Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:32:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίνακας ζωγραφικής σε γυαλί  (Αναγνώστηκε 7055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 10:58:53 μμ »

Μήπως γνωρίζει κάποιος απο τους φίλους κάτι απο πίνακες ζωγραφικής σε γυαλί?
http://www.mediafire.com/view/?myfiles#mjex1bmae2wef7s
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 11:04:17 μμ »

Καλησπέρα.το link δεν ανοίγει..εννοείς βιτρό ή ζωγραφική πάνω σε γυαλί;και τα 2 έργα τέχνης θεωρούνται με αξία ανάλογα το έργο..όπως και στους πίνακες κλπ.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 11:22:14 μμ »

Είναι ζωγραφισμένο στην εσωτερική πλευρά του γυαλιού και σε κάποια σημεία έχει φθαρεί η μπογιά .Δεν μπορώ να διακρίνω όνομα ζωγράφου. το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι παλιός γιατί μεγάλωσα με αυτόν. Είχαμε ακομα έναν ο οποίος έσπασε όταν ήμουν πιτσιρικάς και τον πετάξαμε
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 11:28:47 μμ »

αυτο εδω βγαζει φιλε μου και δεν ανοίγει Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Invalid or Deleted File.
The key you provided for file download was invalid. This is usually caused because the file is no longer stored on MediaFire. This occurs when the file is removed by the originating user or MediaFire.

Still have questions, or think we've made a mistake? Please contact support for further assistance
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 11:39:53 μμ »

Προσπαθώ να την περάσω στο μήνημα αλλά μου βγάζει σφάλμα
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 09:34:53 μμ »

Αγαπητέ φίλε jerichoriginal.21 κατάφερα να περάσω την φωτογραφία,αν είσαι συνδεδεμένος και γνωρίζεις κάτι για το πίνακα αυτό περιμένω τα φώτα σου. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 09:36:48 μμ »

Δεν ειναι καποια περιεργη τεχνικη , ζωγραφιζεις το γυαλι απο την εσωτερικη πλευρα  , πραγμα που εχει μια δυσκολια διοτι στην ουσια ζωγραφιζεις αναποδα  ( την ιδια τεχνικη χρησιμοποιουσαν καποτε και στην Ελλαδα στην διακοσμηση του γυαλινου περιγυρου των καθρεφτων που υπηρχαν στις παλιες "καλημερες" πχ) .Απο κει και περα εχει αρχισει και κανει καποιες αλλοιωσεις το χρωμα λογω χρονου και υγρασιας ( φαινεται στα συννεφα κυριως)  και ως προς το θεμα , ειναι ενα κλασσικο ευρωπαικο . Υπογραφη εχει ? Αν ζητας εκτιμηση , δεν εχω ιδεα παντως , διοτι ειναι απο τα στυλ που δεν ασχολουμαι καθολου .... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:44:05 μμ »

Δεν μπορεσα να ξεχωρίσω καποια υπογραφή αλλά αυτό που μπορώ να συμπεράνω είναι οτι το  τοπίο δεν είναι ελληνικό. Αν κάποιος φίλος μπορεί να τον εκτιμήσει ας γράψει κάτι.Μαρίνα σε ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:55:28 μμ »

γνωριζω καποιους τετοιους πινακες.. αλλα εναι ιαπωνικοι... ο δικος σου δεν ειναι....

τυνχανει να εχω 2 ιαπωνικους ετσι.. παλιους καπου απο το 1850 εως το 1900... οπου ειναι 3 διαφορετικα ειδη τεχνης μαζι... ζωγραφικη στο γυαλι, εχει ενθετα κομματια απο φιλντισι ενω οι ανθρωποι πανω ειναι κολλαζ! πηραν και εκοψαν τους ανθρωπους (μικροσκοπικοι ειναι... αλλα πανεμορφοι), απο τις πρωτες φωτογραφιες που βγηκαν.... καπου στο 1850... και τις κολλησαν στην μεσα πλευρα του πινακα... ολοκληρονωντας τον! φυσικα μιλαμε για κλασικα ιαπωνικα τοπια... ετσι; δεν ειναι κατι ακριβο οι πινακες... αλλα ειναι αρκετα ευαισθητοι μιας κι αν σπασει το γυαλι... παει....

στους θειους μου.. τους εσπασαν οταν εβαζε φουρνελα ο στρατος για την κατασκευη πολυβολειου σε βουνο κοντα μας! Λύπη  εμεις εχουμε τους 2 τελευταιους γερους! αν και ιαπωνικοι... οι δικοι μας ηρθαν απο Ισμαηλια...

ο δικος σου τωρα. ειναι περισσοτερο δυτικος.... του δυτικου κοσμου..
γενικα να ξερεις... η τεχνικη αυτη ηταν πολυ δημοφιλης κατα τον 19ο αιωνα στην κεντρικη ευρωπη... σαν ενα ειδος λαικης τεχνης! περιοχες οπως Αυστρία, Βαυαρία, Μοραβία,Βοημία και Σλοβακία ειχαν τετοια πολλα καπου στα μεσα του 19ου αιωνα! ομως μετα αρχισε να περναει η μοδα αυτη και κατα την περιοδο του 1914-15 σχεδον το σταματησαν τελειως!  το δικο σου ισως ειναι στα τελη του 1800 ή στις αρχες του 1900... (ποιο πιθανο...), με θεμα ρομαντικο που εχει να κανει με καστρα, μεσαιωνα και παλια μεγαλεια...

μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω παραπανω!!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:31:14 πμ »

RESPECTΦιλε μου στην ζωη μου εχω γνωρισει πολυ κοσμο,,,παρα πολυ,,ολων των ταξεων(για μενα δεν υπαρχουν).
Δεν εχω ξανασυναντησει τετοιο πραγμα σαν εσενα,,,
Με εκτιμηση
Ο φιλος σου και το εννοω,,,
Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:39:25 πμ »

χαχαχαχαχα γιατι βρε;; νιωθω σαν εξωγηινος τωρα! χαχαχαχα

απλα μου αρεσει η τεχνη... κι αν εβλεπα κατι ενδιαφερον.. το εψαχνα... ειχα τους πινακες του ιαπωνικους... οποτε το ειχα ψαξει... για τα της ευρωπης.. απλα το εψαξα λιγακι τωρα! χαχαχαχα

δες εδω για να παρεις μια ιδεα απο την ιαπωνικη εκδοχη.... φυσικα οι δικοι μου εχουν φιλντισι αρκετο...

http://www.flickr.com/photos/20921521@N02/2038272173/#

*** δεν ειναι δικος μου ο πινακας αυτο στην φωτο!!!!

δες λεπτομερεια.. και οι γκεισες και οι χωρικοι ειναι απο αληθινη φωτογραφια!! ακομα και στην λιμνη... η βαρκα με τους ψαραδες.. ειναι απο φωτο!!!! αν και ειναι φτηνη λαικη τεχνη εποχης... εμενα μου αρεσουν!!!
Καταγράφηκε
juan21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 25, 2013, 03:01:36 μμ »

εχω δυο πινακες ζωγρφισμενους σε γαυλι οι οποιοι υπογραφονται απο τον eygene de blaas με ημερομηνια 1902 αλλα ακομα γραφει στην απεναντι γωνια copyright by franz hanfstaengl 1904 θεωρω οτι το copyright ειναι πνευματικα δικαιωματα...
γνωριζει καποιος περι τινος προκειται και αν εχουν αξια?

ευχαριστω εκ των προτερων...
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2013, 07:05:16 μμ »

RESPECTΦιλε μου στην ζωη μου εχω γνωρισει πολυ κοσμο,,,παρα πολυ,,ολων των ταξεων(για μενα δεν υπαρχουν).
Δεν εχω ξανασυναντησει τετοιο πραγμα σαν εσενα,,,
Με εκτιμηση
Ο φιλος σου και το εννοω,,,
Τομ

+1000000000000000  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:47:14 πμ »

το 1989 στους δρομους  μιας  μικρης πολης τις βενεζουελας μερικοι τυποι εφτιαχναν πινακες σε γιαλι τα γιαλια εκτος απο το κλασικο σχημα τετραγωνο υπηρχαν και σε  διαφορα αλλα σχηματα πηρα δυο οι οποιοι ο κεντρικος καθρεφτης ηταν στρογγυλος και αριστερα και δεξια ειχαν το σχημα του μισοφεγγαρου με  θεμα τοπιο το ιδιο τοπιο στο συνολο των τριων κομματιων πολυ ομορφα κομματια απο τοτε δεν ξαναεχω δει κατι παρομοιο
Καταγράφηκε
ρεζα70
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 10:19:14 πμ »

120μερεσ αργα παρα ποτε,τωρα ηρθα στην σελίδα και έγγραφα ειδα την εικονα και πρέπει να σας που οτι ειμαι ζωγράφος και μάλιστα πάνω σε γυαλί,3D ζωγραφική και τλπ,είναι ανάποδα ζωγραφική σε τζαμί αλλα δεν μπορώ να βλέπω καλα της λεπτομέρειες πάντως ξέρω πολη καλα την τεχνική μάλλον καλύτερα απο όλων αλλα πρέπει να το δω απο κοντα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences