Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 11:44:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συσκευη Καθαρισμου Με Υπερηχους  (Αναγνώστηκε 4110 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 12:34:13 μμ »

Καλημερα σας φιλοι!
Τις προαλλες ειχα δει σε ενα φυλλαδιο απο τα lidl για μια συσκευη καθαρισμου με υπερηχους..ελεγε πως ηταν καταλληλο για cd-ρολογια-κοσμηματα και για ΚΕΡΜΑΤΑ!! βεβαια δεν το φεραν απ'οτι καταλαβα γιατι ειχε γινει λαθος στο φυλλαδιο..αλλα απο μια ματια που εριξα στο ιντερνετ βρηκα τετοιες συσκευες και εκεινες ανεφεραν οτι καθαριζαν νομισματα..οι τιμες τους ειναι χαμηλες (20-50 ευρω) για απλες και μερικα κατοσταρικα για πιο εξειδικευμενες..Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αξιζει μια τετοια συσκευη για να καθαρισουμε και να συντηρησουμε τα νομισματα μας χωρις να τους κανουμε ζημια? μιλαω παντα για νομισματα ευκολα και χαμηλης αξιας και οχι για σπανιοτητες (δεν εχω τετοια ουτως η αλλως  Ντροπή ) κανει για ολα τα μεταλλα (ασημι-χαλκο κτλ) ?? περιμενω απαντησεις με την γνωμη σας, και απο τους ''ειδικους'' αλλα μην μου πειτε για αλλη μια φορα το γνωστο ''δεν καθαριζουμε ποτε τα νομισματα μας'' γιατι ως γνωστο τελικα, ολοι πειραματιζομαστε!! Γλώσσα Γλώσσα
Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 04:50:46 μμ »

Δεν καθαρίζουμε ποτέ τα νομίσματά μας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:01:06 μμ »

χαχαχαχαχα!!εσενα περιμενα ολη μερα Κωστα για να δωσεις καποια απαντηση..αλλα οχι αυτην την απαντηση..Δηλαδη πιστευεις οτι δεν αξιζει καν να παρω ενα τετοιο μηχανημα και να πειραματιστω με διαφορα κοινα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:14:27 μμ »

Η απάντηση είναι απλή... Ναι πράγματι οι συσκευές αυτές κάνουν δουλειά.

Οι αρχαιολόγοι και οι ειδικοί νομισματολόγοι έχουν ένα βασικό πρόβλημα :
Πρέπει να αποφασίσουν αν ο καθαρισμός θα ωφελήσει ή θα καταστρέψει ένα νόμισμα.
Αν λοιπόν αποφασίσουν ότι ένα νόμισμα πρέπει να καθαριστεί, συνήθως το πρώτο που κάνουν είναι να χρησιμοποιήσουν μια τέτοια συσκευή.

Αυτή η συσκευή χρησιμοποιεί τα κύματα υπερήχου για να ταράξει το υγρό στο οποίο τα νομίσματα βυθίζονται. Το υγρό που βυθίζονται συνήθως είναι νερό με σαπούνι και τίποτα περισσότερο. Τα υπερηχητικά κύματα είναι ευγενέστερα από μια πολύ μαλακή βούρτσα και δεν προκαλούν ξυσίματα, γραμμές, καταστροφή της πατίνας, του λούστρου κλπ.
Αλλά λόγω της ήπιας αυτής μεθόδου, το αποτέλεσμα μην περιμένετε να είναι και κάτι το... εξωπραγματικό.
Συνήθως είναι το αρχικό στάδιο καθαρισμού, πριν προχωρήσει ο κανονικός καθαρισμός.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:24:40 μμ »

Είναι σαν να βάζετε το νόμισμα μέσα σε σαπουνόνερο και να το τρίβετε επί 5-10-15 ώρες με ένα "πινέλο μιας τρίχας και λίγο αέρα", όπως έλεγε και ο Bob Ross. Όχι ότι δεν κάνει δουλειά, αλλά σίγουρα δεν κάνει αυτό που φαντάζεστε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:28:15 μμ »

Είναι σαν να βάζετε το νόμισμα μέσα σε σαπουνόνερο και να το τρίβετε επί 5-10-15 ώρες με ένα "πινέλο μιας τρίχας και λίγο αέρα", όπως έλεγε και ο Bob Ross. Όχι ότι δεν κάνει δουλειά, αλλά σίγουρα δεν κάνει αυτό που φαντάζεστε.

χαχαχαχαχα!! μαλιστα..οποτε να καταληξω στο συμπερασμα οτι ενα φρεσκαρισματακι γινεται?η καποια του παυλου πχ που πιανουν αυτην την μαυριλα γυρω απο τα γραμματα,θα τα επαναφερει χωρις ζημιες??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:33:15 μμ »

Η συσκευή με σαπουνόνερο δεν προκαλεί κάτι στα νομίσματα.
Δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, αλλά με το υγρό που χρησιμοποιείς. Επίσης δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται σε όλες να βάλεις ότι υγρό θέλεις. Σκέψου να βάλεις HCL (υδροχλωρικό οξύ) και να τη βάλεις να δουλέψει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:37:29 μμ »

Μαλιστα...τοτε αφου παρω μια,θα επανελθω στο θεμα για να συζητησουμε για τους τροπους,τις τεχνικες και τα υλικα καθαρισμου..και απ'οτι εχω δει...γνωριζεις αρκετα..Βεβαια εχω και μια θεια μου η οποια ειναι συντηρητρια εργων τεχνης και δουλευε στο αρχαιολογικο μουσειο στα Μεγαρα αλλα εχει φυγει για Γαλλια πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με την συλλογη.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:41:06 μμ »

Μαλιστα...τοτε αφου παρω μια,θα επανελθω στο θεμα για να συζητησουμε για τους τροπους,τις τεχνικες και τα υλικα καθαρισμου..και απ'οτι εχω δει...γνωριζεις αρκετα..Βεβαια εχω και μια θεια μου η οποια ειναι συντηρητρια εργων τεχνης και δουλευε στο αρχαιολογικο μουσειο στα Μεγαρα αλλα εχει φυγει για Γαλλια πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με την συλλογη.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Δε χρησιμοποιώ τέτοια συσκευή... εγώ είμαι της παλιάς σχολής.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 05:42:59 μμ »

Μαλιστα...τοτε αφου παρω μια,θα επανελθω στο θεμα για να συζητησουμε για τους τροπους,τις τεχνικες και τα υλικα καθαρισμου..και απ'οτι εχω δει...γνωριζεις αρκετα..Βεβαια εχω και μια θεια μου η οποια ειναι συντηρητρια εργων τεχνης και δουλευε στο αρχαιολογικο μουσειο στα Μεγαρα αλλα εχει φυγει για Γαλλια πριν ξεκινησω να ασχολουμαι με την συλλογη.. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Δε χρησιμοποιώ τέτοια συσκευή... εγώ είμαι της παλιάς σχολής.


χιχιχιχι!! μου αρεσουν οι ανθρωποι που παραμενουν πιστοι σε παλιες αξιες!!! Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences