Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:13:53 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για χρυσή λιρα Αγγλίας.  (Αναγνώστηκε 6697 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
charci
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:06:13 μμ »

Καλημέρα σας
Έχω στην κατοχή μου χρυσή λίρα Αγγλίας του 1968, με την Ελισάβετ σε νεαρή ηλικία, μια με την Βικτωρία, και πίσω Άγιος Γεώργιος που σκοτώνει τον δράκο του 1894, και μια ακόμη με τον Γεώργιο τον 5ο, του 1914.
Πόσο μπορούν να πωληθούν αυτές οι Λίρες? Οι δύο είναι ελαφρά μεταχειρισμένες, και η Ελισάβετ , καινούρια. Υπάρχει κάποια συλλεκτική αξία σε αυτές?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:14:45 μμ »

Καλημέρα σας
Έχω στην κατοχή μου χρυσή λίρα Αγγλίας του 1968, με την Ελισάβετ σε νεαρή ηλικία, μια με την Βικτωρία, και πίσω Άγιος Γεώργιος που σκοτώνει τον δράκο του 1894, και μια ακόμη με τον Γεώργιο τον 5ο, του 1914.
Πόσο μπορούν να πωληθούν αυτές οι Λίρες? Οι δύο είναι ελαφρά μεταχειρισμένες, και η Ελισάβετ , καινούρια. Υπάρχει κάποια συλλεκτική αξία σε αυτές?
Ευχαριστώ
Καλημερα φιλε μου οι δυο πρωτες δεν εχουν συλλεκτικη υπεραξια η τριτη αν εισαι τοσο τυχερος και ειναι απο το νομισματοκοπειο της Οτταβα εχει συλλεκτικη υπεραξια.Κοιτα πανω απο την ημερομηνια αν εχεις καλι ματι γιατι ειναι μικρο αν μπορεις να διακρινεις ενα μικρο μικρο C.Στην τραπεζα Ελλαδος θα στις αγορασουν με περιπου 267 ευρω την μια αν ειναι γνησιες γιατι σιγουρα θα τις βγαλουν ελλατωματικες στην οψη.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:15:16 μμ »

Φίλε μου καλημέρα από τα λεγόμενα σου δεν υπάρχει κάτι το συλλεκτικό που να δίνει υπεραξία. Μόνο αυτή του 1914 αν είναι  νομισματοκοπείου του Καναδά θα έχει κάτι το συλλεκτικό και παραπάνω τιμή από τις υπόλοιπες. Η τιμή που θα μπορούσες σήμερα να πάρεις είναι γύρω στα 285 με 290 ευρώ σε χέρι, όχι σε χρυσομάγαζα και τράπεζα. Αλλά καλό θα ήταν να βάλεις κάποιες φωτογραφίες για καλύτερη εκτίμηση.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
charci
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:25:48 μμ »

Προσπαθώ να δώ με μεγεθυντικό φακό αλλά δεν μπορώ να διακρίνω κανένα γράμμα..Σε καμία απο τις 3.. ισως κοιάζω λάθος
Καταγράφηκε
charci
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:28:41 μμ »

Υπάρχει περίπτωση να βλέπω b.p?
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:32:03 μμ »

Κοίτα στην πλευρά που είναι ο Άγ. Γεώργιος, στην 'βάση" του δράκου, ακριβώς πάνω από την χρονολογία, στο κέντρο...

edit: αν δεν γράφει τίποτα εκεί, είναι από το νομισματοκοπείο του Λονδίνου
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:33:10 μμ »

οπως βενζιναδικο?? Γλώσσα πλακιτσα..
αυτα ειναι τα αρχικα του χαρακτη..
Μπορεις να τις βγαλεις φωτογραφια και απο τις δυο μεριες και να τις ανεβασεις να τις δουν οι ειδικοι και να σου πουν με σιγουρια τι εχεις..  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:36:41 μμ »

Φίλε μου καλημέρα από τα λεγόμενα σου δεν υπάρχει κάτι το συλλεκτικό που να δίνει υπεραξία. Μόνο αυτή του 1914 αν είναι  νομισματοκοπείου του Καναδά θα έχει κάτι το συλλεκτικό και παραπάνω τιμή από τις υπόλοιπες. Η τιμή που θα μπορούσες σήμερα να πάρεις είναι γύρω στα 285 με 290 ευρώ σε χέρι, όχι σε χρυσομάγαζα και τράπεζα. Αλλά καλό θα ήταν να βάλεις κάποιες φωτογραφίες για καλύτερη εκτίμηση.
Χρηστο μου καλημερα 280 χθες αγορα ακυκλοφορητα κομματια
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:46:13 μμ »

Χρηστο μου καλημερα 280 χθες αγορα ακυκλοφορητα κομματια
Γεια σου Μιχάλη μου είναι σαν αυτό που λέει ο λαός "Δώσε και μένα μπάρμπα"
Πάρε κανένα τηλέφωνο να ξέρουμε και ΄μεις , μονάχα άλλα και άλλα ξέρετε να λέτε  στα τηλέφωνα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2013, 02:20:21 μμ από chris_1972 » Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences