Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 05:07:37 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νεα γομμα σε γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 5806 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 03:54:21 μμ »

Θα ηθελα να ρωτησω κατι τους εμπειρους συλλεκτες γραμματοσημων....πως μπορουμε να ξεχωρισουμε αν ενα γραμματοσημο εχει νεα γομμα, ελληνιστι regummed ? Πιστευω οτι ειναι μακραν το πιο υπουλο σφαλμα που μπορει να εχει ενα γραμματοσημο. Πιστευω επισης οτι ειναι ενας μεγαλος λογος που κλεινουν σε τοσο δελεαστικες τιμες καποιες δημοπρασιες του ebay.
Δε μιλαω μονο για αναγομμωση ολης της επιφανειας αλλα και ενος μονο σημειου (πχ στο σημειο που υπηρχε παλια σαρνιερα).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:12:44 μμ »

Μητσο η σαρνιέρα πολύ δύσκολα σκίζει. Συνήθως αν αφαιρεσεις τη σαρνιέρα το γραμματόσημο γίνεται thinned και πάει στον κουβά.
Αν φύγει γόμα σε κάποιο σημείο και αναγομωθεί το γυρνάς ανάποδα στο φως του ηλιου και θα το καταλάβεις.

στα μεγάλια κεφάλια η γόμα ειναι παχια και με μεγεντιντικό φακό φαίνεται σαν κιτρινή με πολλά πολλά μικρα τσακίσματα. Αυτή είναι η φυσική γόμα. Αυτο που σύνηθως γίνεται είναι να πωλειται ενα γραμμάτοσημο ως * αλλά να έχει traces of original gum και το υπόλοιπο ναναι χωρις γόμα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:31:45 μμ »

Βλεπω σε πολλα γραμματοσημα η γομα πισω να ειναι κιτρινη πχ μεχρι τα 3/4 της επιφανειας και η υπολοιπη ασπρη. Ειναι φυσιολογικο αυτο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:34:41 μμ »

oxi den einai.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:38:49 μμ »

Ατιμο ebay.....
Κριμα που δεν υπαρχει πιστοποιηση στα γραμματοσημα οπως στα νομισματα.
Καποιος που δεν ειναι πολυ εμπειρος μπορει να την πατησει πανευκολα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:45:44 μμ »

kanonika θα επρεπε να υπαρχει πιστοποίηση αλα χαρτονομισμα. Μέσα σε πλαστική θήκη αλλά με αναλυτική περιγραφή. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα περιέγραφε ο καθένας όπως θέλει το γραμματόσημο ή φάκελλο. Θα γίνει πιστεύω κάποια στιγμή.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 05:50:33 μμ »

πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοίξατε με πολύ μεγάλη σημασία για  ασφράγιστα γραμματόσημα μεγάλης αξίας.Χρειάζεται προσοχή,γνώση και καλό είναι να προτιμάμε επώνυμους και σοβαρούς εμπρόρους.Το ebay κρύβει κινδύνους σε τέτοιες περιπτώσεις παρά το δέλεαρ των καλών τιμών..Η συλλογή μου είναι με γραμματόσημα μικρής σχετικα΄αξίας οπότε δεν το έχω ψάξει.
Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου είναι ο καθαρισμός (ξέπλυμα) σφραγισμένων γραμματοσήμων κυρίως αυτά όπως του 1990 και μετά που τυπώνονται σε γυαλιστερό χαρτί..κάποιοι τα πουλάνε σαν ασφράγιστα χωρίς γόμα..με είχε ενημερώσει πωλητής στο Μοναστηράκι γι αυτά πριν καιρό,τα ανέφερε ξεπλυμένα και, προς τιμή του, τα πουλούσε για σφραγισμένα...όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο γι αυτά ας μας πει..
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:03:03 μμ »

Πλεον αρχιζω να αμφιβαλλω για αρκετα κομματια της συλλογης μου...εναν εκτιμητη απο τα μερη μου ρε παιδια !
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2013, 12:07:32 μμ »

Ενα γραμματόσημο, αν εχει νέα γόμμα, δηλ. αν ειναι αναγωμομένο, αναγνωρίζεται γιατί φαίνεται πίσω η γόμμα σαν πασαλειμένο..., αλλά αν δεν μπορείτε να το ξεχωρίσετε αν ειναι πασαλιμένο ή οχι, κάντε το εξής πείραμα :

Ξέρετε, οτι αν αφήσετε ενα γραμματόσημο στον ήλιο, αυτό ωρα με την ωρα γίνεται κυρτό, μέχρι που σχεδόν κουλουριάζει...., ε, λοιπόν, στα αναγομομένα, ΔΕΝ συμβαίνει αυτό.. !
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2017, 09:16:02 μμ »

Δεν χρειάζεται καν στον ήλιο. Το κράτας για μερικά δευτερόλεπτα στην παλάμη σου και εαν έχει την αρχική γόμα του τότε συμπεριφέρεται όπως το φρέσκο ψάρι στο τηγάνι!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2017, 08:46:49 μμ »

το ίδιο θέμα είχε συζητηθεί και παλαιότερα εδώ :
 Μεγάλες κεφαλές Ερμή 1861-1886 / Απ: Αναγνωριση κεφαλων / Οκτώβριος 21, 2016.
 είχα   γράψει tote τα εξής ..... "ένας τρόπος και ο ποιο εύκολος είναι να εξετάσεις τα γραμματόσημα με λάμπα UV.
αν η γόμμα  απλώθηκε μετά την εκτύπωση των γραμματοσήμων ,
δηλαδή  είναι επιγομομένα, τότε αυτά θα φωσφωριζουν σαν ....πυγολαμπίδες.
υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι ...."
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences