Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:00:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 Ασπρα 50 Ασπρα!!  (Αναγνώστηκε 7882 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 11:19:11 μμ »

Εχοντας στην κατοχη μου τα ακολουθα νομισματα μου ειχε κινηση την περιεργια να μαθω γιατι τα εβγαλαν <ασπρα> Διαβαζοντας διαφορα βιβλια εμαθα οτι ο ορος αυτος δοθηκε επι τουρκοκρατιας και μετεπειτα σε φτηνα ασημενια νομισματα!!Ψαχνοντας το λιγο επεσα στην παρακατω εξηγηση και το βρισκω λογικο τον συλλογισμο !!Σας μεταφερω ακριβως το θεμα που βρηκα σε σχεση με τα ΑΣΠΡΑ ---> Παλιότερα, τα χρήματα λέγονταν «άσπρα». Έχεις άσπρα, έχεις άστρα, λέει μια παλιά παροιμία. Όχι, δεν ονομάστηκαν «άσπρα» τα νομίσματα επειδή ήταν ασημένια, άρα λευκά· το λευκό χρώμα ονομάστηκε έτσι επειδή έμοιαζε με τα νομίσματα. Εξηγούμαι: στα λατινικά asper σημαίνει «τραχύς» (τη λέξη τη βρίσκουμε και στο γαλλικό âpre). Το νιόκοπο ασημένιο νόμισμα, τραχύ και λαμπερό πριν λειανθεί από τη χρήση, ονομαζόταν nummus asper, τραχύ νόμισμα. Σιγά-σιγά έμεινε μόνο το επίθετο, asper, και πήρε θέση ουσιαστικού, και πέρασε στα βυζαντινά ελληνικά (από τον πληθυντικό: aspera, aspra) όπου άσπρα ονομάστηκαν τα ασημένια νομίσματα μικρής αξίας. Και επειδή το ασήμι είναι λευκό, η λέξη άσπρο  έφτασε να εκφράζει τη λευκότητα, κι έγινε συνώνυμο της λέξης «λευκός» και μάλιστα την υποκατέστησε στη λαϊκή γλώσσα.
Τα υπολοιπα σχολια δικα σας!!Αν καποιος ξερει κατι αλλος ας το συμπληρωση......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Almuric
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:24:29 πμ »

Αν δεν κάνω λάθος "aspera" σημαίνει "δυσκολίες" (πληθυντικός) στα Λατινικά. Εξού και η Λατινική φράση "Ad Astra Per Aspera" ("Πέρα από τις δυσκολίες θα φτάσουμε στ'αστέρια").
Καταγράφηκε

Είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλουν!
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 02:03:40 μμ »

Αν δεν κάνω λάθος "aspera" σημαίνει "δυσκολίες" (πληθυντικός) στα Λατινικά. Εξού και η Λατινική φράση "Ad Astra Per Aspera" ("Πέρα από τις δυσκολίες θα φτάσουμε στ'αστέρια").

H μετάφραση που έδωσες είναι σωστότατη, συμφωνώ! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 02:24:43 μμ »

Δηλαδη η εξηγηση που δινει παραπανω (δεν θυμαμε που το βρηκα) δεν στεκει?? Διοτι απο Γαλλικα-Λατινικα εγω το ομολογω οτι εχω μαυρα μεσανυχτα!! Οτι <στα λατινικά asper σημαίνει «τραχύς> <ονομαζόταν nummus asper, τραχύ νόμισμα> και ολα τα υπολοιπα δεν ειναι σωστα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 04:39:00 μμ »

Ad astra per aspera στα λατινικά μεταφράζεται=δύσκολος ο δρομος που οδηγεί στα άστρα.

Αυτή η επιγραφή υπάρχει στο ακρωτήριο Κένεντι αν θυμάμαι καλά...



Όπως βλέπεις υπάρχει και η επεξήγηση απο την κυβέρνηση απο κάτω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 10:18:23 μμ »

Εχοντας στην κατοχη μου τα ακολουθα νομισματα μου ειχε κινηση την περιεργια να μαθω γιατι τα εβγαλαν <ασπρα> Διαβαζοντας διαφορα βιβλια εμαθα οτι ο ορος αυτος δοθηκε επι τουρκοκρατιας και μετεπειτα σε φτηνα ασημενια νομισματα!!Ψαχνοντας το λιγο επεσα στην παρακατω εξηγηση και το βρισκω λογικο τον συλλογισμο !!Σας μεταφερω ακριβως το θεμα που βρηκα σε σχεση με τα ΑΣΠΡΑ ---> Παλιότερα, τα χρήματα λέγονταν «άσπρα». Έχεις άσπρα, έχεις άστρα, λέει μια παλιά παροιμία. Όχι, δεν ονομάστηκαν «άσπρα» τα νομίσματα επειδή ήταν ασημένια, άρα λευκά· το λευκό χρώμα ονομάστηκε έτσι επειδή έμοιαζε με τα νομίσματα. Εξηγούμαι: στα λατινικά asper σημαίνει «τραχύς» (τη λέξη τη βρίσκουμε και στο γαλλικό âpre). Το νιόκοπο ασημένιο νόμισμα, τραχύ και λαμπερό πριν λειανθεί από τη χρήση, ονομαζόταν nummus asper, τραχύ νόμισμα. Σιγά-σιγά έμεινε μόνο το επίθετο, asper, και πήρε θέση ουσιαστικού, και πέρασε στα βυζαντινά ελληνικά (από τον πληθυντικό: aspera, aspra) όπου άσπρα ονομάστηκαν τα ασημένια νομίσματα μικρής αξίας. Και επειδή το ασήμι είναι λευκό, η λέξη άσπρο  έφτασε να εκφράζει τη λευκότητα, κι έγινε συνώνυμο της λέξης «λευκός» και μάλιστα την υποκατέστησε στη λαϊκή γλώσσα.
Τα υπολοιπα σχολια δικα σας!!Αν καποιος ξερει κατι αλλος ας το συμπληρωση......

Εψαξα λιγο γι αυτα τα νομισματα κaι ο καταλογος krause τα αναφερει ως silvered cooper nickel δηλαδη επαργυρα.Εινναι ενα νομισμα που οι καταλογοι δεν το αναφερουν(οι ελληνικοι)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 10:19:13 μμ »

και υπαρχουν πολλες αποριες απο πολλους συλλεκτες
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 06:38:57 μμ »

Αν δεν κάνω λάθος "aspera" σημαίνει "δυσκολίες" (πληθυντικός) στα Λατινικά. Εξού και η Λατινική φράση "Ad Astra Per Aspera" ("Πέρα από τις δυσκολίες θα φτάσουμε στ'αστέρια").

Asper στα λατινικά σημαίνει κυρίως τραχύς, ανώμαλος. Spiritus asper είναι η δασεία (τραχύ πνεύμα). Στην έκφραση per aspera ad astra, προφανώς γίνεται λογοπαίγνιο. Το αστέρι στα λατινικά είναι stella. Χρησιμοποιείται η ελληνική λέξη astrum για να ταιριάξει με το aspera. Αντίστοιχα και το aspera χρησιμοποιείται στα όρια της σημασίας του για να ταιριάξει με το astra.

Και η αγγλική μετάφραση είναι rough road, τραχύς (κακοτράχαλος) δρόμος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 07:07:01 μμ »

Ενα μελος μας απεκτησε προσφατα ενα σετ απο τα νομισματα του Αγιου Διονυσιου και με ρωτησε που τυπωθηκαν!! Στο προσωπικο μου αρχειο εχω ενα τριαντασελιδο βιβλιαρακι και απο εκει φαινετε οτι τα εβγαλε η Αρχιεπισκοπη Αμερικης!! Μεσα στο βιβλιο αυτο υπαρχει σε φωτο ο Βαρθολομαιος να δινει ενα σετ δωρο στον γιο του πρωην προεδρου της Αμερικης  JAMES ROOSEVELT επειδη αν θυμαμε καλα ηταν αρχηγος του στολου που περιπολουσε στην μεσογειο κατα τα δυσκολα χρονια της δεκαετιες 1960-70 !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 05:52:32 μμ »

φωτο απο κοντα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 05:53:02 μμ »

9
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences