Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 07:01:12 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κριση στα γραμματοσμα  (Αναγνώστηκε 19134 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2013, 04:54:22 μμ »

Να συνεχίσω λέγοντας πως τα γραμματόσημα από το 2000 και μετα ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ πλέον.  
Επίσης φίλος μου ασχολειται με πίνακες ζωγραφικής Ελλήνων και μου είπε ότι οι Ελληνες είναι 30% κάτω. Και για φτηνούς και για ακριβούς. Για την ακρίβεια εμεινε αχτύπητος πίνακας του Ράλλη στους bohnams πριν κάνα χρόνο, ανήκουστο γεγονός για 10 χρόνια πριν.

Τα τελευταία 3 χρόνια ανακυκλώνεται το ΙΔΙΟ ΧΡΗΜΑ στην αγορά δίχως να μπαίνει στην οικονομία 'καινούριο' χρήμα. Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα να στερεψουν τα πάντα. Δημήτρη για να απαντήσεις στο ερώτημα τι θα γίνει με τα συλλεκτικά πρεπει πρώτα να απαντήσεις ποτε θα μπει χρήμα στην οικονομία. Το μεσημερι διαβασα πως υπο προϋποθέσεις μπορει να βγούμε το 2015. Εάν οι τράπεζες δεν δώσουν δάνεια να κινηθεί η αγορά, τα ακίνητα θα πεσουν , τα χωράφια θα πεσουν, τα συλλεκτικα θα πέσουν.

Γενικότερα είναι μια αγορά που κατα την ταπεινη γνωμη μου θα αντέξει περισσότερο διότι βασίζεται εν μερει στην 'τρελα' που κουβαλάμε όσοι ασχολούμαστε. Βλέπουμε ενα κέρμα, και χρειαζομαστε σαλιάρα να μας τα συγκρατεί.

Προσωπικά εχω αποφασίσει να πουλήσω τα γραμματόσημα για να μπορέσω να αγοράσω νομίσματα καθώς ρευστό δεν υπάρχει και δεν με νοιάζει τι θα κάνουν. Θεωρώ ωστόσο πως τα ακριβά κομμάτια θα βαστήξουν.
40.000ευρώ πέρυσι στον μορτον δραχμή του 47 unc, το μονολεπτο του κουνκερ 55000 και πολλά άλλα.. 5000ευρώ φοινικας μσ64 πριν ενα μήνα. 7000ευρώ 20ρικο 33 χρυσό μσ62+. Και είμαστε βουτηγμενοι στα χρεη και στον ΠΑΤΟ. Τα καλα κομματια θα εχουν πάντοτε ανταπόκριση διότι τρελαινόμαστε οταν τα βλεπουμε , θολώνουμε και ALL IN!!!!!!!

Αν τώρα χρειάζεσαι λεφτά αναγκαστικά πουλάς, δεν το συζητάμε. Αν μπορείς όμως να ''κρατήσεις'' για μερικά χρόνια πιστεύω πως θα ξανανέβουν, ειναι η φυσική ροή των πραγματων...

Τα κέρματα εχουν και ενα επιπρόσθετο συν. Αυτό είναι πως σε 10-20 χρόνια θα εχουν πιστοποιηθεί σχεδον όλα και θα αποτιμήθούν αλλιώς. Οπότε υπάρχει περίπτωση κάποια να ανεβουν κατακόρυφα..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:21:02 μμ »

Η πορεια των παντων ειναι καθοδικη! ΔΕΝ θα ειναι για παντα ομως καθοδικη
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:36:10 μμ »

Αγαπητέ φίλε πολύ καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα. Θα πω και εγώ την άποψη μου. Τα νομίσματα που περιέχουν χρυσό πιστεύω ότι πέρα από την συλλεκτική τους αξία διαμορφώνονται σύμφωνα με τα επίπεδα τις διεθνούς τιμής του χρυσού(επαναλαμβάνω όχι αυτά που έχουν συλλεκτική αξία). Φυσικά πάντα αν κάποιος βρεθεί σε απόλυτη ανάγκη μπορεί και να δώσει τα χρυσά νομίσματα του "για ένα κομμάτι ψωμί". Για τα υπόλοιπα συλλεκτικά πιστεύω ότι γίνεται κάτι ανάλογο, δηλαδή πριν από χρόνια που υπήρχε ευημερία στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου, και όλο και κάτι περίσσευε στην τσέπη μπορούσε ο κάθε συλλέκτης να διαθέσει το κάτι παραπάνω για να αποκτήσει αυτό που επιθυμούσε. Σήμερα  στην κατάστασή που έχει περιέλθει ο κόσμος και φαντάζομαι και μερίδα συλλεκτών, κάνει δυσκολότερη την εξοικονόμηση χρημάτων άρα αυτόματα μικραίνει το ποσοστό του ενδιαφέροντος για ένα χόμπυ όπως είναι οι κάθε είδους συλλογές, γιατί για πολλούς τίθεται  θέμα διαβίωσης. Όλοι πλέον προσπαθούν να βρουν την ευκαιρία να αγοράσουν πιο φθηνά. Προσωπικά πιστεύω στο λίγο διάστημα που ασχολούμαι ότι ακόμη δεν έχει τελειώσει η κατηφόρα των τιμών, οπότε όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα θα μπορούσε να βρει πολύ καλές ευκαιρίες. Δεν χρειάστηκε να πουλήσω ακόμη τίποτα από την μικρή συλλογή μου αλλά αν παραστεί ανάγκη και δεν έχω πως να τα βολέψω δεν θα το σκεφτώ καθόλου. Χρήστος
Eπ.... συμπεθερε και τι προικα θα παρουν οι γιοι μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:48:12 μμ »

Είπα αν χρειαστεί Μιχάλη. Πάντως προς το παρόν δεν χρειάζεται, οπότε  μην ανησυχείς .........συμπέθερε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:16:46 μμ »

Η κρίση, που εδώ και 5 χρόνια (από το 2008), μαίνεται παγκοσμίως, χτύπησε και τις πόρτες μας. Κάποτε παρακολουθούσαμε τις εξελίξεις στις Ην. Πολιτείες και αλλού και πολλές φορές λέγαμε ότι καλά να πάθουν αφού όλα ήταν φούσκες. Δεν ξέρω αν θυμάστε τις απειλές προς τη Γερμανία για κλείσιμο της OPEL, τις απολύσεις στη Γαλλία, Μεγ. Βρετανία  κλπ κλπ. Εδώ και 2 χρόνια έπρεπε να σκάσει και η δική μας φούσκα, επιτέλους ας σκάσει για να ξεκινήσουμε καθαροί. Όσο και να σας φαίνεται περίεργο, ήδη έχει δρομολογηθεί η απεμπλοκή μας από τα χρέη και επιτέλους ο κατήφορος θα πάρει τέλος... θα θυμηθείτε τα λόγια μου σε 10 - 12 μήνες.
Η κρίση λοιπόν αυτή, πέρα από τις οικονομικές προεκτάσεις της μας έχει επηρεάσει και κοινωνικά και ψυχολογικά. Το κομμάτι της κοινωνίας είναι αυτό που βλέπουμε και δεν χρειάζεται να επεκταθώ, αλλά το κομμάτι της ψυχολογίας είναι βασικό ως προς το εύρος της κρίσης. Και ερωτώ... πόσα χρήματα υπάρχουν κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες; Περίπου 160 δις. Που είναι λοιπόν το πρόβλημα τις έλλειψης χρημάτων; Μέσα στον καθένα μας. Ο φόβος, η πίεση που ασκείται, η προσμονή του "αγνώστου" που μας τρέφουν κλπ μας οδηγούν σε επιλογές που κάποτε δεν θα κάναμε ποτέ.
Οι συλλέκτες όμως, θα ήθελα να πιστεύω ότι έχουν ένα πλεονέκτημα, την υπομονή. Αυτό που κανένας και με οποιονδήποτε τρόπο δεν μπορεί να καταφέρει, είναι να σταματήσει τον χρόνο. Καλά να ήμαστε και αύριο πάλι εδώ θα ήμαστε και κάποια στιγμή όλα θα πάνε καλύτερα.
Όσο για τα συλλεκτικά, επειδή όλη μου τη ζωή μεγάλωσα και έζησα μέσα σε ιδιωτική εργασία και εμπόριο, ένα θα σας πω... όταν οι άλλοι πουλάνε, εσύ να αγοράζεις... όσα μπορείς.
Και για τις τιμές... θα πέφτουν όσο υπάρχει πληθώρα προσφοράς και η ζήτηση κολλά στην ψυχολογία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:15:04 μμ »

Η κρίση, που εδώ και 5 χρόνια (από το 2008), μαίνεται παγκοσμίως, χτύπησε και τις πόρτες μας. Κάποτε παρακολουθούσαμε τις εξελίξεις στις Ην. Πολιτείες και αλλού και πολλές φορές λέγαμε ότι καλά να πάθουν αφού όλα ήταν φούσκες. Δεν ξέρω αν θυμάστε τις απειλές προς τη Γερμανία για κλείσιμο της OPEL, τις απολύσεις στη Γαλλία, Μεγ. Βρετανία  κλπ κλπ. Εδώ και 2 χρόνια έπρεπε να σκάσει και η δική μας φούσκα, επιτέλους ας σκάσει για να ξεκινήσουμε καθαροί. Όσο και να σας φαίνεται περίεργο, ήδη έχει δρομολογηθεί η απεμπλοκή μας από τα χρέη και επιτέλους ο κατήφορος θα πάρει τέλος... θα θυμηθείτε τα λόγια μου σε 10 - 12 μήνες.
Η κρίση λοιπόν αυτή, πέρα από τις οικονομικές προεκτάσεις της μας έχει επηρεάσει και κοινωνικά και ψυχολογικά. Το κομμάτι της κοινωνίας είναι αυτό που βλέπουμε και δεν χρειάζεται να επεκταθώ, αλλά το κομμάτι της ψυχολογίας είναι βασικό ως προς το εύρος της κρίσης. Και ερωτώ... πόσα χρήματα υπάρχουν κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες; Περίπου 160 δις. Που είναι λοιπόν το πρόβλημα τις έλλειψης χρημάτων; Μέσα στον καθένα μας. Ο φόβος, η πίεση που ασκείται, η προσμονή του "αγνώστου" που μας τρέφουν κλπ μας οδηγούν σε επιλογές που κάποτε δεν θα κάναμε ποτέ.
Οι συλλέκτες όμως, θα ήθελα να πιστεύω ότι έχουν ένα πλεονέκτημα, την υπομονή. Αυτό που κανένας και με οποιονδήποτε τρόπο δεν μπορεί να καταφέρει, είναι να σταματήσει τον χρόνο. Καλά να ήμαστε και αύριο πάλι εδώ θα ήμαστε και κάποια στιγμή όλα θα πάνε καλύτερα.
Όσο για τα συλλεκτικά, επειδή όλη μου τη ζωή μεγάλωσα και έζησα μέσα σε ιδιωτική εργασία και εμπόριο, ένα θα σας πω... όταν οι άλλοι πουλάνε, εσύ να αγοράζεις... όσα μπορείς.
Και για τις τιμές... θα πέφτουν όσο υπάρχει πληθώρα προσφοράς και η ζήτηση κολλά στην ψυχολογία.
Φιλε Κωστα με ολο τον σεβασμο μπορεις να μου πεις σε ποια ακριβως στοιχεια στηριζεις την βεβαιοτητα σου περι απεμπλοκης μας απο τα χρεη και σε 10-12 μηνες ολα θα εχουν αρχισει να πηγαινουν προς το καλυτερο???Μπορεις να μου πεις αυτα τα 160 δις σε ποσα ατομα ανηκουν γιατι αν το ψα3εις λιγο θα εκπλαγεις οταν δεις ποσα λιγα ατομα κατεχουν το συντριπτικα μεγαλο ποσοστο αυτου του ποσου.Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου για το θεμα ψυχολογιας και οσοι εχουν σχεση με το στρατευμα γνωριζουν καλα οτι σε ενα πολεμο-γιατι αυτο που ζουμε ειναι πολεμος-μεγαλο ρολο παιζουν οι ψυχολογικες επιχειρησεις.Επισης συμφωνω μαζι σου οτι καποια στιγμη επρεπε να επελθει καθαρση οπως σε καθε τραγωδια αλλα οχι ετσι οπως τωρα,σιγουρα υπηρχαν αλλο τροποι....αλλα?Εισαι σιγουρος οτι σε καποια χρονια, αν μπορεσουμε βεβαια να 3εκινησουμε ,οταν αρχισουν τα τρυπανια να φερνουν τον χρυσο στην επιφανεια αυτα τα εσοδα που θα πανε στο ταμειο περιουσιας της Ελλαδος θα εχουν αντικρισμα στην καλυτερευση της ζωης των παιδιων μας καθως οτι μπαινει εκει μεσα ειναι υπο την διαχειρηση αλλων και οχι της κυβερνησης της χωρας.Εχω πολλα ακομα να πω και να ρωτησω αλλα......Αγαπητε Κωστα τιποτα προσωπικο μαζι σου αλλα πολλα ερωτηματα.Με εκτιμηση Μιχαλης
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:20:58 μμ »

Η απεμπλοκή μας από τα χρέη είναι ήδη αποφασισμένη. Θα εξηγήσω γενικά, για πιο ειδικές αναλύσεις δεν υπάρχει ούτε χώρος ούτε χρόνος (Μπορείτε να τα ψάξετε στο Internet).
Σε 10-12 μήνες, μετά τις Γερμανικές εκλογές ουσιαστικά, θα πάμε σε χρεωκοπία. Όχι φυσικά όπως την φαντάζεται ο κόσμος, αλλά σε διαγραφή χρεών προς άλλες χώρες. Αυτό για να γίνει θα πρέπει η Ελληνική οικονομία να έχει πρωτογενή πλεονάσματα, δηλαδή θα πρέπει να μπορούμε να ζούμε με αυτά που έχουμε. Αυτό από μόνο του σημαίνει έναρξη εκ του μηδενός. Σε αυτές τις περιπτώσεις, ο μόνος δρόμος από το 0 είναι προς το 1, αρνητικά πρόσημα δεν υφίστανται επειδή πλέον δεν εξαρτάται η οικονομία μας από εισροές δανεικών.
Όσο για τα χρήματα που βρίσκονται στις τράπεζες, σε πόσους και που ανήκουν δεν μας ενδιαφέρει. Αυτό που έχει σημασία είναι οι τράπεζες να διαθέτουν τα χρήματα και να μπορούν να τα "ρίχνουν" στην αγορά. Πράγμα που δεν μπορεί να συμβεί μέχρι να τελειώσει η ανακεφαλαιοποίησή τους. Με λίγα λόγια οι τράπεζές μας, αυτή τη στιγμή παίζουν τον ρόλο του κουμπαρά. Θέλουν να τις φορτώσουν με χρήμα για να μπορέσουν να αντέξουν τη "χρεωκοπία".
Φυσικά όλα αυτά για να πετύχουν πρέπει να εφαρμοστεί ένα πρόγραμμα σκληρό για όλους μας. Δεν γίνεται διαφορετικά, αν θέλουμε να συμμετέχουμε στο "πάρτι", πρέπει και να χορέψουμε.
Γι αυτό λέω... υπομονή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:16:02 πμ »

Ξέχασα να αναφερθώ και στο θέμα της διαχείρισης των πόρων και των εσόδων από "ξένους".
Αν είχα στην κατοχή μου τις περισσότερες και μεγαλύτερες Ευρωπαϊκές τράπεζες και κατ επέκταση όλες τις Ελληνικές, τη διαχείριση των εσόδων από οποιαδήποτε κίνηση γινόταν στην Ελλάδα (στην Ευρώπη), ποιος θα την έκανε; Είναι πολύ απλό... εσύ θα δουλεύεις, θα παράγεις, θα είσαι μια εργατική μελισσούλα, με πολύ-πολύ αποθηκευμένο μέλι στο μελίσσι και οι 5-6 Κηφήνες με τη Βασίλισσα, με το δικό σου μέλι σαν εγγύηση, θα κάνουν πάρτι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:26:43 πμ »

Επειδή όμως το θέμα δεν είναι καθαρά οικονομικό στο Στέκι μας, πιστεύω ότι η κατρακύλα στα συλλεκτικά θα συνεχιστεί. Αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω, επειδή πιστεύω ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η ψυχολογία, παράλληλα πιστεύω ότι δεν θα συνεχιστεί για πολύ ακόμη καιρό αυτή η κατρακύλα, αρκεί η ψυχολογία μας να αρχίσει να "ανεβαίνει". Είναι καλή εποχή για αγορές όταν οι τιμές πέφτουν (δεν μιλάω για εμπόριο αλλά για επένδυση και συλλογή).

Σας κούρασα με τα κατεβατά μου... όποιος διάβασε όλα όσα έγραψα... ας πρόσεχε.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:41:08 μμ »

Συμφωνώ με τον GKCollect (Κώστα αν δεν κάνω λάθος) αυτές οι εποχές είναι της υπομονής και της αγοράς.Τώρα όποιος έχει κάποια οικονομική δυνατότητα μπορεί να βάλει στη συλλογή του κομμάτια που δεν μπορούσε πριν, με αρκετά λιγότερα ευρώ.Και εγώ δυσκολεύομαι -προσωπικά  στερούμε  όμως κάποια πράγματα-αγοράζοντας 1-2 φορές ανά 5-6 βδομάδες περίπου.Αν δεν καταφέρνω τώρα να κερδίζω τα νομίσματα που θέλω από κάποια δημοπρασία(Όθωνα ή Καποδίστρια-γιατί εκεί βρίσκομε τώρα)αυτά τα ευρώ τα ρίχνω σε άλλους τομείς της συλλογής για να καλύψω κενά τους.Όπως π.χ. των Κυπριακών ή των νομισμάτων ευρώ ή των Ιονικών ή των χαρτονομισμάτων.Τώρα αν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης τον καταλαβαίνω γιατί και εγώ σε προηγούμενα χρόνια ένιωσα την ανεργία και ξέρω τι σημαίνει, όμως ο νους μου δεν πήγε ποτέ στο να πουλήσω την συλλογή μου ή  μάλλον στο να την σκοτώσω (ο άλλος σε οσμίζεται και θέλει να στην πάρει τσάμπα -για ένα κομμάτι ψωμί όπως λέμε).Όμως είναι δυνατόν να  το κάνω αυτό όταν μικρό παιδί ακόμα εγώ μάζευα τα αποσυρόμενα κέρματα Παύλου,Κωνσταντίνου,επταετίας που οι άλλοι πετούσαν και με ρωτούσαν τι θα τα κάνω;Έτσι λοιπόν πατριώτες λέω ότι όποιος δυσκολεύεται ας απέχει μόνο από την αγορά του νομίσματος και μόνο -παρακολουθώντας τα όμως.Κάποια στιγμή που θα μπορεί ξαναμπαίνει στο χόμπυ μας.Η καμπύλη είναι στο κάτω μέρος -κάποια στιγμή θα ανέβει-οι νόμοι της οικονομίας έτσι λένε.Παρεπιμπτόντος το διάβασμα κάνει καλό...όποιος δεν διαβάζει τότε γιατί κάνει συλλογή;       
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 04:17:14 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοίξατε..
Ας πω και εγώ την άποψή μου λοιπόν.Θα αναφερθώ περισσότερο στο γραμματόσημο γιατί κυρίως με αυτά ασχολούμαι.
Λοιπόν τα ελληνικά,ασφράγιστα και χωρίς σαρνιέρα γραμματόσημα πριν το 1960,τα λεγόμενα και κλασσικά,κλείνουν περίπου στο 30-50% της τιμής καταλόγου του Βλαστού.Δύσκολα ένα καλό κομμάτι να μην πωληθεί,αλλά η τιμή του θα είναι αυτή που προανέφερα.
Με κάποιες εξαιρέσεις,όλα τα υπόλοιπα μετά το 1960 είναι απαξιωμένα.(τελευταία που κέρδισα από δημοπρασίες πλήρης σειρές 1960-1965,οι τιμές ήταν στο 25% του καταλόγου.Τα εύκολα φραγισμένα μέχρι και πριν το ευρώ  ίσως είναι πιο οικονομικά και από τον χαρτοπόλεμο..τα σφραγισμένα με ευρώ,έχουν κάποια αξία για το λόγο ότι δεν αλληλογραφούν πολλοι στις μέρες μας οπότε σπανίζουν από τώρα.Αποτελούν και τον πιο οικονομικό τρόπο να καλύψει κανείς κενά στις συλλογές του.

Ελάχιστοι πλέον ασχολούνται στην Ελλάδα με τον φιλοτελισμό και ακόμα λιγότεροι αγοράζουν ασφράγιστα από τα ΕΛΤΑ τα πρόσφατα.Πέρα από την κρίση, μεγάλη ευθύνη γι αυτό φέρουν κατά τη γνώμη μου και τα ΕΛΤΑ..για παράδειγμα.το 2012,εκδόθηκε σειρά για τους ελληνικούς θαλασσινούς οργανισμούς..το θέμα από μόνο του είναι ενδιαφέρον σε παγκόσμιο επίπεδο γιατί πολλοί μαζεύουν γραμματόσημα με ζώα ή φυτά(θεματικός φιλοτελισμός).Ως εδώ όλα καλά..η σειρά όμως αυτή κάνει 8 μισή ευρώ και σαν να μην έφτανε αυτό,εκδίδεται και χωρίς οδόντωση!! δλδ για μία μόνο σειρά για να κάνει κάποιος το χόμπι του και να αγοράσει 20 χαρτάκια σύγχρονα,πρέπει να σκάσει 17 ευρώ.

Δεν μιλάμε για ασήμι ή χρυσό,μιλάμε για χαρτί κοπής 2012...κατά τη γνώμη μου το ίδιο θέμα αν κοβόταν με γραμματόσημα αξίας 25 λεπτών το 1 (κάτι ανάλογο κάνουν πολλές χώρες) θα πουλούσε τρελά και στο εξωτερικό..

Όταν αναφερόμαστε σε προβλέψεις για το μέλλον,πέρα από την οικονομία,πρέπει να δούμε και το ενδιαφέρον των νέων ανθρώπων για το συγκεκριμένο συλλεκτικό αντικείμενο..τα τωρινά σχολιαρόπαιδα είναι οι εν δυνάμει μελλοντικοί συλλέκτες,επενδυτές είναι το μέλλον..

Λοιπόν τα παιδιά αυτά,αν θελήσουν στην Ελλάδα της κρίσης να ξεκινήσουν να αγοράζουν γραμματόσημα θα πρέπει από το χαρτζιλίκι τους να δαπανούν 60-80 ευρώ για γραμματόσημα.Επίσης στην εποχή του email και του κινητού,ελάχιστα παιδιά έρχονται σε επαφή με το γραμματόσημο έστω και σαν τέλος στα γράμματα και δέματα.Τέλος η θεματολογία-αισθητική των γραμματοσήμων αναφέρεται κυρίως στους γεννηθείς πριν το 1970 ,δύο σειρές φετινές αφορούσαν τα προπολεμικά παιχνίδια (βόλους,σχοινάκι κλπ) και στα σχολικά βιβλία του δημοτικού του 1960.Δεν θέλω να αναφερθώ στην απόλυτη απουσία της πολιτείας και της παιδείας για τον φιλοτελισμό..
Η λογική της αρπαχτής των ΕΛΤΑ και όσα προανέφερα με κάνουν να απαισιοδοξώ για το χόμπι μου,ενός χόμπι που έχει μεγάλη ανταπόκριση σε χώρες με οικονομικό επίπεδο πολύ πιο κάτω και από την χρεοκοπημένης Ελλάδας όπως οι Ινδίες και της Λατινικής Αμερικής.

 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 04:44:51 μμ »

Θα ηθελα να πω και εγω καποιες σκεψεις μου για το γραμματοσημο με αφορμη τα γραφομενα του φιλου πιο πανω. Παρολλο που τα γραμματοσημα εχουν τιμες που ειναι τελειως απαξιωμενες σε σχεση με το παρελθον, πιστευω οτι τελικα αυτες οι τιμες που επικρατουν τωρα ειναι πιο φυσιολογικες σε σχεση με παλιοτερα. Και εξηγουμαι. Ας παρουμε τη σειρα της Δημοκρατιας που ειναι η πιο ακριβη σειρα του 20ου αιωνα σε τιμη καταλογου (2000 ευρω στον Καραμητσο, ενω στις δημοπρασιες του τα δινει απο 1000-1200 χωρις προμηθεια). Ο Καραμητσος γενικοτερα βεβαια ειναι πολυ πιο ακριβος σε σχεση με ebay. Ενα αντιστοιχο νομισμα 2000 ευρω, εχει πολυ μικρη αγορα, υπαρχουν ελαχιστα κομματια στην αγορα. Ομως μια σειρα δημοκρατιας την εχει ο Καραμητσος σχεδον σε καθε δημοπρασια του ασφραγιστη. Θελω να καταληξω πως η προσφορα γραμματοσημων ειναι πολυ πιο μεγαλη σε σχεση με τα νομισματα σε αντιστοιχης αξιας αντικειμενα. Θυμαμαι οτι ολοι οι καταλογοι, Ερμης, Hellas κλπ, ανεβαζαν καθε χρονο τις τιμες σε εξωπραγματικα επιπεδα. Φτανει κανεις να δει τις σειρες του 50, ολες ειναι ανω των 100 ευρω, η σειρα του 50 του Απ.Παυλου στα 300 τοσο ευρω, το ιδιο η ανασυγκροτηση, ενω στο ebay προσφατα δε κλεινουν ουτε 60-70 ευρω. Το ιδιο και με τις κεφαλες Ερμη, τεραστια προσφορα. Αρα 2 τινα υποθετω οτι συμβαινουν. Ειτε οι συλλεκτες γραμματοσημων ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους αντιστοιχους με νομισματα (παρολλα αυτα ομως δεν ειναι ενεργοποιημενοι οπως οι νομισματαδες, δεν εχουν φορουμ, ειναι γενικως αφαντοι), ειτε οι τιμες ανεβηκαν εικονικα απο 2-3 μεγαλους οικους στην Ελλαδα. Ισως η κριση φερει ισορροπια στις τιμες. Αν καποιος θελησει να αγορασει ενα σπανιο νομισμα του Οθωνα ή του Γεωργιου, πρεπει να περιμενει καιρο να βγει και θα χτυπηθει παρα πολυ οταν βγει.Ομως στον Καραμητσο καθε μηνα (σχεδον) βγαινουν ολα τα ελληνικα γραμματοσημα -εκτος πολυ σπανιων ποικιλιων κλπ-. Δε ξερω αν εχω δικιο στους παραπανω συλλογισμους μου, θα θελα και τη γνωμη σας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 05:57:11 μμ »

@heretic77 Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι συλλέκτες ξεκινήσαμε να συλλέγουμε λίγο από όλα.Το θέμα είναι τί μας κράτησε και τί μας τράβηξε περισσότερο..το συλλεκτικό είδος που μας κράτησε είναι αυτό για το οποίο τα σκάμε..αν υπήρχε μεγάλη ζήτηση στα γραμματόσημα και ενδιαφέρον,θα φαινόταν και εδώ στο φόρουμ..
Αν το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο στα γραμματόσημα,ο Καραμίτσος και ο κάθε έμπορας τα δύσκολα κομμάτια θα τα έδινε απευθείας σε μεγαλοσυλλέκτες  πράγμα που συμβαίνει απότι κατάλαβα και στα νομίσματα..
Όσοι είστε από Αθήνα και κατεβαίνετε Μοναστηράκι,κοιτάξτε τους  πάγκους με τα συλλεκτικά..η εικόνα θα μιλήσει από μόνη της..
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 06:18:12 μμ »

Και ομως, στις δημοπρασιες του Καραμητσου πωλουνται περιπου το 40-50% των λαχνων, αρα υπαρχει ενα μεγαλο μερος του κοσμου που ασχολειται, αλλα για καποιον λογο δεν ενεργοποιειται σε φορουμ κλπ..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 06:37:14 μμ »

Το θέμα είναι τί μας κράτησε και τί μας τράβηξε περισσότερο..το συλλεκτικό είδος που μας κράτησε είναι αυτό για το οποίο τα σκάμε..αν υπήρχε μεγάλη ζήτηση στα γραμματόσημα και ενδιαφέρον,θα φαινόταν και εδώ στο φόρουμ.

Ενας φιλος εχει γραφτει στο φορουμ που ειχε 40 χρονια μαγαζι με γραμματοσημα στην Αθηνα αλλα δυστυχως δεν μπορει να χειριστει καλα το κομπιουτερ και για αυτο δεν γραφει η ανεβαζει φωτο....
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences