Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:33:49 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΑΒΔΟΣ ΧΡΥΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 63352 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:26:38 μμ »

Μετα απο αρκετα χρονια συλλογης χρυσου, αποφασισα να παρω μια ραβδο χρυσου 999,9 100 γραμμαριων της Ενωσης Ελβετικων Τραπεζων. Δεν την εχω παραλαβει ακομα, την "εκλεισα" σε ενα καταστημα εδω στην Ελλαδα που ψωνιζω και απο εβδομαδα θα παω να την παραλαβω. Δεν πηγα με σκοπο να την παρω, αλλα μολις την επιασα στα χερια μου (δεν ειχα ξαναπιασει), ενθουσιαστηκα!!! Πραγματικα ο χρυσος αξιζει να ειναι το νο 1 μεταλλο. Κινδυνος δεν υπαρχει για την γνησιοτητας της οχι μονο απο πλευρας πωλητη, αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν εχει μεσα βολφραμιο και αυτο γιατι η πλακα ειναι σφραγισμενη με πρεσα (απο πισω εχει ενα μικρο κειμενο). Μολις ξαναγεμισει το πορτοφολι, θελω να την κανω 250 γραμμρια και αργοτερα 500. Και, ποιος ξερει, ισως καποια μερα καταφερω να αποκτησω του κιλου... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 05:53:12 μμ »

Μπραβο βρε Σωκρατη!! Το μονο που μενει ειναι μετα να μας δωσεις τα στοιχεια σου Μεγάλο χαμόγελο Οδο , αριθμο να ερθουμε να σε συγχαρουμε απο κοντα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ Για την γιορτη σου χτες ξεχαστηκα λογω υπερβολικης δουλειας στην ενοτητα με τα Καποδιστριακα!!
Σημερα το πρωι ομως σε θυμηθηκα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=43.msg3830#new
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 06:06:01 μμ »

Ευχαριστω! Δυστυχως  Σαρκασμός η πλακα δεν θα δωσει την παρουσια της εις την οικιαν μου Μεγάλο χαμόγελο, μονο εις την θυριδαν Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 10:47:50 μμ »

Πριν λιγες μερουλες πηρα την πλακα στα χερια μου. Πραγματικα ειναι πολυ ομορφη και ειναι εντυπωσιακο το μεγεθος της σε σχεση με το βαρος της. Παρακατω εχω μερικες προχειρες φωτογριαφιες που προλαβα να βγαλω απο κινητο. Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, αλλα φαινεται τα μεγεθος και το παχος της. (Η πλακα ειναι αψογη, ακυκλοφορητη αλλα λογω της κακης ποιοτητας η σκονη φαινεται σαν φθορα).
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 01:13:58 μμ »

Συλλεκτικο κοματι!! Σαρκασμός Σαρκασμός
 Δηλαδη στην κλιμακα MS γραφει 66?
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ!!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 04:25:07 μμ »

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ!!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ


Που να φας την γλωσσα σου Ναυαρχε!! Δωρο στον δασκαλο του θελει να την κανει!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
golden pap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 06:24:27 μμ »

Πριν λιγες μερουλες πηρα την πλακα στα χερια μου. Πραγματικα ειναι πολυ ομορφη και ειναι εντυπωσιακο το μεγεθος της σε σχεση με το βαρος της. Παρακατω εχω μερικες προχειρες φωτογριαφιες που προλαβα να βγαλω απο κινητο. Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, αλλα φαινεται τα μεγεθος και το παχος της. (Η πλακα ειναι αψογη, ακυκλοφορητη αλλα λογω της κακης ποιοτητας η σκονη φαινεται σαν φθορα).

ευχομαι να της δεκαπλασιασεις !

σχετικα με το εαν ειναι γνησιο ενα πλακιδιο χρυσου,ενας αλλος τροπος εκτος βεβαια τη σφραγιση του...
ειναι και η διασταση του πλακιδιου σε χιλιοστα,το 100αρι για παραδειγμα εχει μηκος 55χ,πλατος31χ,βαθος3χ.

επισης δεν μας ειπες και την τιμη που το πηρες ?
το 100αρι σημερινη τιμη 3454 ε χωρις τις προμηθειες....

Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 06:36:45 μμ »

Καλησπερα, ευχαριστω πολυ. Ναι εκει το πηρα, στα 3500 ευρω.
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:22:45 μμ »

Η τιμή του χρυσού έπεσε 80 δολάρια την ουγκιά σε 2 ημέρες. Ελπίζω να μην έχουμε καμία φούσκα και αρχίσουν τα εγκεφαλικά!  Απορία
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:39:09 μμ »

..Βασικό μου χόμπι είναι η συλλογή σε χρυσά νομίσματα και ράβδους χρυσού από όλο τον κόσμο και αυτή τη στιγμή έχω συνολικά στην κατοχή μου γύρω στα 4,5 κιλά συνολικά..
Κάποιος που μαζεύει χρυσό και έχει την ποσότητα που αναφέρεις (η παράθεση είναι από άλλο σου ποστ) δεν πρέπει να έχει τέτοιες απορίες... Αντίθετα, θα πρέπει να ξέρει καλά την αγορά του χρυσού και συνεπώς να γνωρίζει ότι αυτή η πτώση είναι μια προσωρινή διόρθωση και "φόρα" για νέο τίναγμα του κίτρινου μετάλλου προς τα 1600$ (και βάλε...).
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:34:07 μμ »

Ακριβώς επειδή μελετάω χρόνια τώρα το αντικείμενο και κάτι ξέρω από καταστάσεις και γεγονότα, ακούω από τουλάχιστον το 60% των αναλυτών πιθανότητα μεγάλης διόρθωσης (αυτό εννοώ φούσκα, μάλλον παρεξηγήθηκα) ειδικά μετά τη υπέρβαση του φράγματος των 1.400 δολαρίων πριν 1 εβδομάδα. Και τελικά επιβεβαιώνεται μέχρι στιγμής αυτό το σενάριο.

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου ότι ο χρυσός θα φτάσει στα 1.600$, αυτό πιστεύω και εγώ και ακόμα παραπάνω, καθώς με δεδομένο τον πληθωρισμό δεν είμαστε καν κοντά στο υψηλό ζωής, καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και το αρνητικό κλίμα στην οικονομία δεν θα αναστραφεί άμεσα.

Επειδή παρατηρείς εξονυχιστικά τα ποστ μου, θα είδες ότι αναφέρω ξεκάθαρα ότι η τάση του χρυσού παρά τις βραχυπρόθεσμες διορθώσεις είναι ανοδική και έτσι θα παραμείνει (προσωπική μου εκτίμηση).

Αυτό που δεν κατάλαβα καθόλου καλά είναι το ειρωνικό σχόλιό σου στα καλά καθούμενα.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:56:19 μμ »

Που την είδες την ειρωνεία φίλε μου ?  Έκπληξη

Μακρυά από μένα κάτι τέτοιο - και ειδικά μάλιστα απέναντι σε κάποιον που δεν γνωρίζω, και που δεν έχω απολύτως τίποτα να χωρίσω μαζί του!

Προφανώς και παρεξήγησες.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 08:34:08 μμ »

OK φίλε μου με συγχωρείς για την παρεξήγηση, κατάλαβα λάθος το ύφος, ελέω γραπτού λόγου.  Σαρκασμός

Εννοείται ότι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η εποικοδομητική συζήτηση γι'αυτό έβαλα και την μεγάλη διόρθωση του χρυσού σαν ερέθισμα. Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και τη δική σου άποψη επί του θέματος, καθώς πιστεύω ότι είσαι γνώστης. Πάντως εδώ που τα λέμε θα ήταν πιο συμφέρον για κάποιον να αγόραζε χρυσό στην βάση της διόρθωσης (σύμφωνα με εκτιμήσεις είναι τα 1300-1310$) παρά στην κορυφή πριν 5 ημέρες στα 1.420$. Ωστόσο κανείς δεν βγαίνει μακροπρόθεσμα χαμένος από το χρυσό. Πάντως όπως ανέφερα και σε άλλο ποστ, είναι αδύνατον να γίνουν ασφαλείς εκτιμήσεις για την πορεία του.

Και κάτι άλλο ρε παιδιά, τι ληστεία είναι αυτή με την προμήθεια στο χρυσό στις 2 ελληνικές τράπεζες!!! Πήγα και ρώτησα και για 1 κιλό πλάκα ζητούν 6.000 ευρώ παραπάνω από τα επίσημα σάιτ των εταιρειών παραγωγής επενδυτικού χρυσού! Χίλιες φορές απευθείας από αυτές τις εταιρείες (για σιγουριά) ή από ιδιώτες (με το όποιο ρίσκο απάτης υπάρχει) αν δεν θέλει κανείς να πετάει λεφτά!!!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 08:43:15 μμ »

Χαίρομαι που δεν υπάρχει παρεξήγηση τελικά, αλλά έχω να πω ότι δυστυχώς δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης στα περί του χρυσού. Απλώς παρακολουθώ και προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο πιο πολύ μπορώ, ώστε να κάνω όσο πιο ανώδυνες γίνεται τις σχετικές με αυτόν κινήσεις μου.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 05:05:12 μμ »

Προσφατα επιασα στα χερια μου μια πλακα του κιλου, 24 καρατιων, πολυ γνωστης Ελβετικης Εταιριας. Πραγματικα εντυπωσιαστηκα. Ηταν απιστευτα ομορφο κομματι. Ελπιζω να το αποκτησω καποια στιγμη...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences