Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:42:01 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα 1860  (Αναγνώστηκε 14130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:42:34 μμ »

Ασχολουμενος με τα συλλεκτικα εντονα τα τελευταια 4 χρονια θα ηθελα να πω και εγω την αποψη μου για τα σφαλματα ,τα errors.
Δεν γνωριζω ποσοι ασχολουνται με τα errors παντως στην Ελλαδα ειναι λιγοι.Εκτος απο τον Κωστα που τον γνωρισα τωρα τελευταια αλλοι δυο συλλεκτες ασχολουνται δυνατα με τα σφαλματα αλλα σε νομισματα που κανουν μπαμ.Ελλειψη σηματος νομισματοκοπειου, off center, δυο φορες χτυπημενο νομισμα κτλ.Η συντριπτικη πλειοψηφια των συλλεκτων που εχω γνωρισει θελει το νομισμα ακεραιο και σε οσο το δυνατον καλυτερη κατασταση (αναλογα με τα βαλαντια παντα).
  Αυτο παλι δεν σημαινει πως και εγω και πολλοι αλλοι πιστευω, δεν θα ηθελαν να βαλουν στην συλλογη τους το off center 10αρικο το 68 που μας παρεθεσε ο Κωστας.Παντα σε μια λογικη τιμη βεβαια.Καθε λαθος εχει καποιο ενδιαφερον, και το οτι εξεταζετε τα νομισματα διεξοδικα ειναι πολυ θετικο.Εγω ομολογω οτι δεν αφιερωνω γενικα πολυ χρονο σε καθε νομισμα που περναει απο τα χερια μου.Το να ζητατε ομως τιμες για το ποσο κανει το ταδε σφαλμα δεν στεκει.Και αυτο γιατι απο την μια μερια η αγορα για αυτου του ειδους τα κομματια ειναι εξαιρετικα περιορισμενη. Και απο την αλλη οι αγοροπωλησιες ειναι λιγες και γινονται μεταξυ των ενδιαφερομενων χερι χερι οποτε δεν μαθαινονται.Δεν υπαρχουν καταλογοι γι αυτα ουτε αλλη πηγη ωστε να αντληθουν πληροφοριες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:52:37 μμ »

Βεβαια παρακαλω συνεχισετε να βαζετε νομισματα με σφαλματα και οτιδηποτε διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.Δεν ειμαστε καθηγητες εδω ωστε να τα ξερουμε ολα.Ειμαστε ερασιτεχνες συλλεκτες με μεγαλη αγαπη για το νομισμα και με μεγαλο ενδιαφερον για οποιαδηποτε συζητηση γυρω απο τα νομισματα.Αλλωστε οι κατευθυνσεις στις συλλογες αλλαζουν συχνα και μπορει και εμεις να παρακινηθουμε και να αρχισουμε να δειχνουμε ενδιαφερον για τετοια κομματια. Κλείσιμο ματιού


Υ.Γ Συγνωμη αν εξωκοιλα λιγο στο ποστ μου ,το θεμα παραμενει  η λιρα του Βασιλη  του 1860.
Υ.Γ 2 Ο Γιωργος μπορει να μην πληρωνει για την λιρα απο την αξια της παρολα τα διαπιστωμενα λαθη που εχει αλλος ομως πολυ ανετα θα το κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2010, 02:33:39 μμ από epop » Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 02:31:40 μμ »

+1000  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 03:01:50 μμ »

 Αν και τα σχόλεια για το νόμισμα περιορισμένα προς το παρον,( περισσοτερα ηταν αυτά περι της φιλοσοφίας των συλλεκτων, αντιπαράθεση απόψεων για το τι πραγματικά αξιζει και τι όχι να συλλέγει καποιος...), κατάλαβα πως μαλλον προκείτε για ένα νόμισμα αρκετά σπάνιο, οσο να αφορά τον αριθμό τους, αλλα με περιορισμένο ενδιαφέρον στο χώρο των συλλεκτων, χωρίς ομως αυτο να αναιρεί την σπανιότητά του.Δηλαδη σε απόλυτους αριθμούς ισως ο πληθυσμός αυτού του νομίσματος σε σχεση με άλλα που ακριβοπληρώνονται να είναι πολύ μικροτερος απλά δεν υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον...διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Υ.Γ. Μιας και νέος στο χώρο των νομισμάτων, δεν είμαι υπερ η κατα μιας αποψης, ακούω και προσπαθώ να δημιουργήσω την δική μου.   
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 03:26:36 μμ »

...κατάλαβα πως μαλλον προκείτε για ένα νόμισμα αρκετά σπάνιο, οσο να αφορά τον αριθμό τους, αλλα με περιορισμένο ενδιαφέρον στο χώρο των συλλεκτων, χωρίς ομως αυτο να αναιρεί την σπανιότητά του.Δηλαδη σε απόλυτους αριθμούς ισως ο πληθυσμός αυτού του νομίσματος σε σχεση με άλλα που ακριβοπληρώνονται να είναι πολύ μικροτερος απλά δεν υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον...διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Ακριβώς έτσι είναι.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:04:38 μμ »

...Ψάξε μέσα στις χιλιάδες που έχει ο σύνδεσμος και θα βρεις πολλά νομίσματα που αξίζουν και προσοχής και χρημάτων, προκειμένου να τάχει κανείς στη συλλογή του.

Πχ:

http://cgi.ebay.com/GREECE-1968-10D-MINT-ERROR-UNC-RARE-NR-/320595906173?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa5014e7d


Μόλις 290 δολάρια (με τα μεταφορικά) πουλήθηκε αυτό...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:19:07 μμ »

Hταν νομισμα που δεν συναντας συχνα ηταν και καλη κατασταση, αναμενομενο τα λεφτα που επιασε.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 07:44:09 μμ »

Καλησπέρα… Επανέρχομαι στο θέμα για να θέσω μια απορία. Σε συζήτηση που είχα με έναν συλλέκτη μου ανέφερε ότι αν η συγκεκριμένη λίρα είχε καταχωρηθεί σε κάποιον κατάλογο από τους γνωστούς σίγουρα η αξία της θα ήταν αρκετά υψηλή. Γνωρίζει κάποιος με ποια κριτήρια καταχωρούνται σε καταλόγους νομισμάτων… η οτιδήποτε σχετικά με το θέμα?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 09:23:29 μμ »

Aυτο ισχυει.Δηλαδη σε καταγεγραμενες ποικιλιες και σφαλματα οι τιμες ειναι  υψηλες σε σχεση μ'αυτες που δεν ειναι.Συμηθως αυτο συμβαινει οταν ενας συγγραφεας καποιου νομισματικου βιβλιου την συμπεριλαβει στο βιβλιο του.Αλλωστε και o Krause το αναφερει οτι δεχονται να τους στειλεις email για καποα αγνωστη ποικιλια ή σφαλμα και αφου το εξετασουν οι εκει ειδικοι τους το συμπεριλαμβανουν στην επομενη εκδοση.Γιατι δεν δοκιμαζεις να τους στειλεις κανενα εμαιλ συνοδευομενο απο μια υψηλης αναλυσης φωτο.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 09:50:27 μμ »

Καλή η συμβουλή σου...δεν το ειχα υποψην, θα  το κανω...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences