Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:18:48 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματόσημα  (Αναγνώστηκε 27203 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 12:52:05 μμ »

Επι της ουσιας δεν απαντησες.....  "Την ειπες "  ή οχι για κατι που δεν ισχυει ?
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 01:02:58 μμ »

Λοιπον δεν ασχολουμαι  ξανα μαζι σου, νομιζω οτι απο ολο το ντορο αυτο δεν εχεις καταλαβει τιποτα,ειδα τωρα και το ποστ σου για τα 1500 γραμματοσημα. Βαλε λιγο τη λογικη σου να δουλεψει λιγο παραπερα....μαθε λιγα πραγματα για το πως λειτουργει η αγορα...και λιγο σεβασμος δε βλαπτει. Και εγω νεος ανθρωπος ειμαι αλλα οταν κατι δε ξερω, πριν αρχισω  να αερολογω , φροντιζω πρωτα να ενημερωνομαι. Και σε θεματα που δε γνωριζω δε ποσταρω ποτε.Το πνευμα του πως λειτουργει η αγορα νομιζω το καταλαβες απο οσους σου απαντησαν. Κανεις δε γεννηθηκε με γνωση, αυτη αποκτιεται με τον καιρο.
Θα σε παρακαλουσα να μη συνεχισουμε γιατι δεν εχω καμια διαθεση και απο εδω και περα δε θα σου απαντησω ξανα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 02:40:46 μμ »

Μπα? σε πειραξε το ποστ για τα 1500 γραμματοσημα ?   Εσυ ο ιδιος ειπες οτι η τιμη αυτη (3-4 ευρω) ηταν η καλυτερη απαντηση που μου δοθηκε....   κι αρα λοιπον αυτο θα κρατησω κι εγω απο τις εκτιμησεις  ( ή μηπως οι κανονες της αγορας ισχυουν επιλεκτικα?).  ( εκκρεμει επισης το να καταλαβεις οτι σε ολα σου τα ποστ εξεφρασες αποψεις χωρις να εχεις διαβασει προσεκτικα τα προηγουμενα....  και φυσικα δεν περιμενω πλεον  να το παραδεχτεις....ειδικα εφοσον η κουβεντα γυρισε στα περι σεβασμου - κατι τετοια πετουσανε και οι μεγαλυτεροι παλια οταν το θεματακι δεν τους βολευε..... ωραια καραμελα , αλλά ...... )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:03:31 μμ »

Οι κανόνες της αγοράς αλλάζουν όταν ζητάς να αγοράσεις κάτι σε σχέση με όταν θές να πουλήσεις.Βάλτα προς πώληση(σε μορφή δημοπρασίας) απο 1€ και θα καταλάβεις πόσο θα πιάσουν!!
Όσο για το πόστ της ζήτησης δεν θα το έκανε ούτε 16χρονη!!
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:07:32 μμ »

Επειδή παρακολουθώ επί μέρες μια συζητήσει για την αξία των γραμματοσήμων, θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα σαν ο παλαιότερος συλλέκτης σε αυτό το φόρουμ,  

Γενικά τα ασφράγιστα γραμματόσημα της περιόδου 1960 – 1985 έχουν μικρή χρηματική αξία διεθνώς, φυσικά ένας συλλέκτης θα μαζέψει και αυτά για να συμπληρώσει τη συλλογή του. Τα ακριβά γραμματόσημα είναι από το 1959 και πίσω, καθώς και κάποιες σειρές από το 1986 και μετά


Τώρα τα σφραγισμένα γραμματόσημα, κατά κανόνα δεν έχουν καμία αξία, εκτός από κάποιες σειρές προ του 1959. Παράδειγμα όπως η σειρά Αλυσίδες, ο Απόστολος Παύλος, της Ε.Ο.Ν, και πολλές άλλες σειρές, και βέβαια οι κεφάλες του Ερμή, τα ολυμπιακά του 1896, της εκστρατείας 1912, των Νέων χωρών και πολλά άλλα.  

Βέβαια ένας νέος συλλέκτης, θα αρχίσει την συλλογή του κατά κανόνα μαζεύοντας σφραγισμένα γραμματόσημα, κυρίως για οικονομικούς λόγους, και έτσι θα μπει στο πνεύμα του συλλεκτισμου. Με το πέρασμα του χρόνου και αφού βελτιωθούν τα οικονομικά του, θα αρχίσει να γίνεται πιο απαιτητικός και θα αρχίσει να μαζεύει ασφράγιστα γραμματόσημα, άλλωστε αυτό συμβαίνει με όλες τις συλλογές, είτε είναι νομίσματα, είτε είναι ζωγραφικοί πίνακες.  

Συμπέρασμα δεν απαξιώνουμε τίποτα, μαζεύουμε ότι μας αρέσει, αλλά χωρείς βέβαια να έχουμε και αξιώσεις. Το καλύτερο θα είναι αντί να γράφεται ατελείωτες σελίδες, που δεν οδηγούν πουθενά στη γνώση, να προμηθευτείτε ένα κατάλογο για να τον έχετε σαν μπούσουλα, με αυτό τον τρόπο θα ξέρετε στο περίπου της τιμές, το κυριότερο όμως πλεονέκτημα από ένα κατάλογο, είναι ότι θα μάθουμε όλα τα γραμματόσημα που κυκλοφόρησαν κατά καιρούς.  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2013, 04:52:21 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:22:16 μμ »

Συμπληρωματικά θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι υπάρχουν παλαιά σφραγισμένα γραμματόσημα, που είναι ακριβότερα από τα ασφράγιστα.

Επίσης υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν μόνο σφραγίδες, αυτό ισχύει σε παλαιά γραμματόσημα τα οποία είναι και ακριβά.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:45:35 μμ »

+10000 σε όσα είπε ο chrysos!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 04:30:42 μμ »

στο ιδιο εργο θεατες................
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 04:49:49 μμ »

η εκτιμηση μου!μετα απο προσεκτικη εξεταση(εστω και απο φωτογραφιες ειναι,297ΧΟ=Ο.η εμπορικη αξια πωλησης των γραμματοσημων αυτων!τωρα αν καποιος,απο την εμπορικη αξια προτιμα την συναισθηματικη?εγω δεν μπορω να τον παρω στον λαιμο μου.χαιρετω ολην την παρεα,ελπιζω να ακουσαν ολοι!αυτα που ηθελαν να ακουσουν,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 07:09:42 μμ »

Μαλιστα. Θαυμαζω το πνευμα σου  αυτην την στιγμη  καθως και το εμπορικο σου ταλεντο   Γιαννη.....   Απεδειξες ακριβως οτι ειχα δικιο σε ολες μου τις αποψεις ....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 07:46:11 μμ »

αγαπητη φιλη μαρινα,δεν μπορω να ξερω τις αποψεις σου,ουτε με ενδιαφερουν αλλωστε!το ταλαντο μου στα συλλεκτικα,ειδικα στο νομισμα,γραμματοσημο,οπως και λιγωτερο και σε αλλα ειδη,το εχουν κρινει αξιολογα και προβεβλημενα ατομα στον χωρο,στα σχεδον σαραντα χρονια που συλλεγω!με την πραγματικη ενοια του ορου συλλεγω!τωρα αν νομιζεις οτι μπορεις να με κρινεις και εσυ?δεν αμφιβαλλω!αν και απο τα γραφομενα σου,δεν βλεπω να εχεις ουτε την εμπειρια,ουτε τις γνωσεις!εχω σταματησει τις αγοραπωλησιες αρκετα χρονια,συλλεγω  επιλεκτικα μονο νομισματα,και βοηθω αν μπορω ατομα να μπουν στο πνευμα του συλλεκτισμου,και να αποφευγουν τις κακοτοπιες,οπως και να τους μεταδιδω τις οποιες γνωσεις μου!αν διαβασεις προηγουμενα αρθρα,και δεν γραφεις μονο για να γραφεις!δημιουργωντας περιεργες και εξωπραγματικες εντυπωσεις.θα καταλαβεις οτι ειμαι καλοπροαιρετος,περαν του δεοντος,και οχι εριστικος!εσυ απο το πουθενα!ηδη κρινεις,χωρις να ξερεις τα ατομα,και μαλλον χωρις λογο!για σκεψου μηπως ειναι λιγο ακραιο?οσο για το θεμα παλιων και νεων συλλεκτων και περι σοβαροτητος!εχω γραψει πεντε αραδες,αν θελεις διαβασε να δεις τις αποψεις μου.δεν εχω λογο να συνεχιζω αυτον τον ασκοπο,και με οξυνση διαλογο,γιαυτο το σταματω εδω,απο την πλευρα μου.σε χαιρετω,και σου ευχομε καλο ξεκινημα στον ομορφο κοσμο του συλλεκτισμου,που το ζητουμενο δεν ειναι ποσο στοιχιζει κατι?αλλα τι ειναι?και μετα ποσο και γιατι?γιαννης τασιοπουλος.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 11:24:19 μμ »

Πωπω, τσακωμός!
Καλά, βρε παιδιά, πώς παρεξηγούμαστε έτσι με το παραμικρό;
Αφού να πω ότι συμφωνώ με τις νηφάλιες παρατηρήσεις του chrysos και ότι, δυστυχώς  :(φίλη Μαρίνα, ο κ.Γιάννης έχει μάλλον δίκιο, να προσθέσω τα εξής:

- δε νομίζω ότι κάποιος γνώστης θα έδινε πάνω από 1-2 ευρώ για τα γραμματόσημα ΑΥΤΩΝ των φωτογραφιών. Οι λόγοι:

1. είναι ΠΟΛΥ κοινά (ακόμη και τα ελληνικά ασφράγιστα) (ο Γιάννης μίλησε ήδη για τις χώρες ανατολικού μπλοκ και της Μέσης Ανατολής)

2. τα περισσότερα δεν σχηματίζουν ολόκληρες σειρές

3. προέρχονται από πολλές διαφορετικές χώρες (αν είχες 200-300 γραμμ. από 1 χώρα, ακόμα και κοινά να ήταν, πιο καλές πιθανότητες τιμής θα υπήρχαν Ντροπή)
Συνήθως η συμβουλή που δίνεται είναι να δοθούν τέτοια γραμματόσημα σε νέους που ξεκινούν να ασχολούνται ή σε παιδιά.  
Ομως: Δες λίγο τα μικρά τετράγωνα γερμανικά (κάστρα, μνημεία κλπ.) στην πίσω πλευρά, βγαίναν σε καρούλια και κάθε 5ο γραμματόσημο έχει αριθμό ελέγχου. Ισως βρεις κάτι ενδιαφέρον.

- Τα μόνα που ίσως ξεχωρίζουν είναι τα τρια φύλλα από τη μέση Ανατολή (και αυτά μπερδεμένη ιστορία, γιατί τα κρατίδια ενώθηκαν σε Ηνωμ. Αραβικά Εμιράτα το 1971, τα γραμματόσημά τους ήταν έγκυρα μέχρι τέλη 1972-αρχές 1973 και τρέχα γύρευε τι έβγαζαν και τι σφραγίδες έβαζαν. Πάντως έβγαιναν σε υπερβολικά μεγάλες ποσότητες)

[εικόνα 0919, πίνακες] --> Ajman 1973, Michel No. 2555-2570, 10 Euro ασφράγιστα, για σφραγισμένα ο κατάλογος δε δίνει τιμή

[εικόνα 0921, λουλούδια] --> Umm Al Quiwain 1972, Michel No. 1050-1065, 8 Euro ασφράγιστα, για σφραγισμένα ο κατάλογος δε δίνει τιμή

[εικόνα 0920, Χριστός] --> Umm Al Quiwain 1972, Michel No. 970-985, 8 Euro ασφράγιστα, για σφραγισμένα ο κατάλογος δε δίνει τιμή
Τώρα που γνωρίζεις χώρες και αριθμούς, μπορείς να τα παρακολουθείς στο ιμπέι και να δεις πόσο πωλούνται (αν πωλούνται...)

Να μοιραστώ εδώ μαζί σας ένα ωραίο μπλογκ που είναι νομίζω ιδανικό για κάθε αρχάριο συλλέκτη γραμματοσήμων (πληροφορίες για στήσιμο συλλογής, ποιότητα γραμματοσήμων, νοοτροπία φιλοτελιστή κλπ.)
http://greekcollection.blogspot.gr/2008/02/blog-post.html
Οταν ξεκινούσα και εγώ με το φιλοτελισμό, με είχε βοηθήσει πολύ!!! Και ηρεμία, δε χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2013, 11:34:35 μμ από salonico » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences