Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:03:19 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ!!  (Αναγνώστηκε 188739 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 02:57:29 μμ »

Θα μπορούσατε να μου πείτε τους λόγους για τους οποίους η παρακάτω λίρα είναι πλαστή;
εγω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι 2λιρο?
με ξεγελαει η φοτο?
 Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

m42b18 isT
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 03:00:34 μμ »

Το 2  Στριφογύρισμα ματιών
Σωστό. Στη fake είναι κλειστό...  Απορία
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 03:22:56 μμ »

Στην συγκεκριμένη το οφθαλμοφανές είναι το ριμ και η χρονολογία
Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

m42b18 isT
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 03:41:01 μμ »

Στην συγκεκριμένη το οφθαλμοφανές είναι το ριμ και η χρονολογία
Φιλί Φιλί Φιλί
Δες το link
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 03:55:02 μμ »

Στην συγκεκριμένη το οφθαλμοφανές είναι το ριμ και η χρονολογία
Φιλί Φιλί Φιλί
Δες το link
Το ειδα φιλε μου και διαπιστωσα το λαθος μου' σε ευχαριστω. Χαμόγελο
Για αυτο εδωσα και τα ευσημα στον Μιχαλη που μου το ειπε σε πμ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

m42b18 isT
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:03:38 μμ »

Θα μπορούσατε να μου πείτε τους λόγους για τους οποίους η παρακάτω λίρα είναι πλαστή;

Οπτικα δεν υπαρχει τιποτα λαθος.Προφανως αυτος που ανεβασε στο διαδικτυο το κομματι αυτο εχει αλλα στοιχεια πλαστοτητας πχ βαρος ή διαστασεις.

Αν ανεβαινε σαν εκτιμηση εδω στο στεκι ολοι θα ελεγαν ειναι γνησια και μια χαρα.Αν ειναι αντιγραφο ειναι πολυ προσεγμενο και απο φωτο στο ιντερνετ την τρως ανετα για γνησια.Αυτα τα κομματια εντοπιζονται στο χερι μονο.Ειδικα οι Ιταλικες ξεγελουν και εξπερ του ειδους.

Ξεκινα απο οφθαλμοφανη πλαστα σοβερειν με τρανταχτα προβληματα.Πηδηξες στα βαθια κατευθειαν.Μην προσπαθεις να παιξεις το παιχνιδι του ''Βρες την διαφορα''.Ολες οι λιρες θα σου βγαινουν πλαστες.Ειναι φυσιολογικο λιρες να εχουν καποιες διαφορες μεταξυ τους οπως die breaks ποικιλιες νομισματοκοπεια αδυναμα πατηματα και αλλα.Πρεπει να μαθεις πρωτα την υπαρξη τους ωστε να φιλτραρει το ματι σου τις διαφορες.

Τα προβληματα στα κιβδηλα κομματια ειναι συγκεκριμενα και επαναλαμβανομενα.Θα τα βρισκεις συνεχεια μπροστα σου κυκλο κανουν.Οι ιδιες μητρες τα κοψανε.

Προσπαθησε να διαβασεις πολλα και να ερχεσαι σε επαφη με πολλα κομματια οχι μονο απο φωτο στον υπολογιστη.Ετσι καπως θα αρχισεις να μπαινεις στο νοημα..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:09:26 μμ »

Για το rim παντως στις χρονολογίες 25-29 στην Pretoria είχανε μεγάλο θέμα με τις μήτρες. Δεν τις αντικαταστούσαν εγκαίρως και το rim εβγαινε "στραβοχυμένο".

https://goldsovereigns.co.uk/1928sovereign.html
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:26:05 μμ »

Θα μπορούσατε να μου πείτε τους λόγους για τους οποίους η παρακάτω λίρα είναι πλαστή;

Οπτικα δεν υπαρχει τιποτα λαθος.Προφανως αυτος που ανεβασε στο διαδικτυο το κομματι αυτο εχει αλλα στοιχεια πλαστοτητας πχ βαρος ή διαστασεις.

Αν ανεβαινε σαν εκτιμηση εδω στο στεκι ολοι θα ελεγαν ειναι γνησια και μια χαρα.Αν ειναι αντιγραφο ειναι πολυ προσεγμενο και απο φωτο στο ιντερνετ την τρως ανετα για γνησια.Αυτα τα κομματια εντοπιζονται στο χερι μονο.

+1
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:32:40 μμ »

Για το rim παντως στις χρονολογίες 25-29 στην Pretoria είχανε μεγάλο θέμα με τις μήτρες. Δεν τις αντικαταστούσαν εγκαίρως και το rim εβγαινε "στραβοχυμένο".

https://goldsovereigns.co.uk/1928sovereign.html

Μπραβο φιλε μου.Καλα το πας.Εχεις τα προσοντα να πας μπροστα.Σου βγαζω το καπελο. Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:45:13 μμ »

Οι ιταλικές είναι εύκολες και έχω πετύχει αρκετές:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=57.msg338843#msg338843

Η παραπάνω όμως δυσκολάκι ...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 06:30:29 μμ »

Θα μπορούσατε να μου πείτε τους λόγους για τους οποίους η παρακάτω λίρα είναι πλαστή;

Οπτικα δεν υπαρχει τιποτα λαθος.Προφανως αυτος που ανεβασε στο διαδικτυο το κομματι αυτο εχει αλλα στοιχεια πλαστοτητας πχ βαρος ή διαστασεις.

Αν ανεβαινε σαν εκτιμηση εδω στο στεκι ολοι θα ελεγαν ειναι γνησια και μια χαρα.Αν ειναι αντιγραφο ειναι πολυ προσεγμενο και απο φωτο στο ιντερνετ την τρως ανετα για γνησια.Αυτα τα κομματια εντοπιζονται στο χερι μονο.Ειδικα οι Ιταλικες ξεγελουν και εξπερ του ειδους.

Ξεκινα απο οφθαλμοφανη πλαστα σοβερειν με τρανταχτα προβληματα.Πηδηξες στα βαθια κατευθειαν.Μην προσπαθεις να παιξεις το παιχνιδι του ''Βρες την διαφορα''.Ολες οι λιρες θα σου βγαινουν πλαστες.Ειναι φυσιολογικο λιρες να εχουν καποιες διαφορες μεταξυ τους οπως die breaks ποικιλιες νομισματοκοπεια αδυναμα πατηματα και αλλα.Πρεπει να μαθεις πρωτα την υπαρξη τους ωστε να φιλτραρει το ματι σου τις διαφορες.

Τα προβληματα στα κιβδηλα κομματια ειναι συγκεκριμενα και επαναλαμβανομενα.Θα τα βρισκεις συνεχεια μπροστα σου κυκλο κανουν.Οι ιδιες μητρες τα κοψανε.

Προσπαθησε να διαβασεις πολλα και να ερχεσαι σε επαφη με πολλα κομματια οχι μονο απο φωτο στον υπολογιστη.Ετσι καπως θα αρχισεις να μπαινεις στο νοημα..
Κοντολογις, η κοτα και η λιρα θελουν χερι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Σωστος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 07:37:11 μμ »

Κοντολογις, η κοτα και η λιρα θελουν χερι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Για τη κότα, Δημήτρη, ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο και επιτρέπουν οι κανόνες συμπεριφοράς σε κάθε τραπέζι που βρίσκεται, τώρα για την λίρα, μπορεί και να χρειάζεται και χέρι(όπως και αυτί) αλλά κυρίως χρειάζεται μάτι....
Koντολογίς λοιπόν, όποιος δεν μπορεί να εντοπίσει μια κόπια σε μια ευκρινέστατη φωτογραφία, ούτε στο χέρι θα την καταλάβει (παραδείγματα υπάρχουν πολλά).

Και η κατακλείδα, αν είναι δυνατόν το 2016 να μην κεφαλοποιούμε την διεύρυνση της γνώσης και της έρευνας με σύγχρονα εργαλεία και τεχνικές που μας παρέχονται ελεύθερα αλλά να παραμένουμε εγκλωβισμένοι σε στερεότυπα και εκφράσεις του περασμένου αιώνα....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 07:52:26 μμ »

Εξοικείωση και τριβή χρειάζεται, όπως και να περάσουν πλαστές ή αντίγραφα από τα χέρια σου, εκεί θα ξέρεις τι να προσέξεις πλέον.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 08:37:39 μμ »

Κοντολογις, η κοτα και η λιρα θελουν χερι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Για τη κότα, Δημήτρη, ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο και επιτρέπουν οι κανόνες συμπεριφοράς σε κάθε τραπέζι που βρίσκεται, τώρα για την λίρα, μπορεί και να χρειάζεται και χέρι(όπως και αυτί) αλλά κυρίως χρειάζεται μάτι....
Koντολογίς λοιπόν, όποιος δεν μπορεί να εντοπίσει μια κόπια σε μια ευκρινέστατη φωτογραφία, ούτε στο χέρι θα την καταλάβει (παραδείγματα υπάρχουν πολλά).

Και η κατακλείδα, αν είναι δυνατόν το 2016 να μην κεφαλοποιούμε την διεύρυνση της γνώσης και της έρευνας με σύγχρονα εργαλεία και τεχνικές που μας παρέχονται ελεύθερα αλλά να παραμένουμε εγκλωβισμένοι σε στερεότυπα και εκφράσεις του περασμένου αιώνα....  Χαμόγελο
Ειμαι αντιθετος στην βεβαιη αποδοση γνησιοτητας η πλαστοτητας, η και βαθμων σε νομισματα (γενικως) απο φωτογραφιες.
Παμπολλα παραδειγματα εδω στο στεκι, χρονια τωρα, οπου ολοι οι ειδημονες συμφωνουσαν για πλαστοτητα η γνησιοτητα νομισματος απο καποιες φωτο,και αποδειχθηκε με την πιστοποιηση το αντιθετο.
 Φυσικα,πολλες κοπιες εντοπιζονται σε φωτογραφιες απο καποια χαρακτηριστικα , ειδικα οι καραμπινατες.
 Ομως απο φωτο, στερειται καποιος βασικα εργαλεια αναγνωρισης, οπως ειναι το βαρος, οι διαστασεις, καθως και η αισθηση που σου δινει το νομισμα, εαν και εφοσον εχουν περασει απο τα χερια σου αρκετα βεβαια.
 Οσα χρονια ειμαι εδω στο στεκι orop, εχω βαλει το δικο μου λιθαρακι στην διευρυνση της γνωσης νεων συλλεκτων, κατι που ΔΕΝ το κανουν ολοι.
 Και εγκλωβισμενος σε  πρακτικες συλλεκτικες του παρελθοντος, σε διαβεβαιω, δεν ειμαι.
 Ομως εαν καποιος νεος αρχιζει να παιζει το παιχνιδακι "βρες τις διαφορες απο τις φωτο" και μετα απο λιγο καιρο αισθανθει σιγουρος να παει να αγορασει νομισματα, ειδικα λιρες που εχουμε ΠΗΞΕΙ στις πλαστες στην χωρα μας, ειναι δεδομενο οτι θα την φαει.
 Εαν δεν περασουν αρκετα νομισματα απο τα χερια σου, απο το ιντερνετ ειδημονας δεν γινεσαι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 08:48:40 μμ »

Κοντολογις, η κοτα και η λιρα θελουν χερι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Για τη κότα, Δημήτρη, ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο και επιτρέπουν οι κανόνες συμπεριφοράς σε κάθε τραπέζι που βρίσκεται, τώρα για την λίρα, μπορεί και να χρειάζεται και χέρι(όπως και αυτί) αλλά κυρίως χρειάζεται μάτι....
Koντολογίς λοιπόν, όποιος δεν μπορεί να εντοπίσει μια κόπια σε μια ευκρινέστατη φωτογραφία, ούτε στο χέρι θα την καταλάβει (παραδείγματα υπάρχουν πολλά).

Και η κατακλείδα, αν είναι δυνατόν το 2016 να μην κεφαλοποιούμε την διεύρυνση της γνώσης και της έρευνας με σύγχρονα εργαλεία και τεχνικές που μας παρέχονται ελεύθερα αλλά να παραμένουμε εγκλωβισμένοι σε στερεότυπα και εκφράσεις του περασμένου αιώνα....  Χαμόγελο
Ειμαι αντιθετος στην αποδοση γνησιοτητας η πλαστοτητας, η και βαθμων σε νομισματα (γενικως) απο φωτογραφιες.
Παμπολλα παραδειγματα εδω στο στεκι, χρονια τωρα, οπου ολοι οι ειδημονες συμφωνουσαν για πλαστοτητα η γνησιοτητα νομισματος απο καποιες φωτο,και αποδειχθηκε με την πιστοποιηση το αντιθετο.
 Φυσικα,πολλες κοπιες εντοπιζονται σε φωτογραφιες απο καποια χαρακτηριστικα , ειδικα οι καραμπινατες.
 Ομως απο φωτο, στερειται καποιος βασικα εργαλεια αναγνωρισης, οπως ειναι το βαρος, οι διαστασεις, καθως και η αισθηση που σου δινει το νομισμα, εαν και εφοσον εχουν περασει απο τα χερια σου αρκετα βεβαια.
 Οσα χρονια ειμαι εδω στο στεκι orop, εχω βαλει το δικο μου λιθαρακι στην διευρυνση της γνωσης νεων συλλεκτων, κατι που ΔΕΝ το κανουν ολοι.
 Και εγκλωβισμενος σε  πρακτικες συλλεκτικες του παρελθοντος, σε διαβεβαιω, δεν ειμαι.
 Ομως εαν καποιος νεος αρχιζει να παιζει το παιχνιδακι "βρες τις διαφορες απο τις φωτο" και μετα απο λιγο καιρο αισθανθει σιγουρος να παει να αγορασει νομισματα, ειδικα λιρες που εχουμε ΠΗΞΕΙ στις πλαστες στην χωρα μας, ειναι δεδομενο οτι θα την φαει.
Για αυτό λοιπόν πρέπει να είναι άριστα προετοιμασμένος για να αγοράσει... ,με εξοικείωση και τριβή, όπως έγραψε ο Χρήστος όπου μπορεί και όπως δύναται, ακόμα και με το το παιχνιδακι "βρες τις διαφορες απο τις φωτο" όπως έχει γράψει ο Chard και αφού μπορέσει να εντοπίζει κόπιες (αντίγραφα) από μια φωτογραφία τότε να πάει και στο επόμενο βήμα, να τσεκάρει αν μπορεί να τις εντοπίσει και "στο χέρι"....  Κλείσιμο ματιού
Ααα από φωτογραφίες μπορείς να πάρεις μετρήσεις που κι αυτές είναι ιδιαιτέρως χρήσιμες.... έχει και αυτό την όποια σημασία του....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences