Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:02:56 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματόσημα  (Αναγνώστηκε 27359 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nsr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 01:40:51 μμ »

Μαρίνα η ελάχιστη τιμή καταλόγου για τα σφραγισμένα κοινά είναι 0.20 του δολαρίου.
Αυτά τα οποία δεν εκδόθηκαν από ταχυδρομείο είναι τα
http://en.wikipedia.org/wiki/Cinderella_stamp
Ίσως έχεις κάποια που αποτιμούνται και 0.30 ή και 0.50.
Προσωπικά νομίζω πως κάποιος θα μπορούσε να δώσει ως 297 * 0.10.
Αυτό όχι λόγω της σπανιότητας αλλά του όγκου.
(Κάποιος θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει για ανταλλαγές
και να εμπλουτίσει την συλλογή του.
Τότε τα 25 περίπου ευρώ θα τον συνέφεραν.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 02:00:20 μμ »

Βρε παιδια θα παρακαλουσα να με διαβαζετε προσεκτικα...... δεν ειπα επιθετικος , αλλα επιθετο (επιθετικος προσδιορισμος) πχ Jimse .    Προηγουμενως εγραψα τοσα για το πρακτικο σκελος της εκτιμησης....και βλεπω παλι μιαν απαντηση που ειναι φλου .... δεν εχει νοημα ετσι να κανω ερωτησεις  οταν οι απαντησεις που εισπραττω  πολυ απλα ειναι αλλες....    εσυ Γιαννη εαν πας στον περιπτερα να παρεις τα γραμματοσημα και τον ρωτησεις τι σου οφειλω ....δεν θα σου απαντησει ουτε φθηνα , ουτε λιγα , ουτε τιποτα...θα σου απαντησει μ ενα νουμερακι , σωστα ?   Αυτο ελεγα λοιπον παραπανω , αλλα  μαλλον δεν εγινα κατανοητη . Και προηγουμενως σε ενα αλλο τοπικ μαλλον παλι βιαστικά ανεγνωσθην   και μαλλον ειναι προτιμοτερο τελικα να μην υπεισερχομαι σε τετοιου ειδους ερωτησεις , διοτι αντι να επιτυγχανεται ο σκοπος , τρωμε δυο ωρες να εξηγουμε τα ιδια κ τα ιδια .  Αναποφασιστικότητα


εεεεε ούτε καφέ δεν είχα πιεί ακόμα... άλλα βλέπουν τα μάτια και άλλα το μυαλό συγνώμη..
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 02:47:13 μμ »

Κατανοω και συγχωρω πληρως οσους καλουνται να λειτουργησουν ανεπιτυχως- λογω ελλειψης καφε.... Εαν δε  , ειναι λατρεις του διπλου ελληνικου , δεν το συζηταω καν........ Σαρκασμός  Εαν επιπλεον εχουν ξεμεινει απο τσιγαρα , φιλικη συμβουλη , ας ξαναπεσουν στο κρεβατι  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 02:57:54 μμ »

Μαρίνα η ελάχιστη τιμή καταλόγου για τα σφραγισμένα κοινά είναι 0.20 του δολαρίου.
Αυτά τα οποία δεν εκδόθηκαν από ταχυδρομείο είναι τα
http://en.wikipedia.org/wiki/Cinderella_stamp
Ίσως έχεις κάποια που αποτιμούνται και 0.30 ή και 0.50.
Προσωπικά νομίζω πως κάποιος θα μπορούσε να δώσει ως 297 * 0.10.
Αυτό όχι λόγω της σπανιότητας αλλά του όγκου.
(Κάποιος θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει για ανταλλαγές
και να εμπλουτίσει την συλλογή του.
Τότε τα 25 περίπου ευρώ θα τον συνέφεραν.
παντως αν σε συμφερει?εχω μερικες χιλιαδες να σου δωσω,με 10 λεπτα το κομματι!εγω παντως θα χαρω πολυ,εσυ δεν ξερω?αν θελεις στειλε μου πμ,για να αρχιζω να συσκευαζω!γιαννηςτ.υγ.αν μενεις αθηνα μια κυριακη στους παγκους του θησειου,θα σε πειση!οσο για την φιλη μαρινα δεν εχω λογους να ερχομε σε αντιμαχιες,αλλα ηθελα να τονισω οτι δεν υπαρχει πλεον ενδιαφερον για συλλεκτικα γραμματοσημα!ποσο μαλλον αυτα,που προοριζοντουσαν για νεους συλλεκτες!τι τιμη θα μπορουσα να δωσω?απο την μερια μου θεωρω το θεμα ληξαν,και ζητω συγνωμη αν φανηκα επιθετικος,κατι που ποτε δεν θα ηθελα!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 03:09:25 μμ »

Γιαννη και παλι αποφευγεις να δωσεις τιμη , εμμενοντας στο οτι δεν εχουν ζητηση .....  Σε αυτον ομως που θα τα ζητησει , κατι πρεπει να πει καποιος..... Η απαντηση του ΝΣΡ ειναι σαφης  και πρακτικα αυτο ακριβως που θελαμε οταν ανεβηκε το θεμα στον τομεα των εκτιμησεων . Συμπτωματικα δε  , ειναι ακριβως η ιδια τιμη που  ειπαμε ηδη δυο ατομα ....και ο νσρ τριτος....   Καμια διαθεση αντιδικιας δεν υπαρχει , απλα προτιμω τις καιριες και σαφεις απαντησεις απο τις φλου . Θα επανελθω μετα το περας των μαθηματων μου . Καλο σας απογευμα ολων .
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:05:55 μμ »

Απο τη μερια μου κατανοω οσους δε δινουν συγκεκριμενη τιμη, και αυτο αναφερεται οχι μονο στα γραμματοσημα αλλα και στα νομισματα πχ της Δημοκρατιας Β. Και αυτο γιατι ενας συλλεκτης εδω μεσα εχει (ασυναισθητα ή οχι) το κριτηριο να μη πει καποια τιμη που δεν ισχυει. Αγαπητη Μαρινα, τιποτα δεν ειναι τζαμπα μεν, αλλα ενας εμπορος ή καποιος σε ενα παγκο, ή σε περιπτερο κλπ κλπ,σιγουρα θα σου πει μια τιμη, αλλα η τιμη αυτη θα ναι φουσκωμενη για προφανεις λογους. Ο συλλεκτης ομως δε μπορει να μπει σε αυτη τη διαδικασια. Για ενα συλλεκτη, τα γραμματοσημα αυτα δεν αξιζουν τιποτα. Για εναν εμπορο γραμματοσημων αξιζουν οσο εσυ τα βρισκεις στο περιπτερο ή στους παγκους. Γιατι δυσκολευεσαι τοσο δε καταλαβαινω? Πες 20 ευρω και τερμα. Τα ιδια ακριβως θα ελεγα και για τα νομισματα. Φιλε μου αν τα πουλανε στους παγκους στο μοναστηρακι 50 λεπτα και 1 ευρω το τεμαχιο , αυτο ΔΕΝ ειναι η τιμη τους. Επειδη ομως εγω σα συλλεκτης δε μπορω να σου πω οτι τα νομισματα σου δεν κανουν τιποτα, βαλτα και εσυ 50 λεπτα το τεμαχιο. Αυτες ολες οι συζητησεις κατ εμε δεν εχουν νοημα. Αν καποιο αντικειμενο αξιζει κατι πανω απο 2-3 ευρω, σιγουρα θα το επισημανουν εδω οι συλλεκτες που ειναι πολλοι και σοβαροι. Τωρα αν κατι κανει 0,50 λεπτα ειτε 0,75 δεν εχει νοημα. Η ιδια συζητηση εγινε και για τα κατοχικα και εκει ισχιει πανω κατω το ιδιο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 06:20:36 μμ »

θα μου επιτρεψετε να δωσω την αποψη μου... χωρις ουτε να εχω σκοπο να δικαιολογησω καποιους. ουτε και να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν! ισα ισα που αντιπαθω τις αγριες αντιπαραθεσεις και πιστευω οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες... και φυσικα ολους σας θεωρω φιλους μου! Χαμόγελο! απλα για να εξηγησω καποια πραγματακια.. ή να πω καποιες σκεψεις μου γι αυτα...μιας και εγω χρησιμοποιω το .. αλλα ειναι ομορφα και κρατησε τα!... Χαμόγελο

οι τιμες διαφερουν...παντου! απο μαγαζι σε μαγαζι... απο αγορα σε αγορα, απο μερος σε μερος! παρολα αυτα.. υπαρχουν για πολλα νομισμτα ή οτιδηποτε αλλο συλλεκτικο μια καποια τιμη αναλογα με την κατασταση ενος νομισματος ή με την σπανιοτητα του! ετσι δεν ειναι;

οι τιμες σε μαγαζια ή παγκους δεν ειναι απαραιτητα και σωστες! φυσικα το ιδιο συμβαινει και καποιες φορες σε καταλογους... απλα.. ο εμπορος.. λογικο ειναι να στο φουσκωσει στην τιμη... γιαν α βγαλει κερδος! ποτε μα ποτε δεν θα το δωσει παρακατω! για σκεφτειτε... ειδα εδω ταλιρο του Γεωργιου σε κατασταση F.. και καθαρισμενο στα 600 ευρω σε μαγαζι... ειναι αυτη η τιμη του;;; οχι! την ιδια περιοδο πηρα ενα ομορφο και ανωτερης καταστασης με 25 ευρω απο καλο φιλο και χρηστη του φορουμ! μαλιστα το χτυπησα και το κερδισα απο το εβαυ!

δεν ειναι ολα τα νομισματα ή τα συλλεκτικα ακριβα ή δυσκολα! αν ηταν ετσι... ολοι θα ειμασταν πλουσιοι! ισα ισα που ελαχιστα ειναι τα ακριβα! τα περισσοτερα ειναι φτηνα εως πολυ φτηνα!!

τωρα.. γιατι αποφευγει ενας συλλεκτης να εκφερει αποψη ως προς την τιμη ή και καμια φορα ακομα και την κατασταση ενος πχ νομισματος!

1) μιας και ειμαστε ανθρωποι διαφορετικοι... πολλες φορες εχουμε και διαφορετικες αποψεις! για σκεφτητε λοιπον να πω εγω.. αυτο ειναι VF, να βγει ο Γιαννης και να πει.. τι λες ρε Νικο.. αυτο ειναι XF... κτλ.. ή να πω εγω.. αυτο κανει 5 ευρω.. να βγει αλλος και να πει.. τι λες.. το ειδα σε μαγαζι 3 ευρω.. αλλος θα πει.. οχι κανει 10 ευρω γιατι τοσο το δινουν στο ιντερνετ στο ταδε site...... οποτε μπορει καλλιστα να δημιουργηθει ιστορια και αντιπαραθεση για το τιποτα!

2) μην ξεχναμε οτι το φορουμ δεν ειναι πια μονο φορουμ αλλα εχει και δημοπρασιες και πωλησεις! αρα.. μπορει να υπαρξει προβλημα με καποια δημοπρασια ή τιμη με το να συζηταμε για τιμες... πραγμα που ισως ειναι και αντιθετο στην φιλοσοφια πολλων χρηστων! μεταξυ μας ειμαστε ετσι κι αλλιως!

3) ... ειλικρινα.. πολλα ειναι πολυ φτηνα.. τοσο φτηνα που... τι να πεις;;; να πω πχ.. κανει 1 ευρω ενω ακυκλοφορητο το βρισκεις με 1.50 το πολυ;; το τιποτα... πολλες φορες ειναι γιατι απλα δεν υπαρχει τιμη για χαμηλες καταστασεις! αν δειτε και τον κραους... σε πολλα κερματα τιμη υπαρχει μονο απο XF ή μονο σε ακυκλοφορητη κατασταση! αρα σε ολες τις υπολοιπες καταστασεις... κανει στν ονομαστικη αξια αν ακομα περναει! αν και παλι.. εκει λογικα γραφει FV... (face value)...
σκεφτητε λοιπον ενα νομισμα απο μια χωρα με χαλια οικονομια... τι αξια μπορει να εχει σε κυκλοφορημενη κατασταση αν ειναι και πολυ ευκολο;;; μπορει να μην υπαρχει καν τιμη!!! να ειναι κατω του ενος σεντ του ευρω!!! ναι εχει τετοια! εδω εγω εχω παρει χαρτονομισμα σε κακη κατασταση στην ονομαστικη τιμη του.. που ηταν... 5 λεπτα του ευρω!!!! εδω υπαρχει χαρτονομισμα που ακυκλοφορητο κανει γυρω στα 30 λεπτα!! αν καποιος το δειξει σε πολυ κυκλοφορημενη κατασταση ή σχισμενο κτλ.. τι να του πεις απο τιμη;;;
σε τετοιες καταστασεις.. δεν θα κοβονταν τα ποδια αν ακουγατε την τιμη;; δηλαδη αν καποιος πει.. ποσα εχεις; 10 κερματα;; ολα μαζι κανουν μισο ή 1 ευρω... θα ηταν καλυτερα απο το τιποτα; και ειλικρινα τωρα και μεταξυ φιλων.... θα τον πιστευατε αυτον που σας το ειπε;;; λογικο ειναι να μην τον πιστεψετε! ειδικα αν βλεπετε καποιους αλλου να πουλανε σε τρελλες τιμες! οπως αναφερα εγω με το ταλιρο!!

παρολα αυτα... ναι αναφερω οτι ειναι ομορφα και να τα κρατησετε γιατι δεν τα μετρας ολα με την συλλεκτικη αξια! πιστευω οτι ξερετε ποια ειναι η αποψη μου για τα κυκλοφορημενα νομισματα! οτι τα αγαπαω και τα μαζευω.. αλλα παντα γνωριζω οτι δεν ειναι κατι που εχει υψηλη τιμη ή καποια αξια... προσωπικα δεν με νοιαζει αν το κερμα ειναι τοσο φτηνο που για να το παρω πρεπει να με πληρωνουν κιολας! χαχαχαχα μου αρεσει;; το θελω! ειδικα δε καποια κερματα που μπορει να εχετε που ειναι απο τους γονεις σας.. τους παππουδες σας... που κουβαλανε ρε παιδια και μια αναμνηση... εχουν μια συναισθηματικη αξια που κανεις δεν μπορει να την καταλαβει ή να την κανει σε ευρω! κανεις εμπορος!! και σε συλλεκτες... χωρις να θελω να προσβαλω κανενα ή να παρθει το παραδειγμα μου σαν ρατσιστικο κτλ.... το νομισμα που μου εδωσε ο παππους μου... για εμενα εχει περισσοτερη σημασια απο ενα αλλο... εστω κι αν αυτο το αλλο... το εδωσε καποιος αλλος παππους στο δικο του εγγονι! αυτο γιατι απλα... την κινηση την εκανε ενας δικος μου ανθρωπος... ο δικος μου παππους! καταλαβαινω οτι ειναι δυκολο να εκφρασω τα συναισθηματα αυτα..... και ελπιζω στην δικη σας κατανοηση! αν πας σε ενα εμπορο ή εναν ενεχειροδανειστη... και του πεις.. αυτο ηταν του παππου μου... μαλλον θα λαβεις απαντηση... δε μπα να ηταν και του πατριαρχη... λογικο ειναι! τα συναισθηματα δεν εχουν τιμη και η αξια τους δεν μετριετε ουτε με ευρω ουτε με χρυσες λιρες!!

τελος.. αυτο το λεω πολυ απλα γιατι δεν ειναι ομορφο να πεταχθουν! επειδη δεν εχει κατι την αξια που θα θελαμε να ειχαν... δεν παει να πει οτι ειναι και αχρηστο!! καποια.. πχ ασημενια που ειναι πολυ φθαρμενα.. ή τρυπια... και λεμε.. μονο τιμη μεταλλου... νομιζεται οτι ειναι λιγο;; καποια ειναι κοντα στην αξια του κανονικου!!!
τωρα.. γιατι λεω να τα κρατησετε και ειναι ομορφα... απο το να μην τα εχετε καθολου... μια χαρα ειναι! μπορει καποια στιγμη.. να τα δωσεται στα παιδια σας.. εξηγωντας τους για τα νομισματα.. και μαθαινοντας τους για τις δραχμες.... που δεν προλαβαν να δουνε!! αν παλι δεν τα θελετε... παντα θα υπαρχει καποιο παιδι που του αρεσουν και τωρα ξεκιναει να μαζευει! στα ματια του θα ειναι θησαυρος και η χαρα που θα παρει... αλλα και το ευχαριστω που θα σας πει... πιστεψτε με.. θα ειναι σας δωσει μεγαλυτερη χαρα και ικονοποιηση απο το να παρετε 1 - 2 ευρω κι αν!

ολα τα παραπανω τα εγραψα για νομισματα και χαρτονομισματα ετσι;; στον τομεα που γνωριζω λιγα πραγματακια!

πισω στα γραμματοσημα τωρα.. για να κλεισω..

οι συλλεκτες γραμματοσημων.. ή οι κατοχοι καταλογων.. λογικα θα ξερουν ποια ειναι η τιμη τους...

ναι.. τα γραμματοσημα εχουν παρει την κατηφορα στα συλλεκτικα.. και ειναι κατι λυπηρο γιατι το γραμματοσημο πεθαινει! ολοενα και περισσοτερα κρατη εχουν πια ειτε μηχανοποιητα στικερ χωρις παραστασεις... εχει πολλα ομορφα! (και το λεω ενω δεν μαζευω!!) απο εκει και περα.. αν καποιου του αρεσουν.. τα παιρνει! για τα συλλεκτικα που δεν εχουν ενδιαφερον... και ειναι απο μικρα κρατιδια που το κανουν για να διαφημιστουν και να εχουν εσοδα.... προσωπικα διαφωνω!!  το ιδιο ειναι και στα νομισματα... υπαρχουν πολλα τετοια!!! αλλοι τα μαζευουν σαν τρελλοι.. αλλοι τα απαξιωνουν... αλλα αν καποιος το θελει.. το παιρνει! τιμες υπαρχουν διαφορες! πιστευω οτι τα χρηματα που δωθηκαν ειναι οκ και ειναι ολοι ευχαριστημενοι! Χαμόγελο

ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ.. και ζηταω συγνωμμη που μαλλον εγραψα οχι απλα σεντονι αλλα και παπλωμα μαζι! χαχαχαχα

ελπιζω επισεις να μην με παρεξηγησε κανεις σας! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 06:21:36 μμ »

αμαν... τι σεντονι και παπλωμα... και μαξιλαροθηκες μη σας πω εγραψα... Σορρυ!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 06:41:21 μμ »

α... χαχαχαχα κατι που ξεχασα... εκει που αναφερω για τους παππουδες και τα νομισματα.. και την συναισθηματικη αξια εστω κι αν δεν εχουν συλλεκτικη αξια.... εχω ενα καλο παραδειγμα....

αν δειτε τα πρωτα μου νομισματα και χαρτονομισματα.. ολοι θα γελασετε!!! ξενα ολα.. και κουρελια τα χαρτονομισματα ενω τα νομισματα με φθορα και περιεργο πατιναρισμα.. μαλλον με κατι ειχαν παλια καθαριστει.. δεν ξερω...
αν τα βαλω εδω προς εκτιμηση ολοι μα ολοι θα μου πειτε.. τιμη.. τιποτα.... ουτε 1 ευρω και τα 4!!! (2 χαρτονομισματα και 2 νομισματα)! μονο που... για εμενα... εχουν τοση αξια οσο οτι εχω και δεν εχω στην συλλογη μου!!! ακομα και το 40δραχμο του οθωνα ή το ταλιρο του 1846 να μου εδιναν γι αυτα...θα ελεγα οχι! δεν κανω πλακα!!! το εννοω!!!
γιατι αυτο;; μα γιατι ειναι η αρχη για εμενα!! τα πρωτα μου και χαρη σε αυτα... ξεκινησα το ταξιδι στον συλλεκτισμο γενικα!!!! χωρις αυτα.. δεν θα ημουν εδω να μιλαμε.. και ναι... τα πρωτα μου ηταν ξενα... οσο περιεργο κι αν ακουγετε... τα νομισματα δωρο απο μια γυναικα... και τα χαρτονομισματα βρεθηκαν στον δρομο! πραγματικα ανευ συλλεκτικης αξιας... αλλα για εμενα ειναι κατι σαν την τυχερη δεκαρα του Σκρουτζ Μακ Ντακ! χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 06:48:00 μμ »

Η κοπελα ομως δε μιλησε για συναισθηματικη αξια (με οσα λες συμφωνουμε φυσικα), αλλα για χρηματικη. Οποτε λογικο ειναι να παρει απαντηση βαση της χρηματικης αξιας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 07:07:42 μμ »

ναι η Μαρινα ζητησε τιμη.. εγω περισσοτερο αναφερθηκα σε νομισματα και το οτι πολλοι συλλεκτες λεμς οτι δεν κανουν τιποτα... αλλα κρατα τα.. αξια υπαρχει σε ολα τα πραγματα.. αλλη ειναι συλλεκτικη, αλλη ειναι ιστορικη, αλλη ειναι συναισθηματικη.... δεν ειναι ολα σε ευρω...

να σου πω κατι αλλο... η τσαγερα που εχου με στο σπιτι μου και ακομα χρησιμοποιουμε.. αν και παλια.. δεν εχει ιδιαιτερη αξια στους γονεις μου... ουτε και σε πολλους απο εσας... σε μια απο τις αναζητησεις μου στο ιντερνετ... βρηκα μια παραπλησια σε μουσειο! ηταν σε μουσειο για το ολοκαυτωμα στον Β παγκοσμιο!!!
γιατι;; εμμ.. κι εγω που δεν την ηξερα...δεν τις εδινα σημασια.. ειχε μια περιεργη σφραγιδα στην βαση.. αλλα που να παει το μυαλο μου... οτι ειναι του Σιντλερ;;; το εργοστασιο ειναι μουσειο πια!!! αν αναρωτιεστε ποιος ειναι ο Σιντλερ.... σιγουρα εχετε δει την ταινεια.. η λιστα του Σιντλερ!!

η τσαγερα δεν ειναι του τοτε.. αλλα μαλλον καπου του 1950 ή 60... αλλα ολα θεωρουνται συλλεκτικα!

χεχεχεχε πινω συλλεκτικο τσαγακι... λες γι αυτο να εχω τοσο πολυ αυξημενο το μικροβιο του συλλεκτισμου;; χαχαχαχαχα

στα γραμματοσημα πιστευω ειναι δυσκολο να ψαξεις τιμη για το καθενα... πανω κατω παντως συμφωνησαμε στο ποσο εκαναν! τωρα... καποιος που τα θελει τα αγοραζει καποιος που δεν τα θελει δεν τα αγοραζει... η μεση τιμη ειναι οκ!

προσωπικα εψαξα και βρηκα το φυλλαρακι του ΑL Qiwain με τις εικονες.. σε site γραμμαατοσημων με 3 ευρω.. και στο εβαυ με 1-2 ευρω.. θα σε γελασω..  τα λουλουδια ηταν παρακατω.. νομιζω στο 1.75 ευρω!

σιγουρα καποια ειναι φτηνοτερα και καποια ακριβοτερα.. οποτε μια μεση τιμη για σχεδον 300 γραμματοσημα.. ειναι οκ! αυτο πιστευω...
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 08:01:12 μμ »

Διάβασα με ενδιαφέρον τα όσα γράψατε.Δεν αντιλέγω ότι τα γραμματόσημα είναι μικρής αξίας,όχι μηδενικής βέβαια. Κάποιος που μαζεύει γραμματόσημα μεγάλης αξίας ή έχει μία μεγάλη συλλογή θα αδιαφορούσε γι αυτά.οπότε για έναν τέτοιο συλλέκτη η αξία τους είναι μηδενική με την έννοια ότι του είναι άχρηστα.Κάποιος νέος συλλέκτης που θέλει να γεμίσει το άλμπουμ του με γραμματόσημα διάφορων χωρών,πιστεύω θα έδινε μέχρι και 10-15ευρώ για να τα αποκτήσει.
Πολλές φορές στα γραμματόσημα ισχύουν και άλλοι παράγοντες που διαμορφώνουν μία  αξία..πιο συγκεκριμένα,τα γραμματόσημα με ίδιο θέμα(πουλιά,ψάρια,ολυμπιακοί αγώνες κλπ) ή γραμματόσημα ίδιας χώρας,αν παρουσιαστούν όμορφα. πιάνουν πολύ καλύτερη τιμή από το να τα βάλεις όλα μαζί σε ένα σωρό,να βγάλεις μια πρόχειρη φωτογραφία και να γράψεις 300 διάφορα σφραγισμένα..

Πριν από ένα χρόνο περίπου βρήκα μια δημοπρασία στο ebay με μια φωτογραφία τραβηγμένη από κινητό με κάμερα χαμηλής ανάλυσης και έγραφε many used stamps..την κέρδισα την δημοπρασία για λίγα ευρώ..(3 ή 4).

Λοιπόν έλαβα μετά από μια βδομάδα έναν φάκελλο με 1500 γραμματόσημα..τα περισσότερα μικρά και παμπάλαια..(1890-1940),αρκετά ασφράγιστα κυρίως ευρωπαικών χωρών και αποικιών.. εκτίμηση δεν έχω κάνει,βρήκα και 2 πρώτης Ολυμπιάδας Αθήνας μέσα.Τη συγκεκριμένη δημοπρασία,άμα την έκανε με καθαρές φωτογραφίες και τα χώριζε σε χώρες,θα έπιανε πολλά περισσότερα ο πωλητής..συμπέρασμα,δεν μετράει μόνο τί πουλάμε αλλά και σε ποιόν και πώς..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 08:36:24 μμ »

χαιρομαι που βλεπω καποιον καθαρα φιλοτελιστη! Χαμόγελο αν και δεν μαζευω γραματοσημα!

μεσα η Μαρινα ειχε πολυ ομρφα γραμματοσημα... και φυλλα σειρες.. μια χαρα!
εχω πολυ λιγα.. χρυσα..
 
πολυ καλο λοτ πηρες!! συγχαρητηρια! μεσα μπορει να βρηκες ακομα και αυτα που ηταν και σαν χαρτονομισματα;; πχ.. κατι τσαρικα.. ή της σερβιας... ή οθωμανικα;; αυτα τα ψαχνω! χαχαχαχα φυσικα για την συλλογη μου χαρτονομισματων! δεν νομιζω να ειναι ακριβα.. ειδικα τα τσαρικα δεν ειναι καθολου!!
εχω μονο ενα σερβικο 5 παρα.. πρεπει να ειναι καπου του 1915...;;;αυτο το ειχαν και σαν γραμματοσημο αλαλ και σαν χρημα.... το δικο μου ειναι σφραγισμενο... αλλα... Χαμόγελο

οντως.. θεματικα.. ειναι πολυ ομορφα και ανεβαζουν τιμη! ειναι κριμα που εχει πεσει τοσο η συλλογη τους! βλεπω τωρα που βγαινουν τα ασχημα μηχανικα αυτοκολλητα και το γραμματοσημο πεθαινει... καποια στιγμη θα τα βλεπουμε μονο μεσα απο τις συλλογες...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 08:49:29 μμ »

Υποψιν βεβαια οτι για ολες τις τιμες που αναφερουμε, οι τιμες ισχυουν για ΑΡΤΙΑ γραμματοσημα, ανεξαρτητα αν ειναι σφραγισμενα ή οχι. Ακομα και το πιο φθηνο γραμματοσημο εχει αξια (χρηματικη) αλλα μονο αν ειναι αρτιο, ολα τα δοντακια δηλαδη ακεραια, να μην εχει καποιο μεγαλο τσακισμα, να μην ειναι σκισμενα, να μην εχουν κηλιδες, μουντζουρες κλπ.
Αλλο πραγμα η συναισθηματικη αξια, που ειναι κατι υποκειμενικο, αλλο πραγμα η αξια η χρηματικη, που ειναι κατι που διαμορφωνεται απο πολλους παραγοντες. Ενα πραγμα που εχει συναισθηματικη αξια για μενα, οταν παω να το πουλησω, τον αγοραστη δε τον ενδιαφερει η δικια μου ιστορια, και λογικο ειναι. Αρα εκει πρεπει πανω κατω να γνωριζουμε τι αξιζει αυτο που εχουμε στα χερια μας σε ψυχρα νουμερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 08:50:31 μμ »

Εχετε γραψει παρα πολυ (κ πολλοι)  οσο ελειπα  , οποτε σε τι να πρωτοαπαντησω ?  α)donsoc : περιττο να πω οτι αν κοιτουσατε ολες τις φωτογραφιες θα δειτε οτι ειναι τακτοποιημενα ειτε ανα χωρα ειτε ανα ηπειρο - εγω ετσι τη νοω την τακτοποιηση  οταν αφορα πολλες χωρες κι απο ολες τις ηπειρους..... b) heretic77  : εχω την εντυπωση οτι για πολλους σε αυτο το φορουμ συλλεκτης θεωρειται μονο οποιος  σπαταλαει πολλα χρηματα για να αποκτησει κατι... ή υπολοιποι με τα "κοινα" αποκτηματα ειναι κατι σαν ....συμπτωματικοι  κατοχοι . Ειναι εξαιρετικα ενδιαφερων σημειολογικα ο τροπος που τελικα επιλεξατε να  κανετε την διακριση .....  Γραφεις δε αυτο ---> " Για ενα συλλεκτη, τα γραμματοσημα αυτα δεν αξιζουν τιποτα. Για εναν εμπορο γραμματοσημων αξιζουν οσο εσυ τα βρισκεις στο περιπτερο ή στους παγκους. Γιατι δυσκολευεσαι τοσο δε καταλαβαινω?"    - Περιττο να σου πω οτι δεν δυσκολευομαι σε κατι .... ζητησαμε μια εκτιμηση - και για να ειμαι και ακριβης η αρχικη μου ερωτηση ηταν "ποιος ενδιαφερεται "   εχουν γραφει  ενα καρο πραγματα και μονο ελαχιστα απο αυτα ηταν "του δε ποιντ "  - ολα τα υπολοιπα ηταν μια απιστευτη φλυαρια , την οποια ουδεποτε θελησα  και η οποια σαφεστατα δεν με ενοχλει  μιας και προωθει την ανταλλαγη ιδεων και αποψεων , ομως δεν θα απολογηθω για την προαναφερθεισα πλουραλιστικη συζητηση - διοτι  μια τετοια ερωτηση  τυπου "γιατι δυσκολευεσαι τοσο "    προτρεπει αυτοματως τον αλλον ειτε σε απολογια ειτε σε κλεισιμο της συζητησης .  Θες να σου πω ενα συμπερασμα ομως απο τις λιγες μου ημερες στο φορουμ ?   Υπαρχει περισσευμα αλαζονειας που εχει την βαση του εκει ακριβως που ειπα και πριν ....στο ποιος θεωρειται συλλεκτης και ποιος οχι . Κατ΄εσε λοιπον ενα πιτσιρικι που συλλεγει γρμματοσημα δεν ειναι συλλεκτης  διοτι δεν  ξοδευει πολλα , διοτι δεν το εχει μελετησει το θεμα ή γιατι δεν λαμβανει μερος σε δημοπρασιες..... Λυπηρο....   Επισης heretic  επειδη ακριβως μιλησα για οικονομικη αξια , εκει ηταν και που επεμεινα οτι θελω μιαν απαντηση .....   μεχρι την ωρα που εφυγα λοιπον το μεσημερι  , δεν μου ειχε δοθει δημοσιως καμια , περαν αυτης του nsr  , αρα γιατι μου την λες οτι ταχα μου δεν ημουν ικανοποιημενη απο την απαντηση ?  απο ποια απαντηση να ειμαι ικανοποιημενη ? απο αυτην που δεν δοθηκε?Απορία   ο νσρ που μου απαντησε , τον ευχαριστησα  και του ειπα οτι μαλιστα ειναι η ιδια απαντηση που πηρα και σε μηνυματα .   Αρα μου λες εν παση περιπτωσει με τι απο ολα οσα ειχα γραψει  μεχρι το μεσημερι διαφωνεις ?  Γιατι πραγματικα  διακρινω μια ροπη προς τις παρεξηγησεις εκ του τιποτα.....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences