Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:48:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΧΡΥΣΟ Η ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ?  (Αναγνώστηκε 5830 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 06:57:05 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα ,γιατι τον τελευταιο καιρο πολλες συζητησεις γινονται για τις χρυσες λιρες (πολλοι θεωρουν οτι θα ξεπερασει τις 300 το κοματι μεχρι την Ανοιξη...)
Αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι την ανοδο του χρυσου την θεωρουν βεβαιη και μεγαλοστελεχη της JP MORGAN...Απο την αλλη ο Soros  θεωρει οτι ειναι φουσκα που απο σε στιγμη σε στιγμη θα σκασει!!
Οι ελληνες συλλεκτες-εμποροι που εχουν αρκετη εμπειρια και γνωση του ελληνικου νομισματος (γνωση αξιας-τιμης στην αγορα) θα ηταν σοφο καποιο μερος των χρηματων τους να το εχουν σε λιρες η να περιμενουν ευκαιριες να αγορασουν καλα κοματια με σκοπο την εξασφαλιση καποιου σεβαστου κερδους μελλοντικα?
Σημειωνω οτι ολοι οσοι ασχολουνται με νομισματα (αλλοι λιγο και αλλοι πολυ) εκτος απο μια ομορφη συλλογη εχουν επενδυση καποιο ποσο και θελουν καποια στιγμη μετα απο μηνες η χρονια να παρουν τα χρηματα τους πισω...!!
Τα σχολια δικα σας...

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 07:06:45 μμ »

Γιωργο το καλο με την δικη σου περιπτωση ειναι οτι και τα κοματια της συλλογης σου ειναι ολα χρυσα...επομενως εισαι ο μονος που δεν αγχωνεται!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 07:27:55 μμ »

Ασε αρη την πατησε και αυτος .Τον προσηλυτισαν οι καποδιστριακιδες και τα εχει χωσει στα κωλοπουλια.Τον βλεπω να πουλαει την πεντολιρα της Βικτωριας για κανενα σουπερ μονολεπτο καποδιστρια.Εκτος και αν το σφυριξω στην γυναικα του και πεσει  ξυλο μετα μουσικης.
Γεωργιε πλακα κανω  ξερεις οτι δεν ειμαι ρουφιανος. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 07:29:54 μμ »

Σημερα ηταν και η δημοπρασια στην ΠΝΕ ξερει κανεις να μας πει αν υπηρχε ενδιαφερον απο συλλεκτες και χτυπηματα?
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:00:04 μμ »

Πηγα στη ΠΝΕ...αλλα ψοφια πραγματα...του Δεκ πιστευω να εχει καλα κοματια!!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:16:14 μμ »

εγω παιδια αντε να εχω 20 συνολικα χρυσα νομισματα ελληνικα και ξενα τα υπολυπα ειναι η συλλογη μου απο χαλκινα και ασημενια και δεν αγχωθηκα ποτε αν θα χασουν την αξια τους! το απολαμβανω το χαιρομαι και οσο βρισκω νομισματα που μου αρεσουν σε ολο και καλυτερες τιμες γουσταρω ακομα περισσοτερο!

και επι της ουσιας να πω τη γνωμη μου γι'αυτο που ρωτατε εγω αν ειχα τωρα λεφτα θα ψαχνομουν να τσιμπησω καμια καλη συλλογη σε καλη τιμη παντα οποτε και θα γουσταρα και επενδυση θα εκανα! να τονισω εδω οτι ειναι αγνωστο ποτε οι τιμες θα παρουν παλι τον ανηφορο και κατα τη γνωμη μου παλι κατι τετοιο θα αργησει πολυ να συμβει και οι τιμες θα πεσουν κι'αλλο παραληλα παντα και με τη γενικοτερη κριση που υπαρχει στα πορτοφολια μας αλα και γενικοτερα!

Το γιωργο να μην τον φοβαστε δεν το εχει κολησει το μικροβιο αν συμβει αυτο θα το καταλαβετε! Γιωργο αν σου ξανατυχουν παλιοπουλια εκτος ebay και δημοπρασιων γενικοτερα στειλε ενα email με φωτο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:25:17 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Κατα πρωτον, η γνωμη μου ειναι οτι ΟΛΕΣ οι κρισεις καποτε περνουν, εδω περασε και ο πολεμος. Οσο για την δημοπρασια της ΠΝΕ, πηγα σημερα, ηταν πολυ ομορφα. Αυτα που μου αρεσαν, αν και δεν ειχε τιποτα το συνταρακτικο, ηταν: 20 χρυσες δραχμες 1876 NGC AU58, 20 χρυσες δραχμες 1884 MS62 και 1 δραχμη 1832 NGC XF45 με ωραια πατινα και κατι ωραιους καποδιστριες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:33:52 μμ »

Τί ψυχολογους εχει αυτο το σαιτ βρε παιδια?? Μου αρεσει που μιλησατε ολοι για μενα χωρις να εχω πει ΚΟΥΒΕΝΤΑ!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αγαπητη φιλοι οτι οι καιροι που διερχομεθα και αυτοι που θα ερθουν ειναι δυσκολοι το ξερουμε ολοι μας!!
Αυτο που ειπε ο Θωμας ειναι ολη η ουσια του συλλεκτισμου!!
Ειπε < η συλλογη μου απο χαλκινα και ασημενια και δεν αγχωθηκα ποτε αν θα χασουν την αξια τους!>
Αγαπητοι φιλοι μην αγχωνομαστε!! Ολοι θα περασουμε δυσκολες καταστασεις σε οποια κοινωνικη ταξη και αν ανηκουμε!!
Το θεμα ειναι οταν <ανασανη> οικονομικα η Ελλαδιτσα να μας βρει με οσο δυνατον λιγοτερες απωλειες στις
συλλογες μας!!
Απλα το τελος κανεις δεν μπορει να το προσδιορισει ποιο θα ειναι Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 09:48:42 μμ »

Διαβαζοντας παλια θεματα (κατι που συστήνω σε κάθε νέο του φορουμ!) επεσα πανω σε αυτο
το οποιο ειναι 5+ ετων και σκεφτηκα να το κανω ενα UP  Χαμόγελο
Ως προς το αρχικο ερωτημα του θέματος, Τι συνέβει την πενταετια που πέρασε; εκτιμησεις
για το μέλλον;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 09:13:51 πμ »

Καλο θεμα 5ετιας οντως! Απο ποιο υπογειο το ξεθαψες...  Σαρκασμός

Τωρα στο θεμα επενδυση σε χρυσο η Ελληνικα νομισματα το ερωτημα ειναι για μενα ειναι ατοπο! Καποιοι φιλοι αγοραζουν χρυσα νομισματα για συλλογη οποτε και συλλογη κανουν αλλα και χρηματα δεν χανουν πολλα ακομη και λιγο να πεσει ο χρυσος καθως μενει το μεταλλο στα χερια τους! Επενδυση δεν το θεωρω το εχουμε αναλυσει πολλακις απλα θα ελεγα μια διασφαλιση χρηματων!

Στα Ελληνικα νομισματα βλεπω τις τιμες και εχουν αλλαξει πολυ απο τοτε εκτος απο τις μεγαλες σπανιοτητες φυσικα που παντα εχουν τιμη! Στα κυκλοφορημενα οι τιμες ειναι στον πατο κυριολεκτικα! Στα ακυκλοφορητα κρατανε τιμες καποια με προσπαθεια χειραγωγησης απο εμπορους και πωλητες αλλα και καποια κατρακυλησαν με φορα μεσα στην 5ετια! Ενδεικτικο παραδειγμα θα αναφερω το μονολεπτο του 79 σε μς64 ειχε το 2010 400-450 ευρω, ποσο εχει σημερα?  Κλείσιμο ματιού

Παντως αυτη η κατασταση βολευει εναν μεσο συλλεκτη καθως τωρα μπορει να κανει μια συλλογη σε Γεωργιο xf-unc με λιγα χρηματα και Οθωνα να φτιαξει σε βφ καταστασεις ευκολα μια συλλογη καπως πληρη σιγα σιγα με λιγα (σχετικα) χρηματα!

Περιμενω να διαβασω και αλλους!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 07:34:28 μμ »

Όσο θα συνεχίζονται τα μνημόνια για να πάρουμε την δόση  και τα νέα μέτρα με τόσα δις περικοπές εδώ και εκεί, τόσο οι τσέπες των συλλεκτών θα έχουν λιγότερα χρήματα και η ζήτηση θα είναι περιορισμένη, άρα και τα περισσότερα  νομίσματα θα συνεχίσουν την πτώση που έχουν πάρει τα τελευταία χρόνια. Όποιος μπορεί να αγοράσει ας μην βιάζεται  , επιλεγμένες αγορές μόνο, κάθε χρόνο είναι καλύτερα από πέρυσι 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences