Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:50:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βενετικό Γρόσσι Doge Lorenzo Tiepolo (1268-1275)  (Αναγνώστηκε 3441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:11:29 μμ »

Καλησπέρα σας,

Είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο forum και θα ήθελα να πώ ότι το παρακολουθώ καιρό, καθότι ερασιτέχνης, καθώς και να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους επόπτες και administrators για το επίπεδό τους.

Στο προκείμενο: Παρακαλώ θα ήθελα μία εκτίμηση για το παρακάτω νόμισμα. Είναι φίλου ο οποίος το διαθέτει προς πώληση. Αν κάποιος ενδιαφέρεται παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου δημόσια ή με PM. Υπάρχει το πιστοποιητικό αγοράς από το κατάστημα που αγοράστηκε.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Είναι ασημένιο νόμισμα του μεσαίωνα, Ιταλικών Πόλεων κρατών - Ενετικό, του Lorenzo Tiepolo as Doge (1268-1275)

Μέγεθος περίπου 2 εκ, βάρος περίπου 2 γρ.

(από την έρευνα που έκανα πχ.  http://numismatics.org/search/results?q=department_facet%3A%22Medieval%22%20AND%20persname_facet%3A%22Ranieri%20Zeno%22&start=0 ή http://www.beastcoins.com/World/Italy/Italy.htm)

Παρακαλω τους moderators αν χρειάζεται κάποια αλλαγή η δημοσίευσή μου να με ενημερώσουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιώργος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 05:28:43 μμ από geopapai » Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:12:21 μμ »

άλλη όψη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 05:32:41 μμ από geopapai » Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:19:42 μμ »

απόδειξη αγοράς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 05:32:56 μμ από geopapai » Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:10:30 μμ »

αγαπητε φιλε,ειναι κοινο βενετσιανικο γροσι η ματαπαν,που κυκλοφορησε σχεδον σε ολην την μεσογειο.απο τα πρωτα βενετικα αργυρα γροσια της,της πρωτης περιοδου οπως την ονομαζουν!αναλογως την θεση και σταση που φαινεται ο δογης!σε υψηλες καταστασεις εχουν καποια καλη αξια,αλλα κα παρα πολλα,χαμηλωτερης καταστασης ειναι αρκετα φθηνα!αν κοιταξεις σε ευρωπαικες,η αμερικανικες ιστοσελιδες εμπορων νομισματων,θα παρεις μια ιδεα για την αξια τους,και γενικα σε ιστοσελιδες νομισματων πιο πολλες πληροφοριες!δεν θελω να σου πω τιμες!γιατι στην ελλαδα πριν του 1453 απαγορευονται,αλλα αν κοιταξεις στις ιστοσελιδες,VC-COINS,MA-SHOPS,CNG,η και αλλες,που ειναι απο ενωσεις σοβαρων ευρωπαιων η και αλλων εγκριτων εμπορων νομισματων, θα βρεις πολλες πληροφοριες οσο και τιμες πωλησης.το δικο σου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση, αν και σχετικα κοινο.θα το βρεις ευκολα!συλλεγω αρκετα χρονια,βενετσιανικα μητροπολιτικα η και τοπικου ενδιαφεροντος,αν θελεις οποιαδηποτε αλλη πληροφορια και γνωριζω?ευχαριστως να σε βοηθησω!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 02:14:04 μμ »

αγαπητε φιλε,ειναι κοινο βενετσιανικο γροσι η ματαπαν,που κυκλοφορησε σχεδον σε ολην την μεσογειο.απο τα πρωτα βενετικα αργυρα γροσια της,της πρωτης περιοδου οπως την ονομαζουν!αναλογως την θεση και σταση που φαινεται ο δογης!σε υψηλες καταστασεις εχουν καποια καλη αξια,αλλα κα παρα πολλα,χαμηλωτερης καταστασης ειναι αρκετα φθηνα!αν κοιταξεις σε ευρωπαικες,η αμερικανικες ιστοσελιδες εμπορων νομισματων,θα παρεις μια ιδεα για την αξια τους,και γενικα σε ιστοσελιδες νομισματων πιο πολλες πληροφοριες!δεν θελω να σου πω τιμες!γιατι στην ελλαδα πριν του 1453 απαγορευονται,αλλα αν κοιταξεις στις ιστοσελιδες,VC-COINS,MA-SHOPS,CNG,η και αλλες,που ειναι απο ενωσεις σοβαρων ευρωπαιων η και αλλων εγκριτων εμπορων νομισματων, θα βρεις πολλες πληροφοριες οσο και τιμες πωλησης.το δικο σου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση, αν και σχετικα κοινο.θα το βρεις ευκολα!συλλεγω αρκετα χρονια,βενετσιανικα μητροπολιτικα η και τοπικου ενδιαφεροντος,αν θελεις οποιαδηποτε αλλη πληροφορια και γνωριζω?ευχαριστως να σε βοηθησω!σε χαιρετω,γιαννηςτ.


Ευχαριστώ πολύ giannist, κάπου εκεί κατέληξα και εγώ μετά από ψάξιμο... Απλά επειδή είναι σε πολύ καλή κατάσταση σε σχέση μέ άλλα που είδα, μάλλον αξίζει ανάμεσα σε 2-ψήφιο με 3-ψήφιο νούμερο, έχει και το πιστοποιητικό αγοράς του...

Αν κάποιος ενδιαφέρεται παρακαλώ ας μου στείλει μήνυμα (ήδη έχω ένα).
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences