Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:36:43 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομίσματα εκτίμηση...  (Αναγνώστηκε 6832 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:28:10 μμ »

Γεια σας νέος στο φόρουμ και σχετικά καινούργιος με το χόμπι των νομισμάτων...λοιπόν όταν πέθανε ο παππούς μου άφησε σε εμένα μια συλλογή νομισμάτων που είχε η οποία έχει για εμένα τεράστια συναισθηματική αξία και δεν θα ήθελα για κανένα λόγο να την αποχωριστω.Κλείσιμο ματιού
Από εσάς θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με κάποια νομισματακια που μου έκαναν εντύπωση(εννοώ την αξία τους ,συλλεκτική αλλά και την τιμή,για να ξέρω τι έχω στα χερια μου)έχουμε και λέμε:
5 λεπτά 1869
1 δραχμή 1873
1 δραχμή 1910
2 δραχμές 1911
10 και 20 δραχμές 1930
20 δραχμές 1960
30 δραχμές 1963 και 1965
Αλλά και ένα νόμισμα μάλλον γερμανικό που γράφει ein kreuzer και ημερομηνία 1816
Αυτά για αρχή θα χαρώ πολυ οποίο παιδί αφιερώσει τον χρόνο του για να μου γράψει την γνώμη του...αργότερα θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες.!!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:36:01 μμ »

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν θα σου γράψω για τιμές αλλά θα σε συμβουλέψω να ανεβάσεις φωτογραφίες, όσο καλύτερες μπορείς να εκτιμηθεί η κατάσταση που βρίσκονται, μιας και αυτό προσδιορίζει καλύτερα και με απόλυτη βεβαιότητα την τιμή τους.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:38:47 μμ »

Ευχαριστώ παρά πολυ και για το καλωσόρισμα και για την γρήγορη απάντηση απλώς θα ήθελα να μου πείτε πρώτα πια αξίζει να κάτσω να βγάλω φωτογραφία ώστε να μην ανεβάσω τζάμπα έναν τόνο φωτογραφίες..Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:47:01 μμ »

φιλε μου καλως ηλθες!! Χαμόγελο Μπραβο για την σκεψη σου που ανεξαρτητως πραγματικης συλλεκτικης αξιας... διακρινεις την συναισθηματικη τους αξια σαν ενθυμιο απο τον παππου σου!! αυτη η αξια.. αν και δεν μπορει καποιος τριτος να την καταλαβει καποιες φορες.. ειναι ανεκτιμητη! Χαμόγελο

απο συλλεκτικη αξια τωρα... ναι.. πρεπει να δουμε φωτογραφιες γιατι αναλογα με το βαθμο φθορας ειναι και οι τιμες! η διαφορα αναμεσα σε ενα πολυ φθαρμενο και ενα ακυκλοφορητο ειναι μεγαλη!

το krauzer του 1816... μπορει καλλιστα να ειναι αυστριακο ή ουγκρικο... αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι αυστριας... ειναι λιγο χοντρουλι... 25.5 χιλιοστα;  αυτα εβγαιναν με ημερομηνια 1816 μεχρι το 1852. μαλιστα υπαρχουν και διαφορατικα μιντμαρκ... (ενα γραμμα πανω του... Α, Β, Ε, G, O, S, ή το S. - με τελεια). ειναι φτηνο σε κυκλκοφορημενη κατασταση...  γιαν α δουμε.. ειμαι σωστος;;; ειναι αυτο που λεω;; χαχαχαχα
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:54:16 μμ »

Το γράμμα που έχει επάνω του ειναι το A...:)επίσης το πάχος του ειναι ακριβώς όσο το πάχος των πέντε δραχμών του βασιλιά Κωνσταντίνου το 1966
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:56:58 μμ »

ολα αυτα τα νομισματα που αναφερεις αν ειναι σε καλες καταστασεις εχουν καποια αξια γι'αυτο θα ηταν καλο να ανεβασεις φωτογραφιες ωστε οι φιλοι απο το στεκι να σου πουν περιπου ποσο αξιζουν.αρκετα απο αυτα ειναι ασημενια οποτε εστω καποια ευρω αξιζουν λογω του μεταλλου.Το ξενο που εχεις ειναι μαλλον αυστριακο χωρις καποια μεγαλη αξια,εκτς αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση ή εχει καποια γραμμα κατω απο την ημερομηνια που δεν ειναι απο τα ποιο συνηθισμενα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:59:49 μμ »

Το γράμμα που έχει επάνω του ειναι το A...:)επίσης το πάχος του ειναι ακριβώς όσο το πάχος των πέντε δραχμών του βασιλιά Κωνσταντίνου το 1966

οποτε ειναι κομμενο στην Βιεννη... ευκολο μιντμαρκ κι οχι απο τα περιεργα! Χαμόγελο αλλα δεν παυει να ειναι ομορφο και εποχης.. Κλείσιμο ματιού σε μερικα δεν εχει σημασια η συλλεκτικη τους αξια αλλα η ιστορια που κουβαλανε...

η αυστρια τοτε ηταν δυναμη! ισχυροτατη και οι ελληνες ειχαν αρκετο εμποριο με αυτη... ή πηγαιναν για σπουδες.. οποτε ολο και καποιο ερχοταν.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:49:10 μμ »

συγνώμη που ειναι λιγο μεγάλες...
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:50:48 μμ »

και αυτες
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:52:16 μμ »

τελος...Χαμόγελο
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:30:12 πμ »

Λοιπόν πως σας φαίνονται?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:40:10 πμ »

απο τιμες δεν θα σου πω ακριβως. αλλαλ στο γενικο...

εχω την εντυπωση οτι τα καθαρισες ε;; αν ναι... μεγα σφαλμα.. μπορει να εγιναν λαμπερα.. αλλα τα κατεβασες κατασταση!

η δραχμουλα του 1910... δυστυχως ειναι τρυπημενη.... αρα σαν αξια ειναι μονο το ασημι πια...
το διδραχμο του 1911 ειναι καλουλι αλλα με φθορα...
το ιδιο και το 20 δραχμο του 1930... εχει φθορα αλλα καλο σχετικα..  δυστυχως με τον καθαρισμο επεσαν κι αλλο κατασταση ομως

το 10δραχμο του 1930.. δεν ειναι σε καλη κατασταση.. εχει ενα καλο χτυπημα και στην πισω μερια διακρινω ενα κυμματισμο... σαν να ειναι λιγο λυγισμενο το νομισμα κτλ...

τα τριανταδραχμα και το 20 δραχμου της δεκαετιας του 1960... ειναι φτηνα κομματια και πολυ ευκολα! δεν ειναι ακριβα.. το 20 δραχμο ειναι γυρω στα 4 ευρω... πανω κατω το ασημι του... και τα 30δρχ... να ειναι το ενα 12-13 και το αλλο 15 ευρω;; γιατι εχουν και σημαδια κυκλοφοριας...

η δραχμη του 1983 ειναι εμφανησιμη αλλα διακρινω εκτος τον καθαρισμο.. και τα λεγομενα hairlines.. μικρες εκδορες σαν λεπτες τριχουμες που δημιουργουνται κατα τον καθαρισμο...  δεν ειναι ομορφο αυτο! κριμα... γιατι ειναι ομορφη!

τελος το χαλκινο 5λεπτο του 1869 ειναι σε κακη κατασταση και ετσι κι αλλιως ειναι ευκολο και φτηνο κυκλοφορημενο!

παρολα αυτα... ειναι ομορφα να τα εχεις και βλεπεις ποσο ομορφα νομισματα ειχαμε!
μια συμβουλη.. μην τα καθαριζεις... αυτο που βλεπεις σαν βρωμα.. τις περισσοτερες φορες ειναι η πατινα του νομισματος.. που ειναι κατι βασικο για την κατασταση του και την τιμη του!
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:18:57 πμ »

Εκτος κι αν αυτο που βλεπεις ειναι τοσο παχυ σαν στρωμα που δεν βλεπεις τιποτα απο κατω !!!   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Επισης παλι καλα που εχεις να μας δειξεις το 20αρικο του 30 καθαρο διοτι το δικο μου μολις εφυγε το παχυ στρωμα της μαυριλας.....  εμεινε ενα σκετο ασημενιο πραγμα  Μεγάλο χαμόγελο   (Νικο παντως το ελαιολαδο θαυματουργο !  Ουτε οξυ να ηταν.....  αποκαλυφθηκαν κ τα 4 νομισματα! σε χρονο ρεκορ μαλιστα )

Γουελκομ jaxri  και καλη τυχη με τα νομισματα σου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 04:33:48 πμ »

α ... και φιλε μου jaxri.... ανεξαρτητα τις καταστασεων των νομισματων... αν τα καθαρισες ή οχι.. αν ειναι ακριβα ή φτηνα... παντα να εχεις στο μυαλο σου οτι ηταν του παππου σου! ειναι πολυ σημαντικο και μερικες φορες αυτα τα μικρα κομματια μεταλου μπορει να αποτελεσουν συνδετικο κρικο στις μνημες αναμεσα στις γεννεες μιας οικογενειας! καθε ενα τετοιο θα φερει μνημες απο τον παππου σου... και θα το καθιστα ας πουμε κατι σαν κειμηλιο!
φαντασου να εχεις παρει και το ονομα του... Χαμόγελο μετα θα λες και στα δικα σου παιδια.. οτι ηταν του προπαππου τους.. θα τους λες τις ιστοριες... και για το νομισμα αλλα και για τον παππου.... ειναι πολυ σημαντικα πραγματα αυτα!  και την αξια αυτη την πολυ σημαντικη... τιποτα δεν μπορει να την στερησει.. και τιποτα δεν μπορει να συγκριθει με αυτη!!! Χαμόγελο βαλτα σε χαρτονακια ή καψουλες.. ή σε μια ειδικη σελιδα για κερματα... και κρατησε τα! Χαμόγελο

πολλες φορες.. απο τους παππουδες μας.. μας μενουν ελαχιστα πραγματα για να τους θυμομαστε..... και αυτα τοτε γινονται ακομα πιο σημαντικα ασχετα για το πως το βλεπουν οι αλλοι!!ειτε ειναι και για αλλους σημαντικο ειτε οχι... το ξερω γιατι το εχω ζησει... αν και το δικο μου ειναι αλλη ιστορια...... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
jaxri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:16:31 πμ »

Σε ευχαριστώ παρά πολυ φίλε μου για τον τόσο χρόνο που διεθεσές...ναι τυχαίνει και έχω το ίδιο όνομα με τον παππού μου( Γιάννης).Τα νομίσματα αν και προσωπικά δεν τα καθάρισα, μου είχε πει ο παππούς μου ότι κάποια τα είχε καθαρίσει με έναν τροπο που ήξερε ώστε να μην φθειρονται μάλλον έκανε λάθος αλλά δεν με πειράζει και πολυ ούτως η άλλως απλώς να ξέρω τι έχω θέλω...

Υ.Γ ο παππούς μου τα καθάριζε με μολύβι και σβηστρα...τα εβαφε όλα με μολύβι εντελώς και έπειτα τα έσβηνε με σβηστρα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences