Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 11:19:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ 1826  (Αναγνώστηκε 3145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Οκτώβριος 13, 2010, 01:48:14 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα για το πεντολιρο του 1826, για να ζητησω την αποψη σας για το συγκεκριμενο νομισμα. Το συγκεκριμενο, επειδη δεν τεθηκε σε κυκλοφορια, πιοα ειναι η ονομασια της κατηγοριας του (δοκιμιο, κ.λ.π.) ? Επισης, ειναι το αγαπημενο μου νομισμα και σκεφτομαι να το αποκτησω στα προσεχη 1-1,5 χρονια μεσα απο καποιον οικο δημοπρασιων (εχουν καλες τιμες, αλλα πανω απ'ολα αξιοπιστια). Παρακατω εχω φωτογραφιες του εν λογω νομισματος απο διαφορες δημοπρασιες. Το πρωτο ειχε τιμη εκιννησης 8000 και εκλεισε μολις στις 8500!!! Πιστευω οτι ειναι ενα κοσμημα της νομισματικης!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:14:29 μμ »

Προσφατα ειχε ενα ο κουνκερ στην δημοπρασια του Σεπτεμβριου και ξεκινουσε απο 10000 και εκλεισε στις 23000 ευρω.Πολυ περισσοτερα απο αρκετα νομισματα των 5 γκινεων  του 17ου και 18ου αιωνα που ασφαλως εχουν περισσοτερη ιστορια.Αλλα το συγκεκριμενο κομματι δεν ειναι μονο το δικο σου ονειρο αλλα και πολλων αλλων συλλεκτων για αυτο υπαρχει και τρομερη ζητηση.Δεν ξερω αν ειναι η φωτο κανενος αππο τα νομισματα που εβαλες Διονυση.Αν ναι ενημερωσε μας
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:41:38 μμ »

Ναι ειναι αυτο στην 3η φωτογραφια. Εμενα μου αρκει και αυτο με τα 8500 και μου φαινεται και παρα πολυ καλο. Εγω δεν εχω τοσομεγαλη τρελα στις πολυ υψηλες καταστασεις (βεβαια μερικα νομισματα πρεπει να ειναι σε καλη κατασταση και εννοω τα αναμνηστικα και τα συγχρονα). Δεν αναφερω την αγορα του για τωρα, σε λιγα χρονια που θα εχω ξεκινησει να δουλευω (παραλληλα με τις σπουδες, εαν και εφοσον) ευχαριστως θα το παρω. Χαμόγελο Επισης, δεν εχω σκοπο ουτε καν το σκεφτομαι να μαζεψω πολλα -πολλα κομματια (οπως μερικοι που λενε εγω θα μαζεψω ολα τα Αγγλικα η ολες τις ημερωμηνιες λιρων). Ακομα και αν ειχα τα χρηματα για ολα, δεν θα το ηθελα.
Μιας και ανοιξα την συζητηση ας την επεκτεινω λιγο ακομα : Χαμόγελο
Η ολοκληρωμενη συλλογη που θελω να αποκτησω εαν μπορεσω (η ζωη δεν τα αιρνει παντα οπως θελουμε, αλλα εαν δεν μπορεσω δεν θα σκασω και ολας Κλείσιμο ματιού ) ειναι να μαζεψω τα Αγγλικα σετ (πεντολιρο, δυλιρο, λιρα, μισολιρο) (οχι απαραιτητα ακυκλοφορητα ας ειναι και AU η XF μερικα) 1826 προοφ, 1839 προοφ, 1887 (απλο, το εχω), 1893 απλο, 1902 απλο, 1911 προοφ και 1937 προοφ. Στις ημερομηνιες που υπαρχουν κανονικα και προοφ, θελω τακανονικα δεν εχω τρελα με τα προοφ. Απο 'κει και περα η παραλληλα, θελω καποιες Bullion λιρες και τελος... Ελπιζω να μην σας κουρασα (απλα δεν βρισκω κανεναν να ανοιγομαι (μιας και οικογενεια μου και οι φιλοι μου δεν ασχολουνται καθολου)) Ευχαριστω!!!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:52:55 μμ »

Γι αυτο υπαρχει Σωκρατη το φορουμ για να τα λεμε εμεις οι νομισματακηδες,εμεις που εχουμε αυτην την πετρια.και στο δικο μου περιγυρο δεν εχει ανθρωπους που να ενδιαφερονται για τα νομισματικα.Οποτε η επικοινωνια μεσω ιντερνετ ειναι μονοδρομος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences