Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:36:05 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 64580 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:17:00 μμ »

Ενταξει υπαρχουν μασουρια και οταν θα ειναι να βγουν εγω θα ειμαι 80 (αν φτασω)και θα πινω 45 φαρμακα την ημερα και θα το παρω φθηνα,,,,
υπομονη συμφωνω,,αλλα εγω λεω για αυτα που κυκλοφορουν τωρα,,,απλα πραγματα
ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΡΑΧΜΗ απιστοποιητη καλυτερη του Λεω ?του κανω δωρο το σλαμπαρισμα...
Δεν δειχνει κανεις ομως καμμια...
Λεω εισαι TOP GRADE.....GRADERAS...LEO PANTERAS....
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:22:23 μμ »

Δε χρειαζεται φιλε μου να περιμενεις 500 χρονια....σε 1-2 χρονια θα εχουν πιστοποιηθει τα παντα...εδω θα μαστε (πιστευω!)
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:23:11 μμ »

δλδ στελνουν ενα μασουρι ολοκληρο και πληρωνουν 20κομματια π.χ. επι 30ευρω (λεω εγω τωρα),,600ευρω μηπως και γραψουν top grade?
δεν μπορω να το πιστεψω αυτο με συγχωρεις,οσο νεος και να ειμαι,,,

Καταρχην δεν δινουν 30 ευρω!! Ουτε τα μισα δεν δινουν για καθε σλαμπ!!
Κατα δευτερον ΝΑΙ αυτο κανουν πολλοι εμποροι και Ελληνες αλλα και ξενοι!!
Κυνηγανε να βγαλουν ενα top grade και αμα το βγαλουν ψαχνουν τον τρελαμενο!!
Τωρα εαν εσυ Θωμα δεν το πιστευεις ειναι δικο σου θεμα  Χαμόγελο
Εγω το ειπα.

Eνταξει το κανουν πολλοι...επειδη δεν μπορω να μπω στην NGC ας μου πει καποιος ποσες εχουν γραψει 65 64 63
να δουμε τι γραφουν τα μασουρια που στελνουν...
Μηπως Γιωργο ψαχνουν το πιο καλο απο τα μασουρια κατα την γνωμη τους και στελνουν 1 η 2 κομματια τα καλυτερα ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:29:06 μμ »

Δε χρειαζεται φιλε μου να περιμενεις 500 χρονια....σε 1-2 χρονια θα εχουν πιστοποιηθει τα παντα...εδω θα μαστε (πιστευω!)

δλδ θα βγουν ολα τα νομισματα απο τα μασουρια ,τα μπαουλα,τις θυριδες,και θα πανε για πιστοποιηση?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:32:29 μμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:37:55 μμ »

Απο ολα τα μασουρια βγηκαν 6 65αρια?
Αρα ειναι σπανιωτατο του Λεω,,,
Και κατι ακομα ,,,υποθετικη ερωτηση,,,,βγαζω εγω αυριο ενα 67αρι,,,ποσο μπορω να το πουλησω εαν θελω?
σε συλλεκτη ,σε τρελλαμενο,σε δημοπρασια,οπουδηποτε...απαντηστε μου αν θελετε με νουμερο...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:39:03 μμ »

Θωμα ΟΛΟ το μασουρι το στελνουν!!
Θες αποδειξη?
Κοιτα εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1669.0
Εαν παρατηρησεις τους αριθμους στα σλαμπαρισμενα το πρωτο του φιλου με το τελευταιο το δικο μου οι αριθμοι ειναι οι ιδιοι και αλλαζουν τα τελευταια τρια ψηφια!!
Κανε μια ερευνα στους αριθμους της συγκεκριμενης σειρας και θα καταλαβεις μονος σου ποσα πενηνταρακια πιστοποιηθηκαν εκεινη την ημερα ΜΟΝΟ!!
Ολα μια παρτιδα (μασουρακι αυτοσχεδιο δλδ που βρεθηκε)
Τυχαια δεν λεω ποτε τιποτα.

Οσο για τα νομισματα του Κωσταντινου ειπα: Η ταση λεει να μην πιστοποιουνται διοτι ειναι προσφατα νομισματα και υπαρχουν πληθωρα!!
Αρα ενας που θελει να εχει ενα ακυκλοφορητο νομισμα (και δεν τον ενδιαφερει τι θα βγαλει) το αγοραζει με ενα δυο ευρω και εκλεισε γα αυτον το θεμα!!
Αυτη ειναι η ταση-γραμμη που εχουν οι περισσοτεροι συλλεκτες (μεχρι τωρα)  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:52:32 μμ »

ναι στελνουν και ευχονται να βγει αυτο δεν σημαινει οτι θα βγει
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:53:03 μμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.
Δε στελνει κανεις Κωνσταντινους για πιστοποιηση, ολοι τους εχουν απιστοποιητους.
Τελος παντων, ο καθενας ας κρατησει τη γνωμη για τον εαυτο του, εγω εχω μιλησει με στοιχεια, αριθμους, και στον Παυλο ειδικα εχω δειξει 40 links με τιμες....τελικα μαλλον ειναι θεμα εγωισμου πια. Τι εγκυκλιο τραπεζας ανεφερα, τι Links στον Καραμητσο με τιμες, τι αναφορα για τιμες στη Λεσχη....
Απο εδω και περα προσωπικα δε θα ξαναμιλησω για τιμες, ο καθενας ας κανει οτι θελει και ας πληρωσει οσο θελει, μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:57:49 μμ »

ναι στελνουν και ευχονται να βγει αυτο δεν σημαινει οτι θα βγει

τι στελνουν ?39 κομματια μσ?
εσεις πατε να με τρελλανετε?δεν τρελλαινομαι..
απο ολα τα μασουρια που στειλανε οι εμποροι βγηκαν 39 κομματια μσ,,,
και οι περισσοτεροι τα εχουν απιστοποιητα?
βλεπουν το νομισμα τους για top και δεν το στελνουν?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 11:58:03 μμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:01:07 πμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.
Δε στελνει κανεις Κωνσταντινους για πιστοποιηση, ολοι τους εχουν απιστοποιητους.
Τελος παντων, ο καθενας ας κρατησει τη γνωμη για τον εαυτο του, εγω εχω μιλησει με στοιχεια, αριθμους, και στον Παυλο ειδικα εχω δειξει 40 links με τιμες....τελικα μαλλον ειναι θεμα εγωισμου πια. Τι εγκυκλιο τραπεζας ανεφερα, τι Links στον Καραμητσο με τιμες, τι αναφορα για τιμες στη Λεσχη....
Απο εδω και περα προσωπικα δε θα ξαναμιλησω για τιμες, ο καθενας ας κανει οτι θελει και ας πληρωσει οσο θελει, μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.

κανενας δεν ειπε για τιμη και στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν θα μου πουν οτι κανει 5 η 50
Καταγράφηκε

tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:02:08 πμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.
Δε στελνει κανεις Κωνσταντινους για πιστοποιηση, ολοι τους εχουν απιστοποιητους.
Τελος παντων, ο καθενας ας κρατησει τη γνωμη για τον εαυτο του, εγω εχω μιλησει με στοιχεια, αριθμους, και στον Παυλο ειδικα εχω δειξει 40 links με τιμες....τελικα μαλλον ειναι θεμα εγωισμου πια. Τι εγκυκλιο τραπεζας ανεφερα, τι Links στον Καραμητσο με τιμες, τι αναφορα για τιμες στη Λεσχη....
Απο εδω και περα προσωπικα δε θα ξαναμιλησω για τιμες, ο καθενας ας κανει οτι θελει και ας πληρωσει οσο θελει, μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.
αρα φιλε μου δεν στελνουν μασουρια ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:03:47 πμ »

Δε βγηκανε απο ολα τα μασουρια 6 65αρια, αλλα απο τα 39 τεμαχια που στειλανε τα 6 βγηκανε 65.
Δε στελνει κανεις Κωνσταντινους για πιστοποιηση, ολοι τους εχουν απιστοποιητους.
Τελος παντων, ο καθενας ας κρατησει τη γνωμη για τον εαυτο του, εγω εχω μιλησει με στοιχεια, αριθμους, και στον Παυλο ειδικα εχω δειξει 40 links με τιμες....τελικα μαλλον ειναι θεμα εγωισμου πια. Τι εγκυκλιο τραπεζας ανεφερα, τι Links στον Καραμητσο με τιμες, τι αναφορα για τιμες στη Λεσχη....
Απο εδω και περα προσωπικα δε θα ξαναμιλησω για τιμες, ο καθενας ας κανει οτι θελει και ας πληρωσει οσο θελει, μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.

κανενας δεν ειπε για τιμη και στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν θα μου πουν οτι κανει 5 η 50



οχι την τιμη που ανεφερα ηταν για αλλο συνειρμο,,,οχι για το δικο σου Λεω...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:04:59 πμ »

Συνολικά πιστοποιήθηκαν 39 MS στις 2 εταιρείες -> 60-61-62=6 , 63=12 , 64=13 , 65=6 , 66=2.
Τα νομίσματα του 1970 είναι μια τρομερή εξαίρεση κατά την γνώμη μου... και εξηγώ γιατί :
Το 1970 κόπηκαν συνολικά...
50 Λεπτά 10.000.000
1 Δραχμή 7.000.000
2 Δραχμές 7.000.000
5 Δραχμές 5.000.000.
Άρα είναι σχετικά μικροί οι αριθμοί.
Οι συνθήκες της εποχής λίγο περίεργες, αλλαγή στον οπισθότυπο το 1971 που προστέθηκε ο φαντάρος, το 1973 νέα νομίσματα, με δημοψήφισμα κατά της Βασιλείας σιγά σιγά απόσυρση και καταστροφή των νομισμάτων.
Οι συγκυρίες για τα νομίσματα του 70 συνηγορούν ότι μελλοντικά θα είναι από τα σπανιότερα του 20ου αιώνα.
Η σειρά του ´70 είναι δύσκολη και λόγω του σχετικά χαμηλού τιράζ σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές αλλά και γιατί όλο το 1970 κόπηκε στο νομισματοκοπείο της Βομβάης στην Ινδία.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο δεν φημίζεται για τις ποιοτικές κοπές, η μεταφορά των νομισμάτων επίσης έγινε σε κασόνια με πλοίο.
Λόγω όλων αυτών των παραπάνω συγκιριών η σειρά του ´70 είναι γενικά αποδεκτό πως είναι η πιο δύσκολη του Κωνσταντίνου.
Τώρα πόσα 66άρια θα δούμε δεν γνωρίζω, αυτό που είναι γεγονός όμως είναι ότι 10 χρόνια που σλαμπάρονται Ελληνικά νομίσματα κατά κόρον υπάρχουν μόνο 2 από δαύτα με αυτό το βαθμό.

ηλια μην τα μαρτυρας ολα
 

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences