Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:04:30 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΒΔΟΣ ΧΡΥΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 63348 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 02:16:53 μμ »

Σημερα πηρα μια πλακα χρυσού 50 γραμμαρίων της Ελβετικης UBS. Ειναι πολυ ομορφο κομματι. Οδεύω γοργά προς την πλάκα των 250 γρ.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:33:49 μμ »

O καθε συλλεκτης εχει το δικο του κολημα αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν αγοραζες καλυτερα κανα 20αρικο γεωργιου η κανα αλλο χρυσο ομορφο νομισματακι ο χρυσος σαν μεταλλο σκετο ειναι λιγο αμορφο σε αντιθεση με τα ομορφα νομισματακια...
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:40:40 μμ »

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι εχω μια "τρελα" με τις πλακες, δεν ξερω γιατι, αλλα μου αρεσουν. Μου αρεσει η ποσοτητα του μεταλλου και η μορφη τους. Ισως ειναι και η αισθηση της αποταμιευσης σε κατι σιγουρο...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:42:42 μμ »

Τα τουβλακια σου προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια Θωδορα και ειναι ποιο αξιοποιησημα!!
Φαντασου τωρα βραδυ μαυρα μεσανυχτα να ακουση ο Σωκρατης καποιον να ψαχουλευει με εναν φακο το δωματιο του!! Βαζει το χερι του μεσα στην μαξιλαροθηκη πιανει την μπαρα την 100/σταρα και την εξκφεντονιζει με δυναμη στο κεφαλη του ληστη και παρτον κατω!!!
Με ενα Γιωργακη 6,4γμρ τί να του κανει του ληστη στο κεφαλι?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:44:49 μμ »

Και τα νομισματα μου αρεσουν, πολυ μαλιστα, αλλα τωρα δεν μαζευω αντικειμενα με υπεραξια, μαζευω μεταλλο. Θελω να φτασω καποια στιγμη στο κιλο. Αλλα δεν μαζευω πλακες ασφραγιστες, αγνωστων εργαστηριων, αλλα τραπεζων και συγκεκριμενα Ελβετικων. Απο μικρος θυμαμαι που ειχα μολις μια λιρα, μαζευα φωτογραφιες με πλακες χρυσου και σκεφτομουν τις μεγαλες (κιλο π.χ.).
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:48:03 μμ »

Τα τουβλακια σου προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια Θωδορα και ειναι ποιο αξιοποιησημα!!
Φαντασου τωρα βραδυ μαυρα μεσανυχτα να ακουση ο Σωκρατης καποιον να ψαχουλευει με εναν φακο το δωματιο του!! Βαζει το χερι του μεσα στην μαξιλαροθηκη πιανει την μπαρα την 100/σταρα και την εξκφεντονιζει με δυναμη στο κεφαλη του ληστη και παρτον κατω!!!
Με ενα Γιωργακη 6,4γμρ τί να του κανει του ληστη στο κεφαλι?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

Καλο !!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ΥΓ Αν και δεν φυλαω τιποτα στο σπιτι (οπως και καθε νοημων ανθρωπο), τα φυλαω σε θυριδα (εκτος μερικες φορες οταν τα πρωτοπαιρνω για 1-2 μερες μεχρι να παω στην θυριδα) πολυ συγγενικου μου προσωπου, μεχρι να ενηλικιωθω, σε λιγοστους μηνες που θα γινει δικη μου.
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:50:03 μμ »

Τα τουβλακια σου προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια Θωδορα και ειναι ποιο αξιοποιησημα!!
Φαντασου τωρα βραδυ μαυρα μεσανυχτα να ακουση ο Σωκρατης καποιον να ψαχουλευει με εναν φακο το δωματιο του!! Βαζει το χερι του μεσα στην μαξιλαροθηκη πιανει την μπαρα την 100/σταρα και την εξκφεντονιζει με δυναμη στο κεφαλη του ληστη και παρτον κατω!!!
Με ενα Γιωργακη 6,4γμρ τί να του κανει του ληστη στο κεφαλι?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

Νομιζω οτι καλυτερη ασφαλεια εννοεις οτι αν χρειαστει το πουλας αμεσα....
Απο το τουβλακι ομως θα χασεις περισσοτερο απο οσο θα χασεις απο ενα νομισμα που ειναι μικροτερη ποσοτητα χρυσου...
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 04:54:08 μμ »

Σωστο και αυτο. Εγω τις παιρνω με προοπτικη να μην τις δωσω (εκτος αν θελω να παρω μια μεγαλυτερη), βεβαια ποτε δεν ξερει κανεις τι του επιφυλασσει το μελλον... Εχω παντως και μια ασφαλεια, δεν μπορω να τις ξοδεψω  Μεγάλο χαμόγελο (Αστειευομαι!  Χαμόγελο Ειμαι απιστευτα οικονομος, οχι ομως τσιγγουνης, σε καμια περιπτωση)
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 05:10:40 μμ »

Ειπαμε ο καθε ενας μας εχει διαφορετικο κολημα
Εγω ειχα αγορασει απο Κωσταντινουπολη καμια 10ρια μικρες του ενος γραμμαριου και μια ελbετικη των 100 γρ
Αλλα δυστυχως μου τυχε μια στραbη πριν 4 χρονια και αναγκαστηκα να τα δωσω οπως και τα καλυτερα κομματια της συλλογης μου...

Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 03:28:53 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ  ΧΡΥΣΟ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΛΕΚΤΗΣ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ  ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ  ΠΟΥ  ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΚΡΙΣΗ.
ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ,ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ,ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΧΟΜΠΥ
ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ  ΘΑ ΕΛΕΓΑ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ  ΑΠΟ  ΤΟ  SITE  ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΩ  ΝΑ  ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. Ο ΧΡΥΣΟΣ  ΕΙΝΑΙ  ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ  ΚΑΤΑ ΤΗΝ   ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Ο  ΠΑΠΠΟΥΣ  ΜΟΥ  ΣΤΟΝ  ΠΟΛΕΜΟ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ  ΤΟΥ (5 ΠΑΙΔΙΑ και την ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ) ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΛΙΡΕΣ.ΠΙΑΣΤΗΚΕ  ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΣ ΤΥΧΑΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΕ  ΜΕ  ΤΙΣ  ΛΙΡΕΣ.
ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ  ΝΑ  ΕΧΕΙ ΛΙΡΕΣ  ΓΙΑΤΙ  ΕΙΔΕ  ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ  ΜΕ  ΤΑ  ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΤΑΓΩΓΗ
ΑΠΟ  ΜΙΚΡΑ  ΑΣΙΑ. ΠΟΛΛΕΣ  ΦΟΡΕΣ  Ο  ΧΡΥΣΟΣ  ΤΟΝ  ΕΣΩΣΕ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ  ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ  ΕΠΕΝΔΥΣΗ
ΜΕ ΤΗΝ  ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥΛΩ  ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ
ΤΗΝ  ΑΞΙΑ ΤΟΥ  ΧΡΥΣΟΥ.ΣΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ  ΣΤΙΓΜΗ (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ  ΕΡΘΕΙ)ΣΩΖΕΣΑΙ
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 05:07:03 μμ »

Σημερα συζητουσα με εναν γνωστο μου για πλακες και τουβλα χρυσου και εφτασε η συζητηση στα μεγαλα κομματια 3 & 12,5 κιλων (100 & 400 oz). Ειναι πραγματικα εντυπωσιακα κομματια, αφταστοι στοχοι μεν, αλλα άξια συζητησης και ασχολιας εστω και με φωτογραφιες δε. Εγω δεν εχω δει απο κοντα ποτε, αλλα καποια στιγμη πιστευω θα γινει και αυτο (δεν ειναι κατι το ακατορθωτο) ισως σε καμια τραπεζα, κ.λ.π. Παρακατω εχω φωτογραφιες μιας πλακας 3 κιλων του βασιλικου Καναδικου Νομισματοκοπειου και μετα θα βαλω μια 12,5 κιλων της Αγγλικης Johnson Matthey.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 13, 2011, 05:07:51 μμ »

Και η μεγαλη...
Καταγράφηκε
donjimbeam
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:48:24 πμ »

Καλησπερα παιδες!Ερωτηση προς τους γνωστες.Θελω να αγορασω μπαρες του 1 γραμμαριου.Απο που ειναι η καλυτερη επιλογη και σε τι τιμη και εχω προμηθειες ? Επισης αγορα χρυσου σε χαρτια αξιζει ποια ειναι η διαφορα?Μεσω ελληνικης τραπεζας γινεται η αγορα χρυσου σε χαρτια?Ευχαριστω κ περιμενω μια καλη ενημερωση....
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:31:38 μμ »

Καλησπερα. Τα χαρτια με λιγα λογια ειναι αποδειξεις οτι κατεχετε χρυσο, ομως δεν παιρνετε τιποτα στο χερι! Ειναι κατι σαν μετοχες, αποδεικνυουν οτι εχετε μια ποσοτητα σε χρυσο, που ομως φυλασετε στην εταιρια που τα εκδιδει, αλλα δεν εχετε κατι χειροπιαστο. Εγω προσωπικα ποτε δεν θα επαιρνα κατι τετοιο. Σε μια πτωχευση της εταιριας τι γινεται ? Το καλυτερο ειναι χρυσος (ειτε πλακες, ειτε νομισματα) και απ'ευθειας σε θυριδα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σημερα μιλουσα με εναν γνωστο και μου ειπε οτι στον Β Παγκοσμιο πολεμο οι θυριδες στην Ελλαδα δεν ανοιχθηκαν (τουλαχιστον για Εθνικη, επειδη εκει ειχε θυριδα τοτε). Αυτη η πληροφορια ειναι 100% εγκυρη, εχω ρωτησει και υψηλα υσταμενα μελη της τραπεζας. Κατα την γνωμη μου οι θυριδες ειναι η εξαιρεση στην φραση ¨τιποτα δεν ειναι απολυτα ασφαλες".
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2011, 01:15:10 μμ »

προβλημα στις θυριδες υπαρχει μονο σε περιπτωση πτωχευσης καποιας τραπεζας ,για αυτο το λογο καλο ειναι οποιος θελει να κανει αυτη την κηνηση ,να δει ,να μαθει, πως παει η τραπεζα και μετα να παρει θυριδα, βεβαια κατα την αποψη μου αν καποια μικρη τραπεζα πεσει εξω σιγουρα θα βρεθει καποια αλλη να την παρει με τροπο ωστε να μην γινει χαμος ,(αρκετα προβληματα υπαρχουν) προσφατο παραδειγμα αυτο την ασπις οπου δεν καταλαβε κανενας τη εγινε
επιπροσθετος θα ηθελα να αναφερω οτι οι θυριδες ασφαλιζονται για 30,000 ευρω οποτε αν καποιος εχει μεγαλυτερο ποσο σε οτιδηποτε καλο ειναι να το σπασει
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences