Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:37:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Double die Sovereign  (Αναγνώστηκε 9855 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:05:52 πμ »

Θέλω να ρωτήσω τους παλιότερους δύο πράγματα:

1. Πόσο συχνά εμφανίζονται double die λίρες με την Βικτώρια (Young Head) ?
2. Τι τιμή έχουν πιάσει τέτοια νομίσματα σε δημοπρασίες στο ebay ή αλλού ?









Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:32:49 μμ »

Κώστα άνοιξες ωραίο θέμα!
Δυστυχώς,εγώ δε μπορώ να σχολιάσω μιας και δεν συλλέγω χρυσές λίρες.
Έχω να πω,όμως,ότι εμένα το πρώτο και το τρίτο νόμισμα μου μοιάζουν για mechanical doubling damage,δηλαδη για μηχανικό πρόβλημα κατά την ώρα της εκτύπωσης-τρεμουλιασμα της μήτρας-επειδή η μήτρα δεν είναι σταθερή και "τρεμοπαίζει" .Δεν έχουν καμμιά ιδιαίτερη συλλεκτική αξία.
Η δεύτερη εικόνα είναι μάλλον doubled die.
Θα ήμουν απόλυτα σίγουρος αν οι φωτογραφίες ήταν καλύτερες.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 03:23:21 μμ »





Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 03:42:47 μμ »

Τα συγκεκριμενα ελλατωματα στην Ελλαδα δεν πιανουν λεφτα!! Στο ebay παλι πολλες φορες που καποιοι σηκωσαν δημοπρασια τονιζοντας διπλοχτυπηματα η τιμη ηταν η ιδια με τις υπολοιπες που ειχαν σηκωσει διχως ελλατωματα!!
Σε σπανιες κοπες που εχουν πανω ελλατωμα γνωριζω Αγγλο δημοπρατη που προσπαθει μια συγκεκριμενη να την πουλησει 1200 λιρες την εχει κατεβαση στα 990 και ακομη την εχει απουλητη δυο χρονια τωρα!!
Ποσοι νομιζετε ειναι η συλλεκτες οντως ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ χρυσων κομματιων στην Ελλαδα που πληρωνουν χοντρες υπεραξιες για χρυσα νομισματα??
Λετε οτι ειναι πολλοι??
Προσωπικα αυτοι που ξερω μετριουντε στα δαχτυλα των χεριων μου!!
Αληθεια αν σας ελεγε ενας οτι εδωσε προχτες 2000 λιρες Αγγλιας για να αγορασει μια χρυση λιρα του 1937 δεν θα τον λεγατε τρελο??
Το ιδιο τρελο ειναι να προσπαθεις να πουλησεις ελλατωμα σε Ελληνα ή και στο ebay !!
Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 03:50:58 μμ »

http://hermes.csd.net/~coneca/content/foreign_errors_vars.htm

http://board.conecaonline.org/





ΣΣ: Οποιος ενδιαφέρεται πάντως για την παραπάνω Victoria (1953), ας μου στείλει πμ...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 10:00:40 μμ »

Για να παρετε μια ιδεα του τι γινετε στην Αγγλια δειτε τις παρακατω δημοπρασιες χρυσων λιρων με σφαλματα
Η πρωτη http://cgi.ebay.co.uk/1843-SHIELD-VICTORIA-FULL-SOVEREIGN-BR1T-ERROR-RARE_W0QQitemZ160481855348QQcategoryZ98774QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D8%26pmod%3D290444439148%252B290444439148%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D5545230881737696044
Η δευτερη
http://cgi.ebay.co.uk/1860-Rare-Severe-Error-Shield-Full-Gold-Sovereign_W0QQitemZ270629856650QQcategoryZ98774QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D8%26pmod%3D290444439148%252B290444439148%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D5545225201908664315
Οπως βλεπετε η διαφορα στην τιμη ειναι ακριβως τα μισα!! Ο καθενας ζηταει οσα θελει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 10:14:59 μμ »

Εμένα πάντως η τιμή της δεύτερης μου φαίνεται φυσιολογική για το διπλοτύπωμα που έχει.
Στην πρώτη όμως δεν κατάλαβα τι ακριβώς έχει η λίρα και λέει error...
Και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τη δεύτερη.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 10:41:06 μμ »

..εμένα το πρώτο και το τρίτο νόμισμα μου μοιάζουν για mechanical doubling damage,δηλαδη για μηχανικό πρόβλημα κατά την ώρα της εκτύπωσης-τρεμουλιασμα της μήτρας-επειδή η μήτρα δεν είναι σταθερή και "τρεμοπαίζει" .Δεν έχουν καμμιά ιδιαίτερη συλλεκτική αξία.
Η δεύτερη εικόνα είναι μάλλον doubled die.
Θα ήμουν απόλυτα σίγουρος αν οι φωτογραφίες ήταν καλύτερες.

Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι πρόκειται για το ίδιο νόμισμα σε όλες τις φωτογραφίες που ανέβασα (Victoria 1853).





Και κατά δεύτερον, θα διαφωνήσω με την παραπάνω άποψη για τον απλούστατο λόγο ότι δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το πως έγινε αλλά το αποτέλεσμα (και πάντα με την προϋπόθεση ότι το όποιο σφάλμα είναι της πρέσας, και όχι τεχνητό εκ των υστέρων). Ασε που εγώ έχοντάς την στα χέρια μου βλέπω καθαρά ότι πρόκειται για διπλοχτύπημα σε διάφορα σημεία. Σημασία όμως έχει ότι πρόκειται για μια λίρα που είναι διαφορετική από όλες τις άλλες της ίδιας παραγωγής, και αυτό της δίνει την όποια επιπλέον συλλεκτική αξία και την όποια επιπλέον τιμή.

Πάντως παρ' όλο που μοιάζει πολύ με το παράδειγμα που έβαλε ο Γιώργος (2ο link), εγώ θα τη δώσω φθηνότερα σε όποιον ενδιαφέρεται...  Σαρκασμός



EDIT: Διόρθωση κειμένου & ημερομηνίας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:28:35 μμ από Κώστας » Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:28:13 μμ »

Αν ανέβαζες απο την αρχή καλύτερες φωτογραφίες τότε θα σου έλεγα ότι και το δεύτερο είναι ό,τι και τα άλλα δύο.Αφού μου λες ότι προέρχονται από το ίδιο νόμισμα,τότε κατά 99% είναι mechanical doubling.

Άκου,Κώστα,σε αυτού του ειδούς τα σφάλματα σημασία δεν έχει αυτό που θέλουμε να ερμηνεύουμε ως  αποτέλεσμα,αλλά ο τρόπος από τον οποίο αυτό προηλθε και που καθορίζει,εξάλλου και τη συλλεκτική του αξία.Στην προκειμένη to mechanical doubling δεν λογίζεται καν σφάλμα.Απλά είναι μια συνηθισμένη μηχανική δυσλειτουργία κατά την ώρα της κοπής του νομίσματος.Τίποτα το ιδιαίτερο.Για να καταλάβεις τη διαφορά πληκτρολόγησε στο google doubled die.Οι αμερικάνοι έχουν ανεβάσει στο ιντερνετ πολλή από τη "σοφία" τους για να προστατευσουν τους συλλέκτες τους και παίρνουμε κι εμείς καμμιά ιδέα περί νομισματικής.

Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω.Το διάβασμα και η συναναστροφή με συλλέκτες που είναι γνώστες και που έχουν ταυτόχρονα τη διάθεση να τη μοιραστούν με τους άλλους είναι τα μόνα εφόδια που μπορούν να μας προστατεύσουν από τους επιτήδειους...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:34:56 μμ »

Δηλαδή εσύ δίνεις περισσότερη σημασία στο πως έγινε τεχνικά και όχι στο αποτέλεσμα..?
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει το ότι πρόκειται για μια διαφορετική λίρα, ένα μοναδικό κομμάτι, που ξεφεύγει από το καθιερωμένο. Το πως και το τι έγινε τεχνικά τη στιγμή της κοπής, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

Ξαναλέω όμως ότι εγώ που την έχω στα χέρια μου μπορώ να διακρίνω με τον ισχυρό φακό ότι πρόκειται για double die. Καλύτερες φωτογραφίες προς το παρόν δεν μπορώ να ανεβάσω για να το δεις κι εσύ ξεκάθαρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι ειδικά στις δεύτερες που έβαλα φαίνεται καθαρά περί τίνος πρόκειται.



Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:08:22 πμ »

Βάζω άλλες 3 μήπως και φανεί καλύτερα τώρα (όπως θα ξέρετε καλά όλοι σας, πολλές φορές δεν μπορεί να αποτυπωθεί στις φωτογραφίες η πραγματική κατάσταση του νομίσματος, γιατί υπεισέρχονται παράγοντες φωτισμού, καθαρότητας, κλπ κλπ, ειδικά σε τέτοιες λήψεις macro - και δεν διαθέτω και τον τέλειο εξοπλισμό για κάτι τέτοιο).

Πάντως αν σε αυτό το Α και σε αυτό το R δεν βλέπετε καθαρά το διπλοτύπωμα, τότε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω για να σας πείσω...









Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 06:24:10 πμ »

Μην το προσωποποιείς το θέμα.Σημασία δεν έχει τι πιστεύω εγώ αλλά τι πιστευει η παγκόσμα νομισματική κοινότητα.Το λίνκ που παρέθεσα παραπάνω το διάβασες,έκανες την έρευνά σου στο ίντερνετ;Αν ναι,τότε θα πρέπει να πείστηκες για τις διαφορές αυτού που θεωρείς ότι είναι,με αυτό που τελικά είναι.
Εγώ γράφω προσωπικές απόψεις,και το τονίζω όταν τις γράφω,μόνο σε θέματα αμφισβητίσημα ή χωρίς προηγούμενο καθώς και σε ότι έχει να κάνει με το τι συλλέγει ο καθένας.
Σε ότι αφορά,όμως,φιξαρισμένα και καθολικής αποδοχής ζητήματα είμαι κάθετος,απλουστατα γιατί έτσι είναι.Η υποκειμενικότητα δεν έχει σ'αυτά καμμιά θέση και οι αρνητές το μόνο που κάνουν είναι να μην θέλουν,για διάφορους λόγους,να αντικρίσουν την πραγματικότητα.
Η πρακτική εφαρμογή της συζήτησης είναι να έχει αγοράσει κάποιος ένα νόμισμα για doubled die,άρα και πολύ πάνω από την αξία του και να προσπθήσει μετά να το πουλήσει ως τέτοιο σε συλλέκτη που γνωρίζει.Το αποτέλεσμα είναι να μην πάρει τα χρήματα που δαπάνησε πίσω.Οπότε,έπειτα,έχει δύο επιλογές.Η πρώτη είναι να το κρατήσει,αποδεχόμενος τη ζημία.Η δεύτερη,είναι να το "χώσει" σε κάποιον που επίσης δε γνωρίζει...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 06:53:33 πμ »

Δεν έχω σκοπό να το προσωποποιήσω (δεν έχω λόγο άλλωστε, ούτε έχω κάτι μαζί σου). Και ούτε αρνούμαι τίποτα έτσι για να αρνούμαι. Και λινκ αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις βάλει... πράγμα που θα ήθελα. Για τα δικά μου μάτια και με βάση τα όσα ξέρω μέχρι σήμερα, το νόμισμα είναι doubled die. Αν όμως μπορεί να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν είναι έτσι, ευχαρίστως θα το δεχθώ. Και έρευνες έχω κάνει πολλές στον ιστό, αλλά δεν έχω δει κάπου αυτό που μου λες. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα μπορούσε να με κάνει να προσεγγίσω την άποψή σου, ευχαρίστως να το μελετήσω. Βάλε μου όμως το λινκ και μη μου λες να ψάξω γενικά, γιατί δεν κάνω άλλη δουλειά όλη μέρα από το να ψάχνω στο γκούγκλη...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:57:51 πμ »

Ναι,έχεις δίκιο!Είχα την εντύπωση ότι είχα βάλει συνδέσμους αλλά μάλλον κάτι έκανα λάθος όταν ήθελα να στείλω το κείμενο.
Λοιπόν,ορίστε τα λινκ:

http://www.bakercoins.net/learn/variety/mech/index.htm

http://coinauctionshelp.com/doubledieminterror.html

Είναι για αμερικάνικα νομίσματα αλλά δεν έχει καμμία σημασία.Ευτυχώς που είναι κι αυτοί,ξαναλέω.
Τα καλά τους τα δέχομαι,τα κακά(κουτιά) όχι.Αυτό είναι γνώμη μου,για να μην παρεξηγούμαι.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:03:51 μμ »

Ο πρώτος σύνδεσμος δεν εμφανίζεται.Θα δοκιμάσω πάλι.

http://www.bakercoins.net/index.html

Πήγαινε στο learn,έπειτα variety coin education.Γενικά ψάξε το σάιτ ολόκληρο,είναι διαφωτιστικό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences