοτοτεχνικο,

Εχω γνωστο οπου ο αδερφος του ειναι εχει μια πολυ μεγαλη χρηματιστηριακη στο Κεντρο απο τις αρχες του 1900. Και η απαντηση: Ο χρυσος δεν φορολογειται! Επισης, εχω γνωστο που εχει την μεγαλυτερη Ελληνικη gallery κοσμηματων με 10 καταστηματα και μου εχει πει το ιδιο. Απο το 2001 το εμποριο και η κατοχη χρυσου ειναι πληρως απελευθερωμενη.

συμφωνω και εγω οντως ο χρυσος δεν φορολογειται.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:14:28 μμ »

Δεν υπαρχει τιποτα που να μην φορολογητε!!
Ολα εχουν ΦΠΑ απο την στιγμη που γινετε εμποριο!!
Τωρα αν καποιοι πουλουν μαυρα , αν καποτε πιαστουν θα κλαψουν με μαυρο δακρυ απο το προστιμο!!
Στην δηλωση που κανει ο καθενας αρχες του ετος καλειτε να δηλωση ακινητη αλλα και κινητη περιουσια!!
Ολα κανονικα πρεπει να δηλωνοντε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 06, 2011, 06:45:02 μμ »

Παιδιά ο χρυσός σε φυσική μορφή είναι εντελώς αφορολόγητος, εξαιρείται ακόμα και από το ΦΠΑ! Αυτό ίσχυε δεκαετία πριν και λίγο λέω.
Καταγράφηκε
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 06, 2011, 11:44:22 μμ »

Ο χρυσός δεν έχει ΦΠΑ το ασήμι έχει.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:11:01 πμ »

παιδια τα πολα λογια ειναι φτωχια,διαβαστε τους νομους του κρατους(αγνοια νομου απαγορευεται!).και μετα ξανασυζηταμε.εγω χανω 1000ευρω αν στην τραπεζα ελλαδος σαν ιδιωτης αγορασει κανεις,και μετα απο διατυπωσεις, πανω απο δυο λιρες.οποιος θελει παμε μαζι στην εφορεια του, και ας δηλωσει οτι κατεχει αδηλωτο χρυσο,και δεν εχει συνεπειες,θα του κανω δωρο ι κιλο (χελωνα)το να γραφουμε αοριστιες,ειναι ευκολο,σκοπος ειναι να τις τεκμηριωνουμε.ο χρυσος θεωρειται εθνικο συναλαγμα,και αρκετοι εχουν μπλεξιματα,με λαθραια και αδηλωτη κατοχη,το να κατεχεις 5 νομισματα δεν λεει τιποτα, ως συλλεκτης η οικογενοιακα κειμηλια, αλλα?ψαχτε καλυτερα το θεμα και ξανασυζηταμε.εγω ειμαι σιγουρος,λογω γνωστου μου κατασκευαστη κοσμηματων,και μου εχει εξηγησει τους νομους,βεβαια υπαρχει και η δικαιολογια,σιγα μη με πιασουν.θα επανελθω με στοιχεια,απο κρατικους φορεις,που τους εχω,εσεις ρωτηστε  οποιαδηποτε τραπεζα η εφορεια,και τα ξαναλεμε.χαιρετω φιλικα παντα,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:21:20 μμ »

Η ΤτΕ πουλαει οσες λιρες θελει ο αγοραστης. Καντε ενα τηλεφωνημα. Εγω πηρα σημερα και αυτο μου ειπανε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences