Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:07:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μία εκτίμηση παρακαλώ  (Αναγνώστηκε 10989 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
akarabamba
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 04:06:43 πμ »

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.  Χαμόγελο
Τυχαία βρήκα σήμερα το site (ούτε που θυμάμαι τι ψάχνοντας) και είπα να σηκώσω και εγώ ένα θέμα με τα δικά μου νομίσματα.
Τα νομίσματα που έχω είναι τα εξής:
Τρύπια 20 λεπτα
4 νομίσματα του 1969
3 νομίσματα του 1959
1 νομίσμα του 1966


Τρύπια 10 λεπτα
2 νομίσματα του 1959
2 νομίσματα του 1954
2 νομίσματα του 1969
1 νομίσμα του 1966
1 νομίσμα του 1964

10 λεπτο του 1912
1 δραχμή του 1973
10 δραχμές με τον βασιλιά Κωνσταντίνο του 1968
10 Δραχμές με τον βασιλιά Παύλο του 1959
10 δραχμές του 1973
10 λεπτά του 1973
30 Δραχμές με τον χάρτη της Ελλάς 1863-1963
1 νόμισμα του Παύλου 1954

Είναι κάμποσα και έτσι ανέβασα τις φωτογραφίες σε rar αρχείο με υποφακέλους.Όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά το link είναι αυτό εδώ:
http://www.2shared.com/file/piukjz0r/_online.html

Θα ήθελα παρακαλώ να μου πει όποιος γνωρίζει αν έχουν κάποια αξία και αν ναι ποιά η αξία τους και που μπορώ να τα πουλήσω.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 11:29:46 πμ »

Δυστυχως φιλε μου η αξια τους ειναι ελαχιστη,μην μπαινεις καν στον κοπο να ασχοληθεις.
Καταγράφηκε
akarabamba
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:29:21 μμ »

Κανείς άλλος?Έχει δίκιο ο φίλος ΓΙΩΡΓΟΣ Β.?Να μην ασχοληθώ με το θέμα?
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:23:45 πμ »

Κανείς άλλος?Έχει δίκιο ο φίλος ΓΙΩΡΓΟΣ Β.?Να μην ασχοληθώ με το θέμα?

Δεν προλαβα να κοιταξω τις φωτογραφιες, αλλα αν κανενα απο αυτα δεν γραφει ESSAI πανω (εξαιρετικα σπανια περιπτωση, θα το ειχαν δει ηδη οσοι τσεκαραν τις φωτο και θα στο ειχαν πει) τοτε δεν αξιζουν πανω απο 2-3 ευρω το καθενα εκτος αν ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα οποτε η αξια τους ανεβαινει λιγα ευρω. Τιποτα σπουδαιο ομως, δωστα σε κανενα πιτσιρικα που θα του φανουν κατι σπουδαιο (αν δεν σκοπευεις να συλλεγεις).
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:50:33 πμ »

Οι 30 δραχμές με τον χάρτη της Ελλάδας είναι ασημένιο..είναι κοινό αλλά σαν ασήμι κάνει γύρω στα 12-15 ευρώ. ανάλογα με την κατάσταση..δεν είμαι ο αρμόδιος να σου μιλήσω για νομίσματα ( έχω λόξα με τα γραμματόσημα) αλλά μη βιαστείς να τα  πετάξεις..

καλό θα είναι επίσης να είμαστε σίγουροι γι αυτά που λέμε  στις εκτιμήσεις.Οι εποχές είναι δύσκολες και ακόμα και 30 ευρώ είναι σεβαστό πόσο για πάρα πολύ κόσμο.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος 25-35 ευρώ θα στα κοστολογούσα κυρίως λόγω του ασημένιου 30 δραχμου.

φιλικά
Κώστας
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:55:47 πμ »

Το 30 μαξιμου κανει 10 ευρω .
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:00:17 πμ »

Το 30 μαξιμου κανει 10 ευρω .

Δεκτό αν και το έχω δει να το πουλάνε και παραπάνω..αλλά δεν ειναι και για πέταμα..
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:06:53 πμ »

Toυ εχω δωσει εγω οδηγιες πωλησης απο το μεσημερι Σαρκασμός  Μην τον απογοητευετε αλλο....  ( και δεν ξερω τι λετε , αλλα θα ηταν χρησιμο να δειτε μια ενδειξη στο ιμπευ που αναφερει μεσες τιμες κλεισιματος καθε αντικειμενου την τελευταια εβδομαδα - θα σας εκπληξει τελικα το ασημενιο... Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:38:26 πμ »

μαρινα μου... στο εβαυ ομως υπαρχουν και αλλα πραγματακια...!

πολλες φορες πιανουν κοτσους ανηδεους εκει... με προσφατο πραδειγμα ενα τετοιο 30ρι που πουληθηκε 75$...
ο πωλητης αμερικανος... ειχε ταλιρο θηρεσιας στα 250 ευρω.. και ηταν και παο τα καινουργια.. οταν εδω πουλιωνταν καπου 20 ευρω... και ταλιρο ελληνικο του 1875 στα 205$.... και σε χαμηλη κατασταση... ασχετα αν το αναφερε VF... ουτε κατα διανοια δεν ηταν.... και στην κατασταση αυτη που ηταν πραγματικα ειναι φτηνο!
κοντα στο ασημι του!

ετυχε και επιασε πωλητη στο 30ρι... και αν ποτε του δει τι παιζει.. θα κλαιει... οπως εκανα κι εγω οταν πρωτομπηκα στο ιντερνετ... με τις τιμες που αγοραζα απο την ντοπια αγορα στο μερος μου....

τωρα.. υπαρχουν και μουφες χτυπηματα στο εβαυ! δυστυχως! ειτε για ανεβασμα τιμης ειτε για να μην φυγει το νομισμα, χαρτονομισμα ή οτιδηποτε αλλο χαμηλα! Φυσικα απαγορευετει και απο το εβαυ... αλλα ειναι κοινο μυστικο αυτο... δυστυχως.. δεν γινεται τιποτα! αντε να το αποδειξεις...

δεν το κανουν ολοι... προς θεου... αλλα... με ολα αυτα.. σιγουρα αμφισβητειτε το νουμερο που βγαζει σαν μεσος ορος...

εγω πχ.. εχω δει τρελλες τιμες και στο 20ρικο του 1960! αν ισχυαν λες να μην πουλουσα εστω και στην μιση τιμη;; οπως και ολοι μας... Κλείσιμο ματιού

υποψιν... δεν θελω ουτε στο ελαχιστο να αποκαρδιωσω τον φιλο που εχει τα νομισματα.. απλα πρεπει να γνωριζει οτι δεν εχει και κατι σπανιο ή ακριβο.... ουτε πιανουν και πολλα τα νομισματα του... αν ειναι κυκλοφορημενα!

τωρα.. αν το 30ρι που εχει.... ειναι απο το πολυ σπανιο που βραφει πανω ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ.... παμε αλλου...
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:43:42 πμ »

Εγω δεν θετω ποτε σαν προυποθεση το να μιλαμε για νομισματα - εξαιρεσεις.....  αλλα πως να το πω....  το "λαρτζιλικι" με τα ξενα πραγματα δεν μ αρεσει - τυπου "δωστα πουθενα να παιζουν...."   Οποιος θελει να δωσει σε παιδακια νομισματα για να παιζουν , ας ξεκινησει με τα δικα του . Το "τιποτα" επισης που λενε πολλοι και αναφερονται σε ποσα τυπου 10 , 20 ή  30 ευρώ  ειμαι πολυ περιεργη αν το θεωρουν τιποτα και σε αλλες περιπτωσεις , οταν πχ θα κληθουν να αφησουν φιλοδωρημα , να βαλουν βενζινη (που κοιτανε ακομη και την διαφορα τυπου  0,001/litre )   ή και να...απεργησουν ( μερα που' ναι ) . "Ελα μωρε "  ειμαστε σ' αυτην την χωρα , αλλα παντα για τους....αλλους .
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:59:25 πμ »

χαχαχαχα σε αυτο παω πασο! το δωστα να παιζουν... καλυτερα κρατα τα για τα παιδια σου! ετσι θα ξεκινησουν και ισως καποια στιγμη γινουν και συλλεκτες.. ολα ειναι ομορφα..

ναι.. δεν λεω.. το 10-30 ευρω.. δεν ειναι ασχημα καθολου! μια χαρα ειναι ειδικα στις μερες μας! 30 ευρω ειναι ενα καλο μεροκαματο πια... ετσι οπως μας εκαναν! και 10 ευρω... ειναι χαρτζηλικι ή αγοραζεις κατι αλλο που θελεις!
υπαρχουν περιπτωσεις και δεν ειναι και λιγες.. που και τα 10 ευρω χρειαζονται!

παντως σε πολλα ασημενια και χρυσα που η τιμη τους ειναι κοντα στο μεταλλο ή απλα αυτη του μεταλλου... το τελευταιο διαστημα τρωνα γερα χαστουκια και η τιμη πεφτει συνεχεια! για να δουμε αυριο που θα ειναι ο χρυσος πχ... οτι η σελιδα της ΤΕ θα το εχει κατω απο 40 ευρω στανταρ! φυσκια οταν αγοραζει εκεινη απο πολιτες... ειναι ηδη πολυ κατω...
το ασημι τελη Γεναρη ηταν πανω απο τα 32 δολλαρια και σημερα ειναι λιγο πανω απο τα 28.50 δολλαρια... μιλαμε για 3.5 δολλαρια κατω η ουγκια...που θα πει... 2.63 ευρω μειον... και εχουμε ακομα.... με σε συνδιασμο με την υψιλη τιμη του ευρω εναντι του δολλαριου... 1 ευρω = 1.328 δολλαρια... ριχνει και τις τιμες... κανονικα... μπορει να μην το δουμε τωρα κοντα.. αλλα συντομα θα το βρουμε μπροστα μας...ειδικα αν συνεχισει αυτο..

Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:02:54 πμ »

Το δολλαριο θ ανεβει.....  Σαρκασμός   ( απλουστατα διοτι δεν βλεπω ν ανηφοριζει ξανα συντομα ο χρυσος )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 12:59:33 πμ »

Κανεις δεν υποτιμα την αξια των 10, 20 η και των 5 ευρω, και σιγουρα δεν ειναι ευτελη ποσα την σημερινη εποχη.

Απλα επειδη το φορουμ εδω αφορα συλλεκτισμο, για να ειναι κατι συλλεκτικο θα πρεπει να εχει και μια καποια αξια και σχετικη σπανιοτητα. Σαφως, οι συλλεκτες μαζευουν νομισματα που ειναι χαμηλης αξιας για να συμπληρωνουν την συλλογη τους, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα συγκεκριμενα ειναι συλλεκτικα απο μονα τους.

Το 'δωστα στα παιδια' εχει την εννοια οτι αυτα θα το εκτιμησουν πολυ περισσοτερο και θα τους φανει πολυ μεγαλυτερης αξιας.

Τελοσπαντων, γνωμες ανταλλασουμε, δεν χρειαζεται να συμφωνουμε σε ολα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences