Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:09:32 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τεσσερα Δουκατα 1915  (Αναγνώστηκε 5750 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:27:50 μμ »

ολα του 1915 ειναι restrike! κοβονται ακομα και σημερα και τα πουλανε λιγο πανω απο το χρυσο! δεν εχει σημασια αν κοπηκε το 1916 ή το 2012! ειναι restrike οποτε δεν ειναι κατι συλλεκτικο! εχουν βγει εκατομμυρια τεμαχια! στην αυστρια τα πουλανε στο ετσι! ειναι bullion...

προσεχε που ειπες οτι γυρναει μεσα στο στεφανι... παντως μην το γρατσουνισεις!! τα δοντακια το κανουν αυτο!

επισεις... καλου κακου ελεγξε το για το τι χρυσος ειναι... κανονικα ειναι 98,6% χρυσος καθαρος... αλλα υπαρχουν και κοπιες του restrike!!! προσωπικα εχω 2 μονοδουκα..... το ενα ειναι του 1915 αλλα.. ειναι κοπια σε χρυσο...το αλλο ειναι του 1898 που δεν υπαρχει με τετοιο σχεδιο... εχει αλλο...

οσο αφορα τα 4 δουκα... στο λεω γιατι εχω δει τετοια!!! σε φιλο παλια που ειχε κοσμηματοπωλειο και τον ειχα ρωτησει ποσο κανουν... και μου εδειξε σειρα.... 18 καρατια, 20, 22, και το κανονικο.... οποτε...
καποια εποχη... καπου του 1960-70 εφτιαχναν τετοιες κοπιες και στην θεσσαλονικη.... ειτε τελειως μουφες ειτε σε χρυσο χαλημοτερο...

υποψιν... σε αλλες ημερομηνιες... κι οχι του 1915.... οι τιμες ειναι διαφορετικες... και μερικες φορες φτανουν πολυ ψηλα!

για το αν αξιχει σαν νομισμα... ομορφο ειναι.. και πολλοι το εχουν στην συλλογη τους... απλα δεν εχει συλλεκτικη αξια αλλα αξια χρυσου! ειναι και σχετικα πολυ ευκολο να το βρεις... οποτε...
αλλα.... τι σημασια εχει;; αν το θελεις.. το εχεις και το κρατας.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:32:31 μμ »

ευχαριστώ ΝΜΣ Ο πεθερός μου ήταν ναυτικός το είχε αγοράσει απ' έξω. Δεν ξέρω καράτια υπάρχει τρόπος να το αναγνωρίσω? Γράφει πανω στο νόμισμα ?
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:41:59 μμ »

Φιλε geo για το νομισμα ρωτησε οχι μαζι με το στεφανι γιαυτο αλλωστε εξηγησε οτι δεν ειναι κολιμενο

Για το link στο ebay απάντησα, ώστε να εκτιμήσει ο άνθρωπος ότι 1300φεύγα δολλάρια είναι πολλά...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:48:01 μμ »

μπορει να το ελεγξει ενας χρυσοχοος... αλλα θα του κανει σημαδι που δεν ειναι καλο... λογικα με διαμετρο, παχος και βαρος... μπορουμε να το δουμε σε αυτα..

αν κανω λαθος.. οι φιλοι συμφορουμιστες θα με διορθωσουν! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 09:00:50 μμ »

Υπάρχουν δυο ειδών re-strikes . Αυτά που φτιάχτηκαν από το 1920 έως το 1936 (496.501 τεμ ) και αυτά που φτιάχτηκαν  μετά τον πόλεμο σαν modern re-strikes…  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 01:18:20 μμ »

και πως τα ξεχωριζεις;; μπορεις να το κανεις;;  Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences