Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:26:46 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα ασημενια νομισματα  (Αναγνώστηκε 9276 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
constr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:00:56 μμ »

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας και την ενημερωση σας οσον αφορα τα ελληνικα ασημενια νομισματα.Οταν πεθανε η γιαγια μου ειχε σε μια σακουλα παρα πολλα νομισματα καποια μου ειναι γνωστα γιατι ειναι προσφατα.ειναι πολλα που δεν ξερω και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι τα ασημενια ετσι ωστε να τα ξεχωρισω και να τα βαλω στην ακρη.υπαρχει καποιος καταλογος με ολα τα ασημενια νομισματα?
Καταγράφηκε
jordan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:22:14 μμ »

γιατι δεν κανεις μια λιστα με αυτα που εχεις ?? για να σε πουν ποια ειναι ...
και αμα ειναι πολλα μπορεις να βαλεις και στην online εκτιμηση για να δεις και ποσο κοστιζουν  τα νομίσματά σου (μαζι με φωτογραφιες)
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:59:07 μμ »

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας και την ενημερωση σας οσον αφορα τα ελληνικα ασημενια νομισματα.Οταν πεθανε η γιαγια μου ειχε σε μια σακουλα παρα πολλα νομισματα καποια μου ειναι γνωστα γιατι ειναι προσφατα.ειναι πολλα που δεν ξερω και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι τα ασημενια ετσι ωστε να τα ξεχωρισω και να τα βαλω στην ακρη.υπαρχει καποιος καταλογος με ολα τα ασημενια νομισματα?
καλημέρα φίλε για δες αυτό αν σου κάνει, αλλιώς ανέβασε φώτο όπως σου έγραψε και ο προηγούμενος φίλος Χαμόγελο
Φιλικά Βασίλης
 https://dl-web.dropbox.com/get/Giorgos_Stratoudakis_-_Ta_Ellinika_Nomismata_1828-2002.pdf?w=AADFZQiCcmql2VMzuqSQAOc-Unj-EudTB2ZURY-lbx866Q
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:27:47 μμ »

Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες και εσυ στην παρέα μας. Υπάρχει και άλλο στα ελληνικα νομίσματα κάτι γενικό θα έλεγα αλλά πολύ χρησμό και εύχρηστο πριν πας στο επόμενο βήμα που είναι οι online εκτιμήσεις. Θα σας δώσω το λινκ αλλά ένας φίλος να το περασει να μπορούμε να μεταβούμε απευθείας. www.coinsmania.gr/cm/modern/index.html εκεί υπάρχουν χρήσιμες γενικές πληροφορίες και με φωτογραφίες που μπορείς να ψάξεις. Δεν έχει τιμές  αλλά είναι το πρώτο βήμα να ξέρεις τι έχεις στα χέρια σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 07:24:46 μμ »

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας και την ενημερωση σας οσον αφορα τα ελληνικα ασημενια νομισματα.Οταν πεθανε η γιαγια μου ειχε σε μια σακουλα παρα πολλα νομισματα καποια μου ειναι γνωστα γιατι ειναι προσφατα.ειναι πολλα που δεν ξερω και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι τα ασημενια ετσι ωστε να τα ξεχωρισω και να τα βαλω στην ακρη.υπαρχει καποιος καταλογος με ολα τα ασημενια νομισματα?

1. 1828 Ενας φοινικας
2.  1|4  1|2  1 και 5 δρχ Οθωνα
3 50 -20 λεπτα και 1-2 δρχ   Γεωργιος Α
4  10 και 20  δρχ 1930
5 20 δρχ 1960
6.30 δρχ 1963 και 64
7. 50 και 100 δρχ 1970


Αυτα ειναι τα βασικα . Δεν σου αναφερω τα της Κρητικης πολιτειας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 08:00:41 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 09:56:22 πμ »

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα την βοηθεια σας και την ενημερωση σας οσον αφορα τα ελληνικα ασημενια νομισματα.Οταν πεθανε η γιαγια μου ειχε σε μια σακουλα παρα πολλα νομισματα καποια μου ειναι γνωστα γιατι ειναι προσφατα.ειναι πολλα που δεν ξερω και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι τα ασημενια ετσι ωστε να τα ξεχωρισω και να τα βαλω στην ακρη.υπαρχει καποιος καταλογος με ολα τα ασημενια νομισματα?
αγαπητε φιλε,γιατι δεν αναγραφεις ολα τα αργυρα νομισματα που εχεις,για να μπορεσουμε να σου πουμε για ενδιαφεροντα η πολυ κοινα,ωστε να εχεις σαφη εικονα για το τι,κατεχεις!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 01:08:25 μμ »

σωτηρη.... ειναι και το ταλιρο του γεωργιου...! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 02:27:13 μμ »

To ξεχασα Νικο ας το λαβει υπ οψιν ο συνδελφος


Υ.Σ Ρε Γιαννη διαβαζε τι γραφει ο αλλος πριν απαντησεις...... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 03:07:18 μμ »

σωτηρη μου,εγω δεν εχω προβλημα,απλως εγραψα στον φιλο,απο την σακουλα που εχει,ας μας γραψει τι γραφουν επανω(αξιες,χρονολογιες,κλπ),απο το να καθησουμε εμεις να γραψουμε καταλογο νεοελληνικων αργυρων νομισματων!δεν ειναι τοσα πολλα τα αργυρα κυκλοφοριας!και αν δεν δουμε?τι μπορουμε να απαντησουμε για εκτιμησεις,τιμες,κλπ.ας γραψει ο φιλος οτι εχει,και του εξηγει οποιος θελει υστερα!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 06:30:36 μμ »

να ρωτησω κατι; ο Σωτηρης αναφερε στα ασημενια και αυτα της χουντας... αυτα κυκλοφορησαν ποτε ή οχι, και ηταν μονο αναμνηστικα;;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 07:11:59 μμ »

φυσικα και ηταν μονο αναμνηστικα!μαλιστα η αγορα και των δυο σειρων(χρυσα-αργυρα),ηταν σοβαρο ποσο για την εποχη!αναμνηστικα ηταν επισης και τα τριανταρια,δυναστειας,και του ζευγους,οπως και του 1965 για τον θανατο του παυλου!τα μονα αργυρα που κυκλοφορησαν ηταν τα εικοσοδραχμα του 1960 και μαλιστα κυκλοφορησαν ευρεως,και για αρκετα χρονια!αυτα που γραφω τα εχω ζησει,γιατι της χουντας τα αγορασε για εμενα,θειος μου που εργαζοταν υπαλληλος στον δημο αθηναιων(εγω ημουν ανηλικος).χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences