Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:55:40 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματόσημα  (Αναγνώστηκε 27402 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 08:54:39 μμ »

και φυσικα - διοτι τωρα τα βλεπω ολα-   ουδεποτε εκανα λογο για συναισθηματικη αξια - τα γραμματοσημα που ηθελα να τα κρατησω , τα εχω κρατησει ( και τα εχω ανεβασει κιολας μερικα σε αλλο ποστ )....ημουν σαφης και πολυ συγκεκριμενη ως προς το τι ρωτουσα.....  Σε ο,τι δε αφορα την αρτιοτητα , προφανως και δεν μιλαμε ουτε για ελλειπή  , ουτε για κατεστραμμενα  ,  ουτε για μουντζουρωμενα ....    Μιλαμε απλα για γραμματοσημα που δεν αφορουν συλλεκτες , αλλα συμπτωματικους κατοχους.........
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 09:09:05 μμ »

Ημουν σαφεστατος μαζι σου, νομιζω οτι ολα αυτα που λες ειναι δικα σου κατασκευασματα και επινοησεις.
Μπορεις να μου αναφερεις που ειμαι αλαζονας?
Μπορεις να μου αναφερεις που εγινε διακριση μεταξυ συλλεκτων που σπαταλουν πολλα χρηματα και συλλεκτων που ειναι συμπτωματικοι κατοχοι?
Δεν εχω καμια διαθεση για παρεξηγηση.
Απαντηση καταρχην πηρες. Απο το φιλο nsr νομιζω.
Επειτα, προσπαθησε ο giannist να σου εξηγησει, και εγω μετα, οτι η ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ αξια αυτων των γραμματοσημων ειναι ευτελης. Τι αλλο θελεις? Αν κανουν 20 ευρω, 25 ή 10? Εισαι ανθρωπος με κριτικη ικανοτητα, μη περιμενεις να ακουσεις μια συγκεκριμενη τιμη γιατι ειναι πρακτικως κατι αδυνατο. Ομως πανω κατω ξερεις πλεον ποσο εχουν.
Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διακριση μεταξυ του αν καποιος ειναι φτωχος συλλεκτης η πλουσιος η δε ξερω τι. Ομως το αν ενα γραμματοσημο κανει 10 ευρω, 1 ή οτιδηποτε αλλο ειναι κατι που θα το πω και στο δυνατο συλλεκτη και στον αδυναμο. Δε μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το point σου γενικα. Τι θελεις ακριβως να μαθεις? Οταν ενα γραμματοσημο δεν εχει αξια (χρηματικη το ξανατονιζω) ε τι να κανουμε, δεν εχει. Τελος.
Ροπη προς παρεξηγηση νομιζω εχεις εσυ, οταν βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα, οταν λες οτι σου τη λεω ,οταν γενικως θελεις μια απαντηση σε κατι που ενω εχει τοσο πολυ αναλυθει, εσυ επιμενεις σε ενα νουμερο. Εγω ειπα 20 ευρω.
Επιστρεφω μετα τον αγωνα Μπαρτσα-Ρεαλ, για οτιδηποτε απαντηση  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 09:14:10 μμ »

μετα την απαντηση του νσρ εγω  εφυγα και δεν ζητησα τιποτα αλλο ν ακουσω !  αυτο ακριβως σου ειπα και πριν !  και γυριζω και βλεπω να με ρωτας που δυσκολευομαι !  πουθενα δεν δυσκολευομουν και ουτε ειχα συνεχισει το θεμα....να ρωτησω το ιδιο ομως κι εγω ? εσυ γιατι κανεις τοση συζητηση για κατι στο οποιο  οχι απλα δεν εφερα καμια αντιρρηση  , αλλα με το οποιο μαλιστα εξεφρασα την συμφωνια μου ΑπορίαΑπορία?   
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 09:55:58 μμ »

Ωπα... αυτο για την συναισθηματικη αξια.. στο ποστ μου ηταν για νομισματα κτλ.. και γενικοτητα σε οτι αφορα τις αξιες και το τι ζητανε πολλες φορες φιλοι να μαθουν... κτλ.. δεν ειχε σχεση ουτε με την μαρινα ουτε με τα γραμματοσημα! το αναφερα προς απαντηση καποιων προτασεων που και εγω χρησιμοποιω σε οτι αφορα τα νομισματα! απο γραμματοσημα δεν ξερω.. οποτε τι να πω!  τιμες κτλ;; ειναι σαν να ρωτησω φιλοτελιστη να μου πει τιμη για πληρες και χωρις ντεφο ή επιδιορθωσεις, με τα σηματα κτλ..γνησιο γερμανικο κρανος του β παγκοσμιου;; θα ξερει;;;

ειναι διαφορετικο να ρωτησει καποιος το ποσο αξιζει απο κατι που εχει.. χωρις να ξερουμε τον λογο.. συνηθως δεν αναφερει κανεις για πωληση.. κι αλλο να ρωταει για πωληση! αυτα για να μην παρεξηγειθω! Χαμόγελο

περεπιπτωντος.. το κρανος που αναφερω.. αν θυμαμαι καλα... περσυ σε ξενους οικους επιανε 5-6 χιλιαδες ευρω... κι αν ηταν των αλεξιπτωτιστων.. πολυ παραπανω... αλλα να ειναι γνησιο και γερμανικο... ουτε ισπανικο ουτε βουλγαρικο...ουτε φυσικα μοντερνα μουφα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 10:04:08 μμ »

@Μαρίνα, τα γραμματόσημα τα έχεις τακτοποιήσει μία χαρά.προσωπικά,αν τα είχα δεν θα τα τακτοποιούσα τόσο καλά όσο εσύ!
Εγώ ανέφερα γενικά παράγοντες που πέρα από τα γραμματόσημα αυτά καθ αυτά διαμορφώνουν την αξία τους και ανέφερα παράδειγμα που μου συνέβη.
Υποκειμένικα, κοστολόγησα τα γραμματόσημά σου στο ποσό των 10-15 ευρώ.Αποτελούν ένα ενδιαφέρον απόκτημα για κάποιον που ξεκινάει τώρα μια συλλογή και το ποσό αυτό το θεωρώ δίκαιο και για τον αγοραστή και για τον πωλητή.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 10:18:20 μμ »

θα το ρωτησω - τελευταια φορα - και παρα πολυ απλα : μου ειπε καποιος εδω μεσα τιμη σχετικα με τα γραμματοσημα  με την οποια εγω διαφωνησα ?    ψαξτε και τις 4 σελιδες και θα δειτε πως η απαντηση ειναι "οχι" .     και μετα ας μου εξηγησει καποιος  αυτο το κειμενο :

 
"Απαντηση καταρχην πηρες. Απο το φιλο nsr νομιζω.
Επειτα, προσπαθησε ο giannist να σου εξηγησει, και εγω μετα, οτι η ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ αξια αυτων των γραμματοσημων ειναι ευτελης. Τι αλλο θελεις? Αν κανουν 20 ευρω, 25 ή 10? Εισαι ανθρωπος με κριτικη ικανοτητα, μη περιμενεις να ακουσεις μια συγκεκριμενη τιμη γιατι ειναι πρακτικως κατι αδυνατο. Ομως πανω κατω ξερεις πλεον ποσο εχουν."
 



διοτι προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι καποιος επιμενει να μου την λεει για κατι που δεν εκανα ........
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
nsr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 10:26:19 μμ »

Κύριοι όσο και να το θέλουμε, το σάιτ αυτό έχει μια κάποια εξειδίκευση.
Ίσως και το όνομά του να είναι ολίγον παραπλανητικό.
Θα μπορούσε να λέγεται
"Στέκι συλλεκτών και δημοπρασίες"
Δυστυχώς η πλειονότητα των κυρίων εδω μέσα
συλλέγουν και εμπορεύονται μέταλλα.
Δυστυχώς για εμάς που συλλέγουμε γραμματόσημα.
Και δυστυχώς για όσους από εμάς που δεν είμαστε έμποροι.

Εγώ σήκωσα ένα νόμισμα για να μου πουν πως να το καθαρίσω
και με άρχισαν το δούλεμα.
Πάντα συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι σε όποιοδήτε φόρουμ.
Και εγώ σαν νεός, φίλη Μαρίνα, την άντεξα την καζούρα.
Όμως verba volant, scripta manent.

Κυρίοι μην αποθαρρύνετε ανθρώπους που αγαπάν τις συλλογές.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 10:35:53 μμ »

Καζουρα αγαπητε μου δεν ειναι.......  ουτε και τρολλιά το λες.....   Αλαζονικη αντιμετωπιση ισως. Οχι φυσικα απ' ολους ...  Πιο πολυ κι απ΄την αλαζονεια ομως μου την δινει η ασυνεννοησια.... Τωρα το αν αυτη οφειλεται σε βιασυνη ή σε λανθανουσα εγωπαθεια , ειναι  θεμα αλλης συζητησης κι αλλου φορουμ....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 10:44:46 μμ »

κ. Μαρίνα όλα όλα 10-20 ευρώ. Τα πosτάρετε στο ebay με 1 δολαριο.

Το κουράζετε παιδιά. Που να πόσταρε ολόκληρη συλλογή δηλαδή,έλεος.

Το ότι οι περισσότεροι απο εδώ μέσα ασχολούνται με μέταλλα είναι γεγονός.

κανείς δεν αποθάρρυνε κανέναν nsr. Ειδικά κάποιον που αγαπάει τις συλλογές.

Οποιος θέλει να ασχοληθεί και να κάνει συλλογή με οτιδήποτε θα την βρει την άκρη. Αγάπη ναχει για το αντικέιμενο και λίγα χρήματα μόνο αρκούν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:21:35 μμ »

Ο γραπτός ο λόγος είναι παρεξηγήσιμος..
Ο καθένας συλλέγει ότι τον ευχαριστεί και τον γεμίζει.
Νέος είμαι και εγώ και θεωρώ τον  εαυτό μου αρχάριο στη συλλογή νομισμάτων και χαρτονομισμάτων.Δεν είδα κάποιο είδος κάζου για κάτι που ρώτησα..αν κάποιος είχε τέτοιες προθέσεις πολύ απλά θα του ζητούσα να μην σχολιάζει δημοσιεύσεις μου,θα έκανα και εγω το ίδιο και όλα καλά!!
Σε κοινωνία ανθρώπων είμαστε..δεν γίνεται όλοι να συμπαθούμε όλους..
Το γραμματόσημο χρειάζεται μεράκι και από χρήμα,όσο αντέχει η τσέπη του καθενός..
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 12:54:24 πμ »

Mαρινα θα με τρελανεις...πριν το ποστ το 1ο το δικο μου, ρωτας 3 με 4 φορες, παρολλο που σου απαντησε ο Γιαννης ποσο εχει....τα κειμενα υπαρχουν...και μετα μου λες που δυσκολευοσουν? 30 φορες ειπες ΠΟΣΟ κανουν και ποσο κανουν.
Νομιζω ,περα απο αυτο, οτι βλεπεις φαντασματα. Κανεις δε χωρισε σε καμια κατηγορια και κανενας δε βλεπει αλαζονικα κανενα νεο συλλεκτη. Τουλαχιστον απο τη μερια μου δεν υπαρχει καμια τετοια αντιμετωπιση. Αυτα ειναι δικα σου αυθαιρετα συμπερασματα.
Φιλε ΝΜΣ η συζητηση απο την Μαρινα εγινε ΚΑΘΑΡΑ για χρηματικη αξια, εγω της ειπα οτι τα αντικειμενα της δεν εχουν αξια για τους συλλεκτες προφανως εννοουσα τη χρηματικη. Η συναισθηματικη αξια ειναι κατι που δε ξερω πως προεκυψε στην κουβεντα.
Απορω παντως με κατι ... οταν καποιος μπαινει σε καποιο φορουμ για να ρωτησει κατι, αν ειναι νεος στο χωρο, τοτε συνηθως το κανει με χαμηλους τονους, εδω παρατηρω νεους συλλεκτες που κατηγορουν για αλαζονεια, για καζουρα.....παιδια ειναι λογικο καποια πραγματα να σας φαινονται αφυσικα, αλλα πριν βγειτε και κατηγορησετε τους αλλους για επαρση κλπ...ψαξτε τη λιγο τη δουλεια...μπειτε στο ebay, κοιταξτε ποσο πωλουνται εκει τα αντικειμενα σας και μετα αρχιστε τις οποιες κατηγοριες. Η Μαρινα νομιζω πηρε την καλυτερη απαντηση απο καποιον φιλο πιο πανω....1500 γραμματοσημα για 3-4 ευρω. Ε τι αλλο να ειπωθει πια...Αν εβλεπε παρομοιες δημοπρασιες τοτε θα καταλαβαινε πανω κατω τι παιζει.
Αυτα απο μενα, καληνυχτα!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 01:40:52 πμ »

Ο γραπτος λογος παρεξηγειτε πολυ ευκολα! αυτο που εννοει ο ενας ο αλλος το καταλαβαινει αλλιως! συμβαινουν αυτα πολυ ευκολα! απο οτι καταλαβα, το "Για ενα συλλεκτη, τα γραμματοσημα αυτα δεν αξιζουν τιποτα". χωρις τον προσδιορισμο για ποια αξια μιλαμε... παρεξηγηθηκε η ερμηνεια του...

καποιες φορες.. και οι νεοι αλλα και οι παλαιωτεροι κι οχι μονο στα συλλεκτικα αλλα παντου, μπορει να παρουν κατι σαν ειρωνεια.. ή να παρεξηγησουν κατι που εχει ειπωθει! ανθρωποι ειμαστε! οταν μιλας με καποιον ειναι διαφορετικα απο οτι γραφεις...! στον γραπτο λογο... ενα κομμα, ενα θαυμαστικο κατι και παει χαθηκε η μπαλα! (παρεπιπτωντως.. καλο το παιχνιδι ε;; Μεγάλο χαμόγελο για Ρεαλ-Μπαρτσα λεω! ). δεν ειναι μονο το υφος που το λεει καποιος.. που δεν μπορεις να το καταλαβεις απο ενα γραπτο... αλλα και αλλα πραγματαπ ου προσπερναμε καθημερινα...
κι εγω που.. τα εμαθα με περιεργο τροπο... και πολλες φορες τα κανω!!

πχ... τα κεφαλαια γραμματα.. αν γραφεις με κεφαλαια... ειναι σαν να μου φωναζεις και να με βριζεις! φαντασου.. να μου γραφεις ενα απλο μηνυμα και εγω να βλεπω οτι μου την λες!

τα πολλα θαυμαστικα μπορει να δηλωσουν την κακη εκπληξη, ειρωνεια κτλ.. ή το οτι δεν το πιστευεις αυτο που σου λενε...

οποτε μπορει να γραψω.. εχεις πολυ ομορφα νομισματα!!!!!   και εσυ να το παρεις σαν ειρωνεια...

αν βαλλω πολλες τελιτσες... (ειδες.. το κανω ενω ειναι κανονικα παρεξηγησιμο!), καλλιστα ο αλλος μπορει να το παρει σα να κρυβεις κατι, ή οτι πετας σποντα.. σαν υπονοια!
αν λοιπον με μερικα κομματα και τελειες αλλαζει ολοκληρο κειμενο, φαντασου με τις λεξεις και το πως τα γραφει κανεις αλλα κτι το πως τα λαμβανει ο αλλος!

ελπιζω το θεμα να τελειωσει εδω.. στο κατω κατω απλα αποψεις αλλαζουμε! ας κοιταξουμε την ομορφια των συλλεκτικων... αρκει για να μας φερει και παλι χαμογελο και να σβησει τυχον παρεξειγησεις! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 02:19:47 πμ »

Φιλε Νικο ωραια τα λες οπως παντα εξαλλου,,,,το θεμα ειναι πως τον τελευταιο καιρο διακρινω καποια μεγαλη ενταση σχεδον σε ολα τα γραφομενα,,,αυτα τα γραφω χωρις κανενα ιχνος παρεξηγησης απο κανεναν απολυτως,,,
Βλεπω λοιπον οτι ολοι ειναι στην τσιτα να την πουν στον αλλον...
Και αναφερομαι και στους καινουργιους και στους παλιους,,,
οπως γραφει και ο φιλος solferino καπου μην το κουραζουμε,,,ρωτησες πηρες απαντησεις,ειναι 5 επανω 5 κατω ,σου αρεσει δεν σου αρεσει αυτο ειναι,,τωρα γιατι και πως και ετσι κ.λ.π.κατανταει οντως κουραστικο..
Πριν λιγο καιρο ζητησα την γνωμη για 2500 γραμματοσημα ,,,δεν εγινε τετοιο θεμα,,,,
Υποβιβασμους και διαχωρισμους δεν εχω διακρινει τον λιγο καιρο εδω μεσα,,,οπως γραφει και ο heretic...
Γραφονται σελιδες ολοκληρες για το τιποτα,,,,μηπως εκει μας φτασανε να παρεξηγουμαστε για το τιποτα και να λεγονται ολα αυτα....
Οταν μπηκα για πρωτη φορα ανεβασα για εκτιμηση νομισματα σπανια  αρκετων χιλιαδων ευρω,,,γραφτηκαν 4 σελιδες,,τι επρεπε να γινει? ,,,να γραφουμε ακομα,,,μου ειπαν απαντησα μου ξαναειπαν ,,,,καταλαβα...τελος.
Καθομαι πολλες ωρες στο σαιτ και διαβαζω σχεδον τα παντα ,γραφω οταν θελω κατι,πολλες φορες με χιουμορ,πειραζω κανεναν φιλο οπως εσενα,τελος.
Δεν ειναι αναγκη να χαλαμε την ψυχολογια μας με τετοια πραγματα,
Αυτο το ειπα ετσι ,,το εγραψα μετα ,δεν εννοουσα αυτο,,,,ειναι οντως κουραστικο.
Θα μου πεις τωρα μην τα διαβαζεις,,,
Ε...τι να κανω τωρα ?μου κολλησατε το μικροβιο.
Με εκτιμηση προς ολους
Ενας απλος φορουμιστας που περναει ωραια την ωρα του
Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 12:07:58 μμ »

@heretic   :  μαλλον εσυ θα μας τρελανεις ή εξακολουθεις να μην διαβαζεις ολοκληρα τα κειμενα ή τα διαβαζεις με αναποδη χρονολογικη σειρα ...... πριν το πρωτο δικο σου ποστ  ο γιαννης ειχε παρεμβει 2 φορες χωρις να εχει δωσει μια σαφη απαντηση . ο πρωτος που εδωσε σαφη απαντηση( δημοσιως) ηταν ο νσρ . Πραγματικα εαν δεν εισαι σε θεση να εξακριβωσεις αυτο το πολυ απλο , τσαμπα χανω τον χρονο μου μιλώντας .
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 12:50:10 μμ »

Επειδη μαλλον εγω χανω το χρονο μου δε θα ασχοληθω ξανα. Ο ανθρωπος σου ειπε ξεκαθαρα τι συμβαινει με αυτης της αξιας τα γραμματοσημα. Τωρα εσυ θες νουμερα. Ελπιζω τωρα που σου ειπανε τοσα νουμερα να ελυσες τις αποριες σου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences