Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:59:26 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα 1860  (Αναγνώστηκε 14525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:29:28 μμ »

Καλησπέρα,

 Επειδή διαπίστωσα οτι υπάρχουν άτομα με γνώσεις στο στεκι, και πρόθυμα να τις μοιραστούν, ανεβάζω ενα αλλο θέμα που αφορά και αυτό,νόμισμα της συλλογής μου. Προκειτε για μια χρυση λίρα 1860 με τα εξης περίεργα:

  α. Στη λέξη VICTORIA μεταξυ του R I υπάρχει μια τελεία
  β. Στη λεξη GRATIA το τελευταιο Α είναι κλειστο στη βάση
  γ. Στην  άλλη πλευρά υπάρχουν 2 σημάδια απο σκάσιμο της μήτρας

 Οσο να αφορά την κουκίδα την έχω ξαναδεί σε μια δημοπρασία http://www.spink.com/auctions/pdf/9031.pdf  page  68, σε διαφορετικό όμως σημείο και διαφορετικής ημερομηνίας. Το κλειστό Α δεν το έχω ξαναδεί ποτε, τα σκασίματα τα έχω δει και σε αλλες, διαφορετικών ημερομηνιών.
Ποια η άποψη σας?
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:33:27 μμ »

Και η άλλη πλευρά...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:57:14 μμ »

Είναι σφάλματα (errors) και δίνουν επιπλέον αξία στο νόμισμα διότι το καθιστούν σπανιότερο και μοναδικό. Το δύσκολο όμως είναι να βρεθεί αγοραστής που θα πληρώσει τα παραπάνω χρήματα για να την αποκτήσει. Τέτοια νομίσματα πάντως, όταν έρθει η ώρα να τα πουλήσουν, ΔΕΝ τα δίνουν σε κανονικές τιμές, με κανένα τρόπο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:09:44 μμ »

Και αν θέλεις τη γνώμη μου, τα νομίσματα με λάθη είναι αυτά που πραγματικά αξίζει κανείς να συλλέγει...
Αυτά είναι όντως σπάνια & ξεχωριστά κομμάτια, με ιδιαίτερη αξία και έντονο ενδιαφέρον.
Ολα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες... (με λιγότερη ή περισσότερη αξία)
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:52:05 μμ »

Η συλλογη νομισμάτων είναι ενα χομπι, που προσφέρει ευχαρίστηση και χαρα. Τωρα το τι αξίζει περισσότερο...πιστεύω αυτο που σε προσφέρει περισσοτερη ικανοποίηση΄, ασχέτος αξίας...Οσο να αφορά το θέμα μας, έχεις κατι κατα νου, τι τιμές έχουν πιασει αναλογα παραδείγματα...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:13:19 μμ »

Δεν υπάρχουν στάνταρ τιμές για τα νομίσματα με λάθη. Ούτε τιμοκατάλογοι. Ο καθ' ένας πουλάει όσοι θέλει και όσο κρίνει αυτός (ανάλογα το σφάλμα, το νόμισμα, κλπ). Αν ψάξεις στο ebay στα errors, θα βρεις νομίσματα από απίστευτα υψηλές τιμές έως εξευτελιστικές...

http://coins.shop.ebay.com/Coins-Paper-Money-/11116/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4061&rt=nc&_nkw=error&_dmpt=Coins_US_Individual&_npmv=3&_sticky=1&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=3&_sc=1
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:16:19 μμ »

Πολυ ομορφο νομισμα. Κατα την γνωμη μου εχει καποια σπανιοτητα, δεν γνωρισω ποση, μιας και δεν το εχω ψαξει. Επισης πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να πουληθουν τετοια συλλεκτικα αντικειμενα σε μεγαλυτερη τιμη. Τι εννοω, εχω παρει διαφορα νομισματα, καλα κομματια και τα εκανα μια "βολτα" σε συλλεκτες και εμπορους και ακουσα τιμες μονο σε μεταλλο!!! (ενω εχει σοβαρη συλλεκτικη αξια, π.χ. διαφορα παλια πεντολιρα σε πολυ καλες και δυσκολες καπως καταστασεις) η ακομα και κατω απ'το μεταλλο!!! Ελαχιστοι πληρωνουν σημερα. Γι'αυτο οταν πρεπει να πουλησουμε κατι πρεπει να εχουμε υπομονη γαιδαρου  Μεγάλο χαμόγελο  Ενα μελος αυτου του φορουμ μου ειχε πει μια χρυση κουβαντα: Η συλλογη νομισματων πρεπει να γινεται απο το περισευμα μας και οχι απο το υστερημα μας. Τελος, οπως παρα πολυ σωστα (κατα εμενα) ειπε το μελος vs(g)oldcoins, η συλλογη νομισματων ειναι ενα χομπυ. Ειχα διαβασει καπου οτι δεν υφισταται συλλεκτης-επενδυτης, ισχυει συλλεκτης η επενδυτης. Το χομπυ το κανουμε για να περναμε καλα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:42:53 μμ »

Μπραβο βρε Σωκρατη!! Να χαιρεσε τον δασκαλο σου!! Πολυ σωστα τα λες!!
Φιλε Βασιλη για την λιρα δεν θελω να πω πολλα , πως και γιατι κτλ κτλ αλλα θα σου πω ενα πραγμα....
Αν την ειχα στα χερια μου και μου την ζητουσες θα στην εδινα 300 ευρω!!
Οσο θα επερνες και τους νορμαλ Θυρεους!!
Παιδια μαθετε να ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ!! Μαθεται πως κινειται η αγορα και κανετε στοχευμενες αγορες!!
Παραδειγμα ΑΘΗΝΑ2004!! Οταν βγηκαν οι συλογες του 2004 πηγα στο ταχυδρομια πηγα στην τραπεζα και για το καθε χρυσο ηθελαν 440 ευρω!! Μα τοτε ο χρυσος εκανε 20 ευρω το γραμμαριο!!Δλδ το νομισμα ειχε 200 ευρω χρυσο!!Διπλασια και τιμη!!
Δεν τα πηρα!! Περασαν τα χρονια και πριν δυο-τρια  χρονια τα πηρα ολα με 288 το κομματι!!
Σημερα τα νομισματα του 2004 κοντευουν να πιασουν ξανα την αρχικη τους τιμη!!
Οσοι τα πηραν τοτε εχασαν εφτα χρονια απο τα λεφτα τους!! Εχασαν τα μισα λεφτα τους!!
Στο χτεσινο αρθρο ο καλος μου φιλος απο την Αγγλια μιλησε για απατεωνες που θα προσπαθησουν να εξαπατησουν νεους συλλεκτες (τουριστες στην Αγγλια) !! Απατεωνες υπαρχουν παντου!! Σε ολον τον κοσμο!!Αγγλια , Ελλαδα , Αμερικη κτλ κτλ !! Οταν ξεκινησα εγω το 1989 δεν υπηρχαν τα φορουμ δεν υπηρχε το ιντερνετ και ημουν αιρμαιο στα δοντια του καθε πιραχνας!! Εσεις σημερα εχετε ολη την ηλεκτρονικη υλη στα χερια σας!! Εχετε συλλεκτες που σας λενε ΜΗΗΗ ΑΥΤΟ!!
Δεν λεμε Μη επειδη θελουμε να σας φαμε το νομισμα , να σας προφυλαξουμε θελουμε!!
Εγω δοξα τον θεο απο νομισματα ειμαι χορτατος και οτι θελω μπορω να το παω αναπασα στιγμη!!
Μαθετε να δινετε τα λεφτα σας εκει που αξιζει να τα δωσετε και οχι σε τριχες!!
Και αυτο δεν μαθενεται απο την μια μερα στην αλλη..... Με τα χρονια θα εχετε και την πείρα!!
Και εγω καποτε ξεκινησα επενδυτικα!! Σημερα δινω χρημα σε νομισματα που αν τα πας σε καποιο καταστημα θα στα φανε για ενα κομματι ψωμι οπως ειπε ο Σωκρατης!! Αλλα εγω ξερω τι κανω και πως να το κανω!!
Καποτε θα εχετε και εσεις την πείρα να το κανετε και τοτε θα με θυμηθητε!!
Προς το παρον συνετες αγορες και περισσοτερο εκμαθηση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:49:44 μμ »

Αν θεωρείς εσύ "τρίχες" τα νομίσματα με σφάλματα και τα κακέκτυπα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν αξία... και αν εσύ δεν τα υπολογίζεις, υπάρχουν άλλοι που το κάνουν. Ο καθ' ένας έχει τη δική του τρέλα στο συλλεκτισμό, και αυτό θα πρέπει να είναι σεβαστό από όλους και για όλους. Ξέρεις πολύ καλά Γιώργο ότι υπάρχουν συλλέκτες σε όλο το κόσμο που δίνουν τρελά λεφτά για τέτοια νομίσματα - ή γενικότερα για αντικείμενα με λάθη κλπ. Το ότι κάποιος ασχολείται με αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απατεώνας ή οτιδήποτε άλλο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:06:14 μμ »

Αγαπητε Κωστα αφου εσυ δεν τα θεωρεις τριχες σκασε 100,000 δολαρια και παρε αυτο το Χρυσο Παντα
που το πιστοποιησε σε λαθος κατηγορια η ngc!!
http://cgi.ebay.com/2000-GOLD-PANDA-PROOF-LIKE-1-Oz-CHINA-NGC-GRADING-ERROR-/350395678150?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item519535bdc6
H skase 60.000 δολλαρια για αυτο το ενα δολλαριο το οποιο το εξετασαν λεει οι εταιριες αλλα καμια δεν το πιστοποιησε σαν σφαλμα!! http://cgi.ebay.com/ONE-KIND-CHRIST-CROSS-1886-O-MINT-ERROR-/370411505995?pt=Coins_US_Individual&hash=item563e3f094b
Τετοιες δημοπρασιες δειχνει ο συνδεσμος που σηκωσες παραπανω!!
Σε κατι τετοιους χρηστες αναφεροταν χτες ο φιλος μου!! Αν τους κανετε ενα make offer το ενα δεκατο απο οσα ζητανε πριν πατησετε το sent θα εχει κατοχυρωθει στο ονομα σας η δημοπρασια και θα τριβουν τα χερια τους απο χαρα και θα λενε στην υγεια του κοροιδου!!
Οσοι καταλαβαν , καταλαβαν , ειναι ανουσιο να συνεχισω αλλο αυτη την κουβεντα...
Φιλικα Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:11:10 μμ »

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες Γιώργο, και το ξέρεις καλά αυτό. Και νομίζω ότι είναι λάθος επιλογή σου να απομονώνεις 1-2 ακραίες δημοπρασίες για να τεκμηριώσεις αυτό που θέλεις να πεις. Ψάξε μέσα στις χιλιάδες που έχει ο σύνδεσμος και θα βρεις πολλά νομίσματα που αξίζουν και προσοχής και χρημάτων, προκειμένου να τάχει κανείς στη συλλογή του.

Πχ:

http://cgi.ebay.com/GREECE-1968-10D-MINT-ERROR-UNC-RARE-NR-/320595906173?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa5014e7d

Και μη μου πεις ότι δεν θάθελες νάχεις αυτή τη λίρα...:

http://cgi.ebay.com/1880-S-SHIELD-GOLD-SOVEREIGN-ERROR-OVER-V-VICTORIA-/330477813877?pt=AU_Coins2&hash=item4cf2034075


Απλώς, δεν μπορείς να την πληρώσεις...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:13:23 μμ »

Και μην μπερδεύεις τους απατεώνες ή αυτούς που λένε ψέμματα, με αυτούς που απλώς πουλάνε ακριβά αυτό που έχουν. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αυτοί οι δύο κατηγορίες πωλητών.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:32:54 μμ »

Γιωργο στα συλλεκτικα τα παντα ειναι υποκειμενικα !! περι ορεξεως κολοκυθοπιτα !!  Χαμόγελο εγω παντως πουλησα αυτο ... http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150475031543 ...  Χαμόγελο Χαμόγελο ... καποιος το βρηκε ενδιαφερον και το πληρωσε 49$  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:05:44 μμ »

[quote author=herakliotis link=topic=549.msg3333#msg3333 date=1285602173
...Φιλε Βασιλη για την λιρα δεν θελω να πω πολλα , πως και γιατι κτλ κτλ αλλα θα σου πω ενα πραγμα....
Αν την ειχα στα χερια μου και μου την ζητουσες θα στην εδινα 300 ευρω!!
Οσο θα επερνες και τους νορμαλ Θυρεους!!....
[/quote]

Και εγω Γιωργο  τοσο την πληρωσα, οσο εκανε ένας θυρεος νορμαλ χωρις κανενα λαθος, αν θυμάμαι καλα 250 ευρω. Απλα διαβάζοντας και μαθαίνοντας διαφορα μεταξύ αυτων και για τα σφάλματα ψάχνω τα νομίσματά μου, και προσπαθώ να δημιουργήσω μια ποιο σωστή αποψη για αυτά....Και ποιος ξέρει μπορεί να έχω κατι καλό χωρίς να το ξέρω, και να το χάσω απο τα χέρια μου. 
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 08:11:43 μμ »

Αυτό που έχει σημασία στην προκειμένη περίπτωση, είναι αυτός που σου την πούλησε αν γνώριζε για το ότι η λίρα είχε σφάλμα. Και το λέω αυτό γιατί κι εγώ πήρα λίρα σε κανονική τιμή και μετά που την έψαξα αποδείχθηκε double die !!! Να είστε σίγουροι δε ότι αν το είχε δει, αποκλείεται να την είχα πάρει σε αυτή τη τιμή...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences