Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:44:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα 1880 Μ  (Αναγνώστηκε 8201 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:21:05 μμ »

Καλησπέρα σε όλα τα μελη του φόρουμ,

 Είμαι νεο μέλος και πρωτη φορά ανοίγω ενα θέμα, αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις... Αφορά μια χρυση λίρα της συλλογής μου, οπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος. Εχω στείλε και σε ξένους dealer νομισματων, φωτο και οι απαντησεις που πείρα ηταν 60/40. Που θέλω να καταλήξω? πιστευω οτι πρόκειτε για την ποικιλία με την κοντή ουρά, η οποία θεωρείτε εξαιρετικά σπάνια, το κακό είναι οτι πρεπει να είναι γυαλισμένη, αγοράστικε απο χρυσοχόο. Ποια η αποψή σας?

Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:23:45 μμ »

Αυτη τη φωτό την βρήκα στο διαδύκτιο, ειναι και αυτή Μελβουρνης...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 05:15:30 μμ »

Καλησπερα Βασιλη!! Αυτο το οποιο αναφερεσαι πραγματι υπαρχει , αλλα απο τιμες στην συγκεκριμενη δεν μπορω να σου πω!! Αν μου επιτρεπεις μπορω να στειλω την φωτογραφια στην Αγγλια σε καποιον φιλο που συνεργαζομαι και τα λεμε και να σου μεταφερω τα λεγομενα του!!
Στην Ελλαδα δυστηχως δεν ξερω κανεναν να ασχολητε με τις ποικιλιες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 06:34:10 μμ »

Bασιλη ριξε μια ματια εδω και θα σου λυθουν οι αποριες πιστευω...

http://www.goldsovereigns.co.uk/1891sovereignshorttail.html
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:31:00 πμ »

Καλησπερα Βασιλη!! Αυτο το οποιο αναφερεσαι πραγματι υπαρχει , αλλα απο τιμες στην συγκεκριμενη δεν μπορω να σου πω!! Αν μου επιτρεπεις μπορω να στειλω την φωτογραφια στην Αγγλια σε καποιον φιλο που συνεργαζομαι και τα λεμε και να σου μεταφερω τα λεγομενα του!!
Στην Ελλαδα δυστηχως δεν ξερω κανεναν να ασχολητε με τις ποικιλιες!!

Αν δεν σου κανει κόπο....Θα ανεβάσω και καποιες άλλες φωτο...
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:32:15 πμ »

Η αλλη πλευρά...
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:42:57 πμ »

Bασιλη ριξε μια ματια εδω και θα σου λυθουν οι αποριες πιστευω...

http://www.goldsovereigns.co.uk/1891sovereignshorttail.html



Το έχω δει...μοιάζει αρκετά, αλλα δεν νομίζω να είναι τόσο απλό για να καταλίξουμε στο συμπέρασμα αν είναι η οχι με κοντη ουρα...εξαλλου είναι και άλλη ημερομηνία...Οπως ανέφερα και στην αρχή του θέματος Dealers που ασχολούνται με τις λίρες, αλλοι πιστέυουν οτι είναι, αλλοι θελουν να την δούνε απο κοντά για να διαμορφώσουν γνώμη,και ορισμένοι οτι δεν είναι...Πιστεύω μόνο ένας πολύ εμπειρος μπορεί να την διακρίνει, και σίγουρα πάλι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:10:06 μμ »

Βασιλη σου μεταφερω την απαντηση του πολυ καλου μου φιλου και πολυ καλου συλλεκτη απο το Λονδινο
-->
Για την 1880Μ "short tail",Spink S3857B. Υποτιθεται οτι ειναι "extremely rare".


Ομως οπως λεει και καποιος εδω στο Λονδινο,οι συλλεκτες της ειναι σπανιοτεροι.  Παντως και συλλεκτης να βρεθει  δεν θα πληρωσει πολλα για μια τετοια λεπτομερεια. Η αγορα επικεντρωνεται στην ποιοτητα κυριως και οσον αφορα τις ποικιλιες αυτες που εχουν γενικοτερο ενδιαφερον ειναι οι ευκολα αναγνωρισιμες και αποτυπωμενες στα βιβλια. Παραδειγμα η "Ansell",οι καθαρες overdates,οι ποικιλιες που εχουν προκυψει απο αλλαγη μητρας κατα λαθος κλπ.  Ποικιλιες που δεν ειναι αμεσα η εστω ευκολα αναγνωρισιμες εχουν χασει το ενδιαφερον τους ακριβως γιαυτο.Επομενως δεν μπορω να δωσω τιμη ειδικα οταν δεν ξερω και την κατασταση.
O Chard εχει τιμες αστειες για τουριστες. £5000 για την 1891 short tail?Απορία?? Πολυ γελασα. Τοσο εχει ας πουμε η 1917 London σε VF,aEF που ειναι σπανιοτατη,εχω να την δω 2-3 χρονια και υπαρχουν μονο 10-15 σε ολο τον κοσμο! Δεν υπαρχει ανθρωπος που θα δωσει αυτα τα λεφτα μην πιστευετε απατεωνες. Προσφερετε του £350 και το πιθανοτερο ειναι πριν προλαβετε να πατησετε "send" θα σας πει ναι!

#Αυτα φιλε ειναι μεταφρασμενα τα λεγομενα του φιλου μου και οτι καταλαβες  καταλαβες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:22:00 μμ »

Απο οτι κατάλαβα εξαρτάτε απο το πόσο είναι προθυμος ενα συλλεκτης να δωσει ωστε να την αποκτήση, και μιας και δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα στις μερες μας, δεν δίνονται και αρκετα χρηματα για τετοιες λεπτομέριες.  Αυτο που δεν κατάλαβα ειναι αν αναφερετε γενικα σε μια 1880 Μ short tail, η συγκεκριμενα της συλλογης μου. Τι θέλω να πω...Αυτο που με ενδιέφερε και απο την αρχη του θεματος,  πιστέυει οτι αυτη της συλλογής μου είναι με κοντη ουρά?
Σε ευχαριστω Γιωργο για τον κοπο που έκανες και ενδιαφέρθηκες για το θεμα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:32:08 μμ »

Βασιλη η δικια σου ειναι με κοντη ουρα... Ο Φιλος μου ομως ειπε οτι < οι συλλεκτες της ειναι σπανιοτεροι> αυτης της ποικιλιας!! Με λιγα λογια στην Αγγλια υπαρχουν ποιο πολλες λιρες short tail παρα αυτοι που της συλλεγουν!!
Και οσο για τον συνδεσμο που ανεβασε ο Θωδορας και σου εδειχνε την short tail 1891 που την εχει 5000 αν του κανει καποιος μια προσφορα 350 λιρες πιστευει οτι θα την δωσει!! Και πες πως επεσε ο φιλος μου εξω αντε κανε του εσυ προσφορα για 500 λιρες!!!
Εδω ερχομαστε φιλε στο ιδιο αποτελεσμα με τους καταλογους-βιβλια που εχουμε στα χερια μας!!
Διαβαζουμε τα οσα λενε αλλα δεν πιστευουμε τιποτα απο τις τιμες που δινουν!!
Τις τιμες τις δινουν οι αγορές και η αγορα του Λονδινου μολις σου μιλησε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences