Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:59:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκκλησιαστικά τόκεν  (Αναγνώστηκε 3111 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 01, 2013, 06:39:54 μμ »

Την ώρα της αναμπουμπούλας αγόρασα από το ebay τα κάτωθι εκκλησιασιαστικά νομίσματα που όπως έγραφε ο πωλητής προέρχονται από την Καπαδοκία. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες για αυτά;; Φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα και έτσι μπήκα στον πειρασμό και τα χτύπησα

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2013, 11:16:11 πμ »

υπαρχει βιβλιο,σχετικα με αυτες τις εκκλησιαστικες μαρκες οπως τις ονομαζουν.μιας και δεν προκειτε για νομισματικες αξιες,οπως τα αλλα επισημασμενα τουρκικα η αλλα ευρωπαικα νομισματα.παντως αν και δεν τα συναντα κανεις ευκολα,δεν εχουν ιδιαιτερη οικονομικη αξια.στην κωνσταντινουπολη σε διαφορες εσκαφες,ειχαν βρεθει χιλιαδες τετοια εκκλησιαστικα τοκεν,απο διαφορες εκκλησιες.πολλα σωθηκαν απο ελληνες μελετητες γιατι θα γινοντουσαν μεταλλο,απο περιστατικα που αναφερονται σε διαφορα κειμενα περιοδικων.στο νομισματικο μουσειο εχει τετοια δειγματα,απο διαφορες πολεις και εποχες,που συνηθως ειναι απο μολυβι η χαλκο και πολυ λεπτα στο παχος οπως της φωτογραφιας.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2013, 11:27:32 πμ »

επειδη η καταγωγη μοιυ ειναι απο την καππαδοκια μηπως γνωριζεις Γιαννη απο που μπορω να προμηθευτω το βιβλιο σχετικα με τα τοκεν αυτα;
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:26:58 μμ »

Ανάργυρε ένας φίλος από το φόρουμ, ο κύριος Νίκος μου έστειλε σε φώτο το εξώφυλλο ενός βιβλίου που περιέχει πληροφοριές για τα νομίσματα αυτά, άλλα δυστυχώς πέρα από το εξώφυλλο δεν έχω τίποτα άλλο. Σε κουβέντα που έκανα με έτερο φίλο για την απόκτηση αυτού του βιβλίου μου είπε ότι είναι τρομερά δύσκολο να το βρεις. Πάντως αν καταφέρεις και βρεις τίποτα μια και εδώ στην Κάλυμνο τέτοιες πηγές είναι απαγορευμένες, θα ήθελα και γω ένα αντίτυπο, Γιάννης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:32:34 μμ »

αν ειναι το ιδιο?πρεπει να το πουλα και η πνε.εχω επισης και παλιο συλλεκτικο περιοδικο με πληροφοριες,για το πως κυκλοφορουσαν,διαφορες ποικιλιες,κλπ.αν θες θα το βρω και θα σου το στειλω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:35:13 μμ »

Γιαννη θα μου εκανες μεγαλη χαρη.Και απλες φωτοτυπιες να μου εστελνες θα σου ημουν ευγνωμων
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2013, 04:10:22 μμ »

οκ αναργυρε.θα ψαξω να το βρω.ειναι και τρια περιοδικα(συλλεκτης,συλλογες,συλλεκτικος κοσμος)!αλλα θα το βρω.θα σου στειλω πμ οταν ειναι,για να στο στειλω.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences